c~Qadio 358 Ook Uw zaaizaad via de coöperatie RIJTOERBERICHTEN de z.g. „tegenwaarderekening". Hiermede moch ten die werken gefinancierd worden, die de pro- duktiviteit verhogen zouden. Gaat men dit res tant nu echter gebruiken om het „gemeentegat" te dichten, dan schept men als het ware geld, waar geen produktie tegenover staat. Het bete kent inflatie. Meer geld zonder dat er meer goe deren tegenover staan, hetgeen dus betekent, dat het geld, in goederenwaarde uitgedrukt, nog ver der in waarde daalt. Eenzelfde effekt heeft het, wanneer de staat zich tot de Nederlandse Bank wendt. Deze leent de staat in de vorm van meer bankbiljetten. Dus ook weer inflatie. Een tweede middel is het verhogen van de belastingen, een ding waarmede minister Hofstra steeds dreigt. Maar, zo schrijft de heer Steenberghe, dit bete kent het slachten van de kip, die de gouden eie ren legt. Want deze hogere belastingen kunnen alleen uit het bedrijfsleven gepeurd worden en dit heeft zijn winsten hard nodig voor de zo hoogst noodzakelijke investeringen plus reserve- vorming. Bezuiniging het eng juiste middel. Werkelijke bezuiniging van de staat zelve, ook in zijn lagere organen, is het enige middel, vol gens de oud-minister. En de lezers van de „Over zichten" weten wel, dat schrijver dezer regelen het hiermede ten volle eens is. Uit eigen ervaring weet mr. Steenberghe, dat het geen eenvoudige zaak is, dat zij inspanning, tijd en offers kost. Maar er kan, in tegenspraak met wat onze rege ring beweert, wel degelijk bezuinigd worden, even als dit b.v. in 1934 met succes gebeurd is bij de Crisis-diensten van het ministerie van Economi sche Zaken. Er kan bij verschillende diensten van de departementen belangrijk bezuinigd wor den, mits men dit wil en het geschiedt onder de persoonlijke supervisie van de minister. Er is bo vendien, in tegenstelling tot 1934 voor hen, die op wachtgeld komen, elders werk genoeg. Het be drijfsleven kampt nog met een groot gebrek aan personeel. Moeten er dan nog belastingen verhoogd wor den, dan dient dat te geschieden in de sfeer van de verbruiksgoederen. „Het is toch beter", zo schrijft mr. Steenberghe, „wat minder aan vermaak, drank, snoep of tabak uit te geven dan óf geldontwaarding te veroor zaken óf de woningbouw sterk te verminderen". Voorts dienen wij steeds te bedenken, dat de al maar terugkomende loonsverhogingen ons kos- tenpeil verhogen en dus onze concurrentiepositie, zowel voor landbouw als industrie, gestadig ver zwakken. Een concurrentiepositie, die gezien onze grote bevolking, een levenszaak is. Tenslotte wijst mr. Steenberghe op de komende Euromarkt. Ook daarin moeten wij ons kunnen handhaven en of wij dat zullen kunnen doen zal weer beslist worden door ons kostenpeil en onze arbeidspro- duktiviteit. Wij meenden onze lezers de visie van een man, als de heer Steenberghe, niet te mogen onthou den, al was het alleen maar omdat zijn diagnose van de huidige ecohomische positie onzes inziens een zeer scherpe is. Gezien het beleid, dat onze regering tot nu toe voerde, zijn wij zeer bevreesd, dat de weg van de meeste weerstand, welke ongetwijfeld de weg van de bezuiniging is, niet krachtig gevolgd zal wor den. Van belastingfaciliteiten voor onze Nederland se landbouw zien wij derhalve vooreerst niet veel komen. Vandaar, dat onze conclusie jammer ge noeg dezelfde is als de vorige week. Toen was het echter een conclusie, die enigszins op zichzelve stond. Thans menen wij haar met redenen te heb ben omkleed. Toch diene onzes inziens de georganiseerde land bouw op dit punt de nodige activiteit te ontplooien. S. UIT DE INHOUD Overzicht. Zitdagen Boekhoudbureau der Z.L. M. Agenda Algemene Vergadering der Z. L. M. Geitenkeuringen 1957 Radio Rijtoerbe- richten Let op de uitbreidingsplannen Zitdagen Z. V. V. Z. V. B. Verzekerings instelling Z. L. M. Demonstratie met Hooibouwwerktuigen en Hooioogstmethoden. Voor de Vrouw van het platteland. Grepen uit de wordingsgeschiedenis der Trek paardfokkerij (VH). Paard en paardensport. De beïnvloeding van de bedrijfsgrootte en het welzijn van het platteland (II). Dorsbeschadiging bij Zomergerst. Het Trekker-service Reglement. Eerste lijst van toegelaten leveranciers van trekkers. Nationale Landbouwexpositie te Utrecht. Onder de Tuinbouwlantaarn Korte Wenken De Boereiijeugd. Marktberichten Bram uit de Slikhoek GEITENKEURINGEN 1957 Vanwege de Vereniging ter verbetering van het Geitenras in Zeeland zullen onderstaande keurin gen worden georganiseerd. THOLEN, ZUID- EN NOORD-BEVELAND Maandag 24 juni Borssele (Corstanje) 10.00 uur St. Maartensdijk (Markt) 14.00 Wemeldinge (boomgaard Dominicus), 18.30 Dinsdag 25 juni Kamperland (Zweemer) 10.00 uur Wolfaartsdijk (Van Damme) 14.00 Nieuwdorp (bij Chr. school) 18.30 ZEEUWS-VLAANDEREN Woensdag 26 juni Hengstdijk a) bij A. J. Bouwens te Kloosterzande 10.00 uur Hengstdijk b) bij C. de Cock te Stoppeldijk 11.00 St. Jansteen (P. Herwegh, Absdale) 12.00 Aardenburg (Watermeulen) 16.00 Zuidzande 18.30 De data's voor de keuringen op Walcheren zul len nog nader worden bekend gemaakt. BESTRIJDING VAN ERWTENINSECTEN. Om deze tijd kunnen in de erwten een drietal insecten worden waargenomen, die naar gelang van hun aantal hierin meer of minder schade kun nen aanrichten. Naast een (plaatselijk) optreden van de galmug (knopmade) treft men vrij alge meen de erwtethrips (kakothrips) en de grote groene bladluis aan. Ten aanzien van de bestrijding gelden de volgen de adviezen: Bij de aanwezigheid van erwtethrips en de erwte- luis of één van beide afzonderlijk, is parathion het aangewezen middel (1 liter of kg 25 %-ig produkt per ha). Moet daarna ook de galmug worden bestre den dan kan aan de parathion 2 liter DDT toege voegd worden. Dieldrin werkt onvoldoende tegen de galmug en tegen de bladluis, terwijl ten aanzien van de erwte thrips met dieldrin nog te weinig ervaringen zijn opgedaan om het zonder meer te kunnen adviseren. MELKPRIJSTOESLAG 1955/'56. Veehouders, die geen betalingsmandaat voor de melkprijstoeslag 1955/'56 ontvingen, doch die van mening zijn, dat zij recht hebben op de toeslag, die nen vóór 1 juli 1957 in beroep te komen. Zij kun nen zich daartoe wenden tot de plaatselijke bureau houders, die alle gewenste inlichtingen kunnen ver strekken. DE LANDBOUWRADIORUBRIEK OP 17 JUNI. In de radiorubriek van het Ministerie van Land bouw zal op maandag 17 juni a.s., van 19.4520.00 uur over de zender Hilversum II, mej. J. Brink van de Stichting Landbouwkundig Onderzoek spreken over diepvries, een nieuwe inmaakmethode voor het platteland. Daarna zal een klankbeeldje worden uitgezonden onder de titel: „Wat doen we tegen onweer", waaraan o.m. zal medewerken de heer M. Scharringa van de afdeling Landbouwmeteorologie van het K. N. M. I. in De Bilt. De uitzending zal worden besloten met een praatje van de heer J. Roggeveen, inspekteur van het Landbouwonderwijs, over de ontwikkeling van het landbouwonderwijs. (Advertentie.) Proctor Zomergerst internationaal vermaarde brouwgerst nog beperkt beschikbaar voor contractteelt inlichtingen bij de plaatse lijke verenigingen De verschijningsdatum van dit nummer van het Zeeuws Landbouwblad is tevens de sluitingsdatum voor de opgaven van de rijtoer. Opgaven voor deel name, welke op maandag 17 juni bij het secreta riaat der Z. L. M. 'binnenkomen worden nog geac cepteerd, doch later binnenkomende aanmeldingen kunnen niet meer worden aanvaard. Hoewel van de zijde van het tentoonstellingsbe- stuur en de directies van de bootdiensten al het mogelijke wordt gedaan het vervoer tijdens de Z. L. M. dagen zo goed mogelijk te doen verlopen, kan zulks alleen maar slagen, indien ieder, in het bijzonder voor de dag van de rijtoer, dus vrijdag 5 juli, zijn volle medewerking geeft. Om misverstanden te voorkomen wijzen wij er met nadruk op, dat personenauto's die aan de lij- toer deelnemen, geen voorrang krijgen bij de boot diensten. Indien men er derhalve van verzekerd wil zijn tij dig in Zierikzee aanwezig te zijn, dan dient men ervoor te zorgen zeer vroegtijdig bij de boten te Katseveer en Anna Jacobapolder opgesteld te staan. Van Katseveer vertrekken 3 boten namelijk te 6.40 uur, te 7.15 uur en te 7.45 uur. Deze bo ten komen alle vóór het vertrekuur van de rijtoer in Zierikzee aan. Van Anna Jacobapolder vertrekt ongeveer elk half uur een boot. Men dient er evenwel rekening mede te houden, dat de boot Anna Jacobapolder Zijpe op vrijdag 5 juli tussen 7 uur en 8.30 groten deels bezet zal zijn met de bussen van verschillende afdelingen der Z. L. M. Deze bussen krijgen wél voorrang op deze bootdienst, mits zij voorzien zijn van het volgnummer voor de rijtoer. Dit houdt dus in, dat tussen genoemde uren betrekkelijk weinig personenauto's kunnen worden vervoerd. Wij ra den de rijtoerdeelnemers uit Walcheren, Zuid-Beve land en West Zeeuws-Vlaanderen dan ook aan zo mogelijk gebruik te maken van de boten van Katse veer, al geldt hiervoor dus ook, dat men vroeg aanwezig moet zijn. De deelnemers uit Walcheren, die met de extra boot van Veere naar Zierikzee komen, wijzen wij erop, dat deze boot vertrekt vanaf de buitenhaven van Veere, waar men uiterlijk 6.45 uur aanwezig dient te zijn. Medegedeeld kan worden, dat zowel de kosten voor de bootreis als voor de rijtoer op de boot wor den geïncasseerd. Men betaalt dus 4,50 per per soon, rijtoer inbegrepen. De plaatsen van opstelling der bussen en perso nenwagens in Zierikzee zijn geleden in de nabijheid van de steiger van de provinciale boot. OOSTERLAND. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het plan van uitbreiding in onderdelen voor de ge meente Oosterland. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 22 mei 1957 kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z. V. V.) OOSTBURG: Woensdag 19 juni a.s. van 14—16 uur in hotel „De Vuijst" (de heer Cevaal). MIDDELBURG: Donderdag 20 juni a.s. van 14—16 uur in café „De Eendracht" (de heer Cevaal). GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. OOSTBURG: Iedere woensdag op de beurs. Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzet verzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING. (Z.V.B.) ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 20 juni a.s. van 1113 uur in hotel „Hof van Holland" (de heer Van Burg). GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. OOSTBURG: Iedere woensdag op de beurs. Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z.L.M. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met uw vragen op het gebied van Landbouw-Risico, motorvoertuigenverzekering etc. Alle ge«'enste inlichtingen worden gratis ver strekt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 2