<*rDoor de Het jonge meisje van heden is de huisvrouw en moeder der toekomst 330 ZEEUWS LANDBOUWBLAD TVEZE woorden en nog vele andere werden gesproken door burgemeester U B. H. G. ter Haar Romeny uit Wolf aartsdijk ter gelegenheid van de offi- 'ciële opening van de uitgebreide en vernieuwde Landbouwhuishoudschool te Zie- rikzee. Als voorzitter van de commissie van toezicht op het landbouwhuishoud- onderwijs had bovengenoemde edelachtbare heer het voorrecht op 22 mei j.l. in de Graanbeurs van het Huis van Nassau te Zierikzee een grote schare belangstel- lende dames en heren benevens een groep leerlingen welkom te mogen heten. Na zijn hartelijke welkomstwoorden gaf hij een kort historisch overzicht van de totstandkoming van de Landbouwhuishoudschool. Nadat in 1926 begonnen was met ambulante landbouwhuishoudkursussen werd in januari 1934 de landbouwhuishoudschool officieel ge opend. De belangstelling voor het onderwijs aan deze school bleek de verwachting te overtreffen. Grote groepen leerlingen stroomden toe en reeds spoedig was de school te klein. Helaas moest de noodzakelijke uitbreiding op de lange baan wor den geschoven. Eerst werden de plannen door de oorlog gedwarsboomd. Toen deze geëindigd was, kwam men met nieuwe plannen voor de dag, doch de watersnood verhinderde de uitvoering. Spreker herinnerde aan het droeve feit, dat tij dens deze ramp 16 leerlingen en 5 oud-leerlingen waren omgekomen. „Na veel moeite is het dan eindelijk gelukt de plannen te verwezenlijk en", zo vervolgde de voor zitter. „De officiële opening van deze vernieuwde en uitgebreide school staat in het teken van de wederopbouw en is een aangelegenheid, die ge heel Schouwen-Duivenland aangaat. Wij beschou wen het als een grote eer, dat mei. E. E. M. Ber gervoet, inspectrice bij het nijverheidsonderwijs, zich bereid verklaard heeft de openingsplechtig heid te verrichten. Spreker richtte waarderende woorden tot de di rectrice mej. N. van Liere, en haar staf van me dewerksters, die de laatste jaren vaak onder zeer moeilijke omstandigheden moesten werken. Hij herinnerde er aan, dat de directrice na de ramp bijna dagelijks de enkele uren van de eb benutte om de inventaris op te vissen. Met een rubber boot voer zij naar de school en voorzien van lies laarzen redde zij wat er te redden viel. „Voor u allen is thans een nieuwe periode aan gebroken, waarin het' landbouwhuishoudonder- wijs op dit eiland tot nog grotere bloei gebracht kan worden. Momenteel telt de school 329 leer lingen". Tenslotte bood spreker namens het Hoofdbestuur der Z.L. M. een statieportret van H. M. de Koningin aan, naar wie de school is ge noemd. Vervolgens was het woord aan mej. E. E. M. Bergervoet, die de gelukwensen overbracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Zij wees er onder meer op, dat wij de school in groot verband moeten zien. Het is niet alleen belangrijk, dat onze meisjes worden opge leid tot goede kooksters en naaisters. Bovenal moeten wij aandacht besteden aan de ontwikke ling van de persoonlijkheid. Er moet samenwer king zijn tussen school en huis. Wij moeten de jonge meisjes leren de schouders te zetten onder de taak, die God hun te dragen zal geven. Boven dien moet men er zich van bewust zijn, dat de school meer biedt dan de opleiding tot huisvrouw alleen. Op deze school bestaat de mogelijkheid verschillende richtingen te kiezen. De meisjes Het waslokaal in de nieuwe school. In het middenspoelbak ken voor grote stukken wasgoed. kunnen in de eerste plaats opgeleid worden tot assisten te in de huishouding. Daar naast is er de I.N.A.S.-oplei ding, d.i. de opleiding tot as sistente in een inrichting. Met ingang van september a.s. komt er een vormings klasse, waardoor de a.s. lera ressen bij het landbouwhuis- houdonderwijs een jaar kor ter naar een opleidingsschool behoeven te gaan. Ook be staan er plannen een speciale boerinnenkursus te openen. Deze kursus zal gedurende twee jaar twee dagen per week gegeven worden. Voor meisjes, die naar alle waar schijnlijkheid op een boerde rij terecht zullen komen, is deze boerinnenkursus zeer be langrijk. Spreekster hoopte, dat vele meisjes van Schou- wen-Duiveland op deze land bouwhuishoudschool gevormd zullen worden tot praktische en karaktervaste vrouwen. Daarna sprak de burgemees ter van Zierikzee, de edelacht bare heer F. Th. Dijckmees- ter, er zijn vreugde over uit, dat deze school een plaats in Zierikzee heeft ge kregen en behouden. „De eenheid tussen Zierikzee en de rest van het eiland komt hierdoor beter tot zijn recht en ik wens U voor de toekomst alle mogelijke succes," aldus de burgemeester. Vervolgens was er weer een dame aan bod en wel de vice-presidente van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen, mevrouw W. van Veenvan Loghem. Spreek ster bracht de gelukwensen over van haar afde ling. Zij memoreerde, dat „de Bond" zich steeds achter het landbouwhuishoudonderwijs heeft ge schaard, daar door dit onderwijs de belangen van de plattelandsbevolking ten zeerste worden ge diend. De volgende spreker, de heer A. M. Geluk, voor zitter van de Kring Schouwen-Duiveland van de Z. L. M., liet zijn vreugdevolle en waarderende woorden vergezeld gaan van een aantal langspeel platen. Deze kunnen dienen als ontspanning van het leerkrachtencorps na een inspannende dag taak. Daarna sprak mevrouw Dijckmeester geb. Jonk- vrouwe De Brauw, namens de commissie van toe zicht van de school. Zij bood een gekleurde prent aan van de dijkdichting bij Ouwerkerk. Door deze een plaats te geven in de school zal de herinnering aan de moeilijke tijd, die men na de ramp moest doormaken, be waard blijven. De voormalige voorzitter van de commissie van toezicht op het landbouwhuishoud onderwijs, burgemeester Va der uit Pijnacker, zeide ver heugd te zijn deze feestelijke opening van de uitgebreide Landbouwhuishoudschool te kunnen bijwonen. Hij herin nerde aan de moeilijkheden, die overwonnen moesten wor den om de bouw op de urgen- tielijst geplaatst te krijgen. Zo moest er nogal eens een reisje naar Den Haag worden gemaakt om de plannen er door te krijgen. Mej. Kleinepier, directrice van de Landbouwhuishoud school in Kruiningen, sprak namens de leerkrachten bij het landbouwhuishoudonder- De inspectrice mej. E. E. M. Bergervoet opent met een versierde sleutel de schooldeur. Achter haar: de directrice mej. C. N. van Liere en de secretaris der Z.L.M. mr. J. F. G. Schlingemann. wijs in Zeeland. Ook zij bleek zich beraden te hebben op de ontspanning van het leerkrachten corps, want een paar langspeelplaten vergezelden haar gelukwens. Daar het aantal gelukwensende dames was uitgeput, moesten er noodgedwongen twee felici terende heren achter elkaar volgen. Het waren de heren Rothuyzen en Laagland. De eerste sprak namens het architectenbureau, dat belast was met het ontwerp van de school. Hij prees o.m. de prettige samenwerking met de directrice mej. Van Liere, al wilde hij haar nog niet meer pluimen op de hoed steken. Zijn aestetisch oog zeide hem, dat de mooie moderne hoed, die mej. Van Liere droeg, geen pluimen van node had. De heer Laagland, sprekende namens de leer kracht^ liet zijn woorden vergezeld gaan van een geschenk en wel een wandkleed. Dit kleed, waarop de kaart van Schouwen-Duiveland is ge borduurd, en alle plaatsen zijn aangeduid door hun wapen, is bestemd voor de hal van de ver nieuwde school. Na al deze gelukwensen, geschenken en de bes te wensen voor de toekomst, kreeg mej. Van Liere gelegenheid alle spreeksters en sprekers te bedanken, er voor zorgende dat zij niemand ver gat. Voorwaar geen geringe prestatie. Vervolgjens was er een korte pauze, waarin de dorstige kelen werden gelaafd door een kop thee, voorzien van een allergezelligst complètje, kenne lijk toebereid door de leerlingen van de Landbouw huishoudschool. Ondertussen haalden rappe han den de bloemenschat van het podium weg om deze te brengen naar de hal van de Prinses Julianaschool. Daarna zong een groep leerlingen enige aardige liederen en werd de bijeenkomst in de Graan beurs besloten met het zingen van twee couplet ten van ons volkslied. Toen ging men in optocht naar de school. De leerlinge Tonny van der Bijl van de I.N.A.S.-oplei ding bood mej. Bergervoet een sleutel in een hou ten pollepel aan. Met deze sleutel, die versierd was met linten in de kleuren van de landbouw en de stad Zierikzee, ontsloot de inspectrice de school. In de hal werd haar door Tonny van Be veren een bouquet Gerbera's overhandigd. Enkele leraressen leidden het gezelschap rond. Ons oog werd al spoedig getrokken naar de wandschildering in de hal van de school. Deze is vervaardigd door de Middelburgse kunstenaar Jac. Prins. Wij vonden het een gelukkige gedachte de leerlingen op deze wijze in contact te breng,en met de moderne schilderkunst. Ook het wand- (Zie verder volgende pagina,).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 6