Wen ken Kerkboeken Bijuels STEMMEN lil DE PRAKTIJK. Vliegen vangen mei siroop....- 334 Korte Advertentiën Kring Axel der Z. L.H. N.V. Agro Chemie ARNHEM ZEEUWS LANDBOUWBLAD Van de heer H. J. v. d. V. te K. ontvingen wij naar aanleiding van één van onze „Korte Wen ken" in het Landbouwblad van 25 mei jl. een schrijven, dat wij gaarne hieronder plaatsen, om dat naar onze mening vele van onze graszaad telers hier hun voordeel mee kunnen doen. Geachte Redactie, RED. Met belangstelling las ik in 't vorig nummer van 't Landbouwblad de kolom „Korte Wenken," waarin diverse gegevens waren opgenomen over de fijne zaadteelt. Volgens mij is het jammer dat deze wenken voor de telers niet vollediger waren, voor al omdat de graszaadteelt steeds meer in de be langstelling komt te staan, en er dit jaar'ook weer een vrij groot areaal wordt verbouwd. Vooral Wal cheren is een voornaam gebied van de teelt van Eng. raaigras weidetype. Volledigheidshalve geef ik U de navolgende geldende aanwijzingen waar de N.A.K. nauwlettend op toe ziet bij de veldkeu- ring van de grassen. Bij deze uiteenzetting geef ik enkel de grassen door, die thans in Zeeland worden verbouwd: Bij alle graszaden wordt gelet op het voorkomen van: zwartgras, wilde haver, kweek, draviksoorten, en korenbloemen. Opgemerkt kan worden dat kweek wel uit beemdgrassen geschoond kan wor den. Wilde haver moet steeds uit het veld geselec teerd worden. Eng. raaigras: gemaalde raaigrassen, beemd langbloem akkerkool. Het laatstgenoemde on kruid is er wel uit te schonen. Beemdlangbloemraaigrassen, met inbegrip van Frans raaigras en akkerkool. Rood zvvenkgras: raaigrassen, beemdlangbloem, kropaar, meelraai, hardzwenkgras, eekhoorn- zwenkgras (vulpia bromoides), langbaardgras (Vuipa myuros), akkerkool en karwij. Bij gewoon roodzwenkgras mag tevens ook geen geknikte vossestaart voorkomen. Veldbeemdgras: ruwbeemd, tuintjesgras, ge knikte vossestaart, meelraai, melkdistel, kamille soorten, paardebloem, vlotgras, muur en akker- hoornbloem. Fioringras en struïsgvassen: windhalm, kamille, herderstasje, hoornbloem, duizendblad, buntgras en vroeghaver. Kropaar: raaigrassen, beemdlangbloem en ak kerkool. Tot zover de korte beschouwing van de ver mengingen en onkruiden, waarop gelet wordt in de diverse graszaadpercelen. Tevens dient ver meld te worden dat de hier in onze provincie ge teelde grassen kruisbestuivers zijn, met uitzonde ring van veldbeemd, dat een zelfbestuiver is, waar voor dus geen minimum afstanden in acht geno men moeten worden. Eng. raaigras moet 200 meter verwijderd zijn van Westerwolds raaigras en Italiaans raaigras, maar mag, mits een scheiding is aangebracht, naast Frans raaigras worden verbouwd. Eng. raaigras v/eidetype „Heraf" mag op 100 meter staan van Eng. raaigras „Barenza", maar moet 200 meter verwijderd zijn van Eng. raaigras hooitype „C B". Rood zwenkgras uitlopersvormend en gewoon roodzwenkgras worden als twee verschillende typen gekenmerkt, dus moeten zij ook 200 meter van elkaar verbouwd worden. In de zelfde kolom werd ook gesproken over de chemische middelen. Inderdaad neemt de onkruidbestrijding ook in de graszaadpercelen steeds toe. Toch dient men nauwkeurig de richtlijnen op te volgen gegeven door de deskundigen der kontraktfirma's of door de rayon-assistent, want elk jaar zien we steeds weer de nadelige gevolgen. Als voorbeeld wil ik enkele noemen: D.N.C. heeft geen nadelige invloed op de zaad opbrengst van ruwbeemd. Dit middel kan gebruikt worden om het onkruid te doden, voordat het ge was gezaaid wordt of tussen het zaaien en de op komst (preemergence). Wel zal het gewas door D.N.C. uitgedund worden, maar voor de zaadteelt is dit niet ongunstig. Neemt men voor hetzelfde ras MCPA (groei stoffen) dan zien we een andere uitkomst. Behan delt men het gewas b.v. rond begin mei met een concentratie van 1 a 2 kg, dan zien we een ernstige oogstdepressie, met als gevolg een grote verla ging van kiemkracht. U ziet dus hierin het verschil dat men zeer voor zichtig moet zijn met een late aanwending van groeistoffen in ruwbeemd. Er zijn zelfs groeistof fen die een vertraging in de afrijping van het zaad teweegbrengen; vooral 2,4 D-butylester en 2,4 D- amine doen dit. Zouden nu deze middelen toege past worden op Eng. raaigras, dan ziet men deze nadelige gevolgen niet. Zeer juist is het, dat chemische onkruidbestrij ding in de graszaadcultures mooie resultaten op leveren. Toch mogen we de mechanische onkruidbestrij ding niet verwaarlozen, want om goede resultaten te bereiken zal zowel een intensieve chemische als een intensieve mechanische onkruidbestrijding be slist noodzakelijk zijn. Een chemische bestrijding zal niet altijd nodig zijn, een mechanische echter altijd. Bij voldoende deelname zal op woensdag 26 juni een bus naar de „Exposi tie de Nationale Land bouw" te Utrecht rijden. Zij, die hier gebruik van willen maken dienen zich vóór 8 juni op te geven bij F. P. DE KUBBER, Zaamslag, telef. 392. Fa P. J. van de Sande Noordstraat Terneuzeo is natuurlijk mogelijk! Maar voor da bestrijding van bietevllegen an ble»a- luizen i. alleen FOLIDOL het juiste middel I FOLIDOL heeft een directe en zekere werking, waar- door bietevlieg en bietelui. zeer snel worden gedood FOLIDOL in vloeibare vorm of als spuitpoeder voldoet uitstekend, ook bij lagere temperaturen Daarom F0UD0L Om goed hooi te winnen dient U vroeg te maai en. U krijgt dan bovendien goed nagras. Bij matig mangaangebrek in bieten heeft spui ten geen zin. Proeven hebben dit bewezen. Een malse regenbui geeft een evengoed effekt en kost niets. Er zijn bestrijdingsmiddelen, die nooit voor menging met andere in aanmerking komen. De onkruidbestrijdingsmiddelen D.N.C. en D.N.B.P. mogen nooit met andere worden gemengd, omdat te grote schade zou ontstaan. Vooraleer U neiging krijgt tot experimenteren, kunt U beter de mengingstabel raadplegen. Nieuw aangelegd grasland is erg gevoelig voor stuktrappen van de zode, vooral als de grond bij inzaai niet goed is aangedrukt. Een week voor het inscharen het grasperceel vastrollen, is in dit geval noodzakelijk. In een natte periode, moet zo weinig mogelijk beweid en in ieder geval tijdig worden overge- schaard. Vliegen en muggen in stallen en schuren, kun nen in de zomermaanden een plaag zijn voor op- gestald vee. Voor bestrijding van deze insekten, zijn speciale middelen, zoals homecide en muur- tox in de handel. Ook het gebruik van D.D.T. spuitpoeder 100 gram 25% per liter water of lindaan 75 gram 14% per liter water, geven goede resultaten. Een liter spuitvloeistof is voldoende voor 10 m2 oppervlak. Hebt U reeds voor voldoende ruiters gezorgd, benodigd voor de hooibouw? Zo niet, koop ze dan zo spoedig mogelijk aan of wat voordeliger is, maak ze zelf. Het hooigras ruiteren is bij het wisselvallige klimaat in ons land nog steeds de veiligste me thode, om hooi van goede kwaliteit in de schuur te krijgen. De beste tijd van lucerne maaien, is bij het be gin van de bloei. Vroeger maaien put het gewas uit en veroorzaakt een holle stand. Moet om een of andere reden een keer vroeger worden ge maaid, laat dan de volgende snede in bloei komen. Tijdens nat weer met zware werktuigen over lucerne rijden, verdragen de planten zeer slecht. Het komt nog maar al te vaak voor dat men zijn gewassen laat bespuiten omdat buurman spuit. Kontröleert zelf regelmatig uw gewas op vreterij van insekten. Pas wanneer U beschadi ging van betekenis aan uw gewas ontdekt dient U te spuiten. V Begint tijdig uw aardappelen te bespuiten te gen fy tof thora, zodat U de onderste bladeren nog goed bereikt. Om groeitemming te voorkomen kunt U de eerste twee bespuitingen uitvoeren met dithiocarbamaten (zineb of maneb tegen 3 kg per ha). luizen als grote vijanden beschouwd worden. Zij kunnen n.l. virusziekten, vooral biadrol, over brengen. Voor de pootaardappelteelt zijn tot 10 juni de luizendodende middelen Systox en Meta- systox vrijgegeven voor proefsgewijze gebruik. Voor deze zware vergiften dienen de spuitvoor- schriften nauwkeurig te worden opgevolgd. Ge bruik op consumptieaardappelen is verboden. Het is nu de tijd dat percelen grasland, be stemd voor hooiwinning, gemaaid worden. U kunt het beste maaien als het gras winddroog is. Bij droog weer zal het hooi ook vlug op de ruiter ge plaatst kunnen worden. Een korte tijd tussen maaien en ruiteren vermindert het weerrisico. Vetvlekkenziekte in stambonen gaat met het zaaizaad over. Daarna verspreidt de ziekte zich over het veld. De verspreiding van deze ziekte kunnen we belangrijk verminderen door enkele bespuitingen met koperoxychloride. We moeten dan beginnen zodra de planten twee echte blade ren hebben. In de afgelopen winter zijn op vergaderingen verschillende onderwerpen ingeleid, die betrek king hebben op een goede bedrijfsvoering. Wan neer U het gebodene in praktijk wilt brengen, zal nogal eens wat gecijferd moeten worden. Het beste kunt U de gegevens vastleggen in een bouw- boek. Kent U deze boeken niet? Informeer dan eens bij Uw rayonassistent!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 10