Bedrijfseconomie DRINKWATERVOORZIENING 301 IN DE KUNDVEESTAL TJET aantal bedrijven dat aan het waterleidingnet is aangesloten neemt jaarlijks toe. In het belang van het gezin, de veestapel en in verband met de bedrijfshygiëne is goed en vol doende water belangrijk. Aanleg van automatische drinkwatervoorziening in de veestallen komt de produktie van de dieren ten goede. Bovendien kan een belangrijke arbeidsbesparing worden verkregen. Aansluitingen. Tot voor enkele jaren waren over het algemeen alleen de boerderijen die in of in de naaste omge ving van de dorpen lagen, voorzien van waterlei ding. Thans worden in bepaalde gemeenten alle boerderijen en arbeiderswoningen aangesloten. In de komende jaren zal dit in andere gemeenten eveneens het geval zijn. Deze aansluitingen zijn dan veelal verplicht, maar brengen geen extra kosten met zich mee. Aansluiting opent de moge lijkheid om de drinkwatervoorziening voor het vee te verbeteren. De betekenis van goed drinkwater. Voor het verloop van de levensfuncties is water onmisbaar. Zo is o.a. voor de vorming van spijs verteringssappen als ook voor de opbouw van lichaamsweefsels en voor de afscheiding van scha delijke afvalstoffen water nodig. Daarom is het voor het vee zeer belangrijk, dat het voortdurend over goed drinkwater beschikt. Goed drinkwater moet hierbij voorop worden ge steld. Water met een te hoog keukenzoutgehalte komt in Zeeland veelvuldig voor, terwijl ook ande re verontreiniging, afkomstig b.v. van de mest vaalt, geen zeldzaamheid is. Dat dit de groei en de melkproduktie ongunstig beïnvloedt, is zonder meer duidelijk. Hoeveelheid water. De hoeveelheid water die de dieren- nodig heb ben, is van verschillende faktoren afhankelijk n.l.: a. de temperatuur en de vochtigheidstoestand van de stal. b. de samenstelling van het voederrantsoen. c. de verliezen aan water door het dierlijk li chaam (afscheidingen). Gemiddeld kan het verbruik van water als volgt worden aangenomen: melkvee 5065 1. per etmaal vaarzen 2535 1. per etmaal jongvee 10—20 1. per etmaal paarden 2545 1. per etmaal varkens 5--20 1. per etmaal Wijze van toedienen. Het vee tweemaal daags laten drinken uit em mers; buiten aan de bak laten drinken is niet doel matig. Hetzelfde is het geval als het water tijdelijk in de voergoot gelaten wordt. Het vee is niet vrij in het opnemen van de hoeveelheden naar eigen behoefte op de meest gewilde tijdstippen. Het wa ter kan daarbij, vooral in de winter, een lage tem peratuur hebben. Er wordt dan minder opgenomen dan gewenst is, waarbij ook grote temperatuur verschillen schadelijk kunnen zijn. Ook laat de reinheid bij sommige van deze methoden te wen sen over. Een veel betere manier is de toepassing van zelfregelende drinkbakjes, waarbij het water alleen beschikbaar komt, wanneer het dier een drukstuk of tong in de drinkbak naar beneden drukt of naar achteren beweegt. Het water stroomt in de bak, zodat het dier drinken kan zolang de tong neer gedrukt wordt. Bij gebruik van deze drinkbakjes zijn de dieren vrij in het opnemen van water en men ziet ze dan ook regelmatig, de gehele dag door, kleine hoe veelheden drinken. Bij koeien is gebleken, dat de grootste hoeveelheid 20 1.) evenwel gedurende 2 tot 3 uur na het melken en voederen werd ge nuttigd. Verder bleek, dat koeien bij toepassing van drinkbakken 18 meer water opnemen dan dieren die slechts 2 X per dag in de gelegenheid waren te drinken. Bij gebruik van drinkbakjes heeft het water bovendien een vrijwel gelijke tem peratuur. Vele boeren menen een verhoging van de melkproduktie te hebben vastgesteld. Bij een proef in Zegveld is gebleken, dat een groep van 30 koeien gemiddeld 1 liter mëlk per dag per koe meer gaf. Drinkbak. Van de drinkbak bestaan twee vormen. Welke gebruikt moet worden hangt van de plaats van bevestiging af. De bak waarin het diepste punt voorin ligt en Jt drukstuk een liggende vorm heeft, wordt gebruikt in de moderne Hollandse stallen waar het rundvee aan hangkettingen vaststaat. Het bakje wordt dan bevestigd aan de stalbokjes of aan de stalpalen. Moeten de dieren aan de bakjes of palen vast gesteld worden, dan kan beter de andere vorm van bakje gekozen worden. Dan zijn ze bevestigd aan de muur vóór de voerbak. Het bakje heeft dan een vlakke achterwand en een staand drukstuk, ter wijl het diepste punt achterin ligt. De bakjes zijn zowel met als zonder deksel leverbaar. Aan de bakjes zonder deksel moet de voorkeur worden gegeven. Uit ééri bakje kunnen twee dieren drin ken. koeien uit één bak. Mogelijkheid van uitvoering. In tal van rundveestallen is het zonder meer mo gelijk een van de boven omschreven vormen van drinkwatervoorziening aan te brengen. Het komt echter ook voor dat eerst de stal verbeterd moet worden, alvorens een automatische drinkwater voorziening uit te voeren is. Dit vraagt echter be langrijk meer kosten. Loopt men met gedachten rond om de stal nu, of in de eerstkomende jaren te verbeteren, dan kan beter tot dat moment ge wacht worden om zelfregelende drinkwaterbakjes aan te brengen. De kosten. Voor de bakjes zonder deksel lopen de prijzen uiteen van 23,tot 35,— per stuk, waarbij die met vlakke achterwand het goedkoopste zijn. De aanlegkosten kunnen sterk uiteenlopen. Gemid deld moet op een investering van 40,per stuks grootvee gerekend worden. Arbeidsbesparing. Het is duidelijk, dat automatische drinkwater voorziening een belangrijke arbeidsbesparing geeft. Voor een deel valt de stalperiode in een tijd, waar. in het op de boerderijen niet druk is; in de herfst minder betekenis is echter, dat het vee op vrije en in het voorjaar is dit wel het geval. Van niet dagen minder werk vraagt. Conclusie. 1. Op bedrijven waar waterleiding beschikbaar is, kan automatische drinkwatervoorziening voor het rundvee bijdragen tot groter produk tie van mèl-k en vlees, en kan een belangrijke arbeidsbesparing verkregen worden. 2. Voordat tot aanleg wordt overgegaan, moet eerst worden nagegaan hoe het werk het bes te uitgevoerd kan worden en welke vorm van de bakjes daarbij past. Nieuwdorp, 13 mei 1957. D^ Assistent A bij de R. L. V. D. A. C. SIMONSE. XLIX Het verbijzonderen van de kosten. In ons vorig artikel hebben wij enkele algemene inleidende opmerkingen over bovenstaand onder werp gemaakt. Onze lezers zullen zich herinneren dat wij daar bij schreven over de kostprijs van lijnolie en lint. We willen in deze schets aandacht schenken aan de invloed van de aard van het produktie- proces op het verbijzonderen van de kosten. Bij het produktieproces onderscheiden wij tus sen twee hoofdvormen n.l. 1. massaproduktie. 2. stukproduktie. Van massaproduktie is sprake als de produktie gericht wordt op een bepaald produkt voor een veelheid van afnemers. Bekende voorbeelden hiervan zijn gasfabrieken, elektrische centrales, waterleidingmaatschap pijen, confectiefabrieken e.d. Van stukproduktie spreekt men als de produk tie gericht wordt op een bepaald produkt endaar- bij rekening wordt gehouden met de behoeften en wensen van elke individuele afnemer. Een tussenvorm van beide is de serieproduktie welke wij voorlopig eenvoudigheidshalve buiten beschouwing laten. Als voorbeelden van stukproduktie noemen wij scheepsbouw, bruggenbouw, locomotievenfabrica- ge en de maatkleermakerij. Het zal na onze voorgaande artikelen geen breed betoog behoeven dat het kostenvraagstuk en speciaal het vraagstug der kostenverbijzonde- ring in zeer sterke mate de invloed ondergaat van de verschillen in het produktieproces. Bij de massaproduktie moet de kostprijs per produktie-eenheid worden bepaald uit de kost prijs van een veelheid van produkten. B.v. de prijs van 1 m3 gas uit de kosten van de totale produktie van een gasfabriek in een be paalde periode. Bij de stukproduktie moet men de kostprijs van een bepaald produkt rechtstreeks berekenen. B.v. de bouwkosten van een schip als de Nieuw Amsterdam of van een brug oyer de Zandkreek, maar ook van een herencostuum naar maat. Massaproduktie betekent dus het meermalen achtereen produceren van een bepaald produkt, stukproduktie betekent dat de produktie „éénma lig" is. Iedere volgende produktie zal in meerdere of mindere mate van de voorgaande afwijken. We kunnen 't ook zo zeggen, dat bij de stukproduktie elk produktieproces op zich zelf staat en dat dus de kosten van het produktieproces tevens de kos ten van het produkt zijn, terwijl bij de massapro duktie sprake is van een reeks van produktiepro- cessen en een reeks van volkomen gelijke produk ten, waarvan we de kostprijs per eenheid vinden door de totale kostprijs te delen door het aantal geproduceerde eenheden produkt, of althans door een aantal. Hierover later meer. We moeten hier ook nog enige aandacht schenken aan enkele vrij veel voorkomende misvattingen. Meermalen wordt massaproduktie op één lijn gesteld met produktie in het groot en dus van het grootbedrijf en de stukproduktie met die van het kleinbedrijf. Dit is niet juist. Een machine- of locomotievenfa- briek kan zeer wel grootbedrijf zijn, zal dit ook meestal zijn, maar zich toch geheel richten naar de individuele afnemer en dus in stukproduktie werken. Omgekeerd is het ook zeer goed mogelijk dat we massaproduktie aantreffen bij een klein be drijf. We denken hier bw. aan een kleine steen fabriek. Een andere misvatting is die alsof massapro duktie hetzelfde zou zijn als produktie op voor raad en stukproduktie hetzelfde als produktie op bestelling. Hoewel dit weer wel het geval kan zijn, en zelfs veelvuldig het geval is, dekken deze be grippen elkaar toch niet. Het is zeer goed mogelijk dat van massaproduk tie op bestelling sprake is. B.v. bij een steenfa briek die al naar bestelling levert, Waalklinker of Boerengrouw of bij een fabriek van mengmes- ten die levert in diverse samenstellingen al naar de bestellingen zijn, b.v. Granumix 10—10—10 of 15—10—5 e.d. Stukproduktie op vobrraad is eveneens zeer wel mogelijk. We denken hier aan de machinefabriek. De niet geheel ondeskundige lezer zal nu de op merking maken dat we beland zijn op het terrein der serieproduktie. Een opmerking welke wij als juist erkennen, met welke erkenning wij voor dit maal onze schets willen besluiten. B. MEIJERS, Directeur Boekhoudbureau Z.L.M.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 9