Jaarverólacf 1956 '^Qadio 300 van de Centrale Cultuurtechnische Commissie, de Cultuurtechnische Dienst c.a. Dl LANDBOUWBUREAU WIERSUM GRONINGEN ■f'Sr V ZEEUWS LANDBOUWBLAD \E taak van de cultuurtechniek en van de daarbij gesynchroniseerd uit te voeren andere activiteiten bij de vernieuwing van de agrarische structuur, omvat het bevorderen van die investeringen in grond en gebouwen, welke niet door de individuele bedrijfsleiders kunnen wor den verricht. Ontsluiting, waterbeheersingvorm en indeling der kavels alsmede ligging van de boerderijen vormen de externe produktie factoren, waarvan de verbetering de economische produk- tiviteit bevordert", aldus lezen we in bovengenoemd verslag. Door de grote vraag naar arbeidskrachten ten gevolge van de sterke ontwikkeling van de indus trie enerzijds en de toenemende mechanisatie en rationalisatie in de landbouw anderzijds wordt de afvloeiing van arbeidskrachten uit de landbouw ge stimuleerd. De werkgelegenheid neemt per jaar met 5000 manjaren 1 af. Het aantal land arbeiders verminderde van 19501955 jaarlijks met 48 terwijl tevens het aantal te kleine be drijven in deze periode verminderde. De bedrijfsvergroting en de afvloeiing van ar beidskrachten die in volle gang zijn brengen een ander probleem op de voorgrond, dat in het verslag duidelijk gesignaleerd wordt. Dit is de z.g. schaal vergroting, waarbij het aantal concen4ratiepunten, waar de economische-, sociale-, geestelijke- en cul turele activiteiten zich afspelen, afnemen. De vraag wordt gesteld wat de plaats is van de kleine dorpen en gehuchten in de nieuwe structuur van het platteland. Een zeer belangrijke vraag waaraan door de ge hele plattelandssamenleving veel aandacht besteed moet worden. Meerjarenplan. In de loop van 1957 hoopt de Centrale Cultuur technische Commissie klaar te komen met de be paling van de urgentie van de ruilverkaveling in Nederland. Verder vormt het vraagstuk van de financiering een punt van studie. De verdeling van de kosten tussen belanghebbenden en Overheid dienen nader bekeken te worden, waarbij er reke ning mede dient te worden gehouden dat een ge deelte van de investeringen niet direct en alleen in het belang van de betreffende boer gedaan worden. Agrarisch Sociale Voorlichting. Naast de cultuurtechniek, waarbij in de eerste plaats verbetering van de externe factoren wordt nagestreefd, dient ook aan de interne produktie- factoren veel aandacht besteed te worden. In dit verband wordt in het verslag gewezen od de in tensieve voorlichting door de Rijksvoorlichtings dienst, de agrarisch-sociale en de huishoudelijke voorlichting. Om het aanpassingsproces aan de gewijzigde omstandigheden, in het leven geroepen door de cultuurtechnische werken, op de juiste wijze te doen verlopen, zullen ook deze laatste twee actie punten het hunne kunnen bijdragen. Door ontsluiting van het gebied, bedrijfsvergro ting en aanleg van waterleiding en elektriciteit dient in het algemeen een wijziging in de traditio nele levensstijl te ontstaan, waarvoor voorlichting onontbeerlijk is. Na o.a. nog aandacht besteed te hebben aan de Landbouwvoorlichting, het Kadastrale werk, de Landschapsverzorging, de Werkgelegenheid, de Wégenbouw en de Boerderijenbouw worden in het verslag achtereenvolgens de werkzaamheden in de verschillende provincies gereleveerd. We willen ons hier beperken, tot hetgeen vermeld is over Zeeland. Cultuur technische investeringen in 1956 in Zeeland. min. gulden ruil- en herverkaveling 39.3 wegen, waterbeheersing grondverbetering enz. 0.3 boerenwerken 0.3 aanvullende werken 0.7 Totaal 50.6 Activiteiten in Zeeland, buiten de herverkavelingsgebieden. Hoewel, aldus het verslag, de omvangrijke her verkavelingsobjecten in Zeeland zouden doen ver wachten dat de activiteit op cultuurtechnisch ge bied in het niet overstroomde gebied gering zou zijn, maakt het uitvoeren van het Deltaplan een aantal cultuurtechnische voorbereidingen en werk zaamheden onvermijdelijk. Door de uitvoering van het Drie-eilandenplan, waardoor in de Zandkreek een constant peil ge handhaafd zal worden zullen voor 5200 ha van Noord-Beveland en 2500 ha van Zuid-Beveland aanpassing van de ontwatering noodzakelijk zijn. Wanneer de ruilverkaveling in voorbereiding voor Kleverskerke (2500 ha) gelijktijdig uitgevoerd kan worden met de landaanwinningswerken in de Zar.dkreek, zal wellicht bedrijfsvergroting moge lijk zijn. HERVERKAVELING ZEELAND. Het herverkavelingswerk in het 36.009 ha grootte rampgebied vormt het grootste cultuurtechnische project, dat op het oude land van Nederland ooit is aangevat. In 1956 werden met de werkzaamheden aanzien lijke vorderingen gemaakt. De mechanisatie van de werkzaamheden is bijna volledig ri.l. tot 95 In de winter kan tijdens de natte tijd, in welke pe riode de meeste werkeloosheid optreedt, het tempo gehandhaafd worden door uitvoering in handkracht. Dat de machinale uitvoering van de werken een geweldige vlucht neemt, blijkt vooral ook bij het draineren. Tot 1954 werd alleen met de hand gedraineerd. In 1955 waren er 9 en in 1956 14 draineermachines. De helft of 2400 ha van de totaal gedraineerde oppervlakte werd in 1956 machinaal uitgevoerd. Kadastraal werk. Het aantal rechthebbenden bedraagt voor Schou- vven-Duivelenl 7200, Tho'en 5200, Zak van Zuid- Beveland 2900 en Waarde 620. In totaal werden bij de ter visie legging 529 bezwaarschriften ontvan gen, waarvan 103 tegen de lijst van rechthebben den, 361 tegen de schattingsuitkomsten en 65 tegen beide. Onderzoek. Bij het onderzoek werd in het bijzonder aandacht besteed aan het complexwerk, waarbij de adviezen een oppervlakte van ruim 3500 ha omvatten. Verder deed men onderzoek in verband met de afgespoel de gronden, de benodigde hoeveelheden gips voor structuurverbetering en het gebruik van bepaalde machines. Uitgevoerde werken. Tot stand kwamen 35 km a-wegen (landbouw- wegen met interlokaal karakter), 65 km b-wegen (boerderijenwegen) en 42 km c-wegen (ontslui tingswegen) Wat betreft het waterschapswezen, werden voor bereidingen getroffen voor de samenvoeging van de 29 polders op Schouwen-Duiveland en de 21 op Tholen. Hierdoor zullen waterschappen van resp. 21.000 en 11.000 ha ontstaan. Al naar de afwijking van het nieuwe wegen- en waterlopenstelsel t.o.v. het oude en de meer of min der egale ligging van de gronden, wisselt het com plexwerk per gebied sterk. Bij het ontsluitingsplan dient rekening gehouden te worden met de bestemming van de gronden in de toekomét. Er werden in 1956 r.egen nieuwe gemalen ge bouwd, waarvan er twee werden opgeleverd. Afgeslagen gronden. Op 700 ha werd een extra fosfaat- en gipsbemes. ting toegepast waardoor een duidelijk herstel van de bouwvoor was waar te nemen. Door bekleien of opspuiten van slib werd op droogtegevoelige gron den een nieuwe bouwvoor aangebracht. Op 85 ha in Schouwen en Duiveland werd 135.000 m3 grond verwerkt. In Kruiningen en Waarde werd 56 ha opgespoten met baggerslib afkomstig van baggerwerkzaamheden in de havens. Boerderijen bouw. Van de 125 verwoeste en 169 beschadigde boer derijen werden tot eind 1956 222 stuks herbouwd of hersteld. Dertig waren in uitvoering en 42 gegund. Voor de water- en elektriciteitsvoorziening zijn plannen opgesteld voor het aansluiten van resp. 300 en 400 landbouwbedrijven. De financiering van de elektriciteitsaansluiting is zodanig ddt de Provincie Zeeland 10 de N.V. P. Z. E. M. 10 de betrokken gemeente 20 en de Herverkavelingscommissie 42 bedraagt. Voor rekening van betrokkene blijft dus 18 De belanghebbenden moeten voor aansluiting op de drinkwaterleiding f 500,per bedrijfsaanslui- ting verhoogd met 50,per ha, betalen. Be<l riff «vergroting. Van alle bedrijven van 1.8 tot 15.0 ha werden de gegevens met betrekking tot nevenberoepen, pacht en eigendomverhoudingen en gezinssamenstelling in verband met de opvolging nagegaan. In 1956 werden door de Stichting Beheer Land bouwgronden in de Herverkaveling Zeeland 658 ha aangekocht zodat de Stichting eind 1956 in dit ge bied bijna 2000 ha bezat. Bijzondere aandacht werd besteed aan de sane ring van 35 fruitteeltbedrijven in de kop van Schou wen. waarvan 30 beneden de 5 ha waren. Het streven is hierbij gericht op een minimum- bedriifssrrootte van 5 ha (teneinde twee werkkrach ten volledig produktief te maken) en het samen brengen van de gronden van één bedrijf in één kavel. HERVERKAVELING WALCHEREN. De werkzaamheden in dit gebied naderen hun einde. Geïnvesteerd werd in 1956 rond 9 miljoen. Behalve 20 van de drainage werd alle werk machinaal, uitgevoerd. 25 werd in regie door de Nederlandse Heidemij uitgevoerd en 75 werd aanbesteed. Voor het waterbeheersingsplan moesten in ver band met de verschillen in de terreinhoogten 36 peilgebieden met 20 verschillende peilen worden gevormd. Van de 55 stuwen die hiervoor nodig zijn, zijn 70 klaar. Elektriciteit en waterleiding. Wat betreft deze twee punten lezen wij in het ver slag: „Op Walcheren zijn 311 bedrijven nog niet aangesloten op het elektriciteitsnet; 227 hiervan zouden op basis van de financieringsregeling, die in de Herverkaveling Zeeland bestaat, elektriciteit kunnen krijgen. Omdat het aantal voorheen aan gesloten en thans verplaatste boerderijen evenwel gering is en met het oog op de kosten, is nog niet over deze elektrificatie beslist. Aansluiting op de drinkwaterleiding verkregen 205 woningen en 183 weidepercelen. Hiervoor is 115 'km waterleiding aangelegd, hetgeen 25 km meer was dan het oorspronkelijk opgestelde plan aangaf. Voor de resterende 200 percelen zijn voor hands geen gelden meer beschikbaar". Akte van toedeling. De akte van toedeling zal zeer omvangrijk wor den; er zullen ongeveer 8000 eigendommen en 13000 kavels in worden vermeld. Er wordt naar ge streefd deze akte vóór 15 oktober 1957 te passeren. Daarna zullen de grond en polderlasten volgenc de nieuwe indeling geheven kunnen worden. STICHTING BEHEER LANDBOUWGRONDEN. Uit ervaring is gebleken, dat inschakeling van de S. B. L. in her. en ruilverkavelingen, voor het ver werven van grond, die beschikbaar komt bij de be ëindiging van het bedrijf of bij vertrek van de boer naar Domeingronden, gunstig werkt. Met de verkregen grond kunnen daarvoor in aan merking komende bedrijven worden vergroot. Aan het einde van 1956 bedoeg het grondbezit van de S. B. L. 3665 ha, waarvan 2124»ha in hèrver- kavelingsgebieden. DE LANDBOUWRADIORUBRIEK OP 20 MEI a.s. In de radiorubriek van het Ministerie van Land bouw zal op maandag 20 mei a.s. van 19.4520.00 uur over de zender Hilversum II, een causerie wor den uitgezonden van Ir. J. M. A. Penders, inspek- teur van de Landbouw, over streekontwikkeling in Nederland. De uitzending zal worden besloten met het door omstandigheden bij vorige gelegenheid uitgestelde praatje van de heer Joh. de Jong, hoofd van de Lagere Landbouwschool te Alphen aan de Rijn over de voordelen van het lidmaatschap van een melkcontrölevereniging. (Advertentie.) .-fc.™*. s« i,1 'ia v.»'" - Itfvv v\

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 8