Demonstratie met rijenclunmachines 296 IN SUIKERBIETEN ZATERDAG 18 MEI 1957 uitgevoerd. Er was enige grondverplaatsing, doch bezwaarlijk lijkt dit niet; van een kale rij kon niet worden gesproken. De snelheid was in ver gelijking met de machines van het draaiende zon type wat geringer, nl. 2,9 km/uur. Zoals blijkt uit de voorlopige tellingen werd met de gekozen af stelling der machine, in normaal zaad niet geheel, maar in M-zaad wel aan de opdracht voldaan. DU BEX. Fa. G. W. van Driel en van Dorsten N.V., Hoofddorp. Dit is een getrokken machine, waarvan de wer kende delen een zuiver in het horizontale vlak heen- en weergaande beweging hebben. Aandrijving geschiedt vanaf de aftakas met een vertraging van 2 op 1. Variatie in deze overbrenging is (nog) niet mo gelijk. De gang van de machine was niet bijzon der vast. Er werd te diep gewerkt, terwijl ook de regelmaat van de diepgang te wensen overliet. Aangenomen mag worden, dat deze fouten door wijzigingen van de machine voorkomen kunnen worden. De heen- én weergaande bewegingen door de rijen was zeer rustig; per element waren drie mesjes achter elkaar in de lengterichting van de rij geplaatst. De plaatsing van deze mesjes t.o.v. elkaar was minder juist gekozen. Een en ander resulteerde in het niet bereiken van de gegeven opdracht, terwijl de overgebleven planten door de te grote diepgang plaatselijk nogal met grond werden bedekt. Niettemin mag worden aangeno men, dat belangrijke verbeteringen mogelijk zijn en ongetwijfeld zullen worden toegepast. SIELING PATENT. Fa Timmerman en Ver beek, Zierikzee. L Een aan de driepuntshefinrichting bevestigde machine van slechts 85 kg, die eveneens vanaf de aftakas wordt aangedreven, evenwel met een ver snelling van 1 op 1.75. De werkende delen zijn van het heen- en weergaande type. In de overbrenging zijn geen variatiemogelijkheden. De mogelijkheid om twee of wellicht meer. mesjes achter elkaar in de lengterichting der rij te plaatsen is niet benut en gezien de constructie der dunelementen lijkt dat ook niet gemakkelijk te verwezenlijken. De mate van dunning moet als gevolg daarvan geheel gevonden worden met de versnellingen der trekker. De gegeven opdracht werd hier bereikt bij de snelheid van 2.4 km/uur, hetgeen een be trekkelijk geringe capaciteit betekent. De ma chine trilde enigszins waardoor de gang minder vast was; hetgeen wellicht ook als oorzaak moet worden gezien van de minder regelmatige diep gang der elementen. Er was sprake van enige grondverplaatsing en tengevolge daarvan achter laten van een nogal „kale" rij. De waargenomen beschadiging van de jonge overgebleven planten leek niet te verwaarlozenhet is mogelijk dat dit laatste een gevolg was van het feit, dat door deze machine vooraf reeds tweemaal met verende tanden in zijn perceel was gewerkt. Uit een oogpunt van prijs is dit een aantrekke lijke machine, die evenwel constructief nog wel voor veranderingen vatbaar lijkt, hetgeen onge twijfeld zal kunnen leiden tot prestaties, waar van ook op het eerste gezicht verondersteld kan worden, dat ze bevredigend zijn. v. Loo. F. v. Loo, Nieuw Amsterdam. Deze, in het programma als zelfrijdend aange kondigde machine, is tweerijïg. Het driewielige geheel wordt voortbewogen en aangedreven door een opgebouwde 2-3 pk benzine-motor en bediend door een er achter lopend persoon. De werkende delen hebben 'n heen- en weergaande beweging, waarvan de slag variabel is. De beide achterwie len van 't werktuig doen tevens dienst als steun en diepteregelendwiel, maar staan nogal ver van de werkende delen af. Variatiemogelijkheden in de dunintensiteit kunnen gevonden worden door twee of drie mesjes of pennen achter elkaar aan het element te plaatsen. Afhankelijk van de be diening kan de gang vast zijn. De diepteregeling is niet ideaal, maar toch bruikbaar. Van grond verplaatsing en kaalslaan der planten was wei nig sprake. Bij een te diepe afstelling werden planten met grond bedekt. Bij een snelheid van /"IP initiatief van de Landbouwstudieclubs en in nauwe samenwerking met de R.L. V.D. in Zeeuws-V laander en en enkele andere instanties werd op 2 mei een tot nu toe voor ons land unieke voorjaarsdemonstratie gehouden met rijendunmachines. Daartoe in de gelegenheid door het beschikbaar stellen van een perceel suikerbieten van 10 ha door de heer A. Ramondt te Sluiskil, kon een zevental machines worden beoordeeld en voor de naar schatting drieduizend be zoekers gedemonstreerd. Het uitzonderlijke aantal belangstellenden toont ondubbelzinnig de interesse, welk in land bouwer skring en noodzakelijkerwijze bestaat voor machines, die tot doel hebben de arbeidersbe hoefte voor het verzorgen en opéénzetten van suikerbieten te verminderen. Deze machine van het draaiende zon type met aandrijving vanaf loopwielen, was aan een Far- mall H trekker gebouwd. De aanbouw was zo danig, dat het aanspanningspunt zich midden on der de trekker bevond, hetgeen mede de oorzaak is van de zeer vaste gang van de machine. Volkomen aangepast aan de heersende omstan digheden van het perceel, dat met zeven pijpen op 3 meter was ingezaaid en keurig afgesteld, leverde de machine uitstekend werk. De werkdiep- te van de elementen én de regelmaat ervan lieten niets te wensen over. Er was weliswaar sprake van enig grondverplaatsen en tengevolge daar van achterblijven van een enigszins „kale" regel, bezwaarlijk kan dit bij deze snelheid van ruim 4 km per uur niet genoemd worden. Uit de tabel der voorlopige tellingen blijkt, dat aan de op dracht, met de gegeven uitrusting der machine, werd voldaan. VICON H. Vissers N.V., Nieuw Vennep. Eveneens een getrokken ma chine, evenwel van het type waarvan de werkende delen heen- en weergaande beweging door de rij hebben en al of niet vertraagd of versneld worden aangedreven vanaf de aftakas der trekker. Op zichzelf schept 't aandrij ven dezer machines door de aftakas haar speci fieke problemen t.a.v. het te bereiken resultaat der dunintensiteit. Door de constructeurs van deze machine blijken deze problemen goed onder kend te worden, hetgeen helaas nog niet van alle constructeurs van soortgelijke machines kan wor den gezegd. Dit verklaart voor een deel de uiteen lopende resultaten, die op deze demonstratie met deze typen machines werden bereikt. Deze Vicon, die ook constructief goed doorge dacht is en veel mogelijkheden biedt, was volko men aan de gegeven omstandigheden aangepast. De gang was vast mede doordat de dunelemen ten t.o.v. elkaar een tegengestelde beweging ma ken. Opmerkelijk was de goede en zeer regelmatige diepgang, vooral te danken aan de over de rijen lopende steunwieltjes, die als een kooiwieltje zijn Aan de voorwaarden, die goede resultaten van het werk van dit type machines althans mogelijk maken, waaronder een vlakke, niet te losse lig ging van de grond, recht gezaaide rijen en een regelmatige stand van het gewas, was op dit per ceel in ruime mate voldaan. De gemiddelde stand, na vooraf éénmaal werken met verende tanden, uitgedrukt in bieten bevattende duimen per 2,50 mtr., bedroeg op het perceel gezaaid met 20 kg/ha Hilleshög R. polyploïde zaad 30, waarvan 35 éénlingen, en op het perceel gezaaid met 9 kg/ha Zwaanesse Monogerm zaad 26 met een percentage éénlingen van 62. Vooruitlopende op het later te verschijnen uit gebreide rapport dezer demonstratie, acht de be oordelingscommissie het gewenst onderstaand een kort voorlopig verslag te geven van de bevindin gen tijdens het beoordelen van het werk der ver schillende typen en merken machines, op de dag voorafgaande aan de demonstratie. Vermeld dient tenslotte te worden, dat aan de demonstrateurs vooraf medegedeeld werd hoe de gemiddelde stand in b.b.d. op hun demonstratie perceel was met de opdracht deze terug te bren gen op een stand van 1518 b.b.d. per 2lh mtr. Een ieder was aldus in de gelegenheid zijn machi ne daarop in te stellen, alvorens zich aan de be oordeling te onderwerpen. HUDSON. Koninklijke Handelmaatschappij v/h Boeke Huidekoper N. V., Haarlem. Eveneens een machine van het draaiende zon type, aangedreven vanaf loopwielen. Was aange bouwd aan de driepuntshefinrichting van een Ferguson Super 35 pk trekkereen stuurvin zorgt voor een vaste gang. De machine die normaal is uitgerust met 4 elementen op 2 mtr. was niet aan gepast aan de eerder genoemde omstandigheden (7 pijpen op 3 meter) en kan dit ook, gezien de bouw, niet worden. Door evenwel tijdens de terug gaande gang een element niet in de regel te laten werken, redde men zich toch. Ook hier kon gesproken worden van een keuri ge afstelling. De werkdiepte leek weliswaar wat aan de diepe kant, doch dit resulteerde niet in teveel grondverplaatsing en/of een kale regel. Althans niet bij de gebruikte snelheid van ruim 3 km/uur. De regelmaat der werkdiepte per ele ment was goed. Met het aantal en de breedte der mesjes waar mee de machine werd uitgerust, bleek in beide percelen aan de opdracht te worden voldaan. BE WA. Fa. K. H. v. d. Berg, Warffum. Een getrokken machine van het draaiende zon type, aangedreven vanaf loopwielen met luchtban den. De hier gedemonstreerde machine bleek niet vanaf de trekker in en uit 't werk gezet te kunnen worden. Geconstateerd werd een minder v^ste gang dan van de beide hiervoor genoemde ma chines. Ook deze machines was aan de gegeven omstandigheden niet aangepast; zij kan op be stelling evenwel geleverd wor den naar behoefte. De werkdiepte en de regel maat hiervan stelden teleur; er werd in de rij teveel „gewoeld" of er overheen gewerkt. Blijkens de tabel werden de gevraagde resultaten niet bereikt. Het re sultaat bleef dan ook beneden dat wat men van een dergelijke machine redelijkerwijze mag ver wachten. Verbeteringen van de constructie zijn ongetwijfeld mo gelijk. FERGUSON N.V. Nimag, Leidschendam.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 4