De nieuwe Collectieve Arbeids Overeenkomst 295 (C. A. O.) voor het contractjaar 1957-1958 C.A.O. LANDBOUW C.A.O. TUINBOUW ZATERDAG 18 MEI 1957 In een vorige week gehouden vergadering van de Sociale Commissie van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland werden onder handelingen gevoerd over de nieuwe C. A. O. voor de periode 1 mei 1957 t/m 1 april 1958. Tussen partijen werd overeenstemming bereikt, zodat de nieuwe concept-C. A. O. ter goedkeuring kan worden voorgelegd aan het College van Rijks bemiddelaars. Wij willen er wel uitdrukkelijk op wijzen, dat het hieronder gepubliceerde pas officieel van kracht wordt indien goedkeuring door het College van Rijksbemiddelaars heeft plaats gehad. Behou dens deze goedkeuring zal de nieuwe C. A. O. in- giaan op 1 mei 1957. De voornaamste wijzigingen zijn de volgende: SCHAFTGELEGENHEID. Een nieuw artikel is opgenomen, waarin staat dat de werkgever zo mogelijk dient zorg te dragen voor een behoorlijke schaftgelegenheid op of nabij het werk. Deze schaftgelegenheid moet dan op niet meer dan 10 minuten van het werk zijn ge legen. OPZEGGING LOSSE ARBEIDERS. In de vorige C. A. O. stond een artikel, waarbij werd bepaald, dat voor elk jaar dat de dienstbe trekking van een losse arbeider (aangenomen voor onbepaalde tijd) heeft geduurd, door de werkgever een opzegstermijn van 1 week in acht moet wor den genomen. De moeilijkheid deed zich hierbij voor, dat een arbeider, die in vaste dienst is, soms zonder zijn werk tijdelijk te onderbreken in losse dienst over gaat, waarbij de tijd in vaste dienst bij dezelfde werkgever doorgebracht ook meetelde voor de opzeggingstermijn. In de nieuwe C. A. O. is het meetellen van het aantal jaren dat het vaste dienstverband heeft ge duurd nu uitgesloten. VAKANTIE Het aantal dagen vakantie waarop zowel een vaste- als een losse arbeider recht heeft, wordt uit gebreid tot 18. De Koninginnedag (30 april) of naar keuze de bevrijdingsdag (5 mei) wordt naast de andere vrije dagen direkt als zodanig aangewezen. Wordt op één van deze dagen vrij genomen, dan zal die dag echter wel in mindering gebracht wor den op de snipperdagen. VAKANTIETOESLAG. Zoals in de aanvullende C.A.O. die vanaf 4 maart j.l. geldt, reeds werd opgenomen, zal de vakantie toeslag in het vervolg gelijk zijn aan het loon over twee weken. VAKANTIEBON. Zoals bekend heeft een losse arbeider tijdens vakantie geen recht op doorbetaling van loon en geniet ook geen vakantietoeslag. Daarentegen heeft hij wel recht op een vakantie bon, waarvan de waarde gelijk is aan 5l/2 maal het uurloon, verminderd met de helft van de voor hem geldende pensioenpremie per uur. Daar het uur loon voor een losse-arbeider tussen 23 en 65 jaar momenteel op 1,25 staat, zal de waarde van de vakantiebon voor hem worden: 5Ys X 1,25 0,03) 6,70 per week. NORMALE ARBEIDSTIJD. Vooruitlopend op de verordening die wordt voor bereid betreffende arbeids- en rusttijden in de landbouw, werd de totale arbeidstijd voor arbei ders belast met de verzorging van paarden of de arbeid met zware landbouwmachines terugge bracht van 2900 tot 2800 uur per jaar. Dit heeft tot gevolg dat de arbeidstijd voor deze categorie arbeiders in Zeeland met één uur per week verkort wordt. Vanaf 1 maart tot en met 30 november zal nu per week 55 uur worden gewerkt (5 werkdagen van 10 uur en een zaterdag van 5 uur). Vanaf 1 december tot en met 28 februari zal 49 uur worden gewerkt (5 werkdagen van 9 uur en een zaterdag van 4 uur). ONWERKBAAR WEER. Onder onwerkbaar weer wordt verstaan, een zo danige gesteldheid van klimaat of bodem wegens regen, vorst, sneeuw of overstroming, dat het werk naar het oordeel van de werkgever geen doorgang kan vinden. Wordt het werk om één van bovenstaande rede nen stopgelegd, dan is de werkgever verplicht aan de losse arbeider 80 van het voor hem geldende tijdloon door te betalen. Het eerste half uur ver zuim per dag, met een maximum van 2 uur per week is echter voor rekening van de arbeider. Wanneer het werk wordt onderbroken wegens vorst, sneeuw of overstroming zal voor de reste rende uren van de lopende dag 80 van het geldende tijdloon zonder aftrek van een half uur worden doorbetaald. Een losse arbeiders is bij onwerkbaar weer ver plicht, hem opgedragen ander werk op het bedrijf te verrichten. Daartegenover heeft hij dan recht op volledige doorbetaling van het tijdloon. Een belangrijke wijziging die door bovenstaande regeling ontstaan is, is dat nu voor losse arbeiders die speciaal voor accoordwerk zijn aangenomen, geen 5 toeslag meer behoeft te worden bijgeteld bü de accoordtarieven. (Zie bij de accoordtarieven.) ZIEKTE EN ONGEVAL. Bij ziekte en ongeval is nu een regeling van kracht dat de werkgever niet verplicht is een aan vullende betaling te doen op de ziekte en onge valsuitkering van de Bedrijfsvereniging. Hiervan uitgezonderd zijn echter de wachtdagen voor vaste arbeiders. Voor de wachtdagen dient de werkgever 96 van het voor de arbeider geldende tijdloon, ver meerderd met regelmatig genoten toeslagen, te betalen. Naarmate de ziekte echter langer duurt betaalt de Bedrijfsvereniging alsnog de wachtdagen uit, zodat deze dan niet meer voor rekening van de werkgever komen. De Bedrijfsvereniging betaalt uit: Bij ziekte korter dan 1 week geen wachtdagen langer dan 1 week doch korter dan 2 weken 1 wachtdag langer dan 2 weken doch korter dan 3 weken 2 wachtdagen langer dan 3 weken 3 wachtdagen DE LONEN. Wijzigingen in de lonen zijn niet opgetreden sinds de aanvullende C.A.O. op 4 maart j.l. in wer king trad (werd in het Landbouwblad van 9 maart gepubliceerd) DE ACCOORD TARIEVEN. De accoord torieven zijn in de nieuwe C.A.O. als volgt: A. 1. Bieten. 8. Koolzaad. a. Snijden b. Tollen c. Hokken 9. Maanzaad. Snijden, binden en tollen 10. Aardappelen. 80,50 tot 117,— p. ha. 30,tot 43,50 p. ha. 23,tot 30,p. ha. 88,50 tot 107,— p. ha. a. Onderhoud. Doorslaan Opeenzetten le maal wieden 2e maal wieden ƒ44,50 tot ƒ53,50 ha/k'eer; 38,tot ƒ47,50 ha/keer; 74,— tot ƒ85,— ha/keer; 53,tot 61,ha/keer; Bij rijenafstand van 45 cm en daarboven, moeten de minimum- en maximumtarie ven met 10% worden verlaagd. Voor bovenstaande tarieven moeten de bie ten tenminste éénmaal, vanwege de werk gever, met de machine worden gewied. b. Rooien. Zonder koppen hakken, met laden en loof uit de rijbanen: Zeeuws schoon 216,tot 265,per ha. Bij machinaal rooien met de bietenlichter, moeten bovenstaande tarieven worden ver laagd met een percentage liggende tussen 10 en 30%. c. Koppen hakken, 31,tot 45,50 per ha. 2. Voederbieten. Rooien zonder laden 123,tot 169,p. ha 3. Vlas. Trekken, binden en schelven 230,tot 313,p. ha. Binden en schelven achter de machine 81,50 tot 107,p. ha. 4. Uien (geen zilveruien). Volledig onderhoud (alles met de hand) ƒ448?tot 672,p. ha. Bij toepassing van chemische onkruidbestrij- ding dient het minimum- en maximumtarief met 70,50 te worden verlaagd. 5. Zilveruien. Optrekken, af staarten en in de zak geleverd: 3 tot 11 cent per kg. Het definitieve tarief zal per perceel worden vastgesteld door een na der aan te wijzen commissie, bestaande uit één werkgever en één werknemer, zulks bin nen het raam van de hiervoor gestelde tarie ven. In dit tarief zal een toeslag als compen satie voor loonderving bij onwerkbaar weer, worden verdisconteerd. De werkgever dient de bemiddeling van de commissie tijdig aan te vragen bij de secreta ris van het betreffende district. 6. Graan. a. Ophokken achter de zelf binder: Duitse hokken 11,50 tot 20,50 p. ha. Zeeuwse hokken 11,tot 17,50 p. ha. b. Schelven 16,tot 25,p. ha. 7. Bruine en witte bonen. a. Trekken in de tol geleverd 98,50 tot 129,p. ha. b. Trekken 80,tot 97,p. ha. a. Looftrekken 115,tot 156,p. ha. b. Rapen achter de machine aan hoopjes op land geleverd (zonder narapen) Pootaardappelen, loofgetrokken 169,tot 219,p. ha. Consumptie aardappelen 169,tot 219,p. ha. c. Rapen achter de machine in zakken of kis ten geleverd (zonder narapen): Pootaardappelen, loofgetrokken 150,tot 208,p. ha. Groengerooid voor consumptie 193,tot 239,p. ha. Rijp gewas 150,tot 208,p. ha. d. Narapen (1 keer) 23,50 tot 31,50 p. ha. e. Rooien met de riek: In één sortering 275,tot 325,p. ha. In twee sorteringen 307,— tot 375,— p. ha. B. De tarieven dienen dusdanig te worden toege past, dat voor een normaal gewas steeds een tarief wordt genomen, dat ligt tussen liet mi nimum- en het maximumtarief. C. De maximumtarieven van alle in akkoord te verrichten werkzaamheden mogen, ook on der bijzondere omstandigheden, niet over schreden worden, dan na toestemming van de gewestelijke sociale commissie, gehoord de betreffende plaatselijke sociale commissie. De bepaling dat bovenstaande tarieven met 5 moeten worden verhoogd, voor arbeiders die spe ciaal voor accoordwerkzaamheden zijn aange nomen is vervallen. (Zie onder onwerkbaar weer. Allereerst zij opgemerkt, dat de aanvullende C.A.O. voor de Tuinbouw, waarover gelijk met de aanvullende C.A.O. van de Landbouw (deze is op 4 maart j.l. in werking getreden) overeenstemming werd bereikt nog steeds niet werd goedgekeurd. De voornaamste bepalingen van deze aanvullende C.A.O. werden indertijd door ons gepubliceerd. Wat betreft de wijzigingen bij: Opzegging losse arbeiders, vakantie, vakantietoeslag, vakantiebon, arbeidstijd, ziekte en ongeval verwijzen wij U naar hetgeen hierboven is vermeld onder C.A.O. Land bouw. Verder werd nog gewijzigd: SCHRIFTELIJKE ARBEIDSOVEREENKOMST. Bij afwezigheid van een schriftelijke arbeids overeenkomst met vaste arbeiders, wordt geacht, slechts een los dienstverband aanwezig te zijn. DIPLOMA'S. De maximale diploma-toeslag wordt verhoogd van ƒ2,25 tot ƒ2,40 per week. TOESLAG VOORMAN. De maximale toeslag voor een voorman wordt verhoogd tot ƒ4,per week. WAARDERINGSTOESLAG VASTE ARBEIDERS. Deze toeslag mag nu ten hoogste 2,70 per week bedragen. PRODUKTIETOESLAG. Een nieuw artikel hierover is opgenomen, waar in vermeld staat: In zeer drukke perioden mag aan arbeiders die niet in accoord werken, wanneer extra arbeid wordt gevraagd, een produktietoeslag worden gegeven, die ten hoogste 10 van het voor de arbeider gel dende weekloon bedraagt. Deze toeslag mag in beginsel niet langer dan gedurende 10 weken wor den toegekend. Is dit laatste echter toch nood zakelijk, dan dient het percentage per week lager gesteld te worden. De totale produktietoeslag per contractjaar mag één weekloon niet te boven gaan. AFSTANDSVERGOEDING. ét Ook in de Tuinbouw C.A.O. is nu de mogelijk heid geopend afstandsvergoeding toe te kennen. LONEN. Deze zijn gelijk gebleven aan de lonen die gepu bliceerd werden in het Landbouwblad van 9 maart j.l. Zodra officiële goedkeuring heeft plaatsgehad, zal hierover een publicatie in het Landbouwblad volgen. v. I.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 3