jouden Uren' 2631 augustus '57 te Markelo DOET U OOK MEE? FILMAVOND ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 305 Sportdag: 15 Juni 1957 te Goes FotowedstrijdInzendingen vóór 15 Juni ?57 aan 't Landbouwhuis te Goes ZATERDAG 18 31 EI 1957 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Vo<)r verslagen Goessestraatweg 4, Kapellei L.J.G.-vergaderlng gehouden op 3 mei 1957 bij de heer Burgel te Groede. De vice-voorzitter, de heer C. Salo- mé, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom. Daar hij het bestuur ging verlaten en nog nooit als voorzitter is behoeven op te treden, zal dit zijn eerste en tevens laatste verga dering zijn, die hjj leidt. De notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Bij de mededelingen kwamen ter spra ke Gouden Aren," te Markelo, een uit nodiging tot bijwoning van de eindles der R. L. W. S. te Schoondijke, een schrijven van de R. L. V. D. te Axel en een bericht van de l'Azóte te Sluiskil. De heer P. Cijsouw bracht verslag uit van de spuitproef met D. N. B. P. en M. C. P. B. op erwten op het proefveld van de afdeling. Hij raadde ieder lid aan om deze interessante proef eens te gaan bezichtigen. De secretaris deed verslag van de Streekvergadering, waarop besloten werd om een dansclub op te richten. Het bleek, dat de leden een dergelijke club zeer op prijs stelden. De voorzitter, de heer P. Cijsouw, ver telde hierna over z'n reis naar Soest- dijk op 30 april j.l. Hij was, samen met de presidente der Z. P. M., aangezocht om de gemeente Groede te vertegen woordigen op het défilé ter ere van de verjaardag van H. M. de Koningin te Soestdijk. Hij vertelde over de samen stelling van het défilé en de volgorde, hoe men een levende kaart van Neder land. uitbeeldde. De dames hadden tul pen ontvangen, die ze op het bordes moesten leggen, en de heren een stok met er bovenop een oranje-appel en halverwege een bordje met de plaats naam er op. Na de maaltijd was hij de Peking-tuin gaan bezichtigen. Hij kon terugzien op een mooie dag. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Fr. Dees in de plaats van de heer C. Salomé gekozen. Laatstgenoemde dankte de leden, en speciaal het be stuur voor de prettige samenwerking. De heer P. Cijsouw dankte daarop de heer C. Salomé voor zijn vele werk, speciaal wat het orkest betreft, dat in hem een uitstekende kracht verliest. Hij hoopte, dat de Z. L. M. een even- goede kracht aan hem zal mogen heb ben als de L. J. G. heeft gehad. Na de pauze gaven velen zich op voor deelname aan de zaaiwedstrijd. Ook dit jaar zal weer een bezoek aan de proefvelden worden gebracht. De tractorbehendigheidswedstrijd op het sportterrein kan geen doorgang vinden daar de familie Brakman geen toestemming daarvoor wilde geven. Er zal nu naar een ander terrein worden gezocht. Er gaven zich voor deelname aan de ze wedstrijd reeds vele leden op. Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt. Er volgde hierna een geanimeerde discussie, o.a. over een knutselcursus en de sport. De voorzitter sloot vervolgens deze interessante vergadering en wenste al len een wèlthuis. A. J. L. MARKELO is geen werelstad, gelegen in Overijsel. Een kleine 300 km vanuit midden Zee land ligt deze gemeente omgeven door landerijen en bossen. Wat gaat daar nu gebeuren? Welnu, een feestweek wordt gehou den daar 3 coöperaties ter plaatse hun 50-jarig bestaan herdenken, en dat feit willen zij niet ongemerkt voorbij laten gaan. Die feestweek heeft de naam „Gouden Aren" gekregen. Velen zijn reeds lang bezig een en ander te organiseren. Op het moment is het programma gereed. Enige grepen uit het programma: Maandag, 26 augustus 1957: „Bloe mendag" Grote bloemenshow. Opening. Demonstraties, enz. Dinsdag, 27 augustus 1957: „Coöpe ratiedag". Fokveedag. 50-jarig jubileum der drie coöperaties. Woensdag, 28 augustus 1957„Twent se dag". Nationale jongeren be oordelingsdag. Luchtvaartshow door het echtpaar Boesman. Fol kloristische dansgroepen. Revue „De vlag in top". Donderdag, 29 augustus 1957„Natio nale P. J. G. N.-dag". 10-jarig be staan. Revue P. J. G. N.. Variété- gezelschap, enz. Vrijdag, 30 augustus 1957„Interna tionale Hippische dag" met con cours, dressuur, enz. Zaterdag, 31 augustus 1957: „Interna tionale Folkloristische dag" met allegorische, historische en fol kloristische optocht. Dansgroe pen uit 17 landen. Verder Tiroler kapél, dansen, orkes ten, modeshow, lunapark, werktuigen, verlichting, enz, enz. Dit waren slechts enige grepen uit het programma, dat daar geboden wordt. Er gaat dus wat gebeuren in Mar kelo! Als lid der landelijke raad der P. J. G.N. is mij gevraagd hier het een en ander over te schrijven en bekend te maken. En nu het volgende. De L. J. G. afdeling Zeeland is lid van de P. J. G. N. En nu wordt tijdens die feestweek „Gouden Aren" het 10-jarig bestaan der P. J. G. N. gevierd. Alle provin ciale organisaties is om medewerking gevraagd. Ook Zeeland doet mee. Omdat wij als landbouwjongeren van Zeeland ons van onze taak in de maatschappij bewust zijn, geven wij na tuurlijk gaarne onze medewerking en tonen onze belangstelling. Dat wordt daar een grootse manifes tatie. De bedoeling is dat alle provincies 5 minuten vullen met folklore, dans, zang, muziek in ouderwetse kledij en moderne costumes, met vlaggen, zinne beelden, enz. De Nederlandse plattelands jeugd gat daar iets vertolken! Het ligt in de bedoeling, dat Zeeland met een volks- of klompendans, met vlaggen eventueel, en declamatie komt. Dit wordt geregeld. Dit is de prakti sche bijdrage! En nu de belangstelling? Het is tegenwoordig niet gemakke lijk om een geschikt doel voor een ex cursie te vinden! Daarom wil ik u voorstellen. Laten w\j met vele, zo mogelijk met alle, le den onze excursie houden naar Marke lo. Dan kunnen wij ook luisteren naar de toespraak van de heer Roerink, de voorzitter der P. J. G. N„ over het 10- jarig bestaat der P. J. G. N. Het morgenprogramma wordt gehou den in een grote tent, die plaats biedt aan 6000 personen. Daar kunnen wij als Z.P.M-sters en L.J.G.-ers ook Best in! Des middags treden de internationale folkloristische dansgroepen op met daarna de revue der provincies (ook Zeeland) onder regie van dr J. v. d. Bijl, arts te Renkum, met des avonds nog een speciale revue. Dit is in grote lijnen de P. J. G. N.- dag, die gehouden wordt op donderdag 29 augustus 1957, met tevens tentoon stelling, vermakelijkheden, enz. enz. Toegangsprijs 2,50 (bij voorverkoop; dit wordt nader geregeld) met tevens recht op bezichtiging van de tentoon stelling. U zegt het is ver van Zeeland? Een drukke tijd in augustus? Een dagreis van 300 km 's-morgens vroeg weg en 300 km terug kan volgens de ervaring gemakkelijk. Overnachten daarginds is ook mogelijk, maar brengt natuurlijk een hoop drukte mee. En als het weer meewerkt is de oogst hopelijk eind augustus geborgen! En dan één dag er uit? Dit artikel is om uw aandacht te vragen. Volgende week hoort U na dere bijzonderheden over de reis, wed strijden enz. enz. Streek- en afdelingsbesturen, spreekt er met Uw leden over! Laten wij als Zeeuwen een goede beurt maken! Markelo verwacht ons om deel te nemen aan de feestweek „Gouden Aren"! JO VERKRUYSSE, Op donderdag 2 mei werd in „De Landbouw" te Goes een filmavond ge houden voor de Z. P. M. en L. J. G.- leden van de streek Zuid-Beveland, in samenwerking met de Tyresoles Neder land N.V. De talrijke aanwezigen werden door de voorzitter, B. van Gorsel, in een tweetalige speech welkom g,eheten. Tweetalig, omdat ook nog van Franse zijde belangstelling voor deze avond be stond. Nadat eerst een kleurenreportage van de Nat. Ploegkampioenschappen 1956 in de N.O.-polder werd vertoond, waarvan de winnaars werden uitgeko zen om deel te nemen aan de interna tionale wedstrijd, kregen we ook een zeer interessante film te zien over de Internationale Ploegkampioenschappen 1955 in Uppsala, Zweden, die door Ier land gewonnen werden. Ook werd een interessante film ver toond over het vervaardigen en het profileren van tractorbanden. We za gen hierbij door een proef aangetoond, dat, wanneer tractorbanden niet ver nieuwd worden wanneer ze voor de helft of driekwart versleten zijn, dit wegens het slippen een arbeidsverlies van 20 meebrengt. We zagen ook, hoe het opgelegde profiel door mid(jgl van solutie en yulcanisatie onverbreke lijk aan de band bevestigd wordt en verder, dat het soort profilering van dé' banden een groot verschil in trekkracht geeft. Een tekenfilm en een film van Abbath Costello zorgden ruimschoots voor de nodige humor. Ook was er een tombola en een zeer originele hersengymnastiek-wedstrijd, of liever hersengymnastiekfilm, met prijzen, waarbij een ploeg heren tegen een ploeg dames uitkwam. De heren bleken hierbij de slimsten te zijn, door de overwinning niet te behalen, doch deze aan de dames te gunnen. Verder werden op deze avond de prij zen uitgereikt van de gehouden biljart wedstrijd. De eerste prijs, een wissel trofee, aan C. Adamse en de tweede en derde prijzen (medailles) aan L. van Damme en A. van Dijke. S. v. K. L. J. G. STREEK THOLEN. Op het sportterrein te St. Maartens dijk zal op vrijdag 24 mei a.s. gestart worden met de koi-fbaltraining. Aanvang 7.30 uur. Alle sportliefhebbers zijn welkom! WIST U. DAT. Er nu in Nederland ruim drie maal zoveel auto's rijden dan in 1939? In duizendtallen gerekend, de aantal len mensen die aan de volgende takken van sport doen in ons land bedragen: voetballen 336, turnen 280, hengelen 100, zwemmen 50, korfbal 37, tennis 37, wandelen, zeilen en handbal ieder on geveer 25 Een öèuw geleden de gemiddelde le vensduur van de Nederlander nog geen 40 jaar was en nu meer dan 70 jaar be draagt? In 1956 76.753 jongeren voor de mili taire dienst werden gekeurd? En dat er daarvan 6636 werden afgekeurd we gens verstandsstoornissen, 2091 wegens slecht gezicht, 1328 wegens zenuw- en zielsziekten en ruim 1000 wegens ge- hoorstoornissen en dat het totaal per centage afgekeurden b\jna 20% be droeg? (C.B.S.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 13