enken Tuinbouwlantaairn W, 303 Korte /jo£ UITBREIDINGSPLANNEN ZATERDAG 18 MEI 1*9 5 7 ONDER de ONS KLIMAAT BIJ DE FRUITTEELT. Dagelijks hebben wij hiermede als fruittelers te maken. Ieder jaar gaat een belangrijk gedeelte van de oogst door ongunstige weersinvloeden ver loren. Om maar enkele van zulke oorzaken te noe men: te weinig zon, wind, hagel, temperatuur, neerslag. Wij vragen ons zelf dan ook dikwijls af, of ons landelijk klimaat wel geschikt is voor de teelt van fruit. Het gaat er in onze fruitteelt allereerst om of wij in staat zijn de nodige maatregelen te nemen, die het klimaat iets gunstiger kunnen maken, of daarop een gunstige invloed hebben. Wij weten dat veel neerslag gewoonlijk gepaard gaat met weinig zon en dikwijls lage temperatuur. Het teveel aan water in de grond kunnen wij afvoe ren door een goede ontwatering. In droge perio den kunnen wij de verdamping zoveel mogelijk tegengaan of eventueeel bevloeien. Wat wij ech ter niet kunnen, is het tekort aan zon en tempe ratuur aanvullen. Evenmin een te lage luchtvoch tigheid. Er resten dus nog maar twee factoren, die ook belangrijk invloed uitoefenen op het klimaatn.l. wind en hagel. Deze zijn echter voor onze fruit teelt zo belangrijk, dat wij ze wat nader onder de loupe willen nemen. Wij willen met de hagel beginnen. Wij weten hiervan, dat de fruittelers in Italië door middel van speciale raketten proberen de hagelbuien te verdrijven. In ons land zijn, voor zover mij bekend is, nog geen proeven genomen en ik zie het suc ces met deze dure raketten er ook helemaal niet in. Ook in Italië zien vele fruittelers geen gun stige resultaten. Wij kunnen ons als fruittelers echter wel ver zekeren tegen de schade, die door de hagel wordt veroorzaakt. Al eerder mochten wij U in onze rubriek hierop wijzen. Vele fruittelers nemen dan ook geen risico meer en sluiten een verzekering af. Hen, die zulks nog niet deden, wil ik nogmaals wijzen op het grote risico dat zij lopen. Weet, dat jaarlijks de hagelschade in ons land zeer belang rijk is en dat in 'enkele minuten tijds uw kostbare fruitoogst totaal vernietigd kan worden door een enkele hagelbui. Rest ons nu nog de wind in ons klimaat. Wat zullen en kunnen wij hiertegen doen? Wind is een onderdeel van het klimaat met weinig gunstige aspecten. Om U er maar enkele te noemen: 1. De grond wordt door veel wind sterk uitge droogd. 2. Nachtelijk wind verhindert dauw vorming. 3. Tijdens de bloei is zij schadelijk, aangezien de bijen dan weinig of helemaal niet vliegen. 4. Bij de groei van de vruchten bezorgt de wind schade door het schuren van takken en bladeren langs de vruchten. 5. Zij is dikwijls oorzaak van grote vrucht val. 6. Bomen op zwakke onderstammen worden bij de groei bemoeilijkt om voldoende en gewenste vorm te krijgen. U bemerkt het wel. Bij bovengenoemde ongun stige aspecten hebben wij in de fruitteelt te maken. Soms heel erg, ook wel minder tot heel weinig. Toch is de schade van de wind over het alge meen steeds belangrijk genoeg om hieraan spe ciale aandacht te schenken. Het enige middel tegen windschade is een goed windscherm aan te brengen ter beschutting. Het gebruik van windschermen in de fruitteelt is al zeer oud. Toch zijn er heden ten dage nog fruitteeltbedrijven waar geen of onvoldoende be schutting is aangebracht tegen windschade. Deze telers zullen dikwijls de top van hun produktie moeten missen. De voorbeelden, waar een goede beschutting een zeer gunstige invloed heeft op de groei van de bomen en de fruitopbrengst, liggen voor het grij pen. Wanneer wij nog even een terugblik werpen op het jaar 1956 zullen vele fruittelers in ons gewest nog wel herinneren wat enkele uren stormwind een enorme schade in de bedrijven kan veroor zaken. Velen zién van beschutting steeds het eerst de nadelen die ze heeft; ze kost grond, arbeid, mest, ze moet ook enkele malen meegespoten worden, ze geeft schaduw en wat men al niet meer voor nadelen kan opsommen. Maar omdat op eigen be drijf een vergelijking tussen beschut en onbe schut niet mogelijk is, omdat alles staat te ver waaien, komt men niet toe aan de overweging, of de voordelen nu ook soms groter zijn dan de nadelen. Zulke fruittelers moesten eens wakker geschud worden met de uitroep: „Wordt wakker, een deel van uw welvaart waait weg." Want zo is het toch uiteindelijk, nietwaar? De minder goede uitkomsten in hun bedrijf schrijven zij aan andere oorzaken toe, zoals de late winden, het koude, schrale voorjaar e.d. We hopen, dat men aan het rekenen gaat en met ons tot de conclusie komt, dat er dan des noods ten slotte maar een rij bomen moet komen te vervallen, omdat het windscherm, dat op die plaats komt, de daarachter gelegen tien rijen een betere beschutting geeft en een grotere produktie van minder door schuren langs takken en blade ren beschadigd fruit. WAT PLANTEN WE ALS WINDSCHERM Het advies is oud en misschien wel overbekend. Er is nog geen verandering op dit gebied gevon den, d.w.z. een veel vroeger in het blad komende els of populier of een ander gewas, dat nog snel ler groeit dan een populier. We zullen het dus daarmee moeten doen en wij kunnen het er ook mee doen, mits maar goed aangelegd. Voor een buitenscherm is het gebruikelijk popu lieren en elzen om en om te planten op een af stand van 75 tot 100 cm. Langs de kust is dit on voldoende gebleken. Daar kan beter rechtstreeks een dubbele haag populieren op 50 tot 75 cm wor den geplant. Tussen de beide rijen moet zoveel ruimte worden gelaten, dat de grond met een hakfrees kan worden bewerkt. Of een tussenscherm gewenst is, hangt geheel af van de breedte of lengte van het perceel. Daarnaast is ook de hoogte van het buiten- scherm van bijzonder belang. Na vijftienmaal de hoogte heeft de wind zijn aanvangssnelheid weer bereikt en is dus een volgend scherm nodig. M.a.w. een windscherm van 5 meter hoogte geeft beschutting over een breedte van plm. 75 m. Maar het is duidelijk, dat bij een rijafstand van 5 m de eerste 10 rijen beter worden beschut dan de laat- ste vijf. Dit is in de praktijk ook altijd goed te zien. Daarom is het beter de factor 15 terug te brengen tot 10 en daarop de indeling van de wind schermen te baseren. In windrijke streken en daar mogen wij ons gebied wel bij rekenen, is het vooral de eerste 10 jaar nodig op betrekkelijk kor te afstanden beschutting te hebben. Hoe dichter een aanplant is hoe beter deze zich zelf beschut. Ook dit is een waarneming uit de praktijk. Op grond daarvan kunnen dus tijdelijk tussen scher men worden geplant. De vraag is alleen: hoe? Eenvoudig is het bij een perceel, waarvan de rij richting noord-zuid is. Men plant dan een scherm aan de westzijde, vervolgens een op ongeveer 50 tot 75 meter verder in het perceel evenwijdig aan 't eerste scherm of men verdeelt de totale breedte van het perceel met meerdere schermen in onge veer gelijke stukken. Het is moeilijk hier nu ver der over uit te weiden, want dit moet toch steeds ter plaatse worden bekeken. Wanneer wij alles nog eens nagaan blijkt dat bij de fruitteelt het klimaat een grote rol speelt. Wij noemden u ver schillende aspecten. Tegen vele hiervan kunnen wij geen maatregelen treffen. Wij moeten daar om tegen die, welke wij gedeeltelijk wel in de hand hebben, ons volledig inzetten met alles wat ons ten dienste staat om de schade die er door wordt berokkend, zo gering mogelijk te laten zijn. En de windschade is één daarvan, welke wij als fruittelers zo goed mogelijk moeten tegengaan. Ook bij de teelt van klein-fruit is een windscherm zeer gewenst, b.v. de teelt van frambozen, bessen en bramen. Ook bij deze produkten kan de pro duktie door windschade dikwijls enorm lijden. Een beschuting van rietmatten kan hier wonde ren doen. De aanschaffingsprijs en het werk om deze goed te plaatsen wegen niet op tegen de schade die door de wind aan deze produkten wordt toegebracht. BRUINISSE. Vanaf 1 mei 1957, gedurende vier weken, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage een ontwerp tot herziening van de bij het uitbreidings plan Bruinisse behorende bebouwingsvoorschrif ten. Gedurende genoemde termijn kunnen belang hebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. ZONNEMAIRE. Vanaf 26 april 1957, gedurende vier weken, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage het ontwerp van een plan tot herziening van het plan van uitbreiding dezer gemeente. Gedurende genoemde termijn kunnen belangheb benden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. Bij de zaai van mergkool op plantbedden is het gewenst om op rijen te zaaien; kg zaad, eind mei uitgezaaid op een plantbed van 7 are, kan vol doende materiaal opleveren om na vroeg stoppel gewas 1 ha mengkool uit te planten. Weet U dat de meeste bestrijdingsmiddelen zeer giftig zijn? Waarom dan niet geprobeerd met een minder giftig middel? B.v. Malathion in plaats van parathion terwijl het resultaat hetzelfde is. V Blaauwmaanzaad is een gewas dat nog al eens te dik staat. Het doorslaan vergt veel arbeidsuren en brengt dus hoge kosten met zich mee. Het ge bruik van de rijendunmachine geeft in dit geval een goede oplossing en een regelmatige stand v.M het gewas. Chemische onkruidbestrijding kan noodzakelijk zijn, maar vergeet vooral de normale cultuurmaat- regelen niet, zoals: wieden, schoffelen en eggen. Q Ondanks de voortschrijdende mechanisatie in de landbouw wordt toch nog 40 van het werk met de hand verricht. Zorgt daarom voor goed klein gereedschap, waardoor gemakkelijker en lichter wordt gewerkt. Houdt uw gereedschap blank en scherp Heeft U voor de a.s. oogst uw oogstwerktuigen al bedrijfsklaar? Zoniet, maakt dit dan nu in orde. Tijdens de oogst is het altijd druk bij de smid, waardoor kostbare wachturen verloren gaan. V Voor het zaaien van stambonen is de tijd aange broken. Door vooraf de grond ondiep te bewerken, gaat veel kiemand onkruid dood. De juiste zaai- diepte voor bonen is 3 cm. Bij aanhoudend droog weer, is aanrollen van de grond noodzakelijk. Hebt U gezien, dat de grasland-boer, die begin maart stikstof strooide, veel gras heeft? Hij, die hiermee wachtte tot april heeft ten gevolge van droogte en koude tot nog toe weinig resultaat ge had. Deze achterstand in gras-opbrengst is niet meer in te halen. Doet wijs en strooit in volgende jaren evenals Uw buurman de eerste stikstof op grasland begin maart. Alle insekten zijn dit jaar vroeger dan andere jaren. Zo is het waarschijnlijk ook met de bonen- vlieg, die door afzetting van eieren in de grond de bonen bedreigen. De maden vreten aan de kiem, zodat z.g. soldaten ontstaan. Dit kunt U voorkomen, door de bonen te behandelen met 2 gram aldrin 25 per kg zaad. Een chemisch middel, dat hoefblad afdoende be strijdt zonder dat het cultuurgewas zwaar wordt beschadigd, is er niet. Een bestrijding in de herfst geeft gemakkelijk schade aan het gewas, dat het volgende voorjaar wordt uitgezaaid. Het hoefblad geregeld afwieden, leidt tot uitputting van de wor. tels en is nog steeds de beste bestrijding. De natte plekken, die verschillende percelen dit voorjaar vertoonden, zijn niet alleen een gevolg van het weer. Bij nader onderzoek, zal dikwijls blijken, dat de drainage niet goed functioneert. Herstelt dit euvel als de grond voldoende droog en er tijd beschikbaar is. In vele gevallen zal dit zijn na het ruimen van de granen. KON. VERENIGING „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD", AFDELING ZEELAND. PAARDENFOKDAG TE MIDDELBURG. Irt het blad van de vorige week werd medege deeld, dat de paardenfokdag te Middelburg nader werd vastgesteld op 3 juli. Terwille van de Walcherse C.B.T.B.-leden-fokkers besloten de besturen van „Hippos" en van onze Afdeling, de datum van de fokdag te Middelburg nogmaals te verzetten. Thans is definitief besloten de paardenfokdag te houden op dinsdag 9 juli op het Molenwater te Middelburg, aanvangende des voormiddags te 10 uur. Ook zal deze juiste datum worden opgegeven aan de redactie van „Ons Trekpaard", ter vermel ding in de fokdagenkalender. Ik verwijs daarom ook naar het mei-nummer van dit orgaan, dat aan alle leden van bovenvermelde vereniging wordt toegezonden. De Secretaris van de Afdeling Zeeland, A. CAPPON.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 11