Gele roestaantasting Korlc \\\nken Gebruikte Traetoren „MENSEN HELPEN MENSEN'' C. VERMEULEN ZATERDAG 11 MEI 1957 285 Door het Nederlandse Graan-Centrum te Wage- ningen (Fytipo-proefveld). Het warm inzettende handelende over de gele-roestaantasting van de wintertarwe. In verband met de in sommige rassen zeer sterk optredende gele-roestaantasting leek het ons nut tig een overzicht te geven van de aantasting. Onderstaande hebben wij ontleend aan beriöht nr 5 van het Nederlands Graan-Centrum en is op gesteld door Drs. J. C. Zadoks te Wageningen. Algemene situatie. Begunstigd door het weer heeft de gele roest op tarwe fel om zich heen gegrepen. Het leek derhalve gewenst, reeds nu een overzicht van de algemene situatie te geven, hoewel dit overzicht uiteraard nog niet volledig kan zijn. Tengevolge van de natte zomer en herfst in 1956 werd het stoppelen in vele gevallen laat, slecht of zelfs in het geheel niet uitgevoerd, vooral op de zware gronden. Er was dus veel opslag. De tarwe- opslag in de stoppel was in het najaar dan ook reeds alge-meen door gele roest aangetast. Besmet ting van proefpercelen en van practijkpercelen vanuit door gele-roest aangetaste tarwe-opslag werd geconstateerd. Reeds gedurende de winter werd geconstateerd, dat de gele roest zich kon verspreiden en vermeer deren, bijv. in de N. O. P., in Zeeland (daartoe aan gelegde proeven van de R. L. V. D.) en in Wage ningen wordt periodiek een bericht uitgegeven voorjaar was voor de gele roest eveneens gunstig. De tot nu toe verzamelde gegevens staan ons toe te spreken van een algemene infektie in bijna alle tarwegebieden van Nederland. Op een aantal plaatsen is de aantasting ernstig, d.w.z. aantastings graad 7 of meer. Zo bijv. in Zeeland, N. O. P., Wieringermeerpolder, Haarlemmermeerpolder en IJpolders. De ernstig aangetaste percèlen zijn ech ter nog gering in aantal. Rassenoverzicht. Het volgende overzicht betreffende de gele-roest aantasting van de verschillende tarwerassen wordt onder voorbehoud gegeven. Niet alle rassen zijn n.l. nog in voldoende mate in praktijkvelden bestu deerd. Proefveldgegevens zijn in dit overzicht nog niet verwerkt; de niet-vermelde rassen zijn nog niet bestudeerd. Carsten's VI. Algemeen aangetast, doch in lich te mate, zelden ernstige aantasting. De aantasting beperkt zich in de regel tot de onderste bladeren. Heine's VII. Algemeen aangetast in wisselende mate, op verscheidene plaatsen ernstige aantasting. De aantasting zet door tot in het overgangsblad. Leda. Op verscheidene plaatsen licht, plaatselijk ernstig aangetast, bijv. in Zeeuws-Vlaanderen en in de Haarlemmermeerpolder. Bij ernstige aan tasting zet de aantasting door tot in het overgangs blad. Panter. Voor zover praktijkpercelen van Panter zijn bezocht, zijn zij vrij van gele roest. Flamingo. Vrij algemeen aangetast door gele roest, soms in ernstige mate. De aantasting zet zich voort tot in het overgangsblad. Staring. Sporadisch aangetast en dan in zeer lichte mate. Mado. Sporadisch aangetast en dan in zeer lichte mate. In enkele gevallen (Noordoostpolder) in sterker mate aangetast. Alba. 2 percelen bezocht, matige aantasting. Tavero. 2 percelen bezocht, zeer lichte aantas ting. Cappelle Desprez. Voor zover bezocht vrij van aantasting. Minister. 1 perceel bezocht, zeer lichte aantas ting. Vakantiecursus voor allen, die in maat schappelijke beroepen werkzaam zijn, van 1721 juni 1957 in het Eijkmanhuijis te Driebergen. Het algemene beeld van de aantasting is een jeugdaantasting. Een aantal rassen met jeugd- vatbaarheid bezit ouderdomsresistentie. Op ouder- domsresistentie is nu de hoop gevestigd. De ervaring heeft geleerd, dat Heine's VII geen ouderdomsresistentie bezit. Carsten's VI heeft wel ouderdomsresistentie en veldwaarnemingen wijzen in een gunstige richting, n.l. dat de Carstens' VI door de aantasting heengroeit. Leda en Flamingo hadden tot nog toe een goede ouderdomsresistentie, de huidige aantasting van het overgangsblad in sommige Leda- en Flamingo-percelen is een ver rassing. De overige vermelde rassen hebben een voldoen de ouderdomsresistentie. Zij geven geen aanlei ding tot verdere opmerkingen. Buitenland. Uit het buitenland zijn verscheidene meldingen binnengekomen o.a. uit Engeland, Frankrijk en België. De berichten over de gele-roestaantasting zijn niet alarmerend. Bestrijding. Een doelmatige, economisch verantwoorde be strijding is niet aan te geven. Door de P. D. genomen proeven hebben aange toond, dat zineb met hechter (3 kg zineb '0,6 kg Shell-hechter per ha) een gunstig resultaat kan hebben. Daar zineb alleen voorbehoedend werkt, moeten veel bespuitingen worden toegepast. Of roestbestrijding met zineb economisch verantwoord is, kón nog niet worden bepaald. De praktijk meent gunstige resultaten te berei ken met kalkstikstof en met DNC. Proeven van de P. D. met DNC hebben deze mening niet bevestigd. Daar kalkstikstof en DNC door de praktijk veel vuldig worden toegepast, zijn deze eventuele be strijdingsmogelijkheden opnieuw in observatie ge nomen. Samenvatting. De gele-roestepidemie 1957 treedt vroeger en in ernstiger mate op dan in het roest jaar 1955. De zwaarst aangetaste rassen zijn tot nu toe Heine VII, Flamingo en Leda. Een doelmatige bestrijding is niet aan te geven. VERENIGING TOT VERBETERING VAN HET RUNDVEE IN ZEELAND. AFD. WEST ZEEUWS VLAANDEREN. DE A.S. FOKVEEDAG TE AXEL. Tijdens de te Axel te houden tentoonstelling „Axel '57" zal op 12 juni door de Af delingOost Zeeuws-Vlaanderen van de Vereniging tot verbete ring van het Rundvee in Zeeland, ook een vee- fokdag worden gehouden. De inschrijvingsformulieren hiervoor zijn inmid dels reeds aan de leden verzonden, maar ook voor niet-leden bestaat de gelegenheid met hun vee aan deze fokveedag deel te nemen en het be stuur van de afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen van ge noemde vereniging zal het zelfs zeer op prijs stel len, indien ook zij een inschrijfsformulier(en) zul len aanvragen. Dit zal voor het bestuur een steun en aanspo ring zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het moet toch mogelijk zijn om uit de meer dan 20.000 dieren, die in Oost Zeeuws-Vlaanderen wor den gehouden, minstens 200 stuks vee aan de fok veedag te laten deelnemen en het ledental der ver eniging tot 200 op te voeren. Men zou dan ieder jaar een fokveedag kunnen organiseren. Inschrijfsformulieren voor deelname aan de fok veedag, kunnen worden aangevraagd bij de heren jhr. K. 'J. G. Collot d'Escury, Willem de Zwijger laan te Kloosterzande of J. Tollenaar, E 9 a te Hoek, post: Terneuzen, en moeten deze uiterlyk woens dag 15 mei zijn ingeleverd. Na 15 mei kunnen géén inschrijvingen meer worden aangenomen. Als een overbemesting van zomergewassen noodzakelijk is, dient men hiervoor een snelwer kende stikstof-meststof te gebruiken, b.v. kalksal- peter. Voor het overzaaien van een perceel suikerbie ten moet altijd een vroeg ras genomen worden. De laatrijpe rassen zijn hiervoor minder geschikt, omdat deze door de kortere groeiperiode niet meer tot een volledige opbrengst kunnen komen. Het strooien van kunstmest met de hand blijkt voor velen een moeilijke bezigheid te zijn. Een goede verdeling laat veel te wensen over. Op het wintergraan en het weiland ziet men weer de be kende „bonen". Plaatselijk een te zwaar gewas en vlak daarnaast te schraal. Beide verschijnselen zijn schadelijk. Voorkomen is gemakkelijker dan genezen. Op gescheurde gras-klavers en luzernepercelen blijken veel emelten voor te komen. Houdt vooral op deze percelen uw gewas goed in de gaten. Indien nodig dient een bestrijding uitgevoerd te worden wanneer een zachte nacht wordt ver wacht. Te gebruiken middelen zijn, aldrin, diel- drin of Parijs groen gemengd met zemelen: hoe veelheden volgens gebruiksaanwijzing. Gebruikt een bestrijdingsmiddel niet alleen op de juiste plaats maar ook op de juiste tijd. Als een gewas zomergraan 4—6 blaadjes heeft en de onkruiden nog klein zijn, kan, indien nodig, een onkruidbestrijding met DNC uitgevoerd wor den. Hoge luchtvochtigheid en rustig donker weer bieden de meeste kans op het welslagen van zo'n bespuiting. Jaarlijks wordt menige vlasverbouwer verrast door beschadiging aan het vlas. De boosdoeners zijn de oranjekleurige larven van de vlasthrips, die zuigen in de toppen van de vaak nog kleine vlasplantjes. Wanneer U niet tijdig tegen dit in- sekt spuit, blijft het vlas al gauw een handbreed korter. Veel schade kunt U verwachten, wanneer vlas na gerst of tarwe is uitgezaaid. Bietenbouwers past op! Door het zachte weer in maart hebben verschillende insekten hun win terverblijf vroeg verlaten. Een van deze insekten is de bietenvlieg, die op uw nauwelijks bovenko mende bieten haar langwerpige witte eitjes druk aan het afzetten kan zijn. Kontroleer dagelijks of de maden, die tussen het blad vreten, nog niet begonnen zijn met hun vernielend werk Zo ja, spuit dan direkt met parathion of diel- drin. Bent U een man van de klok, dan zult U het gras of het nu bestemd is om kunstmatig te dro gen, te hooien of in te kuilen, op tijd maaien. Maak tijdig uw plannen gereed, ook al moeten deze misschien herzien worden door onvoorziene weersomstandigheden. U weet toch, dat het niet gaat om massa, maar om kwaliteit. Heeft U al kontakt opgenomen met uw boek- houdbureau om te komen tot een bedrijfsekono- mische boekhouding? Als U plannen hebt in deze richting wordt het de hoogste tijd. Met wat extra werk en geldelijke kosten kunt U een inzicht krijgen van de resul taten in de verschillende bedrijfsonderdelen. Is uw tarwe ernstig aangetast door gele roest en zijn hierdoor vele bladeren afgestorven dan is het raadzaam om een overbemesting te geven met stikstof. Het is noodzakelijk dat de pootgoedteler reeds vroeg begint met het selecteren van zijn gewas. De zieke planten worden dan tijdig verwijderd en de mogelijkheid van primaire besmetting wordt kleiner. Hierdoor worden teleurstellingen bij de keuring grotendeels voorkomen. Thans worden vele gewassen met chemische onkruidbestrijdingsmiddelen behandeld. Bedenkt echter, dat er onkruiden voorkomen die ongevoe lig zijn voor verschillende middelen. Vraagt daarom eerst advies bij de assistenten van de R.L.V.D. Bij losse stalmestbewaring treden er grote ver liezen op aan organische stof en stikstof. Deze verliezen kunnen voorkomen worden door de mestvaalt vast en vochtig te bewaren. Hierdoor verkrijgt men stalmest met een goede kwaliteit die gemakkelijk uitstrooibaar is. Er worden inleidingen gehouden over „De ver houding tussen persoon en werk"; „Overheid, neu traliteit, levensbeschouwing"; „Ons persoonlijk leven" (hierbij is niet alleen gedacht aan het ge loofsleven, maar ook aan de vrijetijdsbesteding, persoonlijke verzorging, hobby's, etc.)en „Diaco naat, apostolaat en gemeente". De middagen*-en de avonden zullen worden ge wijd aan ontspanning, kunst, etc. Leiding: Mejuffrouw G. van den Akker en Dr. J. M. van Veen. Kosten: 22,per persoon. Aanmeldingen en verzoeken om inlichtingen te richten aan het secretariaat van „Kerk en Wereld", Hoofdstraat 211, Driebergen. (Advertentie.) Een LANZ BULDOG met lift, 36 P.K., nieuw type. Een FERGUSON DIESEL, compleet. Een JOHN DEERE A.R., 34 P.K. Een MOLINE, 32 P.K. Een CACE, 24 P.K. Een ALLIS CHALMERS W.F., 26 P.K. Een FARMALL H. Een NUFFIELD. Ford Tractor Dealer Telef. 458, OOSTBURG.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 9