,HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD' 282 KONINKLIJKE VERENIGING afdeling zeeland 125 Jaar N.V. Wed. J. C. Massee J1 van de ZEEUWS LANDBOUWBLAD TOESLAG OP DE PREMIE VOOR PAARDEN MET EEN GEBRUIKSWAARDE-CERTIFICAAT Het stemt steeds weer opnieuw tot grote voldoe ning, dat de belangstelling voor de verschillende paardenkeuringen nog zeer groot is, niettegen staande de nog immer voortschrijdende mechani satie. Het aantal inschrijvingen voor de premie keuringen is nog altijd zeer groot, zelfs zo, dat enkele onzer merrie-premiekeuringen zich hebben ontwikkeld tot paardenfokdagen, die tot de be langrijkste van het gehele land mogen gerekend worden. Jammer is het, dat de premies, die uitge loofd kunnen worden, aan de heel lage kant zijn. Verwijzende naar het desbetreffende besluit van het hoofdbestuur van 21 maart j.l., opgeno men in het aprilnummer van „Ons Trekpaard", hebben de fokkers het zelf, bij het eenmaal ver krijgen van een gebruikswaardecertificaat,, in de hand, om telkenjare 'n toeslag van 30,—, 20,— of 10,— op de verkregen premie deelachtig te worden. Het komt ondergetekende voor, dat voor deze zeker zeer belangrijke premie-regeling in Zeeland nog veel te weinig belangstelling bestaat. Daarom worden houders van premie-merries aangeraden, hun merries ten spoedigste op te geven voor het verkrijgen van een bovenbedoeld certificaat aan het adres van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", Koninginnegracht 43 te 's-Gravenhage. Lees de voorwaarden in „Ons Trekpaard" en geef uw ervoor in aanmerking komende merries direkt op. Het is uw eigen be lang, terwijl ge er tevens mede voor zorgt, dat het voor Zeeland hiervoor bestemde bedrag, ook in Zeeland kan uitgekeerd worden. De tijd voor aangeven is eigenlijk al voorbij, maar wanneer U de aangiften direkt verzendt, zal men deze nog aannemen. INZENDEN VAN GEBOORTEBERICHTEN Het is van zeer groot belang voor onze fokkerij, dat, wanneer er geboorte-uitbreiding in uw stal plaats heeft, het geboortebericht direkt aan bo vengenoemd adres te 's-Gravenhage wordt gezon den. Dit wordt nog in veel te veel gevallen ver zuimd, omdat men meent, dat het in zijn geval toch geen betekenis heeft. Maar dit is het juist wel, ook wanneer een veulen doodgeboren of na de geboorte sterft. Er komen dan voor de onder zoekingen avn de vruchtbaarheid van hengsten en merries, waarmee de Prov. Gezondheidsdienst voor dieren te Goes zich intensief bezighoudt, veel meer gegevens beschikbaar. De hengstenhou- ders steunen dit onderzoek reeds enige jaren fi nancieel. Laten de merriehouders dit doen, door van elke geboorte bericht aan de Stamboekhou ding te zenden. Daarbij bedenke men, dat het aantal veulens, waarvan het geboortebericht is ingezonden, een factor vormt voor de berekening van het voor de Zeeuwse fokkerij bestemde deel van het Rijkssubsidie. Het is dus ook uw belang. De secretaris van de afdeling Zeeland, A. CAPPON. In het jaarverslag van de Rijkslandbouwconsu- lent voor de Zeeuwse eilanden lazen wij o.a. het volgende over landgouwwerktuigen en arbeids- methoden. De steeds duidelijker merkbaar wordende schaarste aan arbeidskrachten had tot gevolg, dat steeds meer gebruik gemaakt wordt van ar- beidsmethoden die een zo groot mogelijke arbeids besparing geven. Voor de voorlichting op dit gebied is dan ook een toenemende belangstelling te bemerken. De aanvragen om lezingen, het aantal adviezen en het opvolgen in de praktijk tonen dit aan. Enkele punten waarop de voorlichting in 1956 speciaal was gericht en waarvoor de belangstel ling groot was, waren 1. de standaardisatie van de rijenafstand. Diver se boeren gingen hiertoe over en waren over de resultaten zeer tevreden. Daar deze boeren overal verspreid wonen, kan zonder meer wor den aangenomen, dan hun voorbeeld in de toekomst navolging zal vinden. In verband met de standaardisatie van de Tijenafstand werd ook het gebruik van een speciale afstelplank voor wiedmachines naar voren gebracht. Door de landbouwwerktuigen- fabriek Vicon te Nieuw Vennep werd een twaalftal van deze planken beschikbaar gesteld en door de R.L.V.D. in het ambtsgebied gedis tribueerd. Het gebruik hiervan stemde tot volle tevredenheid en gaf een aanzienlijke arbeids- sparing. 2. de speciale bewerking van aardappelbedden PAARDENFOKDAG TE MIDDELBURG De fokdag te Middelburg, eerst vastgesteld op 27 juni, is i.v.m. de Trekpaardendagen te Utrecht, nader bepaald op woensdag 3 juli. Te Goes werd op vrijdag 3 mei opgewekt het 125-jarig beetaan gevierd van wat in de volks mond heet de Fa. Massee, de in Zeeland zo be kende landbouwwerktuigenhandel. Op een zeer druk bezochte receptie hebben velen van de gelegenheid gebruik gemaakt de hui dige firmanten met dit mooie jubileum geluk te wensen. Het is onbetwistbaar, dat de Fa. Massee in de Zeeuwse landbouw van de laatste 100 jaar een belangrijke rol heeft gespeeld. Stichter van het bedrijf was de overgrootvader van de huidige directeur, n.l. de heer J. C. Massee. Deze nam in 1832 een zaak in kleine ijzerwaren en landbouwgereedschappen aan .de Grote Markt te Goes over. Het begin was bescheiden met twee man personeel doch geleidelijk kon het bedrijf worden uitgebreid. Omstreeks 1890 werd gestart met de verkoop van landbouwwerktuigen, t.w. zaaimachines, ploe gen en eggen. Er werden in die tijd ook export- transacties afgesloten naar Afrika, Zuid-Amerika, Suriname en enkele Europese landen. Tevens werden zwemvesten gefabriceerd, waarvan er vele, o.a. aan de marine, zijn afgeleverd. De han del in landbouwwerktuigen is echter steeds de hoofdschotel geweest. In 1900 kwam de verhuizing van de Grote Markt naar de Boudewijn de Wittestraat, waar in de loop der jaren het gebouwencomplex gelei delijk verder is uitgebreid. In het begin van deze eeuw zijn vele zuivelfabrieken ingericht en kort daarop kreeg de import van grote dorsmachines en stropersen, die door een locomobiel werden aangedreven, verkocht. In 1937 werd ook een verkoopkantoor in Zwolle gevestigd, waardoor het mogelijk werd, de service aan te passen aan de behoeften van het gehele land. Het driemansbedrijfje van 1832 is thans uitge groeid tot een zaak met 31 personeelsleden. Een grote vestiging vond ook te Zwolle plaats en het lijkt er soms wel eens op of daar het hoofdkantoor is. Toch hopen wij, dat de Fa Mas see Zeeland ook in de toekomst trouw zal blijven, omdat een goede landbouwwerktuigenhandel een belang is voor de boerenstand. Ook vanaf deze plaats willen wij de Fa Massee nog eens van harte geluk wensen. volgens het systeem Ramondt. Deze methode werd door enkele boeren toegepast; de belang stelling van de gehele praktijk is hiervoor zeer groot. Het ziet er naar uit, dat deze methode veel nagevolgd zal worden. 3. het gebruik van bietendunmachines. Het aan tal van deze machines nam toe en zal in de toekomst een grote uitbreiding ondergaan. 4. het maaien van erwten met op de maaibalk gemonteerde erwtenmaaigarnituren nam sterk toehet handwerk is praktisch verdwenen. 5. het rooien van aardappelen met de voorraad- rooier werd vrijwel algemeen toegepast. Het rooien van aardappelen in de zak was op de niet speciaal bewerkte aardappelvelden mees tal teleurstellend. 6. het gebruik van bietenlichters nam nog sterk toe. Naast de bekende W.E.H.A.-lichter werd nu de meerrijïge van Liere-lichter veel in ge bruik genomen. Het volautomatisch bietenrooien nam even eens sterk toe. Het aantal rooiers werd ver hoogd van 15 tot 50. Van de oppervlakte bieten werd in 1956 1012Vz volautomatisch ge rooid. Behalve voor deze punten werden veel adviezen gevraagd voor nog allerlei andere werktuigen. Ge constateerd kan worden dat het aantal tracto ren zich nog steeds uitbreidt en het aantal paar den daar tegenover afneemt. Dat de belangstelling voor de mechanisatie nog steeds toeneemt, blijkt ook uit het aantal bezoe kers, dat de demonstraties bezocht. Op de agenda van de algemene vergadering van de Kon. Ver. Het Ned. Trekpaard, gehouden 22 maart j.l. stond onder meer vermeld: verkiezing van een algemeen voorzitter. Wanneer de verenigingszaken geen bijzondere moeilijkheden geven, dan heeft een dergelijk agendapunt dikwijls weinig belangstelling. Meer dere malen wordt zo'n functionaris met acclama tie herkozen en men vindt het vanzelfsprekend, dat alles op de oude voet wordt voortgezet. Zodra er echter moeilijkheden rijzen in een vereniging, heeft de benoeming van de man die de hamer hanteert opeens wel belangstelling, althans wanneer het moeilijkheden zijn die aan leiding geven tot het ontstaan van tweedracht in een vereniging. Tot ons genoegen hebben we gelezen, (lat de algemeen voorzitter van de K.V.N.T. met alge mene stemmen is herkozen. Al willen we nu hier uit niet voor honderd procent afleiden, dat er geen moeilijkheden meer zouden zijn in deze ver eniging, toch mogen we hieruit wel concluderen, dat er na de onrustige periode van enkele jaren geleden thans een goede eensgezindheid bestaat m.b.t. de aanleiding van het Stamboek. Een felici tatie aan het bestuur, en in het bijzonder aan de voorzitter, de heer Stols, is hier dan ook zeker op zijn plaats. Gaarne wensen we laatstgenoemde met zijn bestuursleden een succesvolle toekomst. Wanneer we enkele belangrijke punten willen noemen, die op deze vergadering bekend zijn ge worden, dan is daar in de eerste plaats de toe slag op de premie voor paarden met een gebruiks waarde-certificaat. Ongetwijfeld iets nieuws op het terrein van de trekpaarden. We lezen in „Ons Trekpaard" dat merries van 5 jaar en ouder voor het verkrijgen van dit certi ficaat kunnen worden aangeboden. Het onder zoek zal bestaan uit aan de praktijk aangepaste normale verrichtingen voor de remwagen, waar bij de manier van werken in stap en in draf wordt beoordeeld. Ook al weet men er nu wel iets van af hoe een dergelijk onderzoek wordt verricht, dan laat bo vengenoemde zin toch nog wel enkele vragen, die daarbij rijzen, onbeantwoord. Voor ons betekent deze zin een vraagstuk op zichzelf, waarop we thans echter niet nader zullen ingaan. In zijn openingsrede heeft de voorzitter om. gezegd, dat het noodzakelijk is te komen tot een totale registratie van het aantal dekkingen en geboren veulens. Er is hiermee reeds een begin gemaakt. Ongetwijfeld zeer belangrijk, waaraan iedere fokker graag zijn medewerking zal verle nen. Bij het ontbreken van een goede registratie is een doelmatige fokkerij zeer moeilijk te verwe zenlijken. Voor de Nationale Landbou w-Expositie te Utrecht kan worden ingeschreven met vierspan-,, nen, tweespannen landbouwwagens en aange spannen hengsten. Het zal ons benieuwen of voor het laatstgenoemde nummer deelname zal zijn. Tenslotte nog een belangrijk bericht voor alle liefhebbers op het terrein van de paardensport. Op zaterdag 11 mei a.s. zal 's middags om twee uur in „De Prins van Oranje" te Goes een twee tal prachtige ruiterfilms vertoond worden door de heer E. Eysvogel te Haarlem. De ene film laat de verrichtingen van de rui ters tijdens de 16e Olympische spelen zien. Een knap stuk werk, met prachtige opnamen. Deze film wordt zowel in binnen- als buitenland veel gevraagd, zodat het een voorrecht is deze thans in Goes te kunnen aanschouwen. Houdt uw mid dag hiervoor vrij. Ze is dan zeker nuttig en wel besteed. Daarnaast wordt nog de film, genaamd Crin Blane, vertoond, eveneens op kundige wijze sa mengesteld. Kaarten zjjn verkrijgbaar 's middags aan de zaal ad ƒ1,per stuk. Sportvrienden, neemt deze kans waar! ROSSINANT. Drie maanden voordelig grondonderzoek. Profi teer daarvan zodra de eerste snede is gemaaid Hoe vroeger de grondmonsters genomen worden, des te eerder is de uitslag in huis en15 kor ting op het grondonderzoek tot 7 juli. nn rrPVQ nn hukslandbouwconsulent voor de UUII V Vil o (li ij zeeuwse eilanden over 1956

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 6