Dieselros Tractoren Van Boerderij en Organisatie fiasr^ ervaren Vertegenwoordiger 280 BOUNDER MUNKTELL Combine MZ - 92 VERENIGINGSDRUKWERK MASSEY HARRIS Combine no. 726 WEST ZEEUWS-VLA ANDEREN. 6 mei. Er zit niet veel schot in de groei der gewassen. Het blijft maar te koud en vooral de bieten groeien slecht. We zijn weliswaar bezig met het gaten slaan, maar het is een kleumrige ge schiedenis. Met de handschoenen aan bieten opéén zetten gaat nu eenmaal niet. Ook de kans op nachtvorst begint gevaarlijk te worden nu vooral de vroege aardappelpercelen mooi staan. Men pleegt wel te beweren dat de oude aardappels dan misschien wat beter geruimd kunnen worden, «maar dit zou voor de binnenlandse consumptie toch niet voldoende zijn om de grote.voor raden te kunnen opnemen. Het was wellicht beter om de grenzen te openen, want in België is vraag naar Neder landse aardappels. En het is de export die de prijs kan opvoeren. De bruine bonen welke gezaaid zijn, hebben meer gebrek aan warmte dan aan vocht. Daarby genomen, dat vele partyen zaaizaad een lage kiemkracht hebben, maakt het raadzaam het zaai zaad te ontsmetten met een T.M.T.D.- houdend middel, gecombineerd met een Aldrin-houdend middel resp. tegen kiemschimmels en bonenvlieg. Er moet nog weinig gespoten worden tegen de insecten. Het koude weer heeft dus ook wel voordelen, want de sproeiery kostte de laatste jaren veel geld. De afgelopen week zaten velen met de moeilijkheid of de Koninginnedag een vrije dag was of niet. Men kan hier uit principe natuurlijk een beslis sing nemen, maar in de praktijk komt het erop neer, dat dit per buurt of streek bepaald wordt. Het is niet goed, wanneer een deel wel werkt en een an der deel niet. Liever zagen we een de finitieve beslissing van hogerhand dan een aanbeveling. De zaak was dan met een opgelost. WALCHEREN. 7 mei. Volgens de kalender blijkt het van daag al een week lang meimaand te zijn, maar in de natuur is daar nog niet zo heel veel van te zien. De koude noordenwind gaat door merg en been, en de sneeuw en hagelbuien wisselen elkaar regelmatig af. Het valt niet te verwonderen dat de groei van de jonge gewassen onder deze omstandigheden niet zo snel vordert. Toch was het droge schrale weer een Ideale mogelijkheid om een massa on kruid te vernietigen. Dank zij de on kruideggen en de wiedmachines gaat dit thans in een veel sneller tempo dan 20 jaren geleden. Verder waren er tal van parasieten die zich weinig aantrokken van koud en schraal weer. De vroege akkerthrips en de erwten bladrandkever waren zo als altijd de eerste belagers van het jonge gewas. De bietenvlieg is er dit jaar ook bij zonder vroeg. Op de bietenblaadjes vindt U aan de onderkant der bladeren de langwerpige witte eitjes. Deze ei- afzetting is zo enorm groot, dat U geen bietenblaadje kunt vinden of er zijn wel 2 tot 5 of meer eitjes afgezet. Het is altijd moeilijk om bij de bieten- vlieg te beslissen over al dan niet be strijden. Bij snelle groei herstelt de plant zich vrij vlug en zullen de eitjes bij ongunstig weer wel niet uitkomen? Men doet daarom verstandig om rustig af te wachten wat er gaat gebeuren, en pas dan te bestrijden wanneer de lar ven volop beginnen met het mineren. Parathion werkt direct dodend, terwyl Dieldrin wat langzamer werkt met een langere nawerking. Vaak wordt daar om een mengsel van beide middelen toegepast en dit voldoet uitstekend. Vooral bij stilstand van de groei is een bestrijding als regel verantwoord, om dat het gewas dan de meeste schade ondervindt. Bjj het melkvee blijkt er dit voorjaar nogal wat kopziekte op te treden, ook zelfs met dodelijke afloop. Het is daar om opletten of we bij onze dieren mis schien kopziekte verschijnselen menen waar te nemen. Vooral tijdig hulp in roepen van de veearts kan het leven van het dier vaak redden. Verder kunt U de verdachte dieren eventueel opstal len 's nachts, en zo mogelijk zetmeel- rijke produkten bijvoeren, zoals hooi en stro of droge pulp bijv. Indien uw melkvee vooral kopziekte heeft op bepaalde percelen, dan dient U speciaal de kalibemesting op deze percelen, in de vorm van gier of kunst mest, drastisch te beperken. Tenslotte kan het verstrekken van de kopziekte- koekjes voor gevoelige dieren nog wel eens voorbehoedend werken. NOORD-BEVELAND. 7 mei. Het koude weer van de laatste paar weken (zo pas nog joeg een ferme hagelbui een kluitje buurvrouwen haas tig uiteen) heeft niet kunnen verhinde ren, dat de gewassen een voorsprong hebben vergeleken bij de twee vorige jaren. Zowel in 1955 als in 1956 wer den op 1 mei de eerste bieten opéén ge zet, maar dit jaar reeds op 25 april, ter wijl ook de aardappelen een weekje vroeger zyn. Maar de gewassen, die reeds deze winter te velde stonden, zoals winter tarwe, karwy en lucerne zijn het meest van allemaal wel voor. Zo zagen we reeds in de eerste week van april hier en daar een bloeiende karwijplant en zo had verleden jaar op 7 mei de win- tertarwe-aar in aanleg een lengte van 3 mm, doch dit jaar op dezelfde datum was ze 12 mm lang. Het zal daarom wel weer een jaar zijn, dat wij in mei nog aren zien. Met de onkruidbezetting lijkt het dit jaar niet zo erg te zyn. In eerste in stantie kan de minder goede structuur van de bovengrond dit voorjaar hier voor aansprakelijk worden gesteld, ter wijl de ontkiemingsmogelijkheden van de meestal kleine onkruidzaden wel minimaal waren, waar zware korstvor- ming optrad. Dit jaar behoefde er dan ook niet zoveel vlas tegen onkruid te worden bespoten als vorig jaar. Vooral in de lichtere polders wordt er met veel succes gebruik gemaakt met de nieuwere onkruideg met 6 mm tanden doorsnede, terwyl in dit opzicht de rijenwiedmachine heeft bewezen ook goed werk te kunnen leveren. Zo heeft dan de tijd afgedaan, dat men niet of nauwelijks met een eg in de erwten durfde te komen. Mishande- len noemde men zulks en men schroom de niet de eg over het perceel erwten te dragen, wanneer men dit moest pas seren op weg naar te eggen gerst, aard appelen of wat dan ook. Het blijkt dan maar weer, dat men vroeger wel eens te zeer zich heeft vastgeklampt aan ideeën, waarvan een latere generatie hun waardeloosheid zou bewijzen. Was het vroeger de verstarring, die opgeld deed, thans is het voorgoed de tijd van de verwarring geworden, nu de land bouwbedrijven hun onderlinge unifor miteit hebben verloren en in elke tak van landbouwbenodigdheden een on overzichtelijk groot aantal soorten, ty pen en merken zich aanbiedt. Een enkel bedrijf op dit eiland is er toe overgegaan de bietenryen direct na het zaaien licht aan te aarden, wat ge beurde met een stel aan de zaaimachine gekoppelde en specihal hiervoor gecon strueerde sleepijzertjes. Een paar weken daarna kan dit ruggetje grond met de rijenwiedmachine of met een on kruideg worden afgeslecht. Op deze wijze verkrijgt men met betrekkelijk eenvoudige hulpmiddelen een betere ontkieming van het zaad en een effec tieve onkruidbestrijding in de rij. Mits goed uitgevoerd biedt dit systeem dan ook waardevolle kansen. ZUID-BE VEL AND. 7 mei. Volgens de weerberichten is de kans groot, dat er een eind komt aan het zeer koude weer van de laatste dagen. Vooral voor de groei van de gewassen is verandering van het weertype ge wenst, terwijl het ook voor boer en ar beider geen pretje is om de dagen op het veld door te brengen bij een tem peratuur van beneden de 10° C. waar bij met tussenpozen de hagelbuien neer- striemen. Gelukkig zijn we er wat nachtvorst betreft goed vanaf gekomen. Zo langzamerhand kan men nu overal zien wat er gezaaid is. Aan schattingen over veranderingen in het bouwplan zullen we ons maar niet wagen. Dit zal de mei-telling, die dezer dagen wordt uitgevoerd, wel uitmaken. Ondertussen zijn we met het door slaan en opéén zetten van de bieten be gonnen. Het droogliggen van een ge deelte van het zaad geeft hierbij soms moeilijkheden. De belangstelling voor de bietendun- machine is sterk toegenomen. Op ver schillende bedrijven en ook door loon werkers zijn dunmachines aangekocht. Steeds zijn dit zogenaamde slingerdun- ners zoals dit toegepast is bij de Vicon en ook bij de Sieling machine. Gebleken is wel, dat met de afstel ling veel geleerd moet worden om tot maximale arbeidsbesparing te kunnen komen. De vraag, of deze machines nu wel rendabel te maken zijn, is begrij pelijk en wordt veel gesteld. Deze machines geven immers maximaal maar 25 arbeidsbesparing. Daarbij moeten we niet. vergeten, dat de ar beidsbesparing verkregen wordt in een arbeidstop. Vooral nu het er naar uit ziet dat de bietenteelt weer meer een peiler wordt voor ons bedrijf. In dit verband kan een machine die 25 ar beidsbesparing geeft in een drukke tijd, meer belangrijk zijn dan een andere machine die misschien 50 arbeids besparing geeft in een tijd van het jaar, wanneer geen arbeidsmoeilijkheden ver wacht behoeven te worden. Daarbij moeten we niet uit het oog verliezen, dat voor een goede economie van het bedrijf er te wéinig arbeidskrachten kunnen zijn, maar evengoed kan het tegenover gestelde mogelijk zijn. De bietenvlieg is dit jaar vroeg aan wezig geweest om zijn eitjes af te zet ten op de jonge bietenplantjes. Nu reeds zijn ze te vinden op de onderkant van blaadjes. Hier en daar zyn de maden reeds uit de eitjes gekomen om met de vreterij in het blad te beginnen. Dan is het tijd om het meeste effekt van een bespuiting te verwachten. De eieren zelf zijn immers niet te bestrij den. Zouden de maden eerst na enige tijd te voorschijn komen, can is de kans groot dat het bestrijdingsmiddel uitge werkt is, zodat nogmaals een bespuiting moet plaats hebben. Het systeem-Ramondt bij de verple ging van de aardappelen tracht men op verschilende bedrijven toe te passen. Weinigen zijn er echter, die daarvoor de geschikte apperatuur ter beschik king hebben. Van de resultaten kunnen we nog niet een hoge verwachting heb ben. De struktuur van de grond is dit voorjaar ongunstig, terwyl met veel van het nu gebruikte materiaal niet het zelfde resultaat te verwachten is dan van het werktuig zoals dat door de heer Ramondt en enkele andere telers van aardappelen gebruikt wordt. Het feit echter dat velen meer aan dacht aan deze verplegingswijze beste den, waarbij men reeds begonnen is met ondieper te poten, zal er zeker toe bij dragen dat in de toekomst de resultaten niet zullen uitblijven. Een eventueel teleurstellend resul taat dit jaar mag zeker geen reden zyn deze nieuwe methode van aardappel- verpleging te veroordelen. AANGEBODEN: Snijbreedte 10 voet, Volvo motor, uitgerust met in- legapparaat en lattenhaspel. Het geheel is in prima staat. Brieven onder letter J, Bureau van dit blad te Terneuzen. Voor de verkoop van een der meest gang bare tractoren in Zd. Nrd.-Beveland en Walcheren hebben wij vakant, de funktie van: Ons bedrijf is meer dan 60 jaar oud en biedt bij goed voldoen volledig pensioen. Uitvoerige, zelfgeschreven sollicitaties onder letter H, Bureau van dit blad te Terneuzen. Handelsdrukkerij Firma P. J. VAN DE SANDE Vergadering van Deel hebbers der Onderlinge Brandwaarborg Maat schappij voor de Provin cie Zeeland van 1829, op vrijdag 7 juni 1957, des namiddags 4 uur, in hotel „De Burg", Groenmarkt te Middelburg. De Agenda dezer verga dering ligt ten kantore der Maatschappij Hout kade 11 te Middelburg en ten kantore der Z.L.M. te Goes (bijkantoor OBWM) ter inzage. NrnVm INDUMY - We-.eringkade 7 - ,'s-Gravenhage. - -TWl. 85 83 03 Dealer: P. WILLEBOORDSE - Serooskerke (W.) - Telef. K 1189-201 Temouxen Het bestuur van de Coöp. Zaaizaad- en Pootgoed- telersvereniging „De Noordoostpolder" g.a. (Z.P.N.) roept sollicitanten op voor een vooraanstaande func tie in haar bedrijf. Gegadigden dienen in staat te zijn de pootaardappel- expeditie zelfstandig te kunnen voeren, terwijl daar naast organisatorische kwaliteiten van belang zijn. Sollicitanten moeten goed met mensen kunnen om gaan. Alleen schriftelijke sollicitaties dienen vóór 18 mei a.s. te worden ingediend bij: Z.P.N., Industrieweg, Emmmeloord N.O.P. Postbus 26. AANGEBODEN: Geheel gerevideerd, in prima staat, 8 vts. snijbreedte, Austin motor, met Pick-Up haspel. Brieven onder letter I, Bureau van dit blad te Ter neuzen. BEGUNSTIGT HEN, DIE IN UW VAKBLAD ADVERTEREN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 4