BELASTINGPRAATJE Lonen en sociale voorzieningen VERZEKERING S ZA KEN 279 ZATERDAG 11 MEI 1957 De voorlopige aanslagen Inkomstenbelasting 1857 zijn reeds door heel wat mensen ontvan gen. Deze aanslagen worden blijkbaar met spoed opgelegd, aan de hand van de geschatte bedragen die op het voorlopig aangiftebiljet, dat daarvoor als regel bij het aangiftebiljet inkomstenbelasting 1956 wordt verstrekt, aan de inspecties der be lastingen worden opgegeven. Deze schatting heeft voor de boer die een boek jaar heeft dat niet gelijk is aan het kalenderjaar, betrekking op de winst over het boekjaar 1956-'57. Meestal dus de periode 1 mei 1956-30 april 1957. De voorlopige aangiften moeten gebeuren in de eerste helft van april, dus op een tijdstip, dat de boekhouding over 1956-1957 nog niet kan worden afgesloten en een berekening van de winst dus nog niet mogelijk is. Telkens blijkt nu weer, hoe moei lijk het is een enigszins nauwke' ri?e schatting van de winst te maken, zelfs al is het boekjaar reeds bijna ten einde. De afwijkingen tussen de ge taxeerde en de werkelijke winst, die veelal niet onbelangrijk zijn, tonen dit duidelijk aan. Voor diegenen, die een boekjaar hebben, dat gelijk is aan het kalenderjaar, en die in april 1957 hun winst over geheel 1957 moeten schatten, is dit al helemaal een slag in de lucht. Zowel aan een te hoge als aan een te lage schatting zijn bezwaren verbonden. Schat men zijn winst belangr-'-k te hoog, dan betaalt men te veel belasting en is men zijn geld vrij lange tijd kwijt aan de Staat. Schat men belangrijk te laag, dan ontvangt men als de definitieve aangifte wordt ingediend, een nadere voorlopige aanslag, waarop dan meestal binnen niet te lange tijd weer een gewone voorlo pige aanslag over een volgend jaa- volgt. Er moet dan binnen een korte tijd veel belas ting worden betaald, hetgeen nogal eens aanlei ding geeft tot betalingsmoeilijkheden. Bovendien zal de inspecteur, als men regelmatig zijn inkomen veel te laag schat, van de ingediende voorlopige aangiften gaan afwijken en een hogere voorlopige aanslag opleggen. De sterk wisselende inkomste die uit het land bouwbedrijf verkregen worden, scheppen hier veel moeilijkheden. Dat de voorlopige aanslagen 1957 enkele maan den vroeger komen dan die over vorige jaren, heeft het voordeel dat ze in meer termijnen kunnen worden betaald. Een aanslag die in april gedagte kend is, moet betaald zijn per 31 december in 8 termijnen, de eerste voor 31 mei. Komt een aanslag b.v. in september, dan moet men in 5 termijnen be talen. Bij vroegtijdig opleggen van de aanslag heeft men dus iets meer tijd óm aan zijn ver plichtingen te voldoen. Op de vervaltermijnen dient men wel te letten. Wie 2 termijnen achter is krijgt een „kwartjeskaart". In het Zeeuwsch Landbouwblad van vorige week is reeds medegedeeld dat een regeling is getroffen over de heffing van inkomstenbelasting over de uitkeringen wegens watersnoodschadc aan boomgaarden. Men heeft da .rin kunnen lezer, dat de uitke ringen, die onder de naam „kapitaalschade boom gaarden" op de bershikkingen van de Rijksdienst voor Lanbouwherstel voorkomen, worden vermin derd met het daarin begrepen bedrag aan rooi- kosten. De vergoeding voor rooikosten is normaal belast. Van de, na aftrek van dezf post overblij vende zuivere kapitaakchadevergoedii.g, is 20 pCt. onbelast. Deze 20 pCt. wordt aangemerkt als in- steekkosten en onbelaste waardestijging. De onbe laste waardestijging is een gevolg van de waarde vermindering van het geld en derhalve niet ont staan in het bedrijf. De resterende 80 pCt. is nu belast met een percentage dat ligt tussen 20 en 40, volgens de bepalingen die zijn opgenomen in art. 48 van het Besluit op de Inkomstenbelasting. 1941. Dit artikel zal niet iedereen direct bij de hand hebbt en vele getroffen fruittelers zullen zich daarom afvragen: Hoeveel percent moet ik betalen Aan de hand van een voorbeeld willen wij dit wat nader uiteenzetten. Volgens genoemd artikel 48 wordt van inkom sten, die volgens de daarin opgenomc.: regeling worden belast, eenzelfde percentage belasting ge heven, dat moet worden betaald van de hoogste f 600,van het normaal, volgens het gewone tarief, te belasten inkomen. Wanneer een belastingplichtige in een zeker jaar, b.v. in 1956, een gewoon inkomen heeft van f 12.000,en hij heeft geen recht op kinderaftrek, dan betaalt hij over f 12.000,f 2.215, Trek hiervan af f600,—, dan resteert f 11.400, waarvan te betalen f 2.025,Over de hoogste f 600,— inkomen wordt dus aan belasting betaald f 190,—, dat is 31,67 pCt, hetgeen wordt afgerond op Yi pCt. en dus op 31H pCt. Heeft deze man nu in dat jaar een kapitaal- sc-iadevergoeding aan te geven van f 30.000,— (na aftrek van rooikosten), dan wordt de berekening volgens de thans getroffen regeling alsvolgt: Ilapitïalschadevergoeding ƒ30.000, Af: vrij te stellen 20% 6.000, Belast 24.000,— Hiervan te betalen 31H van f 24.000, is 7.560,— Over het normale inkomen van 12.000,is te betalen 2.215, De aanslag wordt dus 9.775, Dit is een heel bedrag. Maar het kon nog erger. Als nj. de belaste winst van f 24.000,niet volgens bovenstaande berekening met 3lM pCt., maar nor maal volgens de tabel was belast, had onze man bij eenzelfde inkomen f 13.737,aan belasting moeten betalen, dus f 3.962,meer. Voor dit be drag kan men dus bovenstaande berekening altijd nog wel even maken. Nu de boomgaardregeling, na vele besprekingen tussen de Inspecteur der belastingen te Goes ener zijds, en de belastingadviseur van de Ned. Fruit telers Organisatie en ons bureau anderzijds, tot stand is gekomen, zullen de bezwaarschriften, waarbij dit punt een rol speelt, kunnen worden afge werkt, als ze tenminste niet moeten wachten op de uitspraak van de Foge Raad over de al of niet belastbaarheid van de geschenkzendingen. In een over deze post gevoerde procedure heeft de Raad van Beroep te Rotterdam de geschenk zendingen aan de watersnoodslachtoffers onbelast verklaard. De Minister van Financiën heeft tegen deze uitspraak cassatie aangetekend. Naar het arrest van de Hoge Raad in deze zaak, wordt met grote belangstelling uitgezien. Boekhoudbureau Z. L. M., G. PAAUWE. 4 Het is ons gebleken, dat in verschillende gebie den meer en meer belangstelling komt voor de aanleg van bliksembeveiligingsinstallaties. Onge twijfeld is dit een beveiligingsmaatregel van grote orde. Nog jaarlijks branden voor miljoenen guldens aan boerderijen af tengevolge van blikseminslag. Daarom zijn enkele onderlinge brandwaarborgmij en ertoe overgegaan extra bijdragen in de aanlegkos- ten. te verl-nen en korting te geven op de premie, mits de installatie op deugdelijke wijze is aange legd. Stralen met reuzekrachten Wij leven in een tijd, waarin de kracht van allerlei stralen ontdekt c.i gemeten kan worden. Een tijd, waarin de techniek ongekende vorderin gen maakt, waardoor veel van die straalkrachten aangewend kunnen worden om C-i mens te dienen. Er zijn echter ook krachten in de natuur, welke niet aan onze wil onderwerpen zijn en waartegen de mens zich moet beschermen. Wellicht zal 't eens mogelijk zijn, de bliksemstraal te dwingen voor ors te werken, bijvoorbeeld door ons zijn miljoenen volts te laten opvangen er. rege len voor de voeding van nieuwe machines. Zolang dit echter nog niet 1 t geval L, moeten wij de bliksemstraal als onze vijand beschouwen en hem dienovereenkomstig behandelen. W'j moe ten hem beteugelen, opdat ons bezit niet ten offer valt aan zijn grillige en onverwachte aanvallen. Bliksembeveiliging een dwingende noodzaak. De „bliksembeteugeling" heeft in de loop der jaren een grote ontwikkelingsgang doorgemaakt. eds volmaakter werden de installaties, welke ervoor zorgen, dat de aanvallende bliksem van zijn prooi wordt afgeleid ,en via de kortste weg naar de aarde wordt gevoerd. Te lang meende men, dat de bliksem bij voor keur de hoogste punten opspoort en, hoewel deze voor de bliksem vaak de kortste wej naar de aarde betekenen, is het vaak voorgekomen dat een lager voorwerp werd getroffen, terwi.1 een hoger onaan getast bleef. In onze vlakke provincie is ieder gebouw eigen lijk een „hoogte" en bij ons is derhalve bliksembe veiliging eerder nodig, dan in andere gebieden in ons land. De ontdekking, dat bliksem hoe dan ook zijn weg zoekt, met gebruik van een hoog gebouw net zo goed als via een lage schuur of kippenkooi, noopte de technici 'n installatie te ontwerpen, welke ook het kleinste gebouw de taak van het hoogste geeft, namelijk de bliksem op te vangen en, zonder schade aan te laten richten, af te leiden. Ieder jaar opnieuw berichten de kranten in het onweerseizoen over branden of totale vernietigin gen en verlies van mensen- en dierenlevens, als g3volg van blikseminslag. Zoals ieder jaar is ook nu weer de Collectieve Arbeidsovereenkomst per 30 april j.l. afgelopen. Er dient dus weer overleg gepleegd te worden om tot een nieuwe C. A. O. te komen. Wanneer U dit leest zullen de eerste onderhan delingen reeds plaats gehad hebben. Naar wij hopen zullen deze spoedig tot resultaat leiden. In de lonen zelf zullen vermoedelijk niet veel veranderingen tot stand komen, maar wei mogen wij enige wijziging in de akkoordtarieven verwach ten. Vooral wat betreft de tarieven voor het onder houd van de suikerbeiten, kunnen wij ons voorstel len dat verschillende werkgevers gaarne willen weten hoe deze met ingang van 1 mei voor het nieuwe contract jaar zullen zijn. Officieel zijn nu nog de tarieven van kracht zo als ze golden voor het con tract jaar 1956-1957, met dien verstande dat in de aanvullende C. A. O. welke op 4 maart j.l. van kracht werd, bepaald werd dat de tarieven met 5,6 verhoogd moeten worden. Om niet een te grote verwarring te krijgen, lijkt het ons beter deze oude tarieven maar niet te pu bliceren, daar wij verwachten dat zeer binnenkort hierover iets meer bekend zal zijn. Zodra dit het geval is, zullen wij direct hiervan melding maken. Zolang geen difinitieve beslissing genomen is, kan eventueel een voorschot aan de arbeiders uit betaald worden. v. I. Hierbij zijn soms gebouwen, welke van bliksem afleiders waren voorzien doch w.ilke niet voldeden aan redelijk te stellen eisen van betrouwbaarheid. Aanleg is specialistenwerk. Wanneer men tot het aanbrengen van bliksem afleiders overgaat, is het dan ook een dringende noodzaak dit te laten doen door een bedrijf dat over de nodige ervaring beschikt. Het is te begrijpen, dat alleen ervaren specialis ten in staat zijn pand voor pand nauwkeurig te berekenen, hoe groot de onderlinge afstand van de netdraden moet zijn, hoe alles, ook bij de vreemdste afwijkingen, zoals uitstekende hoeken e.d. in het beschermingsvlak komt te vallen. Nu het seizoen van de bliksemschicht weer nadert, leek het ons gewenst hieraan eens aan dacht te besteden. Misschien mogen we daaraan zelfs een „waarschuwing" verbinden tegen een vrij gevaarlijke, maar zo begrijpelijke opvatting, welke schuil gaat in de opmerking: het is zo lang goed gegaan, het zal zo wel blijven De watersnood, die enige jaren geleden onze provincie in rouw dompelde en werd tot een natio nale ramp, heeft wel op zeer drastische wijze de onjuistheid van een dergelijke opvatting gedemon streerd. In dit licht bezien is het niet verwonderlijk, dat de Zeeuwse boeren de onverwachte kracht van de natuur nu ondervonden hebbend, ook tegen andere natuurkrachten beveiligingen wensten, Sedert de ramp zijn in Zeeland de met bliksembe veiligingen beschermde boerderijen met honderden vermeerderd. Toch zijn er nog zovele boerderijen welke niet een dergelijke bescherming hebben. Vreemd, want in deze dagen, nu ons bezit een hogere waarde ver tegenwoordigt dan vroeger, nu het vee en het ge was een groter kapitaal inhouden, nu zijn de vrij geringe kosten van een bliksembeveiliging meer dan ooit verantwoord. Wie een bliksembeveiliging nodig heeft (en dat zijn er dus nog velen), die moet erop letten in zee te gaan met een installatiefirma wiens werk aan de hoogste eisen voldoet. Zo iemand kan zich het best laten adviseren door de stichting Z. V. B., Landbouwhuis te Goes. Door bemiddeling onzer stichting zijn in collec tief verband enige honderden installaties op boer derijen van Z. L. M.-leden aangebracht. De instal latiefirma waarmee wij samenwerken, heeft een grote ervaring en levert de irstallaties, in over eenstemming met het door de Z. I M. uitgegeven beste': voor bliksemafleiderinstallaties, tegen rede lijke prijzen. Een briefkaartje of een telefoontje aan de Stich ting Z. y B., Landbouwhuis, te Goes (Tel. K 1100- 2345), is voldoende. U krijgt van d? desbetreffende firma dan een objectieve voorlichting en een geheel onverplichte prijsopgave.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 3