verzic/it ZATERDAG U MEI 1957 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Zitdagen- Boekhoud- bureau Mo. 2376 Frankering bij abonnement: Terneuzen 45e Jaargang? ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Het ogenblik nadert alweer, dat DE LANDBOUWDAGEN VAN DE Z. L. M. gehouden worden. Dit jaar is de Kring Schouwen en Duiveland aan de beurt om de grote Z. L. M.- familie te ontvangen. Naast de vergadering van het Hoofdbestuur op donderdag 4 juli en de Alge mene Vergadering op diezelfde dag, organiseert de Kring de traditionele rijtoer over het gehele eiland en een grote tentoonstelling op vrijdag 5 en zaterdag 6 juli met diverse attracties. Er zijn verschillende redenen, waarom wij deze landbouwdagen extra in de aandacht van onze leden en lezers aanbevelen. Allereerst is het twintig jaar geleden, dat de Z. L. M. de jaarlijkse tentoonstelling op Schou wen en Duiveland organiseerde. Het zal dus voor de Schouwse bevolking de eerste keer na de oor log zijn dat de Z. L. M.-ers uit andere delen van Zeeland in grote getale hun eiland komen bezoe ken. Voorts wijzen wij op het feit, dat zó kort na de verschrikkelijke ramp een dergelijk gebeuren mo gelijk is in het zwaarst getroffen gebied. Het is aan de ene kant een bewijs van de krachtige wij ze, waarop het herstel is aangepakt en aan de andere kant een teken van de energie van de Schouwse boerenbevolking. Tenslotte zal het voor zeer velen van buiten het eiland hoogst interessant zijn dit herstel met eigen ogen te aanschouwen. Tevens kan men dan een inzicht krijgen van dat andere grote werk, dat zich op Schouwen en Duiveland aan het vol trekken is, namelijk de totale herverkaveling. Deze is op vele plaatsen nog in volle gang en al leen al uit dien hoofde is een bezoek aan het eiland de moeite ten volle waard. VELE OBSTAKELS TE OVERWINNEN. Het is begrijpelijk, dat het bestuur van de Kring heel wat moeilijke punten te overwinnen heeft ge kregen om deze landbouwdagen te organiseren. De organisatie van deze dagen geeft steeds zeer veel werk. Maar voor Schouwen en Duiveland zijn er twee punten bij, die extra zorgen baren. Het eerste punt is hoe alle bezoekers met de bestaande verbindingen aan en af te voeren. Hier komt de voor Zeeland steeds zo moeilijke puzzle van Ooster- en Westerschelde in volle omvang aan het licht. Het Kringbestuur heeft de mede werking van de bootdiensten en heeft speciaal voor de rijtoer een schema uitgewerkt, waarbij zeer vele bezoekers in op het eiland gestationeer de bussendeze rondrit kunnen meemaken. Om alles vlot te doen verlopen zal het noodzakelijk zijn, dat ieder zich stipt aan de aanwijzingen en de raadgevingen houdt, die in de komende land bouwbladen zullen staan. Het zal voor de Schou- wenaren een vreugde zijn, dat vele, zeer vele Z.L. M.-ers uit overig Zeeland naar hun eiland komen. Wij zijn het, gezien de in het begin van dit Overzicht genoemde redenen, ook tegenover hen als het ware verplicht. Helpt allen de organi- OOSTBURG: Woensdag 15 mei in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 16 mei in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 16 mei in café „De Eendracht". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 18 mei in hotel „De Duiventrós". THOLENZaterdag 18 mei in hotel „Hof van Holland". satoren, door de regels op te volgen. Het kunnen dan weer prachtige en leerzame dagen worden. LANDBOUWWERKTUIGEN. De tweede moeilijkheid, waarvoor de Kring zich geplaatst ziet, is de houding van de grote land bouwwerktuigen-handelaren. Zoals men weet, zal in de week, voorafgaande aan de landbouwdagen op Schouwen en Duiveland, de eerste Nationale Landbouwexpositie worden gehouden in de Jaar beurshallen te Utrecht. Er is overeenstemming bereikt tussen de georganiseerde landbouw, de Jaarbeurs en de werktuigenhandel, dat voortaan eens in de twee jaar een grote Nationale Ten toonstelling te Utrecht zal worden gehouden en wel in de oneven jaren. Dus 1957, 1959, 1961 enz. In de even jaren, dus 1958, 1960, 1962 enz., zal dan aandacht geschonken worden aan de zoge naamde regionale tentoonstellingen. Op zich zelve is deze regeling zeker toe te juichen, want dat de Nederlandse landbouw zich in zijn geheel eens in de twee jaar aan binnen- en buitenlandse bezoekers presenteert, kan zijn aanzien alleen maar ten goede komen. Daarnaast wordt dus ruimte gelaten aan initiatieven die in de provincies opkomen, hetgeen ook voordelen biedt. Voordat deze regeling landelijk tot stand kwam, waren de voorbereidingen op Schouwen en Duive land al aan de gang. Uitstel van een jaar was niet meer mogelijk. Een en ander houdt echter in, dat een groot deel van de landbouwwerktuigen-handelaren in Zierikzee niet zullen inschrijven. Deze beslissing valt onzes inziens te betreuren, want men had zeker voor dit zwaar getroffen eiland nog een uit zondering moeten maken. Temeer, daar na de ramp grote hoeveelheden landbouwwerktuigen op Schouwen zijn geleverd. Deze tak van bedrijf beloont de Schouwse boe ren dus wel slecht voor al hun moed en energie, waarmede het herstel van de schade op het eiland is aangepakt, waarvan juist deze tentoonstelling wil getuigen. Wij menen, dat men juist hiervoor wel eens wat over had mogen hebben. Ter geruststelling van de bezoekers, kunnen wij melden dat door de indertijd in dit blad gepubli ceerde inventarisprijsvraag, er heel wat interes sants op het gebied van werktuigen te zien zal zijn. Maar het is nu wel duidelijk gebleken, dat de Nederlandse landbouwerktuigenhandel de schijn baar noodzakelijke beteugeling van de ondörlinge concurrentie belangrijker vindt dan het maken van een royaal gebaar naar een gebied, waarvan velen vier jaren geleden nog betwijfelden, of het behouden kon worden. DE NATIONALE EXPOSITIE TE UTRECHT. Inmiddels bevinden de voorbereidingen voor de grote Nationale Landbouwexpositie, die van 24 tot en met 29 juni a.s. te Utrecht op het Jaar beursterrein aan de Croeselaan wordt gehouden, zich in een vergevorderd stadium. Uit de inschrijving blijkt dat de komende Na tionale Landbouwexpositie in haar onderdelen representatief zal zijn voor elke agrarische be drijfsgroep. Totaal hebben zich 218 deelnemers gemeld, die voor de tentoonstelling van machines, werktuigen en produkten gezamenlijk een exposite-oppervlak- te van ruim 26.000 m? benodigen. (Bij de laatste, in 1955 gehouden Landbouwbeurs bedroeg de be zette expositieruimte ongeveer 20.000 m2.) Naast de commerciële sektor zal op de a.s. alge mene Landbouwexpositie ook de sektor voorlich ting een ruime plaats innemen. Een reeks van instituten en organisaties zal voor het verstrek ken van informaties op allerlei gebied in de Ju- lianahal worden ondergebracht. Daar zal vooral de manifestatie voor de plattelandsvrouw, geor ganiseerd door de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs in overleg met de Centrale van Boer innen- en andere Plattelandsvrouwenorganisa ties te Den Haag, het Bouwcentrum te Rotter dam, de K.E.M.A. te Arnhem en de Vereniging Nederlands Fabrikaat te Den Haag, de aandacht trekken. Er zal een tweetal interieurs, namelijk een ouderwetse en een moderne woonkeuken, worden uitgebeeld en bovendien, in aansluiting hierop, een expositie van apparaten voor huishou delijk gebruik worden gehouden. De voorlichting welke daaromheen gegeven wordt zal in het teken staan van: arbeidsbesparing in de plattelands huishouding. Voor de huisvesting van de levende have, die op de Nationale Landbouwexpositie te zien zal zijn, zal hal Q op het Croeselaanterrein in gereed heid Worden gebracht. Voorts zal de runderhal op het aangrenzend gemeentelijk veemarktterrein geheel in gebruik genomen worden. Het spreekt vanzelf, dat wij een bezoek aan deze expositie ten zeerste aanbevelen. In de ko mende nummers van dit blad zullen nadere bij zonderheden volgen, terwijl ook al onze lezers een folder thuisgestuurd zullen krijgen. Niettemin verwachten wij de grote Z.L. M.- schare zeker ook op 5 juli in Zierikzee. BOUWPLAN 1957 Velen zien met belangstelling uit naar de uit komsten van de thans aan de gang zijnde mei telling. Misschien met nog meer spanning dan in vorige jaren. Dit is dan het gevolg van de prijs zetting van tal van akkerbouwprodukten. En wel speciaal van die produkten, waarvan de prijzen overgelaten zijn aan het vrije spel van vraag en aanbod. Wij denken in dit verband aan de peul vruchten, het vlas, de zaden zoals koolzaad, kar wei- en blauwmaanzaad, aan de uien. Maar toch ook aan de oppervlakte gerst, suikerbieten en aardappelen. Immers het beleid van de Overheid ten aanzien van deze laatstgenoemde produkten is in de achter ons liggende winter weinig ver trouwenwekkend geweest. Vooral benieuwd zijn wij naar de invloed van de arbeidsmarkt en de hoge lonen plus sociale lasten. Zullen wij een nei ging tot extensivering te zien krijgen? Het zijn allemaal vragen, die vrij spoedig beantwoord zul len kunnen worden. Zodra omtrent de cijfers iets bekend zal zijn, zullen wij vanzelfsprekend het nodige publiceren. Daarnaast zullen wij trachten in dit blad ook zoveel' mogelijk cijfers uit andere landen bekend te maken. Hiervoor raadplege men de rubriek „Allerhan de". Daarbij dient men te bedenken, dat de hierin voorkomende berichten geput, worden uit een aantal toonaangevende bladen uit binnen- en bui tenland. Men zal zelve zijn conclusies dienen te trekken, waarbij wij er op willen wijzen, dat de marktsituatie van veel meer factoren afhankelijk i5 dan van uitgezaaide oppervlakte en opbreng sten alleen. Men denke maar eens aan de in vloed die de Suez-Kanaalkwestie heeft uitgeoe fend. Maar wel kunnen uitgezaaide oppervlakte en meer nog op'brengstcijfers aanwijzingen in houden, die men zeker niet moet verwaarlozen. DE WAARDE VAN DE MEITELLING. Vele boeren en tuinders vragen zich wel eens af: waarvoor dient de landbouwtelling nu eigen lijk en wat doet men met die cijfers? Het ant woord daarop kan kort en duidelijk zijn, aldus dr. Th. J. C. van Hout van het C. B. S. voor de radio. De cijfers dienen alleen voor statistische doeleinden. Zij komen dus nooit in handen van belastingambtenaren of anderen, die ze op de eeni of andere wijze tegen U zouden kunnen uitspelen. Deze geheimhouding wordt gewaarborgd door art. 29 van van de Landbouwcrisiswet 1933, een artikel, dat is overgenomen in het ontwerp Landbouwwet. Zodra de formulieren zijn ingevuld, worden deze doorgezonden aan het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag. Daar worden de gege vens van vele duizenden bedrijven samengesteld* zodat totaalcijfers ontstaan voor een hele ge meente, provincie, enz. De gegevens van elk af zonderlijk bedrijf gaan in deze totaalcijfers op als een druppel in een emmer water. Daarna worden de totaalcijfers doorgegeven aan de verschillende diensten en instellingen, die ermede moeten wer ken. Eerste en voornaamste gegadigde is uiteraard de overheid. Zij heeft de gegevens nodig voor het bepalen van haar beleid, inzonderheid op het ge bied van de landbouw. Waardevolle gegevens ko men hierdoor beschikbaar over actuele vraagstuk ken als produktie, afzet, exportmogelijkheden en

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1