DE BOERENJEUGD SHEEPDOGS ORGAAN VAN DE LAND BOUW JONGEREN GEMEE NSCHAP ZEELAND PI 14Üu L. J G. SPORTDAG L.J.G. 1957 PROVINCIALE FOTOWEDSTRIJD ZUID-BEVELAND AFD. GROEDE TONEELSTUDIEWEEK 1957 ZATERDAG 11 MEI 1957 289 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M, Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle ZATERDAG 15 JUNI. Op zaterdag 15 juni organiseert de Streek Zuid-Beveland de sportdag. Op deze dag worden evenals vorige jaren, weer diverse wedstrijden gehouden. BU voldoende deelname zullen er, voor de eerste keer, ook volleybal wed strijden zijn, zowel voor Z. P. M. als L. J. G., eventueel ook voor gemengde groepen. De andere groepwedstrijden zijn: voetbal, korfbal en estafette. Een esta fette-groep moet bestaan uit 2 Z. P. M.- sters en 2 L. J. G.-ers (4 x 100 meter). De individuele nummers zijn als volgt Z. P. M.: 100 meter hardlopen, versprin gen, hoogspringen en balwerpen. L. J. G.: 100 m en 1500 m hardlopen, vèrspringen, hoogspringen en kogel stoten. Het inschrijfgeld per individueel nummer bedragt ƒ1,voor korfbal, voetbal, volleybal en estafette per groep ƒ2,50. Het inschrijfgeld moet bij opgave worden voldaan. Opgave bij de commissieleden van Uw streek of rechtstreeks aan mej. C. P. Aarnoutse, „Overhof", Kloetinge, Tel. 011003130; maar in ieder geval vóór 1 juni. Namens de Sportcommissie van Zuid-Beveland, C. P. AARNOUTSE. Docenten: Arend Hauer, Teunke Hauer, Karei Poons, Jan Lemaire. LezingenMary Dresselhuys, Wim Vesseur. De traditionele toneelstudieweek wordt dit jaar van 27 juli3 augustus door het hoofdbestuur van de Neder landse Amateur Toneel Unie op de Pie tersberg te Oosterbeek belegd. Tegen een prijs, die relatief laag ge noemd mag worden, zal een uitgelezen groep docenten gedurende een week on derricht geven in de spelvorming, de regie, de bewegingsleer en de voor drachtkunst. Op een tweetal avonden zullen lezingen worden gehouden onder meer over de grimeerkunst. De artistieke leiding van deze toneel studieweek berust bij de landelijk advi seur van de N.A.T.U. Arend Hauer, ter wijl de heer en mevrouw Hustinx uit Maastricht namens het hoofdbestuur van de N.A.T.U. als gastheer en gast- vrouwe zullen optreden. Deze toneelstudieweek kan door een ieder worden bezocht, die de leeftijd van 18 jaar bereikt heeft, tegen een Iedere dierenvriend heeft wel eens gehoord van „sheepsdogs" oftewel her dershonden. Ook in ons land zijn deze dieren nog steeds de trouwe helpers van de herders, alhoewel ze steeds min der nodig zijn, daar de grote schape kudden in ons land niet meer voor komen. Hier en daar houdt men nog wel schapen zoals b.v. op Tessel en ook hier in Zeeland zijn nog enige kleine kudden. Maar in andere landen zoals Engeland en Schotland, vervult de sheepdog nog een belangrijke taak. Komt men door Schotland, dan ziet men her en der verspreid op de schaars begroeide, met rotsblokken bezaaide berghellingen, groepjes van twee of drie schapen. U begrijpt dat het daar onbegonnen werk zou zijn voor de her der om die „verstrooide" schapen per soonlijk op te sporen. Dit is dan ook o.a. de taak van de „sheepdog". Deze dieren zijn werkelijk ontzaggelijk intel ligent. Zij spelen het geheel alleen klaar, deze over mijlen afgezworven dieren daar te brengen, waar de baas ze hebben wil. Men krijgt des te meer respect voor de honden als men weet dat deze hellingen nog door stenen muurtjes met de hand uit ruw gehakte steenblokken opgebouwd en ongeveer 1 meter hoog, in ongelijke vakken zijn verdeeld, waarbij men op sommige plaatsen een opening uitgespaard heeft, waar de schapen door moeten. Nu kunnen deze honden dit natuur lijk niet zo maar, zij worden daarvoor door de herders getraind. Hiervoor wordt meestal de „Border Collie" ge bruikt (het woord „Border" wijst op z'n Schotse afkomst) die familie is van de Duitse herder en de Boxtail of Oud En gelse herdershond, terwijl dit drietal, om nog een stapje verder terug te gaan in de familie, als voorvaders de Persi- sche herdershond, het werktype en de wolf hebben. De Border Collie is dus werkelijk een deelnemersprijs van 75,per persoon. Daar wij lid zijn van de N.A.T.U., geldt voor ons nochtans een sterk ver laagde prijs van 60,per persoon, welk bedrag eventueel vermeerderd wordt met 1,50 voor de huur van lakens en slopen. Gezien de grote belangstelling, die er ook voor deze toneelstudieweek zal be staan, heeft het hoofdbestuur besloten het aantal deelnemers te beperken tot 65, terwijl slechts een beperkt aantal plaatsen beschikbaar zal zijn voor die genen, die reeds eerder een toneel studieweek van de N.A.T.U. bezochten. De inschrijvingstermijn van de toneel studieweek sluit op 1 juli 1957. Gezien de bovenstaande bepalingen met betrek king tot de inschrijving is het dienstig dat iedere belangstellende zijn of haar aanmelding ten spoedigste inzendt aan het algemeen sekretariaat van de L. J. G., Landbouwhuis, Goes, onder ge lijktijdige storting van 10,op onze girorekening 457295, L. J. G., Goes. De studiestof, die op de toneelstudie week wordt behandeld zal, indien mo gelijk, geruime tijd vóór de aanvang van de studieweek aan de deelnemers worden toegezonden. eerste klas rashond, die naar de mening van vele kenners als herdershond zijns gelijke niet heeft. Nu worden er in Groot-Brittannië, dat de oude tradities en gebruiken zo wèl weet te bewaren, jaarlijks wedstrijden gehouden met deze honden op verschillende plaatsen. Eén daarvan is b.v. Longshaw bij Sheffield in midden Engeland. Het veld, waarop de „trials" worden gehouden is prach tig gelegen en omringd door bossen en grillig gevormde heuyels met grote zwerfstenen bezaaid, die soms op voor wereldlijke monsters lijken. Op vele plaatsen zoekt, het heldere, koude berg water murmelend z'n weg naar lager gelegen gronden. Óp dit veld, dat ongeveer anderhalf maal zo groot is als een voetbalveld, staan op verschillende afstanden hek ken opgesteld waar de hond de schapen moet zien door te drijven. De herder staat aan het begin, daar waar ook de meeste toeschouwers staan, terwijl de schapen aan het verre einde worden losgelaten. Ook staat op het veld nog een grotp klok. De beoordeling ge schiedt op punten o.a. voor stijl, de tijd waarin de schapen gevangen worden, gehoorzaamheid aan het commando van de herder, deze geeft n.l. door middel van fluitsignalen aan hoe de hond moet gaan, zoals vlugger, rechts, liggen enz. Nu begint het spel. De schapen (een ram en twee ooien) worden losgelaten. Een bevel van de herder aan de hond, die als de wind langs de kant van het veld op de schapen toeètuift. Hij drijft de schapen in de richting van het eerste paar hekken dat geen moeilijkheden oplevert. Maar nu het tweede! De schapen weifelen en willen er om heen gaan. (Nu zegt men niet voor niets wel eens „doe niet zo schaapachtig" wat nu niet direct een hoge graad van intelligentie pleegt aan te duiden). Maar de hond weet wat hem te doen staat. Hij sluipt op z'n buik, de ogen strak gericht op de schapen, de oren tegelijkertijd gespitst op evt. bevelen van de baas, naderbij en dwingt ze toch door het hek te gaan. Maar nu komt een groot stuk waar geen obstakels staan. Hier is de kans dat de schapen afdwalen natuurlijk gro ter. De hond rent nu achter de schapen aan, wat hij te vlug doet, met het ge volg dat één schaap er van door gaat. Wat nu? Laat hij de overige twee in de steek en gaat hij achter de derde aan, dan bestaat de kans dat deze twee een heel andere richting uitgaan. Op dit ogenblik grijpt de herder in. De spanning op het veld is ondertussen haast voelbaar geworden. Iedereen leeft met de hond mee. Maar toch blijft het doodstil. Klappen of praten is verboden. De hond moet zich ten volle op de schapen kunnen concentreren en ook zou herrie de schapen onnodig on rustig doen worden. De herder geeft een fluitsignaal en de hond weet: nu rustig achter de overgebleven twee aanblijven, dan liggen. De schapen staan nu ook stil. De dieren weten ook niet meer waar ze aan toe zijn of wat er nü eigenlijk van hen wordt verlangt. Het derde schaap dat zich toch eigen lijk niet zo prettig voelt zo heel alleen, komt weer terug en het drijven kan weer verder gaan. Zo jaagt de Collie, als het goed gaat, de schapen door al de hekken heen. Maar het moeilijkste heeft men voor het laatst bewaart. Achter de herder staan nog enige hekken die de vorm hebben van een „plus-teken". De hond moet nu zien de schapen eerst door de lengte en dan door de breedte te drij ven. En weer zijn de schapen „natuur lijk" onwillig, ze staan er wel voor, maar denken er niet aan dóór die hek ken te gaan. Waarom ook, als er zo veel vrij veld naast is? Maar het is alsof de hond de schapen hypnotiseert. H\j komt pootje voor pootje, de kop naar beneden weggetrokken in de schouders op hen toe en de schapen moeten wel door het hek of ze nu wil len of niet. De kroon op het werk wordt het eind- hok. Hierbij mag de herder wel per soonlijk een handje helpen. Het is als of de schapen weten dat het een hok is, dus geen vrijheid meer, en ze hebben er maar heel weinig zin in daarbinnen te gaan.. Maar de ogen van de hond dwingen enhet hek klapt dicht ach ter hun staarten.' Een daverend applaus is het welver diende loon, maar wat waarschijnlijk voor hem van meer waarde is- een goedkeurende aai en klop op z'n rug van de baas. Want het zijn niet alleen de „intelligentste honden ter wereld" zoals ze wel worden genoemd, maar ook zijn ze trouw aan hun baas door dik en dun. Een bekend schrijver heeft eens gezegd: „God liet haar over de ogen van de herdershond groeien, zo dat hij de fouten niet zou kunnen zien van degenen die hij lief heeft." B. Wie van onze leden hanteert niet vfen tijd tot tijd een fototoestel? Wie heeft nooit eens een foto gemaakt, waarop hij of zij terecht (heimelijk) trots is? Als U dat nog nooit gedaan hebt, dan kunt U er nu mooi mee beginnen, want dan kunt U óók meedoen! Heel graag willen wij allen eens in de gelegenheid stellen hun resultaten te tonen op een provinciale fotowed strijd. De voorwaarden tot deelneming vol gen hier: Formaat: tenminste briefkaart. Wijze van afdrukken: naar eigen wens, doch immer op fotokarton geplakt. Voorstelling: alles, behalve groeps- fotos. Onderschrift en wijze van inzenden: elke foto moet aan de voorzijde van een passend onderschrift en aan de achterzijde van naam en adres van de inzender worden voorzien. Tevens dient een aan inzender zelf geadresseerde enveloppe, voorzien van voldoende postzegels, te wor den bijgesloten waarin de foto(s) zal (zullen) worden teruggezonden. Inzendingen aan: L. J. G., Land- bouwhuis, Goes. Aantal inzendingenonbeperkt. Inschrijfgeld: ƒ0,50 per foto; in post zegels van 10 ct bij te sluiten. Deelname: staat open voor alle leden van de L. J. G. Zeeland. Plaats van tentoonstelling: wordt nog bekend gemaakt. Prijzen: tenminste een wisselbeker en enkele medailles, benevens een aan tal kleinere prijzen. Sluiting inzending: 15 juni 1957. De deelnemers voor de training van de korfbal, kunnen zich opgeven bij de heer H. VAN LIERE, Poelweg IV. no. 3, Goes, Tel. 01100—2807, vóór 18 mei. Op 25 mei 1957 BEHENDIGHEIDSWEDSTRIJD VOOR TRACTOREN TE GROEDE. Iedere L. J. G.-er kan hieraan deel nemen! Inschrijfgeld ƒ1, Opgave bij: A. J. LUTEIJN, Rijksweg, Groede, vóór 15 mei a.s. AANMELDINGSFORMULIER VOOR TONEELSTUDIEWEEK 1957. „Pietersberg" 27 juli3 augustus. Naam en voornamen: Adres en plaats: Geslacht: Leeftijd: Lid van de vereniging: L. J. G. te Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 13