<^oor de cUrouw DUBBEL LEEFT HOE kleed ik mij wie met de schoonheid leeft 269 VAN HET PLATTELAND ZATERDAG 4 MEI 1957 Kijkt u ook zo graag naar goede foto's en mooie schilderijen? Maar goede fotoboeken zijn duur én schilderijententoonstellingen of musea kunnen wij in onze provincie niet vaak bezoeken. Zouden wij dan zelf niet eens proberen mooie kleurenfoto's ofschilderijen te maken voor ons eigen plei- zier? Toch ga ik u niet vertellen hoe u met een fototoestel om moet gaan en u ook niet aanraden verf en -penselen te kopen. U hebt wellicht veel fo to's gemaakt, bijvoorbeeld van uw kinderen of op uw vakantiereisjes. Misschien zijn het eenvoudige witzwarte foto's, maar toch vindt u het prettig er van tijd naar tijd naar te kijken. Maar aan schilde ren bent u nooit toe gekomen. U zult er uzelf nooit aan wagen ook, want u weet, dat het talent u ont. breekt. Toch hebt u misschien bij het zien van een mooi schilderij wel eens gedacht: „gelukkig dege nen, die het talent bezitten om voor hun plezier de mooie dingen om zich heen op papier of doek vast te leggen". Maar al bezit u geen fototoestel of geen schilders talent, toch kunt u voor uzelf foto's en schilderijen maken. Misschien zit er één bezwaar aan: u kunt ze niet ophangen in uw kamer of opbergen in een album of map. U kunt ze echter wel aan anderen laten zien én die bekijken ze dan weer op hun eigen manier. Begrijpt u al wat ik bedoel? Eenvoudig dit: alle mensen en dingen om ons'heen, in ons huis, onze straat, ons dorp op het water kunnen wij met onze ogen bekijken en wij hebben het ver mogen de beelden in onze geest vast te leggen als mooie schilderijen of artistieke foto's. Misschien zult u zeggen„U draait de zaken om". Schilders en fotografen vereeuwigen de mensen, de dingen om ons heen, het natuurschoon. En moe ten wij nu maar doen alsof dit alles uit foto's en schilderijen is opgebouwd? Ja, waarom niet, als wij er vreugde aan kunnen beleven Als wij onze eigen omgeving oppervlakkig en in zijn geheel bekijken, lijkt alles zo gewoon, zó hebben wij het misschien al tot vervelens toe ge zien. Maar met de goede schilderijen en kunstfoto's voor ogen moet u in uw eigen omgeving met uw eigen ogen, ook met uw eigen gevoel stukken zien. Eerst proberen te ontdekken, dan vorm en kleur onderscheiden, ze nog eens'bekijken om er tenslotte intens van te genieten. U weet natuurlijk wel, dat er een groot verschil is tussen een foto en een schilderij. Een foto geeft alles weer zoals het in werkelijkheid is, terwijl een schilder weergeeft wat hij met zijn ogen ziet en de indruk, die dit alles op zijn geest maakt, in zijn schilderij verwerkt. Zodoende lijkt een goed schil derij dan ook nooit op een foto. En al missen de meesten onzer het schilderstalent toch kunnen ook wij de schoonheid, die onze ogen zien in onze geest verwerken en er intense vreugde aan beleven. Iemand heeft eens gezegd„Dubbel leeft wie met de schoonheid leeft." En voor ons, die het voorrecht hebben op het platteland te leven dicht bij de na tuur, is de schoonheid zo maar voor het grijpen. Vooral in deze tijd van het jaar. Trek er maar eens op uit en neem het beeld van een bloeiende appel bongerd eens in u op. Geniet eens van een bloeiend koolzaadveld omzoomd door zachtgroene akkers. En u hebt zelfs al iets van wat de lente aan schoonheid te bieden heeft in uw kamer gehaald. Ik zie daar een grote tak paarse seringen in een eenvoudige grijze vaas. Waarlijk dit stilleven zou menig schildersoog in verrukking brengen. Bekijk dit stukje maar eens goed. Hoe langer u er naar kijkt hoe mooier het wordt. Weet u hoe mooi de zon kan ondergaan? Kijk dan eens door het raam, dat op het westen uitziet. Zelf kijk ik er zo graag naar en zie dan het silhouet van ons mooie stad huis en de oude kerk tegen de vaak horizontaal langgerekte wolken in kleuren van grijs, rose en rood, steeds weer anders, maar altijd fascinerend mooi. Een andere avond zie ik de zon langzaam verdwijnen achter een strakke boomloze horizon en geeft dit voor mijn gevoel iets weer van de onein digheid. Maar het is niet altijd lente, zult u misschien zeg gen. Er komt ook een herfst en een winter. Gelijk hebt u, maar als U denkt, dat er dan geen schoon heid te beleven valt hebt u ongelijk. Wandelt u ook weieens op een mooie herfstdag door uw groente tuin? Let u dan eens op de mooie kleurenkomibina- tie, die u daar vinden kan. Wat zegt u van die rode kool, die zo prachtig afsteekt bij het donkere groen van de boerenkool. En hoe mooi gevormd zijn de bladeren van de laatste. Wat zegt u: vindt u het gek om zoiets gewoons als groente in de tuin als „schoonheid" te bekijken?" Jammer, want u kunt er van overtuigd zijn, dat een schilder die er met zijn geestesoog naar kijkt deze schoonheid ter dege ontdekt en waarom zou u ditzelfde ook niet kunnen? Vele mensen hebben genoten van het fotoboek: „The family of men", dat te zien was op de grote fototentoonstelling. Er staan foto's in van mensen en kinderen uit alle delen van de wereld. Maar velen letten niet op de foto's die zij dagelijks om zich heen zien. Wat zegt u van die twee blonde kleuters, die daar stoepje op, stoepje af springen met lachende snuitjes en dansende haren. Of die drie oude man netjes op de straathoek, zo lekker -in de zon en uit de wind, genietend van een onbezorgde oude dag. Och ik behoef niet verder te gaan. U zult zelf ook al een heleboel opgemerkt hebben. U gaat onge merkt alles om u heen wat beter bekijken en u beleeft plotseling vreugde aan dingen, waaraan u vroeger zonder meer voorbij ging. U merkt ook, dat dit stil bekijken u ogenblikken van blijde rust geeft, die ons zo goed te pas komen in het jachtige leven van deze tijd. Als u dus geleerd hebt met open oog voor de schoonheid om u heen door het leven te gaan dan geniet, u daarvan en zult dit als iets kostbaars in uw leven meenemen. Het zal uw leven rijker en voller maken, hetgeen ook uw dagelijks werk ten goede zal komen. Houd deze rijkdom niet voor uzelf, doch geef ze door ook aan uw kinderen opdat ook hun leven waardevoller zal worden door de schoonheid, die zij hebben leren zien. En ik twij fel er niet aan dat een gevoel van dankbaarheid u zal doorstromen als bijvoorbeeld uw kleine jongen of uw groterworde nde dochter u toeroept: „Moe der kom eens gauw kijken, 't is zo'n mooie lucht". Dan zult ook u in stilte zeggen: „Dubbel leeft wie met schoonheid leeft M. E. J.—Gl. Al mag dan „de kleding" in een vrouwenleven niet als „het belangrijkste" worden aangemerkt, wij behoeven ons nief te ontveinzen, dat de meeste vrouwen er op gesteld zijn er zo goed en aantrek kelijk mogelijk uit te zien. In de praktijk komt het dan ook neer op de vraag: „Hoe kleed ik mij?" Eeuwenlang heeft deze vraag de vrouwen bezig gehouden, ook toen men op het platteland de mode, die van de grote modecentra uit gelanceerd werd, niet of nauwelijks navolgde. Maar toen droeg de vrouw van het platteland in de meeste gevallen de klederdracht van haar stgeek. Deze klederdrachten met haar rijkdom aan gen^pn en juwelen sieraden bewijzen nog steeds, dat véle gedachten zich daar mede hebben beziggehouden om tot een mooi en harmonisch geheel te komen. Al vermindert in Zee land het aantal vrouwen, dat de klederdracht is trouw gebleven zienderogen, toch hebben wij nog gelegenheid de smaakvolle kleurenkombinaties, die de Zeeuwse kostuums kenmerken te bewonderen. Hoewel wij het verdwijnen van de oude kostuums betreuren, het is volkomen begrijpelijk, dat de vrouw in onze moderne tijd met sport en snelver keer de gemakkelijke kleding van onze tijd kiest, die bovendien veel gemakkelijker in onderhoud is en vlugger aan te trekken. Maar toch dienen wij er voor te zorgen, dat wij dezelfde aandacht aan ons uiterlijk besteden als de vroUwen van voorgaan de geslachten dat deden aan haar onberispelijke klederdracht. Sedert jaren houdt de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zich bezig met de goede kle ding voor „de vrouw van het platteland". Zij stelde een landelijke kledingkommissie in, die onder lei ding van haar eminente voorzitster mevrouw D. ElemaBakker veel en uitstekend werk heeft ver richt. Zij organiseerde een reizende kledingtentoon- stelling, waar door eigen mannequins, d.w.z. leden van de bond smaakvolle en doelmatige kleding werd getoond. Men overlegde met confectiefabri- kanten en trachtte deze heren duidelijk te maken, dat men in de confectie-industrie niet voldoende rekening hield met het „Nederlandse figuur". Hoe jammer wij het ook vinden, wij moeten er ons bij neerleggen, dat de meeste vrouwen in Nederland wat zwaar van heuo zijn, zodat het veelal gebeurt, dat zij b.v. maat 42 voor de bovenwijdte moeten hebben, maar helaas 44 heupwijdte. Er moet dan aan zo'n model veranderd worden met als resultaat, dat er nogal eens wat van de oorspronkelijke coupe verloren gaat, zodat het geheel een teleurstelling wordt. Sommige fabrikanten hebben naar onze kleding kommissie geluisterd en momenteel verschijnen er inderdaad maten op de markt, die zeer geschikt zijn voor ons Hollands figuur. Mevrouw Elema zit echter niet stil en zo is er een boekje verschenen, dat zij samen met mevrouw PrinsWind en mej. G. P. van Slooten geschreven heeft. Het boekje heeft tot titel: „Hoe kleed ik mij", doch bevat veelmeer dan wenken betreffende kle ding alleen. Om onze lezeressen een indruk van dit boekje te geven, nemen wij één en ander over uit het voor woord. „De kleding" door mevrouw Elema is alleen maar ons uiterlijk omhulsel, waar wij om allerlei redenen niet buiten kunnen. Maar tegen de goede smaak in onze dagelijkse opschik wordt zo vaak gezondigd en er is zoveel nieuwigheid aan de markt op het gebied van stoffen en modellen, dat wij wel een gids nodig hebben om de richting, die de goede smaak ons wijst niet kwijt te raken. Dikwijls wor den wij in de zaken overstelpt met allerlei nieuwe snufjes, die alleen maar aantrekkelijk zijn door de nieuwigheid. Na enkele weken hangt er een teleur stelling meer in de kast. Door vooraf goed na te gaan wat wij werkelijk 'kunnen gebruiken en al leen dat te kopen, kunnen wij heel wat napijn in de portemonnaie besparen. „De lichaamsverzorging", die door mevrouw Prins wordt behandeld, mogen wij beschouwen als de basis van het kledingvraagstuk, want wat heb ben wij aan een mooie jurk, die ons zoveel kleed geld heeft gekost, als wij er voor de rest onverzorgd uitzien. En welk een averechts effect wordt ver kregen met een kroeskop-permanent of met een gepoederd gezicht, dat aan een meelvaatje doet denken. Neen, hoeveel tijdschriften ons ook de meest ingewikkelde raad willen geven om er vol maakt uit te zien, wij willen u in een kort bestek een volledig overzicht geven van de betrekkelijk eenvoudige, maar geregelde zorg, waarmee u toe kunt om er steeds netjes en verzorgd uit te zien. „Het zelf vervaardigen van onze kleding" is nog altijd een prettig werk en het geeff veel voldoening aan alle vrouwen, die houden van mooie stoffen, van een eigen cachet en ook aan die vrouwen, die voelen voor veel verandering in haar garderobe, zonder dat dit al te veel geld gaat kosten. Het is ook de aangewezen manier om die oude kleren tot nieuw te vermaken vooral voor de kinderen, en het is een uitkomst voor al diegenen, die met een klein kleedgeld moeten woekeren. Dan kan de voldoe ning over een goed geslaagd model zo groot zijn. Mej. Van Slooten komt u te hulp met haar leid raad om vlug goedzittende kleren te maken met klaargekochte patronen, die zoveel werk besparen en, mits goed gebruikt, uitstekende resultaten ge ven. Wij zouden nog veel meer over dit boekje dat wij met grote belangstelling hebben gelezen, kunnen vertellen, want er staat zo heel veel in, dat waard is gelezen te worden. Wij worden bij het lezen tot nadenken gestemd en kunnen er zeker ons voor deel mee doen. Wat hebben wij bijvoorbeeld aan een elegant mantelpak als onze gang door slechtverzorgde voe ten of slecht passend schoeisel allesbehalve elegant is? En toch behandelen wij onze voeten vaak zo stiefmoederlijk, dat onze uitgangetjes er door be dorven worden. Wij kunnen bovengenoemd boekje met warmte aanbevelen. Iedere vrouw, die prijs stelt op een verzorgd uiterlijk zou het moeten bezitten. Daarom lieve lezeressen: „geef het uzelf eens cadeau" of als u uit logeren of uit eten gaat, vervang de tra ditionele bonbons eens door dit boekje. U zult er eer mee inleggen en uw geld is nuttig besteed. Het is een landbouwkundige uitgave o.a. onder redaktie van mevr. ElemaBakker en mevr. Prof. Willinge PrinsVisser. Het is gedrukt bij de N.V. Noord-Nederlandse drukkerij „Ceres" Meppel. De prijs bedraagt 2,90. L. N. H.Gr.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 5