Demonstratie met aanbouwwerktuigen <=Qciclie. V AAglotyisu^ m&x&witmm te KRABBENDIJKE ONDERW'J betaalt zich zelf! JHHj 367 ^LANDBOUWBUREAU WIERSUM 1 - GRONINGEN ZATERDAG 4 MET 1937 Op maandag 29 april werd op het terrein van de veiling K. E. O. te Krabbendijke een demonstratie met aanbouwwerktuigen gehouden. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Oost Zuid-Bevelanrd", de heer C. van Gorsel, dat de belangstelling voor deze eenvoudige demonstraties groot genoemd mag worden. Eigenlijk is deze vorm van demonstreren meer een werktuigenshow, daar niet het werk van de machines wordt getoond, doch speciaal de aanbouwmogelijkheden aan en de aandrijving via de aftakas door de trekker. Daar om zijn er op deze demonstratie geen merken naar voren gebracht, doch enkel systemen. Een enigszins nieuwe vorm was, dat deze syste men bij het voorbrengen besproken werden door een uit diverse leden bestaand forum. Beurtelings bespraken deze leden een bepaald werktuig, waar na anderen voor eventuele aanvullingen zorgden. Hierdoor werd bereikt, dat diverse gezichtspunten naar voren kwamen en ervaringen werden uitge wisseld. Het publiek, dat met grote belangstelling deze uiteenzettingen volgde, stelde deze gang van zaken wel op prijs. Het aantal werktuigen, dat werd getoond, be droeg 24. Ze zijn niet allemaal voor elke boer ge schikt. De omstandigheden op de bedrijven zullen uitmaken wat het meest rendabel gebruikt zal kunnen worden. De factor „arbeidsvoorziening" speelt daarbij een zeer belangrijke rol, gepaard gaande met een streven naar kostenbesparing. Deze twee punten vormen dan ook wel de voor naamste achtergrond van de belangstelling die de 150 bezoekers aan de dag legden. De meeste werktuigen waren door de boeren uit Oost Zuid-Beveland welwillend beschikbaar gesteld, enkele door werktuigenhandelaren. Deze samen werking vraagt een minimum aan kosten. Een dergelijke demonstratie werd vorig jaar ook op Noord-Beveland gehouden. Door het vrij uitvoe rige verslag, dat toen is verschenen, kan hier vol staan worden met een korte weergave van de ge demonstreerde machines. 1. Anonymes schotelkunstmeststrooier van H. Wolfert te Waarde. Opgehangen aar. de driepunts bevestiging van de trekker en aangedreven via de aftakas. 2. N. M. Centrifugaalstrooier van W. W. Kake- beeke te Krabbendijke. Voor deze machine bestond dit voorjaar grote belangstelling. Zij is goedkoop, heeft een grote capaciteit en vraagt weinig opberg ruimte. Of zij voor de landbouwpraktijk volkomen geschikt is, zal dit voorjaar aan de stand van de gewassen te constateren zijn. 3. Drierijige volautomatische aardappelpoot- machine „Cramer" van A. D. J. Dees te Waarde. Een pootsysteem dat steeds meer in gebruik wordt genomen en ook arbeidsbesparing kan geven. 4. Antislipwielsysteem HerderViconSchip per. Een constructie die het afgelopen najaar zeer goed voldeed en waaraan de fa. Schipper ook kooi- segmenten heeft geconstrueerd. 5. Schoonlandegge van Wed. L. B. v. Nieuwen- huijze te Rilland. Een onkruidegge die veel gelijke nis vertoont met de bekende Engelse en Duitse typen, maar lichter in gewicht en met de tanden rijen in een schuinlopende richting. Scheef aan spannen achter de trekker is daardoor niet meer nodig. 6. Draaiende eg van de N.V. Bathpolders te Ril land. Een egge die in ons land sporadisch voor komt maar onder bepaalde omstandigheden toch wel op zijn plaats kan zijn. 7. Cultivator van D. J. D. Wouterse te Rilland. Deze machine wordt gevolgd door eg, aangedreven door de aftakas. Deze aangedreven egge maakt de grond gelijk en werkt het onkruid of de stoppels nog eens extra los. 8. Grondfrees van W. W. Kakebeeke te Krab bendijke. Een werktuig dat vooral dit voorjaar op zijn plaats is in verband met de moeilijk en stug te bewerken grond. Voor de bestrijding van kweek en het bewerken van grond waar een mislukt ge was op staat, is dit apparaat goed te gebruiken. 9. Systeem Ramondt tussen de voor- en achter wielen en de aanaardscharen achter de trekker, eigenares Wed. L. B. v. Nieuwenhuijze te Rilland. Een systeem dat door velen dit jaar wordt gepro beerd en voor sommigen de vorige jaren al een be langrijk succes opleverde. Jammer dat de omstan digheden dit jaar voor dit systeem erg moeilijk zijn. 10. Grondvuilharkjes in de achterste wiedbalk, eigenaar E. van Hootegem te Kruiningen. De veer- stalen tanden van deze harkjes krabben de grond en het onkruid achter de wiedmessen nog eens uit elkaar, waarbij ook het niet bewerkte gedeelte wordt meegenomen. Zij leveren aardig goed werk. 11. Vicon bietendunner van E. van Hootegem te Kruiningen. Een degelijk gebouwde machine van het systeem Steketee waaromtrent grote ver wachtingen worden gekoesterd. Door een geringe verbreding heeft de eigenaar van een 2.5 m een 3 m machine gemaakt. Door op twee plaatsen een dwarsverbinding aan twee slingerelementen te be vestigen kan de eigenaar ook peulvruchten en gra nen bewerken zonder extra elementen bij te mon teren. 12. Hudson bietendunner van de fa. v. d. Werf te Rilland. Hen machine waarmee wel goed werk kan worden verricht, doch die een zware concur rent heeft aan de slingertypen. De hoge prijs, het grondverzet en de langere verstellingstijd zijn toch wel belangrijke bezwaren. 13. Sieling bietendunner van de fa Timmerman en Verbeek te Zierikzee. Eveneens een slingertype van het systeem Sieling. Voortgekomen uit de con structie op de grasmaaibalk wordt zij nu gemaakt achter de trekker aan de driepuntsbevestiging en aangedreven door de aftakas. Deze bouw betekent een belangrijke verbetering en vereenvou diging t.o.v. de maaibalkconstructie. 14. Maaibalk tussen de voor- en achterwielen van de tractor, en aandrijving via de aftakas, eigenaar N. V. De Fredericapolder. te Rilland. Een overbe kend werktuig, waarvan verschillende werkbreed- ten voorkomen. 15. Maaibalk met poolheffers. Voor de trekker een Vicon Lely zijaanvoerhark van E. van Hoote gem te Kruiningen. De poolheffers hebben de laat ste jaren hun capaciteiten bij het erwtenmaaien bewezen. De aanbouwharkkeerder kan in combina tie hierbij uitstekend worden gebruikt. 16. Fahr mestlader-zakkenheffer-grondschop van E. van Hootegem te Kruiningen. Deze lader was rechtstreeks op de hefrichting, dus zonder extra hefcylinders, bevestigd. Zij kan worden voorzien van een schop, een hefvlak of een riek. Een een voudige niet dure constructie, die diverse mogelijk heden op de boerderij biedt. 17. Bandenpomp-verfspuit op de aftakas; eige naar E. van Hootegem te Kruiningen. Een eenvou dig werktuig, dat op de boerderij bij het oppompen van banden en het opspuiten van de werktuigen zeer goede diensten kan bewijzen en eigenlijk niet gemist mag worden. 18. Ruiterdrager van A. F. Blok te Krabbendij ke. Deze ruiterdrager was tevens een combinatie met schelvendrager-hooischuif. Een eenvoudig werktuig met verschillende mogelijkheden. 19. Zelfgemaakte zakkenheffer van J. D. Wou terse te Rilland. Het hefvlak van deze op de hefin- richting gebouwde heffer blijft horizontaal. Zij werkte niet volautomatisch, doch kon op een een voudige manier toch zonder extra man bediend worden. 20. Laadgiek op All is Chalmers C. A. van de fa Verlare te Rilland. Het werk wordt door deze giek zeer verlicht en kg.n met minder mensen plaats vinden. 21. Grondschuif in cultivator van L. J. Boot te Kruiningen. Voor grondverzet, dat op de boerde rij toch altijd wel voorkomt, kan deze in de achter ste rij tanden van de cultivator gemonteerde rond gebogen plaat uitstekend worden gebruikt. 22. Van Liere-bietenlichter met combinatie cul- tivatortanden van de N. V. Fredericapolder te Ril land. Aan deze lichter kunnen door middel van een extra frame cultivatortanden worden gemonteerd, terwijl het geheel door de fabrikant tevens zo is gefabriceerd, dat gemakkelijk ganzenvoeten en aardappelaanaardscharen volgens het systeem Ra- mondt kunnen worden bevestigd. 23. Tractorlichter voor Ferguson-trekker van da fa Sukkel te Middelburg. Een zeer eenvoudig hulp stuk om de trekker met alle wielen van de grond af te lichten. Bij het verstellen van de spoorbreedte en vooral het verwisselen van de banden eigenlijk onmisbaar. 24. Tractorlichter voor Allis Chalmers D 270 van de fa Schipper te Goes. Door een kleine tech nische afwijking kwam deze niet geheel tot haar recht. Door gebruik te maken van twee wel zeer eenvoudige steunen worden de achterwielen ook hier hydraulisch van de grond gelicht. 25. Ferguson-eggehitche met opklapbare zijvlak ken van de fa Sukkel te Middelburg. De hitche is aan de hefinrichting bevestigd, waardoor de gehele egge van de grond gelicht kan worden. Door de zijvlakken terug te klappen kan het geheel aan de trekker bevestigd over de weg worden getranspor teerd. Ir. W. Kakebeeke constateerde in zijn nabeschou wing een kentering op het gebied van de mechani satie. De trekker kan niet beschouwd worden als een trekkrachtbron zonder meer, zoals dat bij het paard het geval is, maar als één geheel met het werktuig. Elke trekker is wel geschikt om gecom bineerd met aanbouwwerktuigen gebruikt te wor den. Elke boer kan die werktuigen ook wel op zijn bedrijf gebruiken, doch misschien niet betalen, daar zij duur zijn. Er waren op deze demonstratie echter zowel dure als goedkope en eenvoudige werktui gen. De meest actuele zoals bietendunners e.d. had den misschien wel de meeste belangstelling, doch de eenvoudiger en reeds meer bekende machines mogen toch ook zeker niet uit het oog worden ver loren. Dr. Ir. C. W. C. van Beekom, Rijkslandbouwcon- sulent voor de Zeeuwse eilanden, legde in zijn slui tingswoord speciaal de nadruk op de grote mede werking van de zijde van boeren en handelaren voor het beschikbaar stellen van machines en personeel. Dank zij deze geste, de grote activiteit van de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting „Oost Zuid-Beve land" en de nauwe samenwerking met de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst, kan deze demonstratie als zeer geslaagd worden beschouwd. De hoofassistent voor Landbouwwerktuigen, J. G. VAN LIERE. Goes, 1 mei 1957. LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE OUDELANDE. Aanmelding nieuwe leerlingen. In verband met de invoering van handvaardig heidsonder wijs is vroegtijdige aanmelding van leerlingen voor de nieuwe cursus, die met septem ber begint, gewenst. Aanmeldingen en inlichtingen vóór 1 juni bij het hoofd der school, Stationsstraat, B. 66d Oude- lande. (Tel. 1104—282.) RIJKS MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL TE DORDRECHT Aan de volgende leerlingen van de Rijks Middel bare Landbouwschool te Dordrecht werd op don derdag, 18 april j.l. het einddiploma uitgereikt: J. van Bergen te Rozenburg; A. Boer te Nieuw- Beijerland; K. Dekker te Wormerveer; G. W. Eis. ma te Rotterdam; J. L. Hanse te Haamstede; A. de Jager te Kapelle-Biezelinge; A. J. Mol te Middel- harnis; D. I. Neuteboom te Rotterdam; J. J. Oggel te Axel; N. N. Pieters te 's Gravenhage; H. J. Vroege te Zegveld en A. P. Wijnen te Etten. H. J. Vroege verwierf het diploma „met lof" en hem werd tevens de Dr. Ir. D. S. Huizinga-medaillq toegekend. DE LANDBOUWRUBRIEK OP 6 MEI A.S. In de radiorubriek van het Ministerie van Land bouw wordt op maandag 6 mei a.s., van 19.45— 20.00 uur over de zender Hilversum II, aandacht gevraagd voor het houden van bijen. Aan deze re portage zal o.m. worden medegewerkt door ir J. F. A. M. Mommers, rijksbijenteeltconsulent. Daarna zal de heer P. Soepboer, hoofdassistent bij het rijkslandbouwconsulentschap te Leeuwar den, spreken over het gebruik van plastic in de landbouw. De uitzending zal worden besloten met een praatje van Joh. de Jong, hoofd van de Lagere Landbouwschool te Alphen aan de Rijn, over de voordelen van het lidmaatschap van een melkcon- tröjevereniging. De aanvraag om een aanvullende gipstoewij- zing is afgewezen. Dit is voor velen een teleur stelling. Dit is daarom nog een reden te meer om zuinig te zijn met het nog aanwezige kwantum en vooral voor een droge opslag te zorgen. Indien U een onkruidbestrijding met groeistof fen uitvoert in granen waarin klavers staan wor den deze meestal ernstig beschadigd. Met de z.g. M.C.T.B. middelen, d.i. een nieuw groeistoftype, is dit gevaar aanmerkelijk kleiner. (Advertentie.) het effectieve middel tegen jÊj U a onkruiden in granen en grasland

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 3