Wenken Tuinbouwlantaarn 259 Korte ZATERDAG 27 APRIL 1957 ONDER de De zomersnoei van onze fruitbomen. De zomersnoei is op de fruitbedrijven vooral naar voren gekomen bij de spillen-aanplantingen. De eerste spillen werden min of meer behandeld volgens de beredeneerde snoei. Het doel immers was om vruchten te kweken op de horizontaal uitgebogen vruchttakken, die soms ook als ge- steltakken werden aangeduid. Hiertoe werden de loten, die op de ruggen van deze vruchttakken ontstonden, ingenomen op enkele ogen. Het aan tal ogen was afhankelijk van het ras. Bij de mees te rassen liet men alleen het bladrozet zitten. Enkele rassen, o.a. de Jonathan, liet men op een paar ogen meer zitten, daar anders de korte stompjes gemakkelijk afstierven. Al spoedig bleek dat de zeer sterke snoei niet vol te houden was, ook niet bij bomen op zwakke onderstammen. Vooral op zeer goede gronden verkreeg men als resultaat, een zeer sterke groei, terwijl de opbrengst ook veel te wensen overliet. De gemaakte fout was gauw hersteld. Toen men de bomen minder sterk ging snoeien trad ook de vruchtbaarheid snel in. Uit deze gang van zaken is de zogenaamde „vrije spil" naar voren geko men. Hier en daar ontaardt de vrije spil al in een boom die beslist te weinig gesnoeid wordt. Vooral op de lichtere gronden kan het funest zijn. Is de groei hier eenmaal uit de bomen, dan zijn ze vaak moeilijk meer op gang te krijgen en op de kwali teit heeft dit vaak een zeer slechte invloed. Dit te veel en te weinig snoeien manifesteert zich ook in de zomersnoei. Niet alleen een te sterke wintersnoei gaat de vruchtbaarheid tegen. Ook een te sterke zomer snoei werkt de vruchtbaarheid tegen en momen teel wordt deze zomersnoei vaak geheel achter wege gelaten. Het nut van de zomersnoei. Onder bepaalde omstandigheden is een beperk te zomersnoei zeker noodzakelijk. Als tweeledig doel hiervan zien wij een betere belichting en een betere vorm van de bomen. Het vormen van de bomen is vanzelf van groot belang bij nog jonge bomen. Door het wegnemen van de concurrent-takken en soms door een zijgesteltak bij struiken terug te nemen op een lager en naar buiten geplaatst lot, kan men veel bereiken voor het vormen van een evenwichtige en breeduit groeiende boom. Op zichzelf werkt deze snoei al gunstig in ver band met de belichting. Wanneer oudere bomen voldoende dragen zal men zelden veel te snoeien hebben in de zomer. De groei is dan over het alge meen niet overweldigend en ingrijpen is dan veel al niet nodig. Bij die rassen, welke maar matig bezet zijn met vruchten, zal zich straks een zeer sterke groei ontwikkelen. In zulke gevallen is een uitdunning van de overtollige scheuten wel be slist op zijn plaats in verband met de noodzake lijke belichting der vruchten. Zomersnoei en uitbuigen. Met de zomersnoei is vaak ook het uitbuigen achterwege gebleven. Op vele bedrijven is het nog zo, dat er practisch nog nooit uitgebogen werd. Dit is wel jammer. In het buitenland en op ver schillende proefbedrijven werden zeer goede resul taten bereikt met het uitbuigen. In de practijk vindt dit nog maar weinig navolging. Waarschijn lijk omdat het te veel werk vraagt. Dit extra werk wordt echter ruimschoots betaald in de vorm van een hogere en vroegere opbrengst. Vooral op jongere bomen ontstaat elk jaar een groot aantal loten, die in de winter of reeds in de zomer verwijderd moeten worden bij de snoei. Dit extra snoeien werkt weer nieuwe groei in de hand met weer sterk snoeien. We raken hierdoor in een kringloop, maar dit gaat steeds ten koste van de vruchtbaarheid. Van veel scheuten die anders te zwaar worden om aan te houden als draaghout, kan men de groei prachtig afremmen door ze horizontaal uit te buigen. Op deze manier bereikt men twee be langrijke punten. Er behoeft minder hout wegge knipt te worden. Bovendien houdt men de takken beter bekleed. Vooral bij de harttak is dit zeer belangrijk. Wanneer moeten deze werkzaamheden uitgevoerd worden Zomersnoei en uitbuigen worden vaak tegelijk uitgevoerd. Voorheen, toen de z.g. rosettensnoei nog als zeer belangrijk gold, kwam het op de juiste tijd aan. Bij te vroeg snoeien gingen de ogen uitlopen en ontstond een aantal scheutjes dat niet meer afrijpte voor de winter. Bij te laat snoeien in de zomer zat men in de winter vaak met een aantal dode houtstompjes. U ziet het weer. De tijd van snoeien is ook bij de zomersnoei belangrijk. Ook nu is dit nog geldig. In het algemeen geldtBegin vooral niet vroeg. Dit jaar zal de datum wel belangrijk vroeger lig gen dan normaal in verband met het vroege zomerweer dat we tot heden al hebben gehad. Alles stelt zich in op de natuur. Ook de groei van de bomen, zodat men een vroegere groei kan ver wachten en de zomersnoei en het uitbuigen wel enkele weken vroeger kan gebeuren dan vorig jaar. Besteed aan deze werkzaamheden ook eens terdege aandacht in uw bedrijf. Zeg niet direct dat dit werk overbodig is. De practijk heeft het duidelijk bewezen dat zomersnoei en uitbuigen ook heden nog een noodzakelijke en nuttige werk zaamheid is bij onze fruitteelt. Wanneer de fruitteler zijn bomen enigszins wil vergoeden wat deze aan zon te kort komen om volrijpe en goed gekleurde vruchten te produce ren, is het noodzakelijk, als er zon is, ze daarvan zoveel mogelijk te laten profiteren. Wij willen deze week ook nog enkele wenken aan de telers van groentegewassen geven in ver band met ziekten en beschadigingen in hun op groeiende gewassen. De erwten en tuinbonen worden al spoedig na opkomst ernstig aangevreten door de bladrand kever. De randen der bladeren krijgen dan een gekar teld uiterlijk. Vooral bij guur en droog weer kan genoemde beschadiging dikwijls zeer ernstig zijn en de groei wordt begrijpelijk sterk belemmerd. Behalve de kevers zijn ook de larven schadelijk. Deze larven leven in de grond. Ze vreten de bacte- t rieknolletjes aan de wortels geheel uit. Daardoor wordt de stikstofverzamelende werking van deze knolletjes te niet gedaan en kunnen de planten stikstofgebrekverschijnselen gaan vertonen. De bestrijding moet worden toegepast zodra de eerste sporen der vreterij aan de blaadjes zicht baar worden. De kevers moeten worden gedood vóór zij hun eieren hebben kunnen afzetten. Daar om moet de bestrijding vroeg worden begonnen. Bij voorkeur wordt hiervoor een zonnige dag uit gekozen met weinig wind. Goede resultaten worden verkregen door be stuiving of bespuiting met een DDT-bevattend middel. De behandeling moet worden herhaald, zodra wederom kevers in het gewas verschijnen. Ook de aardvlooien kunnen bij schraal weer belangrijke schade aanrichten aan diverse kruis- bloemige gewassen, waarbij voor ons vooral van belang zijn de koolgewassen en radijs. Reeds spoedig na opkomst der jonge plantjes worden deze aangevreten en ontstaan zeer kleine gaatjes in de bladeren. De bestrijding kan doeltreffend geschieden door de planten te bestuiven of bespuiten met DDT. Voor een bestuiving gebruikt men 0,20,25 kg DDT-stuif per are, voor een bespuiting ongeveer 8 liter vloeistof. Indien men spuit is de sterkte van de vloeistof 200 g DDT-spuitpoeder 25 of 160 cc DDT-emulsie 25 per 100 liter water. In het algemeen zijn aardvlooien gevoeliger voor stuifmiddelen dan voor spuitmiddelen. Daar om verdient stuiven de voorkeur. Dit kan echter alleen goed geschieden bij niet te veel wind. Het verdient aanbeveling 's morgens vroeg te werken, waarbij de onderste bladeren en de grond goed geraakt dienen te worden. Tenslotte wil ik u nog wijzen op de koolvlieg. De eerste eieren van de koolvlieg zijn reeds waargenomen. Door de radio werd dit doorgege ven. Men moet echter hierbij bedenken, dat deze berichten betrekking hebben op landelijke of regionale waarnemingen. Wie zeer nauwkeurig te werk wil gaan, verricht de waarnemingen zelf op eigen bedrijf. Kijk eens aan de voet der planten of u de kleine, enigszins gebogen eitjes van de koolvlieg vindt. Zodra de eerste eitjes worden waargenomen, moet de bestrijding beginnen. 'Ge bruikt kunnen worden stuif- of gietmiddelen. Met de bestrijding van de koolvlieg gaat men tevens de ontwikkeling van bacterie en schimmel ziekten tegen, die door de verwondingen, veroor zaakt door de koolvlieglarven, de planten binnen dringen. Ook in verband hiermede is een zorg vuldige bestrijding van de koolvlieg van groot belang. Maak een werktuig zoveel mogelijk rendabel. De bietendunmachine kan ook in blauwmaan- zaad goed werk verrichten. Wanneer begonnen wordt als het gewas een lengte heeft van 2 cm, dan krijgt men een prima onkruidbestrijding in de rijen en wordt een te dichte stand van de blauwmaanzaad-planten voorkomen. Ergens misbruik van maken, staat niet netjes, maar van de mogelijkheid gebruik maken is ieders recht. In de periode van 1 april tot 7 juli bestaat weer de mogelijkheid om grondmonsters op te zenden voor onderzoek met 15% korting op het normale tarief. Gebruik uw kans en profiteer van deze gelegen heid. Er zijn kontrakttelers, die met een kontrakt werken, dat ergens ter inzage ligt. Welke boer heeft ooit de moed genomen de voorwaarden in dit kontrakt te gaan bestuderen? Het nut hiervan zal blijken, indien zich later eventuele moeilijkheden voordoen. Niemand brandt graag zijn vingers. Dit zou U gebeuren, wanneer lucerne te kort wordt gemaaid. Men maait dan ook reeds gevormde spruiten af, die de grondslag vormen van de volgende snede. Om een volledige twee snede te verkrijgen moet de stoppellengte minstens 6 cm bedragen. Voor aardappelen kunt U bij het aanaarden de p.k.'s onder de motorkap van de trekker sparen. Verschillende keren aanaarden en gelijktijdig de grond losschoffelen is beter, dan in één keer diep aanaarden. De aardappelen moeten hoog in het bed en in losse grond groeien. Bij het rooien hebt U minder last van kluiten en rotte aardappelen. Bij gebruik van groeistoffen voor onkruidbe strijding, dient men de nodige voorzichtigheid in acht te nemen. Dit geldt zeker voor vlas. Vaak wordt met een te hoge koncentratie of in te lang vlas gespoten. Gebruik niet meer dan 1/3 tot 1/4 van de aktieve stof, die voor zomergranen wordt toegepast. Op vlas, dat niet voldoende isi afgehard of be schadigd is door insekten, wordt de kans op spuitschade groter. Is de korst van de grond zó hard, dat het vlas er zeer moeilijk doorheen kan breken? Grijp dan niet zonder meer naar de cambridgerol. U breekt de stengeltjes, hetgeen grotere schade veroorzaakt dan niet rollen. De enige mogelijkheid is geduld beoefenen. Na een flinke regenbui komt het vlas wel boven de grond,. Leer de bieten vroegtijdig op eigen benen staan. Tot nog toe worden meer bieten te laat dan te vroeg opeen gezet. Proeven hebben uitgewezen, dat vroeg opeen zetten een hogere bietenopbrengst geeft. Tevens krengt U een betere arbeidsverdeling. Bent U van plan om straks gras in te gaan kuilen in een silo? Voor het zover is, dient u deze te lakken. Dit voorjaar is er veel gras. Laat dat niet verlo ren gaan door het vee in te lang gras te weiden. Het is nu tijd om in te kuilen. Goed kuilgras ver vangt krachtvoer. Vroeg maaien voor hooi geeft besparing op aankoop voor eiwit. In de meeste jaren levert klaver in granen een flinke snede op om te kuilen met A. I. V.-zuur of gemengd met bietenloof. Wat aan wortel- en stengeldelen op het land achterblijft levert een bijdrage aan het op peil houden voor de organi sche stof. Op bedrijven waar vorige jaren in de weide kopziekte bij het vee optrad is het bijvoeren van 2 kg droge pulp per dier per dag noodzakelijk om deze gevreesde ziekte te voorkomen. Het toedienen van magnesiumhoudènde koek jes in de voorgeschreven hoeveelheid werkt even eens gunstig.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 7