Landelijke demonstratie met rijendnn- en wiedmarhiiies Enige beschouwingen in Zeeuws-Vlaanderen ZATERDAG 2 7 APRIL 1957 257 Door de Stichting ter bevordering van land bouwkundig onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen is het initiatief genomen tot het houden van een demonstratie met rijendun- en wiedmachines. De ze demonstratie zal worden georganiseerd in sa menwerking met de rijkslandbouwvoorlichtings- dienst, de Algemene Technische Commissie van het Landbouwschap, het Instituut voor Rationele Suikerproduktie en het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie. De heer Ramondt te Sluiskil in Zeeuws-Vlaanderen heeft zich bereid verklaard de demonstratie op zijn bedrijf te doen plaats vinden onder de normale voorjaarsomstan digheden. In verband met de niet te voorspellen ontwik keling van het gewas is het niet mogelijk om nu reeds een definitieve datum vast te stellen. Ge streefd wordt naar donderdag 2 mei a.s. De defi nitieve datum zal kort voor de demonstratie via de radio worden bekendgemaakt. Dit zal geschie den op dinsdag 30 april in de uitzending van het agrarisch radiobulletin van 6.40 uur en van het K.N.M.I. om 12.30 uur. Wat de eigenlijke demonstratie betreft kan worden medegedeeld, dat het demonstratieperceel is ingezaaid met monogerm en met gewoon bie tenzaad. Het gewas zal in een jong stadium met verende tanden worden bewerkt. Enkele dagen voor de demonstratie zal een tweetal machines (één van het draaiende zontype en één van het slingertype) werken met messen. De resultaten van dit werk kunnen op de demonstratiedag wor den bekeken. Op de demonstratie zelf zullen zeven machines worden gedemonstreerd, n.l. drie van het draaien de zontype en vier van het slinger- of heen en weer gaande type. Aan de demonstratie zal een beoordeling van de machines voorafgaan. De demonstratie vindt plaats op de via de radio aan te kondigen datum van 13.00 tot 17.00 uur. In INLEVERING DUPLICAAT-KWITANTIES 1957 De Algemene Heffingsverordening 1957 zal, naar mag worden aangenomen, binnenkort door het be stuur van het Landbouwschap worden vastgesteld. Deze verordening voorziet, evenals de voorgaande jaren in de mogelijkheid, dat de leden van een aan tal landbouworganisaties, waaronder de Z. L. M. een gedeeltelijke restitutie kunnen ontvangen van de over 1957 op te leggen algemene heffing. Hiertoe dient het Landbouwschap evenwel tijdig in het bezit te zijn van de duplicaat-kwitanties over 1957, hetgeen bereikt kan worden indien bij de landbouwtelling (de z.g. inventarisatie) deze duplicaten bij de P.B.H.'s worden ingeleverd. In het algemeen worden de duplicaten, voorzover het leden van de Z. L. M. betreft, door de afdelings penningmeesters ingehouden en collectief aan de P. B. H.'s toegezonden of overhandigd. Voorzover wij kunnen nagaan zijn er nog een aantal afdelingen, die nog niet geheel met de in ning der contributies gereed gekomen zijn. Met het oog op het bovenstaande wijzen wij de afdelings besturen er op, dat deze contributie-inning thans zo spoedig mogelijk moet worden voltooid en dat de duplicaat-lidmaatschapskaarten nog deze maand of iri de eerste week van mei aan de P. B. II.'s moeten worden toegezonden. Niet alleen hierom is het belangrijk, dat elk lid der Z. L. M. zo spoedig mogelijk zijn contributie betaalt, doch ook met het oog op de landbouwten toonstelling van de Kring Schouwen-Duiveland der Z. L. M., welke op 4, 5 en 6 juli a.s. te Zierikzee wordt gehouden. Op vertoon van de lidmaatschaps kaart heeft elk lid namelijk eenmaal vrije toegang tot het tentoonstellingsterrein. MEI-TELLING 1957 De Provinciaal Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend dat van 2 tot en met 29 mei 1957 weer de gebruikelijke meitelling ingevolge Artikel 2 van het Inventarisatiebesluit Voedselvoorziening zal plaats vinden. Aan iedere bekende telplichtige zal een oproep worden toegezonden. Indien geen oproep wordt ontvangen maar men wel: a. tenminste 1 ha cultuurgrond in 1957 exploiteert en/of b. tuinbouwgewassen voor de handel teelt (ook uien in dit verband als tuinbouwgewas te be schouwen) en/of c. houder is van één of meer stuks, vee voor de fokkerij (bijv. stieren ook voor K. I. fok- zeugen, dekberen, fokooien, fokrammen enz.) of van meer dan 50 kippen, is men verplicht zich als telplichtige te melden bij de plaatselijke bureauhouder in zijn district en wel vóór 29 mei a.s. verband met de bijzondere opzet worden de bezoe kers verzocht zoveel mogelijk om precies 13.00 uur aanwezig te zijn. Het bedrijf van de heer Ramondt is bereikbaar via het veer KruiningenPerkpolder en de pro vinciale weg richting Terneuzen. Van Terneuzen af zal de weg door middel van pijlen worden aan gegeven. Voor eventuele nadere inlichtingen wende men zich tot de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Zeeuws-Vlaanderen. in verband met de landelijke demon stratie van rijendun- en wiedmachines in Zeeuws-Vlaanderen Het aantal dun- en wiedmachines, dat in het komende seizoen zal worden gebruikt, overtreft verre de verwachtingen. Dit aantal, dat sinds het vorige seizoen twee- a driemaal zo groot is gewor den, bewijst de belangstelling die de praktijk heeft voor de machinale bewerking van de rijen. Menigeen heeft al een machine aangeschaft, ter wijl vele anderen nog een enigszins afwachtende houding aannemen, zowel ten opzichte van de ma chines zelf als van de werkwijze. Teneinde meer bekendheid te geven aan de typen en merken, die thans aan de markt zijn heeft men in Zeeuws- Vlaanderen het initiatief genomen tot het hou den van een demonstratie. Het is wel een zeld zaamheid, dat een bietenverbouwer bereid is ge vonden om enkele ha bieten beschikbaar te stel len, teneinde deze demonstratie onder normale voorjaarsomstandigheden mogelijk te maken. Het is de hoop van de organisatoren, dat de bezoekers zich de nodige zelfdiscipline zullen opleggen om zich strikt aan de ordevoorschriften te houden. In het onderstaande worden enige algemene beschouwingen gegeven in verband met de de monstratie. De denkbeelden die bij sommigen bestaan om trent de mogelijkheden van het gebruik van dun- en wiedmachines zijn in het algemeen niet altijd juist. Hetzelfde geldt voor de verwachtingen, die men ten aanzien van de demonstratie zal hebben. Daarom moet worden vooropgesteld, dat deze de monstratie vooral is bedoeld om de praktijk de gelegenheid te geven de machines ;n werking te zien. De prestaties van de machines kunnen pas enige tijd na de bewerkingen worden beoordeeld. Deze beoordeling is alleen mogelijk op percelen, waar niet gedemonstreerd is. Een dundemonstra- tie is principieel anders dan b.v. een rooidemon- stratie. In het eerste geval is het een voorberei dende bewerking van een gewas, dat nog moet produceren, het laatste is een afwerking van een volgroeid produkt. In de regel is het resultaat van een dunmachi- ne op het eerste gezicht even deprimerend als het doorslaan en opeenzetten in handwerk. Bij vroeger gehouden demonstraties werd de erva- ving opgedaan, dat een gedeelte van het publiek pas tevreden was, wanneer er veel bieten door de lucht werden geslingerd. Hieraan kan gemakke lijk worden voldaan, indien men maar flink zaait of bereid is het gewas te vernielen. Toch heeft dit niets met de kwaliteit van het dunwerk uit te staan. Integendeel, in dik gezaaide bieten is het moeilijk om het juist gewenste resultaat te verkrijgen. Ook komt het voor, dat een gedeelte van de bezoekers al kruipend langs de rijen, de neiging heeft om uiting te geven aan hun mis noegen of teleurstelling, indien de machine een plant wegslaat, die zij zo graag zouden hebben laten staan. De machine reageert daar echter niet op. Men zal in dit opzicht van de machine niet meer mogen eisen dan men van een arbeider zou doen. Vastgesteld mag worden dat kritiek op het werk van de dunmachines goed is, indien deze opbouwend is en voortvloeit uit realiteitszin. De realiteit gebiedt echter om onder ogen te zien, dat men vandaag of morgen zich niet meer kan afvragen of de voorjaarsverzorging van bieten of een ander gewas gemechaniseerd kan worden, maar dat als enige mogelijkheid aanwezig is, dat de verzorging machinaal verricht moet worden. De bezoekers van de demonstratie zullen zich dit bewust moeten zijn. Men zal gelegenheid heb ben om kennis te maken met verschillende ma chines, maar wijs handelen indien het oordeel over de voor- en nadelen van de machines ten aanzien van de resultaten van het verrichte werk met zeer grote voorzichtigheid wordt uitgespro ken of beter nog het oordeel te bewaren tot meer ervaring en daarmede recht tot oordelen is ver kregen. Uit de volgende opmerkingen, gebaseerd op reeds gedane ervaringen, moge het de bezoe ker duidelijk worden, dat het bovenstaande niet dient ter verontschuldiging van de organisatoren en degenen, die demonstreren, maar alleen om een overdreven optimisme en misplaatst pessi misme door een onjuiste beoordeling te voorko men. 1. Mechanisatie van de wied- en dunwerkzaam- heden in de rijen van een gewas is niet alleen een kwestie van het aanschaffen en achter een trekkei; hangen van een wied- en dunma- chine maar vraagt een denkwijze van de ge bruiker die op het werken met de machine is ingesteld. 2. Het leren werken met deze machines vraagt tijd. Pas na twee of drie seizoenen kan wor den aangenomen dat voldoende ervaring is verkregen om het werk met goed resultaat te kunnen uitvoeren. Daarmede moet men reke ning houden bij het beoordelen van het werk tijdens de demonstratie. 3. Machinaal dunnen en wieden van de rijen vraagt een goede voorbereiding a. Bij de grondbewerkings- en andere werk zaamheden is het gewenst er reeds reke ning mee te houden dat bij het dunnen een diepteregelend steunwiel langs de te bewerken rij moet lopen. Trekker- en paar- desporen kunnen in dat verband zeer hin derlijk zijn. b. Grofkluitige grond óf veel zoderesten be moeilijken het werk. c. Het afstellen van en rijden met de zaai- machine dient nauwkeurig te gebeuren. 4. Het werken op het gezicht is gevaarlijk en kan oorzaak zijn van teleurstellingen. Het gebruik van een meetlat om de standdicht heid te bepalen geeft niet zonder meer een garantie voor een goed resultaat bij het ma chinaal dunnen, maar geeft wel een goed in zicht in de variatie van de stand. Aan de hand hiervan kan men zijn werkwijze vast stellen. De standdichtheid wordt uitgedrukt in het percentage bieten bevattende duimen (b.b.d.) d.i. het aantal stukjes rij van 2V2 cm per 100 duimen 2.50 m) dat één of meer planten draagt. 5. Na opkomst een regelmatige stand van 30 35% bieten bevattende duimen bij 40 cm rijen- afstand of 33 38% bij een rijenafstand van 50 cm met een zo groot mogelijk aantal al leenstaande planten (Polyploïde of M-zaad) is gewenst en verdient te worden nagestreefd. 6. Met het oog op de onkruidbestrijding moet het werk in étappes uitgevoerd kunnen wor den bijv. zo vroeg mogelijk met de verende tanden daarna één of hoogstens twee keer met de messen en tenslotte, zelfs na 't opeen- zetten, nogmaals met de verende tanden. Is de stand te dicht dan heeft het dunnen wei nig resultaat. Is de stand te dun dan kan men niet voldoende in het gewas werken om het onkruid in de rij intensief te bestrijden. 7. Een zeer algemeen gemaakte fout is, dat er te diep wordt gewerkt. IV2 a 2 cm werkdiepte is minder diep dan men oppervlakkig denkt. Te diep werken geeft niet gewenste grondver plaatsing en kans op wortelbeschadiging. Het is beter wat minder intensief te dunnen dan te diep te werken. Vlak land en een goede diepte-afstelling en besturing van de machine zijn in dit verband belangrijk. 8. Door proeven is bewezén, dat, mits het werk goed wordt uitgevoerd, waarbij nogmaals op de noodzaak van niet te diep werken wordt gewezen, ondanks het tijdelijke achterblijven in ontwikkeling en ondanks het wat gerin gere en onregelmatiger verdeelde aantal plan ten de opbrengst niet onder de machinale be handeling behoeft te lijden. 9. De ervaring leert dat met verschillende dun machines goed werk geleverd kan worden. Het is derhalve verstandiger en constructie ver om zich bij een minder goed resultaat eerst af te vragen of de voorbereiding en uit voering van de bewerking wel juist zijn ge weest dan alle mislukkingen zonder meer op de machine af te schuiven. 10. Het is nuttig voor degenen, die hun belang stelling hebben getoond door de demonstratie te bezoeken, om hun eigen indruk te toetsen aan het later verschijnende rapport alsook aan de resultaten van elders verrichte be proevingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 5