Van Boerderij en Organisatie SCC1RL& vccRzi&niriGEn DUPHAR SEVTOX 13 DNBP Bescherm Uw oogst met Duphar bestrijdings middelen 2 56 DE VAKANTIETOESLAG OVER HET KONTRAKTJAAR 1956-1957 Tegen onkruid in erwten Het meest bekende middel ZEEUWS LANDBOUWBLAD THOLi^S EN ST. PHILlP^LAND. 20 april. Toen we vanmiddag een rondritje maakten door ons eiland kwamen we onder bekoringvan het ontluikende groen op onze landerijen, op de dijken en aan de bomen, alsmede door de kleu renpracht, die de boomgaarden ten toon spreiden. Met volle teugen hebben we genoten van de nu nog ongerepte na tuur. Het voorjaarsgroen maakt ons iland mooi, en, dank zij de herverkave ling, zijn ook de wegen mooi geworden en deze mooie rechte en bovendien van prima verharding voorziene wegen, maken ons rondritje nog mooier. Hier en daar heeft men naast deze wegen reeds een beplanting aangebracht, die straks de aanblik van het Thoolse land schap zeker zal verfraaien. Daar waar de akkers met de nodige zorg zijn ver kaveld, liggen deze er ook mooi bij, en al mijmerende over de verkaveling kwa men we langs een perceel waarvan we dachten dat dit allang verkaveld was, doch dat nu blijkbaar weer opnieuw een beurt kreeg. Jammer dat alles niet in één keer goed gedaan is kunnen wor den. We reden ook voorbij een paar blok ken, waar men bezig was met het con troleren van de drainage. Dat dit over al niet precies in de haak was, bewezen de putjes, die hier en daar gegraven waren. Wij voelden ons als verslag gever van een zeer belangrijk blad, en met de vrijheid dergelijke mensen eigen, stapten wij het land op en keken met een nieuwsgierige blik in de gemaakte gaten. Welnu dat viel on9 bepaald tegen, want wij zagen daar een paar drainbuizen, die ruim half vol met slib zaten. Waar de drainage hier nog slechts een groot jaar geleden had plaats gevonden, schrokken we toch wel een beetje, en we hebben dan ook de stille hoop dat uw misschien wat al te nieuwsgierige reporter bij toeval op een plaats heeft gekeken, die niet ver gelijkbaar is met het gehele Thoolse eiland. Overigens deed dit geval ons eenter wederom constateren, dat aan de drainage nooit te veel aandacht be steed kan worden, en dat er nooit te veel controle kan zijn op dit werk, want er is bij alle verkavelingswerkzaam heden, niets, maar dan ook niets, be langrijker dan een goede drainage. Daarom moet ons hier nog eens iets van het hart. W anneer we vroeger za gen draineren, dan werd eerst de sleuf gegraven en daarna werden de buizen gelegd, en wanneer dan de gehele reeks was gelegd, en nog eens gecontro leerd, dan werd deze dicht gegooid. Deze werkwijze heeft in de practijk be wezen goed te zijn, want van verschil lende reeksen is bekend, dat ze reeds een veertig tal jaren goed gefunctio neerd hebben. Zoals het nu gebeurd: een eindje graven, buizen er in, en ach ter de hand dichtgooien, dat kan ons niet bekoren. Laten we het verhaal, dat vroeger slechts enkele mensen de kunst van draineren verstonden, en nu iedereen, maar laten voor wat ze is, maar dat nu iedereen het beter zou kunnen dan en kele specialisten vroeger, dat kunnen wij vooralsnog niet aannemen. Na-contröle met plastic-apparaat en perspomp is mooi en goed, maar directe contróle in een openliggende reeks is o.i. beter ZUID-BEVELAND. 23 april. De Paasdagen hebben ons dit jaar mooi weer gebracht. De bloeiende boomgaarden, het kofclzaad dat nu in volle bloei staat, ja, zelfs hier en daar een echt bloeiend bloembollenveld, heeft er toe bijgedragen dat duizenden zowel binnen- als buitenlanders het na tuurschoon, dat Zuid-Beveland thans te bieden heeft, hebben opgezocht. Hoewel ook wij hebben genoten van het mooie weer, thans zou het te wen sen zijn, dat er wat regen zou vallen. Vooral suiker- en voederbietenzaad, soms ook blauwmaanzaad, heeft niet steeds voldoende vocht om te ontkie men. Het gevolg zal zijn een onregel matige opkomst met al de nare gevol gen vandien. Dat het met de drukte op de bedrij ven thans wel los loopt, blijkt hieruit, dat men thans zcf hier en daar winter en zomergranen met de hand ziet wie den. Straks zal dit wel veranderen als de bieten doorgeslagen en opéén gezet moeten worden. Dan zou het wel eens zo kunnen zijn dat we beter het on kruid in de erwten chemisch kunnen bestrijden, om zo alle aandacht aan de bieten te kunnen besteden. Het beste resultaat van een chemi sche onkruidbestrijding in erwten is te verwachten wanneer gespoten wordt als de erwten 510 cm lang zijn. Een hoge luchtvochtigheid is daarbij ge wenst. Door in morgen- of avonduren te spuiten kan aan deze eis dikwijls worden voldaan. Een dauwnatgewas zal weinig meer beschadiging aan de erwten veroorzaken, terwijl het onkruid beter gedood wordt. Alleen wanneer het de laatste dagen vóór het spuiten herhaaldelijk geregend heeft, waardoor het gewas minder afgehard is, moeten we hier even voorzichtig mee zijn. De bladrandkever is dit jaar bijzon der aktief. Niet alleen in erwten, maar ook in luzerne en rode klaver is dit het geval. Zelfs in dit voorjaar gezaaide klaver komt vreterij aan de pas opge komen plantjes voor. We doen goed hier aandacht aan te schenken. Het luzerne- en klaverzaad was te duur om het gewas nu reeds te laten bescha digen. De moderne trekkers geven veel mo gelijkheden tot bevestiging van aan- bouwwerktuigen. Veel gebruikers van deze trekkers zijn nog onvoldoende op de hoogte van de mogelijkheden, die ook voor hun bedrijf van nut zouden kunnen zijn. Het is om deze reden, dat de werk groep Mechanisatie- en Landbouwwerk tuigen van de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting Oost Zuid-Beveland, een demonstratie met trekkeraanbouw- werktuigen heeft georganiseerd. Deze zal worden gehouden op maan dag 29 april op het veilingsterrein te Krabbendijke. Hierbij zijn alle werk tuigen door de leden beschikbaar ge steld. Ook niet-leden zijn hierbij van harte welkom. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 23 april. Het droge weer blijft maar aanhou den. Met de Paasdagen bracht dit veel drukte mee, waarbij velen de polder eens doorkruisten, kennelijk met de be doeling om eens te zien hoe de stand der gewassen in de andere streken was. Van ons bezoek hoorden we, dat, hoe wel dit jaar gelijk met ons is ingezaaid, de gewassen in het Noorden van ons land nog veel kleiner staan. De enkele graden hogere temperatuur, welke wij in het Zuiden hebben, doen toch méér, dan men zo oppervlakkig zou vermoe den. De insecten zijn met het zonnige weer ook actief. Enkele percelen kool zaad zijn juist vóór Pasen nog met be hulp van een vliegtuig gespoten en verder enkele percelen bieten tegen thrips. De bladrandkever in de erwten houdt zich nogal kalm; eerder heeft men ook hierin last van thrips, waartegen gespoten wordt. Het is overigens een mooi gezicht in de polder met al de verschillende tin ten groen, waarbij het koolzaad en het vee voor de fleurige noot zorgen. Ook de bloementuintjes zijn bij vele boerderijen de laatste jaren als iets van zelfsprekends geworden en het moet worden gezegd, dat zij er bij horen. Het geeft een verzorgde indruk en velen .beschouwen de hoedanigheid van de tuin als het naamkaartje van hetgeen er achter ligt. Dit hoeft niet altijd op te gaan, omdat de vrouw zich meestal over de tuin ontfermt, maar een zekere lijn zit er toch wel in. Hoewel een aantal werkgevers de gewoonte heb ben de vakantietoeslag te betalen omstreeks het einde van het jaar, is ons gebleken dat vele werk gevers dit niet hebben gedaan en gewacht hebben tot het eind van het kontraktjaar. Zoals algemeen bekend is heeft iedere vaste ar beider recht op een vakantietoeslag. Tot voor kort bedroeg deze vakantietoeslag voor een arbeider die een geheel kontraktjaar in dienst is geweest, ééu gemiddeld weekloon. Daar echter per 4 maart j.l. de vakantietoeslag gewijzigd is en vanaf die datum twee gemiddelde weeklonen over een vol kontraktjaar zal bedragen dient reeds voor de afgelopen periode 1 mei 1956 tot en met 30 april 1957) de vakantietoeslag verhoogd te worden. Elke werkgever die de vakantietoeslag- uit'WT->lt over de periode 1 mei 1956 tot en met 30 april 1956 dient V/n maal een gemiddeld weekloon uit te be talen. Voor de verschillende groepen van arbeiders vindt u hieronder de bedragen die men aan de ar beider als vakantietoeslag tot en met 30 april 1957 dient uit te betalen. a. Arbeiders die belast zijn met de verzorging van vee, voor bouw- en paardenknechts en voor hen die arbeiden met zware landbouwmachines 17 jaar 47,50 18 54,17 19 62,51 20 69,17 21 „75,01 22 79,17 23 tot 65 jaar 83,35 65 en ouder 76,20 b. Voor vaste arbeiders die in de landbouw werken en niet onder a. vallen 17 jaar 18 19 20 21 22 23 65 tot 65 jaar en ouder ƒ40,38 46,05 53,06 58,73 63,82 67,28 70,83 „64,80 (Advertentie.) N.V. PHIUPS-ROXANE PHARM c. Vaste tuinbouw-vakarbeiders 17 jaar 18 19 20 21 22 23 tot 65 jaar 65 en ouder 43,72 49,85 „57,52 63,65 69,03 72,86 76,66 „70,15 Wij willen er wel op wijzen dat in bovenstaande bedragen de A. O. W. toeslag reeds inbegrepen is. (Behalve natuurlijk voor arbeiders van 65 jaar en ouder). Voor arbeiders die niet het gehele kontraktjaar in dienst zijn geldt een evenredig gedeelte van deze vakantietoeslag. Iemand die dus 7 maanden in dienst is ontvangt 7/i2 van het bovengenoemde be drag. Als Voorbeeld geven we een loonberekening voor een vaste paardenknecht, van 33 jaar oud, die ge huwd is en aftrek geniet voor 2 kinderen. Bruto vakantietoeslag 83,35 Af: A.O. W. 6,6 ƒ5,50 Loonbelasting 3,6 3, Arbeidersdeel soc. verz.pr. 4 3,33 Netto vakantietoeslag ƒ11,83 ƒ71,52 De A. O. W.-premie en de loonbelasting zijn be rekend volgens de tabel voor bijzondere beloningen op pagina 5 van de loonbelastingtabel. Wanneer een arbeider een toeslag geniet b.v. als voorman, le knecht of iets dergelijks dient lVe maal deze toeslag bij de bruto vankantietoeslag te worden opgeteld. Pas daarna kan overgegaan wor den tot berekening van de A. O. W.-premie enz. Voor een vaste arbeider ouder dan 65 jaar, ge huwd, geen kinderen die in de tuinbouw werkt wordt de loonberekening als volgt opgezet. Bruto vakantietoeslag ƒ70,15 Af: Loonbelasting 10,9 ƒ7,65 Arbeidersdeel sCc. verz.pr. 3,1 2,17 9,82 Netto vakantietoeslag •CHEM. IND. „DUPHAR" VONDELSTRAAT 87 A'DAM TEL. 127111 ƒ60,33 v. I.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 4