^^eelanel, vroeger en nu BLOESEMRIT1957 ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Ilandvvrrktintoonstclling Modeshow 215 L. J. G. JAARVERSLAG ROMANTIEK EN REALITEIT ZATERDAG 6 APRIL 1957 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28. Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelld Nadat wij deze week enkele deskun digen op weervoorspellings- en fruit- gebied geraadpleegd hebben, blijkt het wel, dat onze Bloesemrit 1957 plaats zal vinden op zaterdag 13 april 1957. De mensen, die zich voorlopig per briefkaart aanmeldden, hebben inmid dels al een circulaire met bijzonder heden en een door hen in te vullen definitief aanmeldingsformulier ont vangen. Met nadruk vragen we hen, dat for mulier snel terug te zenden naar het provinciaal secretariaat. De deelnemers krijgen daarna nog een circulaire met de definitieve datum (vermoedelijk dus 13 april) en de plaats van de start. Mocht U zich wèl aangemeld heb ben, doch geen circulaire hebben ont vangen, wilt U dat dan zo vlug moge lijk aan ons mededelen? Wij hopèn dan maar op een goede rit, met mooi weer, door schitterende bloesems! van de Streek Walcheren der L.J.G. over het jaar 1956. Nu wij weer een nieuw jaar zijn be gonnen, willen wij thans nog even een terugblik werpen op 1956. Wij hielden in het afgelopen jaar zes vergaderingen en op de laatstgehouden jaarvergadering vond er een bestuurs verkiezing plaats, daar de functie van vice-voorzitter en algemeen adjunct va cant waren. Hiervoor werden resp. ge kozen de heer Iz. Wisse en mej. A. Kwekkeboom. Op 21 april herdachten wij het feit dat onze Streek 10 jaar geleden was op gericht. Ter gelegenheid van dit twee de lustrum was er een feestavond be legd in de Bogardzaal. De speciaal voor deze gelegenheid geschreven revue gaf een goed beeld van de werkzaamheden der Streek in de afgelopen 10 jaren. Een ander hoogtepunt uit 1956, dat wij niet licht zullen vergeten, waren de grote Z. L. M.-dagen, welke gehouden werden op 21, 22 en 23 juni te Domburg. Hiervoor werd ook de Streek Walche ren der L. J. G. uitgenodigd haar me dewerking te verlenen. En het beroep, dat het Streekbestuur hierna op de le den heeft gedaan, is niet tevergeefs ge weest. Integendeel, want de jongeren hebben hieraan meegewerkt op een zó actieve en spontane wijze, dat de alg. voorzitter der Z. L. M., Ir. M. A. Geuze, hiervan zei, dat een dergelijke medewer king van landbouwjongeren aan een Z.L.M.-tentoonstelling in het verleden niet is voorgekomen, als dit jaar op Walcheren. Op de eerste dag namen 50 Z. P. M.- sters en L. J. G.-ers deel aan de vlag- genparadc, die, met de drie herauten te paard voorop, in hun historische kle dij, een mooi geheel vormden. Zo kwa men we na een rondgang door Domburg op het tentoonstellingsterrein aan. Waarna er, na de officiële opening, nog werd gedeclameerd en gevolksdanst. Doch hiermee waren de activiteiten der jongeren niet afgelopen, ook de vol gende dagen waren wij present.. Hetzij DE oorzaak van dit artikeltje is een baggermolen. Een doodgewone degelijke Hollandse baggermolen, zoals ieder die wellicht ettelijke malen heeft gezien. Vanuit de verte zag ik hem langzaam dichterbij komen en getrokken door een forse sleepboot ploegde hij zich krakend en steunend een weg door één van de Zeeuwse wateren. Het was eigenlijk een doodgewoon schouwspel, maar plotseling besefte ik dat deze baggermolen het einde betekende van een afgelopen periode en het begin van een voor Zeeland nieuwe toekomst. Deze baggermolen was de drempel tussen twee tijdperken, want wanneer zijn motoren op gang zijn gekomen is dat het eerste geluid dat aankondigt dat nu definitief een aanvang is gemaakt met het Drie-eilandenplan, onderdeel van het Delta-plan. En dan beseft men dat het verleden definitief voorbij is... Het woord is nu aan de Waterstaatsmensen, die in de komende jaren dijken, dammen en sluizen uit het niets te voorschijn gaan toveren en daarbij Zeeland een ander aanzien gaan geven. En juist dat „aanzien" is wel de moeite waard om er vanaf deze plaats enkele woorden aan te wijden. Immers, wat ons hier in de komende jaren te wachten staat, betekent niet veel min der dan een totale verandering. HET VERLEDEN. Men kan zich uit verhalen, oude kaar ten, beschrijvingen en boeken ongeveer een idee vormen hoe Zeeland er veel vroeger moet hebben uitgezien. Het was een eilandenrijk, waarvan er zo nu en dan, tengevolge van stormvloeden, eni ge verdwenen. Weer anderen werden samengevoegd en zo kreeg men uitein delijk een eilandengroep zoals thans het geval is. Men leefde op die eilanden in hoofd zaak van de landbouw en in die tijd, ik spreek nu zo ongeveer over het begin van deze eeuw, verliep het leven zonder diè spanningen, welke men nu kent. Men was veel op elkaar aangewezen, omdat men vanzelfsprekend tamelijk geïsoleerd was. Men kende nog geen auto's en vliegtuigen en de verbindingen tussen de eilanden en het „vasteland" waren ook niet van dien aard dat van een zekere regelmaat sprake was. De afstanden tussen de dorpen onderling werden meestal te voet afgelegd of men spande het paard voor het gerijtje Maar naarmate de jaren verliepen, kwa men ook hierin veranderingen. De jaren rijgden zich aaneen, de verbindingen met de buitenwereld werden beter, er kwamen fietsen, er kwam radio en en kele „waaghalzen" besloten over te gaan tot de aanschaf van een vierwielig motorrijtuig, genaamd auto. Ongemerkt werden de veranderingen steeds groter en kwam men in een tijd, waarin talrijke gewoonten en gebruiken als ouderwets werden betiteld. HET HEDEN. Het paard, eeuwenlang vriend en me dewerker van de boer, werd vervangen door de tractor. De grote landbouw- schuren, waarin in de winter de op brengsten van Zeelands rijke bodem werden opgeborgen, bleven leegstaan. Grote brommende monsters bewogen zich in de zomer over de graanakkers en deden in luttele uren tijds het werk, dat vroeger weken van ingespan nen arbeid vergde. Evenals een groep sprinkhanen vreten de combines in en kele dagen grote oppervlakten volko men kaal...... Er wordt gemechaniseerd en men tracht met een minimum aan bij het helpen tijdens de diverse keurin gen, het sjeesrijden, de L. J. G.-stand, de handwerk-, en fotowedstrijd en, niet te vergeten, de modeshow. Hieraan werd deelgenomen door ongeveer 25 meisjes die zoals de pers schreef bijna als echte mannequins over het po dium paradeerden in hun zelfvervaar digde kleding. (Wordt vervolgd) De Sekretaresse, T. L. DE REGT. inspanning een maximum resultaat te bereiken. En toch, ondanks het meegaan met de moderne tijd, waaraan men niet onderuit kan, hecht men nog veel aan gewoonte en traditie. De uiterlijke ver anderingen hebben in vele gevallen niets gewijzigd aan het innerlijk ge voelsleven van de Zeeuw. Ondanks de veranderde tijdsomstandigheden is hij zichzelf gebleven, hoewel hij wel meent dat hij zonder een bepaalde kennis van vele onderwerpen, niet gelukkig kan zijn. Hij bezoekt lezingen, vergaderin gen en conferenties, woont cursussen bij en is vol belangstelling aanwezig bij één of ander forum. Hij wil het zijne weten over de P.B.O. de melkprijs en het landbouwbeleid. Hij is bestuurslid van diverse instanties en organisaties en zit in verschillende com missies en sub-commissies. En hij meent dat al deze dingen onontbeerlijk zijn, dat hij er zonder niet werkelijk geluk kig kan zijn. Hij leeft niet, maar wordt geleefd en hierin zit het grote verschil met onze voorouders, die werkelijk de tijd hadden om belangstelling te heb ben voor de kleine, schijnbaar onbelang rijke, dingen in het leven. Maar aange zien schrijver dezes ook een mens van deze tijd is en het heil van bovenge noemde dingen niet kan onderschatten, gelooft hij dat het wel een teken des tijds zal zijn en dat hij niet verbaasd zal zijn wanneer de komende generaties weer een totaal andere leefwijze dan de onze hebben. DE TOEKOMST. En wanneer dan straks het Drie- eilandenplan verwezenlijkt zal zijn, hoe zullen dan de reacties van de mensen in de betrokken gebieden zijn? Zij wor den dan plotseling één geheel met de rest van Holland, goede en snelle ver bindingen waarborgen steeds een direct contact met overig Nederland. Maar zal Zeeland wel zichzelf blijven? Het zal door duizenden en nog eens duizenden toeristen worden bezocht, de levensin stelling hier zal veranderen. Het tot dusver zo rustige Zeeland zal bevolkt worden door dagjesmensen uit geheel Nederland, zijn duinen en stranden zul len ontdekt worden door de massa en recreatiegebieden zullen in het kustge bied geschapen worden voor de naar ontspanning hunkerende bewoners uit de randstad Holland. Nederlands kustgebied zal aanzien lijk uitgebreid worden en de verbindin gen zullen zodanig zijn, dat men nu al gegarandeerd kan zijn van een steeds toenemende toeristensti^om. Wanneer men de realiteit niet uit 't oog verliest, moet men alleen de goede en belangrijke zijde voor ons land van het Drie-eilandenplan zien. En dat zal zeer beslist een ieder doen. Maar wanneer men de andere kant bekijkt is er toch wel reden tot een tikkelje weemoed. Althans bij schrijver dezes. Het rustige Zeeland zal tot het verleden behoren. De vele bezoekers uit binnen- en buiten land, die ons gewest jaarlijks bezoch ten, juist om zich geheel te ontspannen in de pure landelijke rust, zullen wel licht naar andere rustige plekjes uit zien, waar ze ongestoord kunnen genie ten in de vrije natuur. Dan is de tijd voorbij, dat men uren lange wandelingen kan maken met al leen als metgezel een fluitende leeuwe rik hoog in de blauwe lucht, of de rui sende wind, die de bladeren der bomen zachtjes heen en weer doet bewegen. Zeeland zal „massabezit" worden, even als de grote badplaatsen. Maar één ding is vurig te hopen, nl. dat de Zeeuw zichzelf zal blijven. Dat hij zich, met behoud van principes, zal kunnen aanpassen aan de gewijzigde tijdsomstandigheden. Dat zijn tradities er waarborg voor zullen zijn, dat hij steeds trots zal zijn een Zeeuw te zijn D.Z.-Vlaanderen W. Z.-Vlaan-'^ren Z.P.M.-sters. en Er is misschien nog net tijd om iets te maken voor de handwerktenloon- stelling of modeshow, die gehouden zal worden op 13 april in het Verenigings gebouw, Kerkhoflaan te Terneuzen. Handwerken. Alles kan men inleveren: haken, brei en, anjouw, smyrna, stopwerk, vilt, pit» riet, leerbewerking, enz. De handwer ken moeten gemerkt zijn, of voorzien van naam en adres. Modeshow. Hebt u een leuke schort, pyama, rok, blouse, truitje, enz. gemaakt? Laat eens kijken! Wilt u bij de opgaaf ver melden of het patroon besteld, zelf ge tekend of zelf ontworpen is. De kle dingstukken brengt u zelf mee. Strijk plank en strijkijzer zijn aanwezig. Inleveren en opgeven vóór 10 april. Voor West Zeeuws-Vlaanderen bij de afdelings-secretaresse of bij mej. J. v. d. Sluis, Spanjaardweg 24, Braakman, tel. 209. Oost Zeeuws-Vlaanderen bij de com missieleden AXEL: C. de Feijter (modeshow) S. de Putter (handwerken) HOEK: J. Scheele (modeshow) A. de Mul (handwerken) ZAAMSLAG: C. Dees (modeshow) C. van Hoeve (handwerken) S. van Driel (B 127, tel. 204) Voor handwerken en modeshow zijn prachtige prijzen beschikbaar. De hieronder vermelde zaken zullen de accessoires leveren bij de modellen die geshowd zullen worden; NobelsMolducci (Terneuzen)hoeden, handschoenen, sjaals. J. H. Kemper (Terneuzen)tassen. Kunsthandel Van Hilten (Axel): byou- terieën. De dames, die iets showen, hebben vrij entrée. Werkt allen mee aan het welslagen van deze middag! ZAAI WEDSTRIJD. Dit jaar geeft de L. J. G. afdeling Axel een ZAAIWEDSTRIJD VOOR BONEN. Alle leden worden verzocht hieraan hun medewerking te verlenen. Inschrijf geld 1,50. U kunt zich opgeven bij de heer P. Dieleman, Buthduk 31. De Sekretaris, J. K. DE PUTTER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 11