ismimA Wenken 181 DE AFZET VAN ONZE PRODUCTEN. Korte Voor zaadbehandeling ter voorkoming van RITNAALDSCHADE ZATERDAG 23 MAART 1957 Het is reeds geruime tijd geleden, dat wij het licht van onze tuinbouwlantaarn lieten schijnen over de afzet van onze produkten. En als we dan over onze fruitprodukten van dit ogenblik spre ken, dan denken we vanzelfsprekend aan de ap pelen. Deze nemen immers de voornaamste plaats in. Zeker, er mag hier en daar nog een partijtje St. Rémy worden bewaard, 't kwantum dat hier van in onze provincie nog aanwezig is, is van geen betekenis. Overigens wil deze voorraad niet zeggen, dat er sprake is van een vlotte handel in dit produkt. De handel neemt elke week wat St. Rémy af, maar van een prijsstijging is tot op dit ogenblik nog geen sprake. De prijs ligt thans voor de St. Rémy even boven 30 ct. per kg, maar deze prijs wordt reeds enkele maanden betaald. Wanneer we als tuinders, beter gezegd als fruit kwekers, het over de afzet hebben in deze dagen, dan bedoelen we de appelen. Hoe gaat het hier mede U, die misschien nog heel wat appelen in de koelhuizen en gascellen hebt opgeslagen, zult wel weten hoe de stand is. Voor hen, die reeds enkele maanden geleden hebben geruimd, kan het wel aardig zijn iets te horen van dit ogen blik. Het is geen opgewekt beeld, dat we kunnen vertonen wanneer we het hebben over de afzet in de eerste maanden van dit jaar. In januari ging het niet best, maar de prijzen bleven toch voor het goede fruit nog enigszins op peil. In fe bruari ging het nog minder en we zagen teruglo pende prijzen voor vrijwel alle rassen en alle kwaliteiten. In maart is er weer iets verbetering ingetreden en wanneer u de prijsberichten elders in dit num mer leest, dan kunt u daar waarschijnlijk meer van lezen. We hebben namelijk het idee, dat er over de gehele lijn wat meer vraag naar onze appels is gekomen. Vorige week is dat reeds be gonnen. Toen kwamen de eerste invoervergun ningen voor Frankrijk los en direct bracht dit drukte met zich mee op de Zeeuwse fruitveilin gen. Vooral goede partijen goudreinette liepen flink in prijs op. Deze waren trouwens ook het meeste gedaald in februari. Begin februari, om een voorbeeld te noemen, werd voor de grove maat huishoudkwaliteit van de goudreinette nog rond 48 cent per kg betaald. In de loop van februari daalde deze prijs nog tot beneden 40 ct. per kg. Deze week werd weer rond 48 cent per kg betaald. Wel een groot verschil dus in zulk een kort tijdsbestek. Vooral Frankrijk had wel belangstelling voor deze grove maat van de goudreinette. Daarnaast was er voor dit land ook belangstelling voor de goed gekleurde Jonathan en ook hiervan weer de grootste maten. Ook deze konden vorige week in prijs aantrekken, na in februari flauw te zijn geweest. Voor verschillende partijen Jonathan uit de koelhuizen wordt het tijd dat ze geruimd worden, omdat het zo gevreesde Jonathanbederf heel sterk doorzet. Wanneer in het koelhuis wordt geconstateerd, dat er zachte vruchten in de Jonathan komen, dan krijgt op de Zeeuwse veilingen de teler een waarschuwing. Dat is goed en van veel belang. Wij zouden alle lezers van deze tuinbouwlantaarn aan willen raden om er ernst mee te maken als men een tip van de vei ling krijgt dat er Jonathanbederf is geconsta teerd. Het kan soms heel vlug doorzetten en wij hebben het dit jaar weer gezien dat er een partij Jonathan uit het koelhuis kwam, welke zeker 60" o zachte vruchten had. Als men vroeger had geruimd, zou dat voorkomen geworden kunnen zijn. De laatste weken is ook de prijs van het on dereind van de Jonathan wat aangetrokken. Dit blijft echter, ondanks dat, nog beslist te laag in prijs om de kostprijs op te, brengen. Erg jammer is, dat dit jaar het ondereind van de Jonathan- oogst zo groot is. De bijzondere weersomstandig heden in 1956 zijn hiervan de voornaamste oor zaak. Een heel groot percentage bestaat uit groe ne vruchten. Wij hebben de laatste maanden veel critiek ge hoord en gelezen welke was bestemd voor de te lers, die deze groene Jonathan in koelhuis of be waarplaats hebben gezet. „Men had het afgelo pen najaar moeten ruimen", zo wordt nu gezegd. Wij willen niet ontkennen dat de betrokken telers dat inderdaad beter hadden kunnen doen, maar dat blijkt nu eerst. In andere jaren hebben we soms veel betere resultaten gezien. Dan was er soms wel vraag naar de keuken- en fabrieks- kwaliteit van de Jonathan. We geloven dat er steeds een categorie mensen zal blijven welke deze koopt en er zal ook steeds een categorie han delaren blijven welke hierin handelt. In voor gaande jaren is dat bewezen. Hiermede willen wij maar zeggen dat het gemakkelijk is om na te kaarten maar men kan eenmaal niet van te vo ren zeggen wat het beste is, hoogstens kan men er naar gissen en ook dan zal heel dikwijls blij ken dat het juist andersom uitkomt dan men had verwacht. We hebben vrij uitvoerig over de Jonathan ge schreven deze week. We menen dat het onze be langrijkste appel gaat worden op dit ogenblik, dat wil zeggen in de komende weken in het aan- voerbeeld op onze Zeeuwse veilingen. Er is de laatste dagen een prijsverbetering ingetreden; laten we hopen dat deze zich zal continueren. De afzet van de Jonathan en de Goudreinette verliep in vrijwel eendere regelmaat. De prijsbe weging van beide rassen ging op en neer. Veel meer stabiel was de prijs van de Golden Deli cious. Het is goed te merken dat men voor dit ras toch speciaal in Zeeland moet zijn. Sommige kopers uit onze grote steden komen voor dit ras naar de Zeeuwse veilingen en zij nemen elke week een partijtje van de beste kwaliteit mee. De laatste dagen zijn de prijzen van dit ras zelfs ook nog kunnen verbeteren, nadat ze toch reeds lagen op een hoog peil. Er is thans begonnen met het openen van de eerste gascellen met Golden Delicious. De kwali teit van de vruchten welke hierin zijn bewaard was weer overwegend zeer goed. Het was weer net als in de voorgaande jaren als de gascel open ging: Wat er grasgroen werd ingezet, kwam er ook weer grasgroen uit. Een lust was het om de partijen mooie, goud-gele Golden Delicious uit de gascellen te zien komen. De kwekers hiervan zullen weinig moeite hebben om deze appels te verkopen tegen een hoge prijs. Zij die enkel groene Golden Delicious hebben zullen nog een poosje moeten wachten voor zij op de veiling het geld van hun produkt kunnen ontvangen. Voorlopig zal daar nog geen koper voor te vinden zijn. In „De Fruitteelt" is enige weken geleden verteld van de ervaringen welke zijn opgedaan met het geel kleuren van Golden Delicious. Dit bleek onder bepaalde omstandig heden in korte tijd mogelijk te zijn. Men doet het op de manier zoals bananen worden gaar ge stookt. Toch menen wij hier te mogen schrijven dat we hopen dat het zover nooit zal komen dat op grote schaal groene Golden Delicious gaar ge stoofd wordt. Wij kunnen niet aannemen dat er dan nog een eetbaar produkt te voorschijn komt, eetbaar althans in vergelijking met dat wat het zou kunnen zijn. Wij menen dat het in het belang van dit ras is dat er alle aandacht aan besteed zal worden om een zo goed, dat wil zeggen een zo geel moge lijk produkt aan de markt te brengen. In de ko mende jaren zal er een sterke toename zijn van het kwantum Golden Delicious dat wordt aange boden. Daarom zal zeker voor dit ras ook gelden dat de naam niet door minderwaardige vruchten bedorven mag worden. De export in de afgelopen tijd heeft zich in het begin wat geconcentreerd op Frankrijk en ook steeds wat op België. Het grootste deel op de Zeeuwse veilingen werd echter steeds afgenomen door de binnenlandse handel. Naar West-Duits- land werd vanuit Zeeland bijzonder weinig ver laden. In geen jaren is het zo stil geweest met de export naar dit land als op het ogenblik. Het vrij hoge prijspeil speelt hier wel een belangrijke rol. Voor het ras Goudreinette is er de laatste weken nog eens opnieuw een exportheffing voor België bijgekomen. Dikwijls was dit rond 5 cent per kg. Toen de prijs van dit ras wat naar beneden ging, werd het zelfs 8 cent. Sedert 16 maart behoort deze heffing echter tot 't verleden want met ingang van deze datum is de minimumprijsregeling tussen de Benelux- partners vervallen. Dit houdt in dat tot het ein de van dit fruitseizoen geen minimumprijzen zul len gelden wanneer naar België of Luxemburg wordt geëxporteerd. Deze beëindiging van de mi nimumprijsregeling houdt nog meer in en wel dat met ingang van 16 maart ook appels in ons land en in België en Luxemburg geimporteerd kunnen worden uit andere landen. Tot dusver was Nederland enkel een fruit exporterend land. Op het laatst van 't seizoen verandert dit steeds. Zo ook dit jaar. Sedert een week kunnen dus vrij appels uit andere landen worden ingevoerd. We vernamen dat er met name nog al wat appelen uit Amerika zijn aangekomen. Deze zijn ook erg duur. Voor de normale partijen werd nog rond 70 cent per kg. betaald en dat deed men voor appelen welke wel mooi rood zijn maar overigens niet smakelijk. Voorlopig menen wij dat we niet veel te vrezen hebben van een overmatige import van appelen uit andere landen. Er is in ons land nog heel wat fruit te koop en fruit dat wordt ge importeerd is ook erg duur. De mogelijkheid is er echter dat het gebeurt, Rest ons dan tenslotte deze week nog om te ver tellen dat wij uit de krant hebben vernomen dat veiling Kapelle op 9 april a.s. weer een speciale Paasfruitveiling gaat houden. Het schijnt dat Kapelle de enige veiling in ons land is welke dit doet en in voorgaande jaren werd er steeds een best resultaat mee behaald. Zondertwijfel zal het ook dit jaar zo zijn dat er een flinke aanvoer van goede kwaliteit is op deze speciale veiling. Graag spreekt daarom uw lantaarnman de hoop uit dat de telers in Kapelle een goed resul taat mogen behalen op deze dag waarop ze hun beste beentje nog eens extra voor zetten. Veelal worden de kleine groene erwtenrassen nog tegen 200 kg/ha gezaaid. Vooral op stro- rijke gronden kan dat wel met 25 kg verminderd worden. Anders krijgt men een te zwaar gewas met veel stro, doch een tegenvallende zaadop brengst. Het motief dat dik wordt gezaaid, omdat men het gewas na opkomst enkele malen wil eggen voor onkruidbestrijding gaat niet op. Bij gebruik van een goede onkruidegge sneuvelen er zeer weinig plantjes. Hebt U het water uit uw drinkput in het wei- land al eens laten onderzoeken op kwaliteit? Is het water goed, dan kunt U uw vee goed en zui ver drinkwater geven door een automatische wei- depomp te plaatsen. Het grote voordeel hiervan is, dat het water zuiver blijft. U kunt dan ook voorkomen, dat de kanten van de drinkputten stukgetrapt worden. Arbeidsstoppen in het bouwplan zijn moeilijk te vermijden. Vooral het bietendunnen kan een flinke ophoping van werk geven. Door niet alle percelen met bieten tegelijk te zaaien kan een arbeidsstop min of meer voorko men worden. De structuur van vele gronden is dit jaar zeer matig. Vooral de ondergrond is zeer slap. Bij het klaarmaken van het land met behulp van trek kers zijn kooiwielen van een juiste maat noodza kelijk. Ook het streven om het land in één be werking klaar te maken door het gebruik van meer werktuigen achter elkaar, is dit jaar met het oog op de structuur zeer aanbevelenswaardig. Een eerste vereiste is echter, dat de grond goed is, voordat men gaat beginnen. De tijd voor de inzaai van blijvend of tijdelijk grasland is aangebroken. Zo mogelijk dient dit in maart of begin april te gebeuren. Om een goe de verdeling te krijgen, moet nauwkeurig gezaaid worden. Een machine kan hierbij goede diensten bewijzen. De pijpen dienen zo hoog mogelijk te hangen. Een tweede mogelijkheid is het graszaad met de kunstmest te mengen en direkt daarna met de kunstmeststrooier te strooien. V Een kunstmeststrooier verdient alleen deze naam als hij de kunstmest gelijkmatig over het perceel verspreidt. Een goede spreiding hangt af van de hoedanigheid van de meststoffen. Kunst mest, die te nat is of harde kluiten bevat, of wan neer de verschillende meststoffen vooraf onvol doende zijn gemengd, kunnen door geen enkel werktuig regelmatig over de percelen worden verdeeld. Voor vele percelen grasland wordt het de hoog ste tijd, dat de N bemesting gegeven wordt. Voor al voor die percelen, die voor hooi of kuilwinning bestemd zijn, is een vroege N bemesting noodza kelijk. Hoeveelheden van 300-400 kg kas voor hooiwin- ning en 500 kg voor kuilwinning zijn aanbeve lingswaardig. Voorjaarsgras en kopziekte bij melkkoeien be hoeven zeker niet samen te gaan als U volgende punten in acht neemt a. Breng de eerste 14 dagen de koeien 's nachts op stal. b. Voer wat pulp of hooi bij. c. Op bedrijven, die jaarlijks met kopziekte te kampen hebben, is het voeren van magne- siumhoudende weidekoek noodzakelijk. (Advertentie.) Een product van N V. N0URY VAN DER LANDE s EXPLOITATIE MIJ. Deventer Verkrijgbaar bij: iebo-Oepöts, Verdugt-agenten en Plaatselijke Coöperaties.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 9