DUPHAR HERBICIDE VL 'AARD en ARDDN/SjPQRT- UITBREIDINGSPLANNEN A.S. NATIONALE LANDBOUWEXPOSITIE IN UTRECHT BUITENLANDS BEZOEK AAN DE AFDELINGS-VERGADERING TE BRUINISSE cam mRzieniiwPr--^ WAAKZAAMHEID BIJ DE IMPORT VAN VEE IN VERBAND MET MOND- EN KLAUWZEER Bescherm Uw oogst met Duphar bestrijdings middelen De beste onkmidbestrijding in vlas middelen Doodt wortel- en zaadonkruiden ZATERDAG 23 MAART 1957 179 Het is bekend, dat de paardenstapel nog steeds in omvang afneemt. Dit geldt zowel voor het aan tal jonge paarden, als wel voor de werkpaarden van 3 jaar en ouder. Het gevolg hiervan is, dat het aantal trekkers nog steeds uitbreidt, een uitbreiding die we naast de grote bedrijven ook op de kleine bedrijven con stateren. Op de grotere bedrijven betreft de uit breiding van mechanische trekkracht dikwijls de aanschaf van een tweede lichtere trekker. Onge twijfeld zijn er een categorie bedrijven, waar zo'n kleine trekker als „boodschappenjongen" op zijn plaats is. Het komt echter ook meermalen voor, dat door aanschaf van een tweede trekker het aantal pk's per ha beslist te hoog wordt, evenals de investering per ha. De trekker wordt dan aan gekocht omdat het zo gemakkelijk is, zonder dat men heeft berekend of het economisch verant woord is. Ook op de kleinere bedrijven zien we nog steeds een overgang van paarden- naar trekkertractie. Meestal is het dan zó, dat men wegens wat moei lijkheden met de arbeidsvoorziening, of doordat de werkkrachten zo duur worden, dit tracht te ondervangen door het aanschaffen van een trek ker. De bijpassende werktuigen, die bij een trek ker horen, worden veelal slechts ten dele aange kocht, wegens de hoge uitgaven. Het zal duidelijk zijn, dat men hierdoor de eerste jaren weinig eco nomisch werkt, afgezien van het feit in hoeverre dit op deze manier op kleine bedrijven mogelijk is. Vooral op de de kleine bedrijven is het aantal manuren, dat men bespaart door trekkeraan- schaf, zeer beperkt. Ook het aantal paarden, dat opgeruimd kan worden, is merendeels te gering. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat het op de 2- a 3^paards bedrijven nog steeds niet rendabel is over te schakelen op mechanische tractie. Ster ker zelfs, dat met name op de 2-paards bedrijven de rentabiliteit hierdoor minder wordt. Veelal wordt vergeten, dat de vaste kosten, die een trek ker met bijbehorende werktuigen met zich brengt, zeer zwaar drukken op kleine bedrijven. En dit is beslist niet weg te werken, doordat men in enkele arbeidstoppen het werk wat meer in de hand heeft of wat vlugger kan uitvoeren. Men kan deze, voor het bedrijf zelf te hoge kosten alleen wat opvangen door werk bij derden. Dit is echter slechts voor een klein aantal mogelijk en boven dien, uit financieel oogpunt bekeken, weinig ge zond, temeer wanneer de werkzaamheden op het eigen bedrijf er onder gaan lijden. Nu de hoogconjunctuur voor het akkerbouwbe drijf weer verleden tijd gaat worden (of reeds is), lijkt het ons goed nog eens te wijzen op de wei nig gefundeerde methode, die bij aanschaf van een trekker soms wordt toegepast. Laten de men sen op de kleinere bedrijven bedenken, dat met een goed span paarden, op de juiste manier ge bruikt, nog veel is te bereiken zonder hoge inves teringen. ROSSINANT. op oe KOUDEKERK!.. Tot en met 6 april ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage een ontwerp van een par tieel uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gebied „Paauwenburg". Tot genoemde datum kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. KRUININGEN. Tot 22 maart hebben ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen de bij raadsbe sluit vastgestelde plannen tot herziening van het plan in hoofdzaak en het plan in onderdelen voor de kom Hansweert. Gedurende zes weken na afloop van deze datum kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bezwaren in dienen bij Gedeputeerde Staten. OUD YOSSEMEER. Tot 4 april liggen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage; 1. ontwerp van het plan tot partiële herziening ven het uitbreidingsplan in onderdelen; 2. ontwerp besluit tot wijziging der bebouwings voorschriften, behorende bij de herziening. Belanghebbenden kunnen tot die datum bij de gemeenteraad bezwaren indienen. representatief voor alle takken van agrarisch bedrijfsleven Jaarbeursterrein nagenoeg volgeboekt. Er blijkt van de zijde van fabrikanten en impor teurs een verheugende belangstelling te bestaan voor deelneming aan de dit jaar van 24 tot en met 29 juni in Utrecht te houden Nationale Landbouw- expositie. Het uitgestrekte expositieterrein van de Konink lijke Nederlandsche Jaarbeurs aan de Croeselaan/ Graadt van Roggenweg is thans reeds vrijwel ge. heel volgeboekt. Naar het zich laat aanzien zullen de op deze twee jaarlijkse manifestatie aanwezige groeperingen re presentatief zijn voor de betreffende sektoren. Dit geldt zowel voor de commerciële afdeling als voor de afdeling voorlichting. Overzicht groepen. De volgende groepen zullen op de Nationale Landbouwexpositie vertegenwoordigd zijn; Land bouwwerktuigen, tractoren en onderdelen; moto ren en aggregaten; hijs- en hefwerktuigen en an dere interne transportmiddelen; landbouwwagens en andere vervoermiddelen; gereedschappen; in stallaties voor bemaling en watervoorziening; materialen voor bouw en uitrusting van stallen en hoenderhokken; melkmachines en -gereedschap pen; kunstmeststoffen; zaaizaad en pootgoed; be- strijdingsmiddelen en bestralingsapparaten voor gewassen alsmede sproeiapparaten en onderdelen; machines en apparaten voor be- en verwerking van plantaardige produkten; veevoeder alsmede machi nes en apparaten ter vervaardiging van veevoeder; dierengeneesmiddelen en -verzorgingsartikelen tuig en zadels; veehouderij-artikelen; weegwerk tuigen; verzekerings- en bankwezen; voorlichting en vakliteratuur. Binnenkort volgen nadere bijzonderheden over het programma van de tijdens de Landbouwexpo sitie te houden congresdagen, demonstraties en veekeuringen. Samenstelling erecomité. In het erecomité, ter gelegenheid van deze na tionale manifestatie samengesteld, hebben de vol gende autoriteiten zitting genomen: Z. Exc. Dr. S. L. Mansholt, Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; H. D. Louwes, Voorzitter van het Landbouwschap; Mr. C. Th. E. Graaf van Lyn- den van Sandenburg, Commissaris van de Konin gin voor de provincie Utrecht; Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz, Burgemeester van Utrecht, en Prof. Ir. W. de Jong, rector-magnificus van de Landbouwhoge school in Wageningen. Tot algemeen adviseur is benoemd Ir. A. W. van de Plassche, Directeur-Generaal van de Landbouw. Door een sympathiek initiatief van het bestuur van de Afdeling Bruinïsse der Z. L. M. bevonden zich onder de aanwezigen op de algemene leden vergadering, welke op 15 maart j.l. werd gehouden, twee Hongaarse vluchtelingen, de heren Ludwig Ehrlich en Jan Schaffer, die in afwachting van hun vertrek naar Canada, tijdelijk in Bruinisse woonachtig zijn. Op deze vergadering werd de Z. L. M.-film: „Een jaar op de boerderij" vertoond, welke met name door de Hongaarse gasten met bijzondere interesse werd gevolgd. Zij brachten hun dank over aan de voorzitter, de heer P. L. Krepel, die er in zijn slot woord, hetwelk door de heer Sinke van het Z. L. M.- secretariaat aan de Hongaarse bezoekers werd overgebracht, op wees, dat er een prettig contact met deze buitenlandse gasten bestaat en dat zij ervan verzekerd kunnen zijn, dat aan het verzoek om ook volgende bijeenkomsten te mogen bij wonen, zeker zal worden voldaan. In aansluiting op de loon voorbeelden, die wij de ✓orige week plaatsten, volgen hieronder nog en kele aanvullingen. De loonberekening voor de losse arbeider was niet geheel juist en dient als volgt te zijn- Losse arbeider, gehuwd, aftrek voor twee kiinte ren, 30 balen kunstmest gestrooid. Brutoloon (C. A. O. landbouw) 50 x 1,25 ƒ62,50 Toeslag 30 balen kunstmest a 16 cent per baal 4,80 Bij1 waarde vacantiebon 3,05 AfArbeidersdeel pensioenpremie Af: AO. W. (zie tabel) ƒ4.43 Loonbelasting (2 kinderen) „1,01 Arbeidersdeel soc. verz. pr. 7,3 11 o 5,03 V-2 waarde vacantiebon „3,05 70,35 1,50 ƒ68,85 13,52 Netto loon 55,33 Opmerking: Er dient tot een waarde van ƒ6,10 aan vacantiebonnen verstrekt te worden. Vaste arbeider, gehuwd, aftrek voor twee kin deren, voorman op een bedrijf kleiner dan 40 ha. Brutoloon (C.A.O. landbouw) 50 x ƒ1,28 ƒ64,00 Toeslag: voorman 1,90 AfArbeidersaandeel pensioenpremie 65,90 1,50 ƒ64,40 AfA. O. W. zie tabel4,11 Loonbelasting (2 kinderen) „0,54 Arbeidersdeel soc. verz. pr. 4 2,58 7,23 Netto loon ƒ57,17 v. I. Op schriftelijke vragen van onze Algemeen Voor zitter Ir. M. A. Geuze, als lid van de Eerste Kamer, betreffende de invoer van met mond- en klauwzeer besmet slachtvee uit Hongarije in Nederland, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening geantwoord, dat het hem niet gewenst voorkomt de invoer van levend vee in Nederland onmiddellijk stop te zetten. Thans wordt nog slechts ontheffing verleend voor import van slachtvee uit Denemarken (in dit land komt vrij wel geen mond- en klauwzeer voor, als gevolg van de toegepaste vaccinatie methode), Luxem burg (de gehele veestapel werd nog kort geleden gevaccineerd), Ierland (is vrij van mond- en klauw zeer) en Engeland (de Engelse bestrijdingsmaat regelen zijn dermate effectief, dat de kans op in sleping van smetstof vrijwel uitgesloten moet wor den geacht). De aan de ontheffing verbonden voorwaarden en bepalingen geven de grootst mogelijke zekerheid, dat geen smetstof geïmporteerd wordt en zo dit eens mocht gebeuren, zoals in het geval van het vee uit Hongarije, tegen verspreiding wordt ge waakt. Voorshands acht de minister geen aanlei ding aanwezig over te gaan tot verdere beperkin gen dan de bestaande. Ten aanzien van het gevaar, verbonden aan het transito verkeer van Luxemburg en Denemarken resp. door België en Duitsland, merkt de bewinds man op, dat dit zonder overlading langs de kortste weg per spoor geschiedt, zodat besmetting uitge sloten kan worden geacht. De veehouders zijn in verband met de ontwikke ling van de mond- en klauwzeersituatie in de ons omringende landen, die in vergelijking met ons land zeer ongunstig is, reeds via pers en radio op- gewekt hun veestapels zo snel 'mogelijk te laten vaccineren tegen mond- en klauwzeer. (Advertentie.) Wlaqpy N.v. PHIUPS-ROXANE PHARM.-CHEM. INO. „DUPHAR" VONDELSTRAAT 87 A ADAM TEL. 127W

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 7