crDoor de cUrouxo meer waard. Gebrs. De Jongh 175 Chemische onkruidbestrijding in Uien en Bieten ZATERDAG tl MAART 1931 VAN HET PIATTELAND Struikrozen snoeien, dood hout opruimen! In tegenstelling met vorig jaar kwamen de heesters zonder kleerscheuren deze winter door. Als wij toch tussen de nu uitbottende takken dood hout zien zitten, ja zelfs dode heesters vin den, dan zijn dat nog late slachtoffers van de hevige kou uit de eerste twee maanden van 1956; van die twijfelgevallen, die wij verleden jaar lie ten staan in de hoop, dat zij nog wel zouden uit lopen. Nu is de kans daarop wel echt voorbij. Er valt niets anders te doen dan de dorre rommel op te ruimen. In de moestuin of op het plekje voor éénjarige snijbloemen maken we een brand stapel. Het hoopje hout-as, dat overblijft, kan di- rekt ter plaatse uitgestrooid en omgespit worden als waardevolle bemesting. De stekelige snoeisels van de struikrozen wor den meteen mee verbrand. U heeft de struikrozen toch flink kort gesnoeid Alle dunne takjes moeten tot op de grond weggeknipt. De flinke, ge zonde scheuten worden teruggesnoeid tot op twee of drie ogen. (Een oog is een klein puntig knopje, waar de nieuwe bladeren uit zullen komen.) Pas op, dat u niet de wilde scheuten voor flinke tak ken van de veredelde roos houdtDie wilde loten zijn te herkennen aan de extra gedoorndheid, lichtgroene kleur en forse groei. Ze komen onder de veredeling, dus onder de grond, uit de rozen struik en moeten radicaal weggeknipt worden. Soms ontdekt u, dat een rozenstruik uit louter wilde scheuten bestaat. Ja, dat is een droevig ge val, want het betekent, dat de echte roos dood is. Gelukkig, dat we voor april nog een nieuw exem plaar kunnen planten. Laten we dus zo gauw mogelijk een nieuwe Karen Poulsen, of Donald Prior, of hoe de rozen in uw perk mogen heten, bestellen. Bij betrouwbare kwekers bestellen. Denkt u er aan alleen bij goede, bekende adres sen te bestellen? Anders hebt u kans verkeerde soorten of minderwaardige kwaliteiten te ontvan gen. Laat u niet lekker maken door wonderlijk goedkope aanbiedingen met felgekleurde afbeel dingen van „een kollektie struikrozen, 10 in 10 soorten". Die tien soorten zullen zeker niet bij elkaar passen in kleur, in hoogte, noch in groei wijze. Zo is het ook met de kollektie van „tien schitterende bloemheesters", die u per postorder kunt bestellen. Vast en zeker zitten er tussen die tien fraaie Latijnse namen doodgewone mei doorn, vlier en ligusterstekjes, die u overal voor de helft van de prijs van „die goedkope aanbie (Advertentie.) Een garantie voor de hoogst mogelijke op brengst is, dat Uw Uien en Bieten boven komen op onkruidvrij land. Bestrijdt daarom 't onkruid vóór opkomst van de Uien en/of Bieten met „SHELL" P.E. 30. Vraagt U eens inlichtingen aan bij: POSTBUS 35 - GOES „SHELL"-Bestrijdingsmiddelen zijn o.a. verkrijgbaar bij: P. den Boer, Prov.weg B 129, Renesse,Tel. 51. Fa. C. Colpaart Zn, Woensdrecht C 18, Tel. 36. Fa. Joh. v. d. Ende Zn, Borssele, Tel. 01105 - 269 en 261. V. v. d. Hemel. Groede, Tel. 01173 - 203. Fa. Gebrs. Den Herder, Serooskerke, Tel. 01189 - 358 en 442. Fa. I. Hubregtse Co., 's-Gravenpolder, Tel. 01103 - 245 en 398. P. Koster, Tel. 01150 - 2067, Terneuzen; Tel. Axel 01155 - 685. M. Meeuwsen, Dorpsweg 25, Bruinisse, Tel. 84. J. van Oosten, Oostweg 11, Krabbendijke, Tel. 01134 - 485 D. J. de Regt, Kamperland, Tel. 01107 - 389. A. Rijnberg, St. Annaland, Tel. 91. A. J. Triou, Oostburg, Tel. 110. J. A Weststrate, Axel, Tel. 01155 - 746. C. J. Wirtz, Heinkenszand, Tel. 01106 - 300. ding" kunt kopen. Laat u ook niet op de markt bepraten door kooplui met een verleidelijke uit stalling van blauwsparretjes en rhododendrons, die niet thuis horen op de klei en geen zeewind verdragen. Struiken, die op uw grond passen. Wat zijn dan wél geschikte heesters voor Zeeuw se tuinen? Als u erg veel last van de zoute zee wind heeft, moet u eens een proef nemen met de rose bloeiende Tamarix, die fijne, blauwgroene, wuivende takken heeft. Tamarix pentandra bloeit in de zomer, Tamarix tetranda in mei-juni. Ook de Japanse bottelroos „Rosa rugosa" verdraagt zoute wind. Er zijn er met witte en met rose bloe men, maar vooral de bottels maken deze struik zo aantrekkelijk. Wat meer de polder in, op de zware klei, pas sen in de eerste plaats de mooie heesters, die al in de tijd van onze grootouders de tuinen sierden. Werden ze na de overstroming weer aangeplant, de seringen, jasmijnen, fluweelbomen, Japanse pirus en gouden regen? Of koos men moderne soorten zoals Chinese klokjes en Cotoneasters? Als u dan eens iets heel nieuws wilt hebben, vult u de leeggekomen plek in uw tuin dan met een exemplaar van Prunus subhirtella autumnalis, die midden in de winter (november-december) sprookjesachtig bloeit. Als u een moderne sier- appel kiest, neem dan eens zo'n zoete rose. Maar de sierlijkste van allen is de witbloeiende Malus Sargenti met zijn fel geel-rode vruchtjes. Deze vraagt echter veel ruimte, daar hij breed uit groeit. Langs vele tuinen, die bij een boerderij horen, loopt een sloot en juist bij zo'n sloot vinden wij nog wel eens een verwaarloosd plekje. Wat zoudt u er van denken, als wij dat plekje eens opknap ten met een kweepeer of een mispel? Eenjarig zaaigoed uitzoeken. Bij zaden geldt al evenzeer als bij heesters: „Koop alleen bij betrouwbare leveranciers". Want hoe kunt u aan het zaad zien of er een radijsje of een muurbloempje uit zal komen? 't Is jam mer voor de mensen en kinderen, die graag op plaatjes afgaan, maar het is meestal zó, dat hoe groter en feller gekleurd het prentje op het zakje zaad is, hoe minder de kwaliteit. Er zijn prima firma's, die het zelfs zonder gekleurde afbeeldin gen doen en alleen de naam en de zaaitijd op Vorige week ging in Rotterdam de première van de film: „Eigen haard meer waard", die ge maakt is in opdracht van de afdeling Voorlich ting van het departement van Landbouw. In deze film kwam duidelijk naar voren, dat het niet alleen van groot belang is, dat de boer voorlich ting krijgt bij de bouw of verbouw van zijn be drijfsgebouwen, maar dat ook het woongedeelte niet vergeten mag worden. Bij het toenemend ge brek aan huishoudelijk personeel, moet in vele gevallen het grootste gedeelte van het werk door de boerin zelf worden verricht en wat voor de boerin geldt, geldt ook voor andere huisvrouwen. Het is dus een eerste vereiste, dat de huizen zo doelmatig mogelijk worden gebouwd en ingericht, waar het prettig werken en goed wonen is. Twee weken geleden schreven wij in deze pagi na, dat er door samenwerking van de Z.L. M. en de Bond van plattelandsvrouwen een klein ad viesbureau voor woninginrichting zou komen. Tot onze vreugde kunnen wij berichten, dat dit bureautje reeds is gestart. Het is samengesteld uit leden van de provinciale woningkommissie van de Ned. Bond van plattelandsvrouwen onder voorzitterschap van mevrouw G. Dorst-Vos. De binnenhuisarchitecte mej. J. A. Bosman en de lerares van de stichting Huishoudelijke Voorlich ting ten plattelande mej. J. van Es zijn als advi seuses toegevoegd, terwijl ook de directeur van gemeentewerken uit Goes, de heer Oranje, zijn medewerking heeft toegezegd. Zij, die dus een nieuw huis moeten bouwen, een bestaande woning verbouwen, een woning in richten of de inrichting wat willen vernieuwen, kunnen advies vragen aan het bureau. Het spreekt wel vanzelf, dat bij nieuwbouw of be langrijke verbouw de hulp van een architect niet het zakje drukken. Om ons veel moeite en tijd te besparen (en wie heeft tegenwoordig tijd over) zullen we alleen soorten kiezen waarop staat: „In april direkt in de volle grond te zaaien". Geen getob met broeibakken, kistjes on der glasruitjes, verspenen en verplanten. Mag ik u enkele soorten opnoemen, die mij nog nooit teleurstelden? Allyssum Benthami, laag, voor randen, wit, wel riekend. Chrysanthemum carinatum, gemengd, ongeveer 1 m hoog, mooie kleuren, sterke snijbloemen. Calliopsis, vooral de lage, roodbruine. Nigella damascena, het blauwe juffertje in het groen, dat ook na de bloei zo dekoratief is. Reseda, voor de geur. Hoe zaaien we in de volle grond? De grond moet zo los en zacht mogelijk zijn. Natuurlijk is zware klei nu eenmaal minder rul dan zandgrond, maar u kunt de zaaibedjes enigs zins verbeteren door er trfmolm en scherp zand door te mengen en ze terdege met schop en hark te bewerken. Let ook op het weer. Soms is de grond binnen een week door zon? door droogte? door windstilte? losser en voegzamer geworden. Gauw profiteren en zaaien. Langs een rechte lijn (touwtje spannen of op kleine bedjes de steel van de hark plat op de grond laten vallen) trekken we met een hoek van schoffel of hark met een stok een ondiepe voor van ongeveer 1 cm (voor fijn zaad nog wat min der diep). De lijnen krijgen een onderlinge af stand gelijk aan de plantwijdte, die op het pakje staat vermeld. Is het zaad erg fijn, dan leegt men het pakje in een kommetje zand en strooit dat mengsel uit, waardoor het fijne zaad op gemakkelijke wijze, goed verdeeld wordt. Het zaad met een laagje grond bedekken en aandrukken met de platte kant van de schop, met een speciaal daarvoor vervaardigd plankje met handvat of heel simpel met een baksteen. Niet tot slot gaan gieten, waar door het zaad weer boven spoelt. Is de grond wer kelijk te droog, dan vóór het zaaien de voor nat- gieten, het zaad op de natte grond uitstrooien en met droge aarde bedekken. Nu maar afwachten en turen of er iets opkomt. Merkt u hoe gemakkelijk het is, dat het zaad op rijen ligt? Alles wat er tussen opkomt is alvast zeker onkruid. Ook bij het uitdunnen later, zult u er veel gemak van hebben, dat uw plantjes zo goed herkenbaar in het gelid marcheren. J. STAM—DRESSELHUYS. kan worden gemist, maar ook dan is het van be lang, dat men zich tot het bureau wendt, daar de dames gaarne bereid zijn het bouwplan met de betrokkene en eventueel met de architect te bekijken. Meermalen blijkt, dat er bij het opstel len van een plan niet voldoende rekening wordt gehouden met de huisvrouw en haar werk. Vaak kunnen verbeteringen worden aangebracht zon der dat deze hogere kosten met zich mee bren gen. Ook bij de inrichting geheel of gedeeltelijk kunnen waardevolle inlichtingen worden inge wonnen. Wij juichen het dan ook ten zeerste toe, dat het bestuur van de Z.L.M. het mogelijk heeft gemaakt, dat dit adviesbureau tot stand is gekomen ten behoeve van de ledeit»en die van de Bond van plattelandsvrouwen. Aanvragen kunnen worden gericht aan mej. A. v. d. Leeden, Landbouwhuis te Goes. Wij wil len er met nadruk op wijzen, dat men de aanvra gen tijdig dient in te zenden, daar er rekening mee gehouden moet worden, dat de leden van het bureau dit werk naast hun dagtaak moeten doen. Ook kunnen de adviezen niet geheel gratis worden verstrekt, maar de tarieven zijn zo laag gesteld, dat zij voor niemand een bezwaar zullen zijn. Voor kleine adviezen wordt 5.berekend, grotere 10.en nog grotere 20.—. Hierbij ko men de reiskosten van degene, die de aanvraag ster bezoekt. Reeds nu zijn de eerste aanvragen binnengeko men, zodat de leden onmiddellijk met hun werk kunnen beginnen. Wij zijn er vast van overtuigd, dat dit bureau in een behoefte voorziet en hopen, dat velen on der onze lezeressen door de voorlichting, die zij hiervan kregen, tot de erkenning zullen komen: *JVu is mijn eigen haard inderdaad meer waard", L. N. H G,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 3