Zitdagen- Boekhoud- bureau Gras- en Klaverzaden Gebrs De Johgh - Goes No. 2369 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 23 MAART 1957 45e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ eti de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND van de gecombineerde Vergadering van het Dagelijks- en Hoofdbestuur van de Z. L. M., gehouden op maandag 18 maart 1957 te Goes. De Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, opent de vergade ring mef een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Hij wil allereerst stilstaan bij alle gebeurtenissen, die zich om de landbouwpolitieke toestand in ons land hebben afgespeeld gedurende de laatste weken. De Regeringsnota inzake de be perking van de bestedingen, die op de vorige ver gadering van het D. B. nog juist voorlopig kon worden behandeld, is thans na een bewogen debat en het indienen en gedeeltelijk aannemen van enkele moties door de Tweede Kamer voor ken- nisgeving aangenomen hetgeen betekent dat de daarin vervatte beginselen nu door de Regering verder worden uitgewerkt en in maatregelen wor den omgezet. Zoals bekend zal het Nederlandse volk een, hopelijk tijdelijke, bezuiniging van 6,8% moeten gaan toepassen. Tegelijkertijd met deze noodzaak om te bezuinigen kwamen de wensen van de georganiseerde landbouw om door een herzie ning van de kostprijsberekeningen van het L. E. I. de achterstand in welvaart, die in de landbouw de laatste jaren was ontstaan, weg te werken. Een en ander vormde een samenloop van omstandig, heden, die èn voor Regering èn voor publieke opinie moeilijk te verwerken was. De Voorzitter herin nert aan de ƒ350 miljoen die door het Landbouw schap was gevraagd en de 200 miljoen die door de Regering thans is toegezegd. Het verschil zit voornamelijk in een slechts gedeeltelijk doorbere kenen van de door het Landbouwschap berekende eigenaarslasten en in het niet aanvaarden door de Regering van een doorvoeren van de werkclassifi- catie in de landbouw. Wat het eerste punt betreft wil de Regering slechts een bedrag van ƒ50 mil joen toestaan, hetwelk verband houdt met de on derhoudskosten van de bedrijfsgebouwen. Niet aan vaard is door de Regering afschrijving op grond van de specifieke vervangingswaarde d.i. ver vangingswaarde, gebaseerd op de werkelijke bouw kosten van dit ogenblik en eveneens wenst de Regering als rente van het gebouwen kapitaal de door het Landbouwschap gestelde 4 niet te realiseren doch berekent hiervoor 3.5 Ten aan zien van het gehele punt van de eigenaarslasten zal echter een nadere studie worden opgezet. De vanwege de Overheid gehanteerde posten voor grondrente, welke een minimum-karakter dragen, vormen eveneens een strijdpunt, dat nog openge houden is. De 50 miljoen die voor het onderhoud van bedrijfsgebouwen, moet dienen zal zoals be- WISSENKERKE: Woensdag 27 maart in hotel „De Kroon". OOSTBURG: Woensdag 27 maart in café „De Windt". TERNEUZEN: Woensdag 27 maart in hotel „Des Pays Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 28 maart in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 28 maart in café „De Eendracht". SEROOSKERKE: Vrijdag 29 maart in café „Huys- se" van 9 tot 1.30 uur. IJZENDIJKE: Zaterdag 30 maart in hotel „Lie- vense". kend niet direkt aan de eigenaren van de bedrijven in die gebieden, die in aanmerking komen voor een toeslag op melk, rogge en haver, worden uit betaald doch op een geblokkeerde rekening worden gezet. De déblokkering van deze bedragen zal niet voor 1 januari 1959 geschieden, indien althans de wet die ten aanzien van deze blokkering nog bij de volksvertegenwoordiging zal moeten werden inge. diend, wordt aangenomen. Voor de akkerbouwbedrijven op de kleigronden zal geen blokkering plaats vinden aangezien de verhoogde eigenaarslast berekend is in de garantie prijzen voor suikerbieten en tarwe. In de vergade ring werd uitvoerig gesproken over de gevolgen van deze regeling voor de pachtprijzen in Zeeland. Het blijft vooralsnog een open vraag in hoeverre de grondkamer pachtprijsverhogingen voor boer derijen zal toestaan en in welke mate. De conclusie van de vergadering ten aanzien van de gehele toestand is, dat, gezien het moei lijke moment, waarop de landbouw zijn eisen tot^ inhalen van de ontstane achterstand in welvaart indiende, geconstateerd mag worden, dat met de actie van de georganiseerde landbouw zeker het een en ander is bereikt. Toch blijven er verschil lende punten over, waarop men allerminst vol daan is. Met name word: hierbij gedacht aan het niveau van de rente, aan de blokkering, aan de werkclassificatie en speciaal dus aan het totaal der eigenaarslasten. De vergadering is er zich van bewust dat er In onze provincie verschillen de delen zijn, waar de uitkomsten over 1956 gro te zorgen baren. Met name wordt hier gedacht aan de geïnundeerd geweest zijnde gebieden, waar deze uitkomsten zeer bedroevend zijn. De prijs ontwikkeling in de landbouw zal met grote ijver en volharding verder moeten werken om, zonder oppositionele ontevredenheid te tonen, de ook nu nog bestaande achterstand verder weg te wer ken. PRIJZEN LANDBOUVVPRODUKTEN. De vergadering bespreekt vervolgens de thans bekend geworden prijzen van tarwe en suikerbie ten. Door allerlei omstandigheden, waaraan het weer ook niet vreemd was, is er slechts ruim 6000 ha wintertarwe in Zeeland uitgezaaid. Het bekendmaken van de tarweprijs is zó laat geschied, dat het de vraag Is of er nog zomer- tarwe in grote hoeveelheden gezaaid zal worden. Juist gezien de slapte in de prijzen van de vrije produkten is het van belang er nogmaals op te wijzen dat voor de tarwe een vaste prijs wordt vastgesteld, waarin in ieder geval bij normale opbrengst een zekere winstmarge zit. Zoals bekend heeft de Regering de prijs voor de suiker vastge steld op 58,70 per 100 kg. Hieruit zouden de fabrie ken een bietenprijs kunnen betalen van 51,15. Op verzoek van een meerderheid van het Bestuur van het Landbouwschap zal er 0,50 van de suiker prijs worden ingehouden teneinde daaruit de bie tentelers uit Oldambt, de veenkoloniën en nader aan te wijzen zandgebieden, een prijs voor de bieten te kunnen betalen, die 3,50 a 4,hoger zal zijn. Dit betekent, dat de bietenprijs in de rest van Ne derland hoogstens 50,50 zal bedragen. Inmiddels is bekend geworden dat het contract van de C. S. M. op 49,50 vast en op 48,50 met eventuele nabeta. ling zal komen te liggen. Het hier gesignaleerde verschil van 1,zou zitten in enkele onzekere kanten van de afzet van de bijprodukten, terwijl tevens de premies boven deze prijzen niet vergeten mogen worden. De vergadering acht het thans door het Land bouwschap gevraagde en door de Overheid toe- INZENDEN INVENTARIS-PRIJSVRAAG KRING SCHOUWEN-DUIVELAND DER Z. L. M. Met de lente is tevens genaderd het tijd stip waarop de ingevulde formulieren van de grote inventaris-prijsvraag, uitgeschre ven ter gelegenheid van de door de Kring Schouwen-Duiveland der Z. L. M. te houden landbouwtentoonstelling, moeten zijn inge leverd bij de Kringsecretaris de heer F. C. Hanse te Zierikzee. De sluitingsdatum voor de inzending der formulieren is zaterdag 30 maart a.s. Formulieren, die op maandag 1 april of later worden ontvangen, worden terzijde gelegd. Zorgt er voor, dat ge niet teleurgesteld moet worden en dingt mede naar de eerste of tweede prijs, zijnde resp. 150 en 50 voor elke bedrijfs- grootte. gepaste verrekensysteem, waardoor in Nederland, een 2pr ijzen stelsel is ontstaan uiterst bedenkelijk. De beslissing hiertoe is volgens de mening van de vergadering genomen op "sociale overwegin gen daar zakelijk geredeneerd, geen grondslag voor een dergelijk stelsel te vinden is. Deze rege ling is dan ook voor het Bestuur onaanvaardbaar en besloten wordt een nota samen te stellen waar in de bezwaren dienen te worden samengevat. Gewezen wordt nog op de opbrengstderving die reeds enkele jaren in de immdatiegehieden is opgetreden en die hoogstwaarschijnlijk ook nu nog niet afgelopen zal zijn, mede gezien de slechte struktuur na deze winter. Zulks mede ten gevolge van de herverkavelingswerkzaamheden. Deze ge bieden zouden in ieder geval vrijgesteld moeten worden van de aftrek van 0,66 per 1000 kg bieten. VOEDERGRANEN Over de eventuele prijsgaranties voor de voeder- granen wórdt medegedeeld dat besprekingen hier omtrent nog in volle gang zijn tussen de akker bouwsector, de veehouderijsector en de pluimvee, houderijsector van het Landbouwschap. Deze mini mum-garantieprijzen moeten, gezien de herziene methoden van kostprijsberekeningen verhoogd worden. De vraag is aan de orde, of het stelsel van monopolieheffingen ook ten opzichte van deze ver hoogde garantieprijzen zal moeten worden toege past. Een kwestie waartegen uit veehouderijkringen bezwaren komen. Het Dagelijks Bestuur is echter met de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Land bouwschap van mening dat het stelsel van mono polie-heffingen en de daaruit oortvloeiende resti tutie onverkort dient te worden gehandhaafd, waar geen praktische andere aanvaardbare oplossingen zich voordoen. (Advertentie). Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1