verzicRi ZATERDAG 16 MAART 1957 waann opgenomen j DE BOERENJEUGD Zitdagen- Boekhoud- bureau Gras- en Klaverzaden Gebrs De Jongh - Goes No. 2368 Frankering bij abonnement: Terneuzen 45e Jaargang ZEEUWS LAHDBOUWBLAD 1 ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ co de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 0 Het winter-vergaderseizoen 1956/57 ligt weer achter ons en vele Afdelingen en Kringen der Z. L.M. werden door ons bezocht. Grote belangstelling. Wat overal opviel was de grote opkomst der leden, hetgeen verheugend is voor de besturen en voor de sprekers. Wij menen hier twee conclusies uit te mogen trekken en wel, dat men in de eerste plaats, gezien de landbouwpolitieke toestand, be hoefte gevoelde de vergaderingen te bezoeken. De algemene toestand in de landbouw vertoon de een weinig rooskleurig beeld. Prijzen, opbreng sten en afzetmogelijkheden waren vraagstukken, waar men gaarne wat meer over wilde horen. Daarbij kwam, dat door de wensen, die het Land bouwschap aan de regering had kenbaar gemaakt en door de grote aandacht, die politieke partijen en de pers aan de landbouwvraagstukken be steedde, de vraag door velen werd gesteld, waar dit alles op zou uitlopen. Veel meer dan beschouwingen over al deze zaken konden echter op de vergaderingen niet worden gegeven, daar de beslissingen van de rege ring lang op zich lieten wachten. Toen deze, nu enkele weken geleden, genomen waren en wereld kundig gemaakt waren, was nog weer het wach ten op de behandeling in de Tweede Kamer. Deze behandeling vond eindelijk deze week haar hoog tepunt, doordat de Tweede Kamer een aantal in gediende moties te verwerken kreeg, hetgeen dan nu met het bekende gevolg is geschied. Veel ver andering in de standpunten van de regering ten aanzien van de voorgenomen bezuinigingsmaat regelen en van de voorstellen voor de landbouw is er niet meer gekomen en zo weten wij dan nu waar wij aan toe zijn. Het Dagelijks Bestuur der Z.L. M. had reeds in zijn vorige vergadering besloten het Hoofdbe stuur in een extra vergadering bijeen te roepen, teneinde dit over de ontstane situatie voor te lichten. De Algemeen Voorziter heeft deze extra vergadering van het Hoofdbestuur thans vastge steld op maandag 18 maart aanstaande. De organisatie leeft. De tweede conclusie, die wij uit het vergader- bezoek kunnen trekken, is, dat de Z.L.M. onder de vele leden leeft. Wij constateren dit met vreug de, omdat in deze na-oorlogse jaren de verschil lende groepen in ons volk zich steeds sterker zijn gaan organiseren teneinde hun invloed op het te voeren regeringsbeleid te vergroten. Dat de land bouw hierbij niet achterblijft stemt tot voldoe- UT OP U SAECK. OOSTBURG: Woensdag 20 maart in café „De Windt". TERNEUZEN: Woensdag 20 maart in hotel „Des Pays Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 21 maart in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 21 maart in café „De Eendracht". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 23 maart in hotel „De Druiventros". THOLEN: Zaterdag 23 maart in hotel „Hof van Holland". ning, omdat de bedrijfstak landbouw één der pei lers is, waarop het bestaan en de welvaart van ons gehele Nederlandse volk rusten. De Z. L. M., die thans 114 jaar bestaat, vervult juist in een agrarische provincie als Zeeland een onmisbare functie. Zij kan deze functie slechts goed uitoefenen, wanneer de Zeeuwse boeren door lid te zijn haar steunen. Maar vooral ook, wanneer de leden meeleven met al datgene, wat in hun belang wordt gedaan en tevens door hun medeleven de weg aangeven, die Bestuur en secre tariaat moeten gaan. Het is nog altijd de een dracht die macht maakt en de verdeeldheid, die tot zwakte leidt. Men vergete deze oeroude stel regel niet. Zeker niet ais boerenstand, omdat men in ons snel industrialiserende land op zijn uiterste qui-vive moet zijn, wil men niet onder de voet gelopen worden. Ook al niet, omdat wij aan de vooravond schijnen te staan van een veel nauwere samenwerking in West-Europa, hetgeen weer nieuwe en ingewikkelde problemen met zich mee zal brengen. Wie in deze tijd bij wil blijven dient individueel mee te leven en zich ter behar tiging van zijn belangen hecht aaneen te sluiten. De prijzen bekend. Nu de Tweede Kamer de regeringsnota inzake de beperking van de bestedingen voor verreweg het grootste deel heeft aanvaard met de daarin ten aanzien van de landbouw vervatte voorstel len en ditzelfde lichaam begonnen is met de be handeling van de Begroting van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, heeft Minister Mansholt, geen addertjes onder het gras meer vrezende, in een brief aan de Twee de Kamer, zijn prijsvoorstellen bekendgemaakt. Het lang verwachte ogenblik is aangebroken. De akkerbouwboer weet nu, waar hij ongeveer aan toe is. Ofschoon zijn bouwplan natuurlijk gereed is en zelfs gedeeltelijk in uitvoering, kan nu ook over die laatste blok land, die velen nog in reserve hielden, beslist worden. Beter laat dan nooit, zullen wij maar verzuchten. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, is de tekst van 's Ministers brief aan de Tweede Kamer nog niet in ons bezit en onze wijsheid halen wij derhalve uit de „Provinciale Zeeuwse Courant" van 13 maart en uit door ons ingewonnen infor maties bij het Landbouwschap. Bieten 50,50, tarwe 28,50, melk 28,8 cent. Beginnen wij met de tarwe. Voor het oogstjaar 1957 zal de garantieprijs bedragen 28,50 per 100 kg, geleverd franco pakhuis handelaar bij een vochtgehalte van 17 De garantieprijs voor oogst 1956 bedroeg 26.30. Deze prijs, die reeds enige tijd van mond tot mond ging, is geen verrassing. Gezien ons standpunt ten aanzien van het brood graan, wel een teleurstelling. Opnieuw heeft de re gering de berekeningen van het L. E. I. gevolgd en weigert zij een eigen broodgraanbeleid te voeren. Dit achten wij in een tijd als deze een gevaar lijke taktiek, die bovendien niet is aangepast aan de moeilijkheden, waarvoor de akkerbouwboer zich ziet gesteld. Deze zijn namelijk een tekort aan arbeids krachten, dat door de overheid zelve in de hand wordt gewerkt. De neiging tot extensiveren, die hieruit voortvloeit, zou thans mooi geleid kunnen worden in een bevorderen van uitzaai van tarwe. Immers, de prijzen van andere produkten zoals peulvruchten en voedergranen zijn zeer matig en afhankelijk van de wereldmarkt. De nieuwe tar- weprijs komt aan dit alles niet tegemoet en is vooral voor het Zuid-Westelijk zeekleigebied daar om teleurstellend. De Hoofdafdeling Akkerbouw van het Land bouwschap heeft inderdaad een hogere prijs voor gesteld. De Overheid heeft als ondernemerswinst 10 berekend. De Hoofdafdeling meende, dat dit zeker 15 diende te zijn. Op grond daarvan werd bij de Minister een prijs van J 29.80 per 100 kg franco pakhuis-hande laar bepleit. Het krenten wegen, waartegen wij vooral ten aan zien van de tarweprijs reeds vele malen opkwamen, duurt voort, want de Minister heeft zijn zin door gezet. Het gevolg is, dat Nederland ook in 1957- 1958 met een gevaarlijk klein areaal eigen tarwe zal zitten. De suikerbieten. De Minister heeft de suikerprijs voor het oogst jaar 1957 vastgesteld op ƒ58,70 per 100 kg. Deze suikerprijs zal de suikerfabrieken in staat stellen een bietenprijs aan de teler te betalen van onge veer 51,15 per 1000 kg. Het gehalte zal dan 16 moeten bedragen. Er zit aan deze prijszetting nog een regeling vast, waarvan wij de preciese uitwerking nog niet kennen, maar die in grove trekken als. volgt luidt. Zoals men weet bestaan er tussen de verschil lende delen van ons land, waar suikerbieten ge teeld worden, grote kostprijsverschillen. De kost prijzen liggen bijvoorbeeld in het Groninger Old- ambt, in de veenkoloniën en in de zandgebieden aanzienlijk hoger dan in het Zuid-Westelijk zee kleigebied. In het Landbouwschap is door vertegenwoordi gers uit die gebieden herhaaldelijk gepleit voor een tegemoetkoming in die hogere kosten. Hoe wel er tegen het invoeren van een twee- of meer- prijzenstelsel of tegen een toeslagstelsel vele be zwaren zijn aan te voeren en ook zijn aangevoerd, heeft een meerderheid van het bestuur van het Landbouwschap het gewenst geacht de Minister voor te stellen voor de genoemde gebieden een toeslagstelsel in het leven te roepen. De Minister heeft nu gedaan, waarvoor gevreesd moest worden. Hij wil aan deze wens tegemoet ko men door deze toeslag te bekostigen uit een in houding van 0,50 per 100 kg suiker. Dit betekent dus dat alle telers van suikerbieten ongeveer 0,66 per ton bieten minder zullen ontvangen. De bieten- prijs wordt dus ongeveer 50,50 per 1000 kg met een gehalte van 16%. De telers in Ohlambt, veen koloniën en enkele aan te wijzen zandgebieden krij gen dan een toeslag van f 3,50 h 4,per 1000 kg. Dit tegemoetkomen aan de gebieden met hoge kostprijzen kost de Minister dus niets. Hij speelt hier hoogstens de gebieden tegen elkander uit. Over voor en tegen van dit systeem komen wij nog nader terug. Melkprijs- Tenslotte de melkprijs. Een van de belangrijk ste garantieprijzen voor de boerenstand in Neder land, omdat immers duizenden boeren voor een groot deel van hun inkomen afhankelijk zijn van de opbrengst van de melk. Ook hier slechts in ruwe trekken, wat op het ogenblik bekend is, want de berekening, verrekening en uitbetaling is een uiterst ingewikkeld geheel. Op de gevolgen voor Zeeland hopen wij ook nader terug te komen. De gemiddelde garantieprijs voor alle melk is thans berekend op 28,4 cent per kg melk met 3,7 vet, geleverd in het melkprijsjaar november 1956november 1957. De garantieprijs bedroeg tot november 1956 23 cent per kg met een toeslag voor de zandgebieden van 1,7 cent en voor de over gangsgebieden van 0,85 cent en met een verreken- prijs van 26 cent. De gemiddelde prijs van 28,4 cent zal op verzoek van het Landbouwschap ge differentieerd worden toegepast. (Advertentie). Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1