normale en polyploïde suikerbietenrassen JAARD en rA ARDE Ni SP O PT- 149 ENKELE OPMERKINGEN OVER DE ZAAIZAADHOEVEELHEID BIJ CONSUMPTIEAARDAPPELEN Ir. J. JORRITSMA Instituut voor Rationele Suikerproduktie, Bergen op Zoom. Nu de arbeidsvoorziening steeds moeilijker wordt is het zaak alle beschigbare middelen toe te passen om het aantal manuren dat nodig is voor het opeen- zetten van een bietengewas zoveel mogelijk te be perken. Behalve de meer ingrijpende zoals het gebruik van een dunmachine staan er ook meer eenvoudige middelen ter beschikking. In dit verband zij volstaan met te wijzen op een goede verzorging van de zaaimachine. Deze machine is een precisieapparaat en ver dient een nauwkeurig onderhoud. Het verrichten van uitvoerige draaiproeven met het uit te zaaien bietenzaad verdient sterke aanbeveling. Controle van het verschil in zaaizaadafgifte per zaaipijp is eveneens zeer belangrijk. Treden aanzienlijke ver schillen op, dan moet getracht worden deze ver schillen zoveel mogelijk te verkleinen. Het bijstellen van de bodem-kleppen kan daarbij een belangrijk hulpmiddel zijn. Men dient bij benadering nauwkeurig te weten wat de machine doet en kan daarvan op de hoogte komen door vooronderzoek. De daaraan bestede tijd vindt men dubbel en dwars terug in de voordelen bij het opeenzetten. Behalve de eigenschappen en de afstelling van de machine blijken, ook de eigenschappen van het zaad van grote invloed te kunnen zijn op het bereikte resultaat. Van jaar tot jaar en van ras tot ras ja zelfs van mengpartij tot mengpartij blijken vrij aanzienlijke verschillen op te treden in a. Aantal kluwens per kg b. Kiemkracht c. Kiembezetting. Dit is eigenlijk altijd zo geweest maar de ver schillen tussen de normale en de polyploïde rassen zijn van dien aard dat de praktijk er terdege reke ning mee moet houden om niet voor onaangename verrassingen te komen te staan. Nu is het moeilijk om een algemeen en absoluut zaaizaadadvies te geven, omdat de opkomst onder invloed van grond en weer zodanig kan variëren dat er in ons land op de ene plaats 8 kg en op de andere 20 a 25 kg zaad per ha wordt gebruikt. Wat de meest gewenste hoeveelheid is, kan al leen door de bi eten verbouwer zelf worden uitge maakt op grond van de toestand van zijn perceel en op grond van de ervaringen die hij op het eigen bedrijf heeft opgedaan. Wel kan een relatief zaaizaad advies worden ge geven waarbij de eigenschappen van het zaad in rekening zijn gebracht. Tot nu toe berust de ervaring van de bietenver bouwers op een kg zaad 50.000 kluwens bevat en een kiemkracht heeft van 85 Dit betekent dat er per kg 85/10o x 50.000 42.500 kiembare kluwens worden uitgezaaid. Nu hebben wij van meerdere mengpartijen van de polyploïde rassen en voor de vergelijking ook van enkele normale rassen een aantal eigenschap pen bepaald. De resultaten zijn vermeld in de tabel. In de eerste kolommen zijn de rasnamen en het aantal onderzochte mengpartijen per ras weerge geven. In de derde kolom vindt men het aantal kluwens per kg. Deze aantallen blijken dus van ras tot ras vrij veel te verschillen. Aantal Aantal Ras onderzochte kluwens mengpartijen per kg Maribo Poly 3 48.000 Polybeta 14 40.000 Hilleshög St Poly 3 40.000 Hilleshög R Poly 2 39.000 KWE 4 50.000 Hilleshög St 2 52.000 Hilleshög R 2 55.000 Het grootste verschil bestaat echter tussen de groep van de normale en die van de polyploïde rassen. Voorzover wij die tijdig konden bepalen zijn ver volgens de kiemkrachten weergegeven. Uit het aan tal kluwens per kg en de kiemkracht kan het aantal kiembare kluwens per kg worden berekend. In de vijfde kolom hebben wij het aantal eenlin gen, dus alleenstaande plantjes per 100 gekiemde kluwens vermeld waaruit volgt dat al naar het ras dit aantal voor de polyploïde rassen meer of minder belangrijk hoger is dan voor de normale rassen. In de laatste kolom is de relatieve zaaizaadhoe- veelheid weergegeven. De in deze kolom voorkomende cijfers uitgedrukt in een vergelijkingsgetal met een standaard- kilogram die 42.500 kiembare kluwens bevat en op 100 is gesteld. Vindt men achter een rasnaam bijvoorbeeld 133 dan wil dat zeggen dat men om de zelfde opkomstzekerheid te krijgen als met het standaardzaad het geval was, 33 gewichts meer zaad moet gebruiken. Wanneer men dus de ervaring heeft dat b.v. 15 kg zaad de juiste hoeveelheid is, dan betekent dat, dat men van het bovengenoemde ras 33 meer en dus 20 kg moet uitzaaien. Nu is het onze ervaring dat er in vele gevallen te veel bietenzaad gebruikt wordt waardoor de stand dichter is dan uit een oogpunt van efficiënt opeen- zetten gewenst is. Daarom hebben wij tot nu toe geadviseerd om 15 a 20 meer zaad van polyploïde rassen uit te zaaien. In de praktijk is herhaaldelijk gebleken dat dit percentage bij benadering juist was niet omdat 115 of 120 de juiste verhouding was maar wel omdat de hoeveelheid zaad van de normale rassen hoger was dan noodzakelijk. De werkelijkheid blijkt echter zo te zijn dat dit percentage eigenlijk 30 a 40 moet zijn. Uit de praktijk weten wij dat bietenverbouwers die zelfs geen rekening met 15 a 20 mèèr hielden verrukt waren van de stand van hun gewas na de opkomst in vergelijking met normaal zaad. In andere gevallen bleek de opkomst van het polyploïde zaad echter te wensen over te laten. In het eerste geval was het advies volkomen juist, maar de hoeveelheid normaal zaad te hoog De andere bietenverbouwer had wellicht vol doende normaal zaad gezaaid en dus te weinig zaad van het polyploïde ras en betaalde dus leergeld 1 Tengevolge van de ongunstige weersomstandig heden in 1956 lopen de eigenschappen, waaronder het aantal kluwens per kg, van mengpartij tot mengpartij wel eens wat uiteen. Wil men dus we ten hoe het eigen zaad er uit ziet, dan doet men goed zelf het aantal kluwens per kg te bepalen. Daartoe kan men na intensieve menging van het zaad twee of drie goede monstertjes van 25 of 50 gram trekken, het aantal kluwens tellen en vervol gens het gevonden aantal omrekenen per kg. Ervaring en onderzoek hebben dus aangetoond dat a. Er in vele gevallen te veel zaad wordt ge bruikt en het dus aanbeveling verdient ter dege "te overwegen, of het niet wat zuiniger kan. en b. Het van belang is om, wanneer de juiste hoe veelheid normaal zaad wordt uitgezaaid, ter dege rekening te hiuden met de verschillen tussen de rassen en wel in het bijzonder tus sen die van de normale en die van de poly ploïde groep en de verstrekte raadgevingen niet in de wind te slaan. Kiemkracht Aantal een- Rel. filtreer- lingen per zaad- papier 100 gek. kl. hoeveelheid 70 127 79 56 135 76 49 140 77 38 141 84 35 101 84 20 97 86 24 90 DE AFZET VAN NAAR DE AARDAPPELMEELINDUSTRIE Het Produktschap voor Aardappelen maakt, in aansluiting op eerdere berichten bekend, dat door de Nederlandse aardappelmeelindustrie zeer bin nenkort zal worden begonnen met het aankopen van klei- en zandaardappelen. De aardappelen zullen van de handelaren worden aangekocht tegen een zodanige prijs, dat aan de telers de vol gende prijzen franco in schip, in wagon of op auto kunnen worden betaald Ibij aflevering in maart 6,65 per 100 kg bij aflevering in april 6.80 per 100 kg bij aflevering in mei 7.per 100 kg. Deze prijzen gelden voor gezond veldgewas en gesorteerde aardappelen boven 35 mm, praktisch vrij van grond, rot, vuil en spruiten met een tarra- percentage van hoogstens 5% bij uitwassing op de fabriek. Bij een hogere tarra dan 5% zal de meerdere tarra dus door de handelaren op genoemde prijzen in mindering kunnen worden gebracht. Partijen uitschot komen niet voor leve ring in aanmerking. De marge voor de handela ren zal door de fabrieken worden betaald. Dit neemt niet weg, dat de fabrieken desgewenst ook rechtstreeks van telers kunnen aankopen op dezelfde voorwaarden en tegen dezelfde prijzen waarvoor van de handel wordt verkocht. De door de fabrieken vast te stellen aankoopvoorwaarden zullen spoedig bekend gemaakt worden. In de eerste plaats een rectificatie. In mijn vorige artikeltje schreef ik, dat de voorzitter van „Hippos", de vereniging van paardenfokkers op Walcheren, was opgevolgd door zijn zoon, de heer Iz. de Buck. Dit laatste nu blijkt op een vergissing te berusten. De heer De Buck werd gekozen als bestuurslid, doch niet als voorzitter. Inmiddels heeft de verkiezing van een voorzitter wel plaats gevonden. In deze functie is benoemd de heer D. A. van Nieuwenhuyzen te Nw en St. Joosland. In de afgelopen weken werden de cursussen in paardengebruik afgesloten. Deze werden gehou den te Zierikzee, Oostkapelle, Nisse, Middelburg en Koudekerke. Van de in totaal 51 leerlingen kon aan 50 het diploma worden uitgereikt, zij het dan dat twee van de deelnemers dit pas kregen na een her-examen. Eén van de leerlingen werd af gewezen. Paardeminnend Zeeland is dus verrijkt met een vijftigtal mensen, die nu goed met een paard kunnen omgaan. Het mag niet onvermeld blijven, dat bij deze 50 ook een dame was. Onge twijfeld is dit voor dames een betere sport dan voetballen. De pony-keuringen in Zeeland zijn goed geslaagd. Was het zo hier en daar nog een schuchter begin, toch is er belangstelling. Wij vernamen, dat er enkele merries werden ingeschreven, terwijl er ook enkele konden worden geprimeerd. Van de ge presenteerde hengsten kon er geen enkele in het stamboek worden opgenomen. En met al is er natuurlijk nogal wat te verbete ren. Maar wanneer er maar voldoende liefhebberij is, komt de verbetering van de pony's zeker wel goed. 's Avonds werd door de heer Addink, de secreta ris van het Ned. Shetlandpony-stamboek, een inlei ding gehouden over de werkwijze en het doel van dit stamboek. Verder werd de aanwezigen verteld hoe het exterieur dient te zijn van een goede pony. De keuringscommissie was tot de conclusie ge komen, dat de meeste pony's in Zeeland in een te goede conditie verkeerden. Men vergeet nog wel eens, dat deze diertjes zeer sober zijn. Wanneer een pony in „over-conditie" verkeert, kunnen er vlug moeilijkheden ontstaan. Dus Zeeuwse pony-hou ders, opgelet, en wat zuinig met het (kracht) voer aan Uw pony's. Nu er geen enkele hengst kon worden goedge keurd, heeft men zich beraden wat nu te doen. Het is natuurlijk absoluut noodzakelijk, dat er, wil men de ponystapel verbeteren, een stamboek- hengst beschikbaar is. Zo'n hengst kopen, be tekent een uitgaaf van rond 2000,wat uiter aard voor vrijwel sportieve doeleinden geen sini- cure is. Men zal het nu proberen op te lossen door te pogen een goedgekeurde hengst te huren en gezamenlijk te exploiteren. Er schijnt voldoende liefhebberij te zijn om dit te doen slagen. Van de zijde van het stamboek, alsmede van het Rijksvee- teeltconsulentschap ih Zeeland, werd de pony houders medewerking toegezegd. Gaarne wensen we onze kleine groep Zeeuwse pony-liefhebbers en -houders succes toe met deze poging. Ze hebben het ongetwijfeld verdiend, dat ze in hun opzet mogen slagen. ROSSINANT. ALGEHELE ONTHEFFING VOOR DE TEELT VAN AARDAPPELEN IN DE HERVERKAVELINGSGEBIEDEN THOLEN EN DE ZAK VAN ZUID-BEVELAND. De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap deelt bij deze mede, dat voor dd hierna genoemde polders of gedeelten van poldert algehele onheffing is verleend voor de teelt van aardappelen in 1957, zulks in verband met de her verkaveling, echter rmd.v. dat nooit meer dan een derde van de totale bedrijfsgrootte met aardappels mag worden beteeld. Tholen: de Nieuwe Annex-Stavenisse-polder, de Stavenis- sepolder, de Margarethapolder, de Veerpolder, de Oud-Kempenhof stedepol der, de Nieuw-Kempenhof- stedepolder, de Nieuwe Zuidmoerpolder, de Oude Zuidmoerpolder, de Nieuw-Maartensdijkspolder, het gedeelte van de Poortvlietsepolder tussen de nieuw aangelegde rondweg Poortvliet en het Schapen wegje, de 1500 Gemetenpolder ten Westen van de Vrouwendijk en ten Oosten van de Kadijk en ten Zuiden van de Moerdijk, de Nieuwlandpolder ten Oosten van de Kruisweg, de gedeelten in de polder Oud-Vossemeer tussen de Moerdijk en de Rooland- se weg en tussen de Moolweg, de Vossemeersedijk en de dijk tussen de hofstede de Laatste Stuiver en de hofstede Kouwenberg en de Slabbekoornpolder onder Tholen. Zak van Zuid-Beveland: De complexen 2, 4, 5, 13, 14, 15, 16, 18, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 40, 41, 52, 53, 55, 64, en 103.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 9