cPoor de SLVouu? WELZIJ INSVRAGEN ten Plattelande 144 VAN HET PLATTELAND ER KOMT EEN KLEIN ADVIESBUREAU VOOR WONINGINRICHTING ZEEUWS LANDBOUWBLAD Op de zonnige laatste februaridag van dit jaar hadden wij het voorrecht met een dertigtal mensen bijeen te zijn op de Volkshogeschool „Olaertsduyn" te Roekan je. Onder hen bevonden zich vertegen woordigers (sters) van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, de Z. L. M., de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, de provinciale afde lingen Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, de jongerenorganisatie van de Hollandse en Noord- Brabantse Maatschappij van Landbouw, de Land bouw Jongeren Gemeenschap in Zeeland, die met elkander de weizijnsvragen ten plattelande wensten te bespreken. De heer H. H. Heringa, leider van „Olaertsduyn", heette de aanwezigen hartelijk welkom en nadat hij er op gewezen had, welke grote eisen er tegen woordig aan de mensen van het platteland worden gesteld, legde hij de leiding van de morgenverga dering in handen van de secretaris van de Holland se Maatschappij van Landbouw Ir. Tuinman, die er bijzonder slag van had allen in het gesprek te be trekken, zodat jongeren en ouderen hun mening konden uiten betreffende de vraagstukken, die aan de orde kwamen. Allereerst besprak men de noodzaak van een goede beroepenvoorlichting. Bijna iedereen was van oordeel, dat met deze voorlichting tijdig begonnen moet worden, liefst al wanneer de kinderen in de hoogste klasse van de lagere school zitten. Dit na tuurlijk in verband met de verdere schoolopleiding. Wil men voorkomen, dat een groot deel van de jeugd wegtrekt naar de stad, dan zal men zeker de beroepen, die ook op het platteland een behoorlijk bestaan waarborgen, onder de aandacht van de ouders moeten brengen. Er zijn nog teveel beroe pen, die niet voldoende bekendheid genieten en waaraan de ouders niet denken. Men vond het uitermate belangrijk, dat de aan dacht van het plattelandsmeisje gericht wordt op het platteland. Er is werk te over en zij behoeft niet weg te trekken naar de stad om daar een werkkring te vinden. Er is een permanent tekort aan leraressen bij het landbouwhuishoudonderwijs; maatschappelijke werksters zijn er voor het platte land bijna niet te vinden en er is volop plaats bij het lager- en kleuteronderwijs. Is een meisje niet geschikt een U.L.O.-opleiding te volgen, dan kan zij via een opleiding aan. een landbouwhuishoudschool één van de verzorgende beroepen kiezen. Wij den ken hier speciaal aan kraam- en gezinsverzorg sters. Ook zij kunnen volop werk op het platteland vinden. In de loop van het gesprek werd er van verschil lende zijden op gewezen, dat er nog te veel meis jes thuisblijven, en dus niet op eigen benen leren staan. In sommige kringen beschouwt men het als een teken van welstand als de meisjes thuisblijven en in andere gevallen houdt men hen thuis om mee te helpen in bedrijf of huishouding. Zowel ouderen als jongeren waren het er over eens, dat ook een meisje in staat moet worden ge steld haar eigen brood te verdienen. Een eerste vereiste om de meisjes met plezier op het platteland te laten werken, is wel, dat men hen positief tegemoet treedt en zo spoedig moge lijk in de dorpsgemeenschap opneemt, zodat zij zich niet een vreemde voelen. Zo werd dus de scholing en vorming van het plattelandsmeisje van alle kanten bekeken en kwam daarna de beurt aan de jongens. Hierbij kwam men allereerst terecht op het terrein van de boerenzoons. Wanneer een landbouwer maar één zoon heeft, en deze voor het boerenbedrijf voelt, is de keuze niet zo moeilijk. Hoogstens kan er twijfel bestaan over de vóóropleiding, die de jongen zal moeten hebben. Men was van mening, dat een kursus aan een landbouwschool toch als minimum-eis moet worden gezien en dan liefst nog wel een kursus aan een landbouwwinterschool. Sommigen wilden er een U.L.O. of driejarige H.B.S. aan vooraf laten gaan, daar ook de boer in onze moderne tijd alge- ontwikkeld dient te zijn. Maar hoe dan ook, de opleiding van de enige boerenzoon, die later op het bedrijf van zijn vader wenste te komen, levert geen al te grote bezwaren op. Anders wordt dit, wanneer er meer zonen zijn en men vooruit weet, dat zij niet allen op een bedrijf terecht kunnen komen. Dan moet er soms reeds vroeg beslist worden welke jongen wél en welke niet een andere richting uit moet. Dikwijls is zo'n beslissing uiterst moeilijk en om de keuze te vergemakkelijken is vroegtijdige beroepenvoor- voorlichting ook hier een noodzaak. Een goede samenwerking tussen school en huis is zeer belangrijk. Sommige onderwijsmensen heb ben veel invloed en kunnen de ouders waardevolle adviezen geven, zodat de jongens later in een be roep terecht komen, waarin zij hun werkkracht kunnen ontplooien, m.a.w. het komt er op aan, dat de jongens terecht komen in een beroep, dat hen ligt. Helaas is tegenwoordig het gebrek aan land arbeiders zó nijpend, dat de ouders graag gebruik willen maken van de werkkracht van hun zonen en deze dus vaak te lang op het bedrijf blijven hangen, zonder de kans poit op een eigen bedrijf terecht te komen. De ouders dienen dit terdege te bedenken. Toen dus de scholing, zowel van meisjes als van jongens, bekeken was, kwam de vraag aan de orde of er onder de jongeren behoefte was aan een aanvullende vorming. Uit de diskussie bleek, dat verscheidene jongeren grote waarde hechten aan een verblijf van enige weken op een volkshoge school, waar men gewoonlijk met jongeren uit andere delen van het land bijeen is. Men leert daar niet alleen anderen kennen en waarderen, maar ook wordt de blik verruimd en het leven verrijkt in velerlei opzicht. Eén der jongeren vertelde, dat het hem steeds weer opviel, dat onder de leidende figuren van de jongerenorganisaties velen waren, die één of meer dere malen een kursus aan een volkshogeschool hadden gevolgd en als gevolg van de vorming, die zij daar gekregen hadden, de bereidheid bezaten zich in te zetten voor het belang van hun organisa tie en hierdoor ook weer het platteland dienden. Het is echter moeilijk de jongeren naar een kursus op een volkshogeschool te krijgen, daar in deze vele ouders een remmende invloed uitoefenen. „Ik kan de jongen niet zolang missen," zegt de vader. „Ik heb mijn dochter zo nodig in de huis houding," zegt de moeder. Men kiest aldus de weg van de minste weerstand en denkt er niet verder over na, dat men zijn kind iets waardevols ont houdt. Een verblijf op een volkshogeschool is van grote betekenis, omdat dit gericht is op de vor ming tot gemeenschapsmens. En aan mensen met gemeenschapszin heeft het platteland grote behoef te. Wij moeten dus trachten kader voor het platte land op te leiden en te behouden. Dit was de eind- konklusie, die wij uit de morgenvergadering trok- ken. Na een gezellige, zorgvuldig toebereide maaltijd en een korte wandeling in de prachtige omgeving van „Olaertsduyn" zetten wij ons wederom in de zonnige zaal neder om de middagvergadering te beginnen. Deze was gewijd aan het onderwerp: „Wat is er gaande op het platteland van zuid-west Nederland?" CWelke taken brengt één en ander mee voor de organisaties van boeren en boerinnen Liggen er ook mogelijkheden voor de jongeren organisaties?) De heer Ir. G. J. ter Brugge, inspekteur van de Cultuurtechnische dienst in zuid-west-Nederland, had zich bereid verklaard dit onderwerp in te leiden en hij begon te wijzen on de gevolgen van het Deltaplan, wanneer dit eenmaal verwezenlijkt zal zijn. Het verkeer over de dammen zal de eilanden brengen onder invloed van de randstad Holland. Enerzijds zal een grote vreemdelingentrek zich richten op ons platteland, anderzijds zal dit platte land van zuid-west-Nederland een nog grotere zuig kracht ondervinden, van de grote stad. In dit alles schuilen grote gevaren voor het platteland. Er moet dus naar gestreefd worden dit platte land voor zijn bewoners zo bewoonbaar mogelijk te maken. Het is dus een gelukkig verschijnsel, dat men in de herverkavelingsgebieden niet enkel aandacht besteed aan de bedrijfsgebouwen, maar ook aan het woongedeelte. Goede woningbouw en inrichting dragen er veel toe bij het wonen te ver aangenamen. Ir. Ter Brugge juichte het dan ook toe, dat er dus geld is om ook de boerin voor te lichten en haar aandacht te vestigen op goed meubilair en goede gebruiksvoorwerpen. Een doelmatig inge richt huis is gemakkelijker te onderhouden, wat van groot belang is, gezien de toenemende schaars te aan huishoudelijk personeel. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft op dit gebied ook reeds heel wat gedaan en zet nog steeds dit voorlichtingswerk voort. Maar al is het belangrijk te beschikken over een geriefelijke, goed ingerichte woning, er komt méér kijken en zo kunnen wij moeilijk de waarde van goed onderwijs overschatten. Helaas zien wij vaak, dat goede leerkrachten naar de stad trekken, om dat het onderwijs in de stad, mede door de gemeen- teklassifikatie, beter betaald wordt. Hebben zij opgroeiende kinderen, dan spreekt ook de school opleiding van deze een woordje mee, daar zij geen reisgeld te betalen hebben, wanneer hun kinderen b.v. een middelbare school bezoeken, en zij dit in vele gevallen wel moeten doen als zij in een dorp wonen. Er moet dus naar afschaffing van de gemeente- klassificatie gestreefd worden om zodoende goede onderwijskrachten voor het platteland te behouden Verder wees Ir. Ter Brugge nog eens nadrukke lijk op het belang der beroepskeuze en beroepen voorlichting en zo de jongeren soms noodgedwon gen uit het plattelandsleven moeten stappen, zi; een beroep kiezen, dat hen ligt. Bij de diskussie bleek, dat sommigen de moeder meer bij de broepenvoorlichting betrokken wilden zien. Het gebeurt nog te vaak, dat alleen de vader zich hiervan op de hoogte stelt, terwijl juist de moeder, veel beter dan de vader, weet naar welke richting het kind uit wil. Aan het eind van de middag werd er nog op gewezen, dat er op de volkshogescholen ruim schoots plaats is voor meisjes, die daar als volon tair willen werken, en zo een groot deel van de kursussen kunnen meemaken. Wij willen dit graag nog eens onder de aandacht brengen van onze lezeressen. Hebt u een dochter, die graag enige tijd als volontair op een volkshoger school wil gaan werken, laat haar gaan. Zij zal verrijkt van geest terugkomen en u haar hele leven dankbaar zijn voor de kans, die u haar gaf. Zo kwam dan het einde van een dag, waarop wij ons verdiept hadden in vraagstukken, die het plat teland van zuid-west-Nederland in het algemeen, en onze jongeren in het bijzonder, aangingen. L. N. H.—G. In de loop van de zomer hopen wij met het oog op de wintercursussen nog wel eens terug te ko men op het werk van de volkshogescholen. Zoals u uit bovenstaande hebt kunnen lezen, zijn bij de weizijnsvragen ten nlattelande ook wo ningbouw en inrichting ter sprake gekomen. Mede door de ramp is er in Zeeland op dit gebied al heel wat gedaan, doch er kan nog méér worden gedaan. Het verheugt ons dan ook zeer te kunnen mede delen, dat er, door samenwerking van de Z. L. M. en de Bond van plattelandsvrouwen, binnenkort een adviesbureautje zal worden geopend, waar echtgenoten van leden der Z. L. M. en leden van de Bond van Plattelandsvrouwen tegen een zeer ge ringe vergoeding advies kunnen krijgen omtrent inrichting, herinrichting of eenvoudige verbouw van een woning. Zeer waardevol kunnen deze ad viezen zijn voor jonggehuwden, die zich geheel nieuw moeten inrichten. Nadere bijzonderheden volgen. L. N. H.G.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 4