wverzicfit ^17 1 waarin opgenomen ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Boekhoud- öPf bureau UT OP U V>6Ck JfVL Gras- en Klaverzaden Gebrs De Jongh - Goes No. 2367 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 9 MAART 1957 45e Jaargang Zeeuws Landbouwblad en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Het weer heeft er dit jaar aan rqedegewerkt, dat op vele plaatsen het uitrijden is begonnen. Nieuw Oogstjaar. Daarmede is het nieuwe oogstjaar dan weer officieel begonnen. Hoewel er reeds vele voorbe reidingen moesten worden getroffen, is de Zeeuw se akkerbouwboer thans weer in zijn element ge raakt. Met het zaad, dat hij aan de aarde gaat toevertrouwen, hoopt hij een gunstig uiteindelijk resultaat te bereiken. Zeker hoopt hij, dat het beter zal uitpakken dan 1956, dat èn door klimaat, èn door opbrengsten en kwaliteit der produkten èn tenslotte door de prijszetting, een ongunstige in druk zal achterlaten. Immers, nog zijn flinke delen van zijn oogst niet verkocht. Al heeft hij dan voor lopig minder tijd om hierover te denken, toch zal het jaar, dat nu vóór ons ligt, veel goed moeten maken, wil de liquiditeitspositie van de akkerbouw bedrijven niet nog verder teruglopen. Want steeds weer valt het op, hoe weinig mensen in, en vooral buiten, het bedrijf doordrongen zijn geweest, en nog zijn, van de noodzakelijkheid van reservevor ming in jaren dat dit kan. Het gehele regerings beleid is er de na-oorlogse jaren op gericht ge weest bestaanszekerheid te scheppen voor een aan tal groepen uit ons volk. Verzekering van de wieg tot het graf is een leuze, die prachtig klinkt, maar welker gevolgen in de praktijk niet zijn te overzien. Dit regeringsbeleid roomde grote delen van de winsten van het bedrijfsleven af, omdat hieruit natuürlijk de grote sommen gelds moesten vloeien, teneinde het sociale programma te kunnen volvoe ren. Gelijke tred hiermede ging een mentaliteit, waarbij men het deed voorkomen of het behalen van grote winsten niet behoorlijk was. Daarbij was de grote massa geneigd te kijken naar en hun oordeel te toetsen aan de enkelen, die de hoge inkomsten voor privé gebruik bestemden. Volkomen ovej? het hoofd werd gezien, dat het bedrijfsleven, dat door verstandige bedrijfsleiders geleid werd, deze winsten hard nodig had om in de eerste plaats de bedrijven zelve te moderniseren, te mechaniseren en uit te breiden. Hard nodig immers om de zich juist op deze omstandigheden snel ontwikkelende toestand bij te kunnen houden en zodoende door opvoering van produktie, en voor al van produktiviteit, ons volk die welvaart te ver schaffen, waaruit niet alleen bromfietsen en tele visie toestellen dienden te komen, maar juist om ons volk die uitgebreide en zeer dure sociale voor zieningen te geven, die men nodig achtte. OOSTBURG: Woensdag 13 febr. in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 14 febr. in hotel „Huis van Nassau". KORTGENE: Donderdag 14 febr. in hotel „De Korenbeurs". MIDDELBURG: Donderdag 14 febr. in café „De Eendracht", Teveel wordt vergeten, dat een oudendagsvoor- ziening, een wachtgeld- en werkloosheidsvoorzie ning, een uitgebreide kinderbijslag-regeling en een vakantie-toelage vormen van welvaart zijn, die eerst verdiend moeten worden door meer produktie en hogere produktiviteit. Het is natuurlijk heel aardig om te stellen, dat al deze voorzieningen nodig en gewenst zijn en er dus moeten komen. Teveel is in ons land echter het systeem gevolgd van deze sociale maatregelen door te drijven, terwijl dan later maar moest uit komen, of zij door ons volk ook eerst verdiend waren. Om de kosten dan toch te dekken greep men het bedrijfsleven maar aan, doch men vergat, dat juist dit bedrijfsleven de ruimte gelaten moet wor den om het hogere welvaartspeil te verdienen. Ten tweede moet men dit bedijfsleven de nodige reserveringen laten, die voornamelijk moeten die nen om de liquiditeitspositie sterk te maken, waar door men één of meer slechtere jaren kan opvan gen zonder direkt in onoverkomelijke moeilijkheden te geraken. Moeilijkheden, die tevens het zorg vuldig opgebouwde sociale huis bedreigen. Landbouw het eerste slachtoffer. De druk, waaronder de Overheid het bedrijfs leven heeft geplaatst, bestaat dus vooral uit de zware sociale lasten en het sterk afromen van winsten. Wanneer men dan één of meerdere slech te jaren krijgt en die kan geen Overheid tegen houden dan is de weerslag hiervan in verhou ding veel te groot. Van oudsher weet men, dat op de vette de mage re jaren volgen. Wie weet dit beter dan juist de boerenstand? Na enkele goede jaren rond 1950, zijn de magere prompt gevolgd. Met het zakken van de prijzen en het stijgen der kosten, kwam ook de steeds onberekenbare factor van het weer roet in het eten gooien. Het jaar 1956 was uitge sproken slecht en nu reeds komen de onvermijde lijke gevolgen van het regeringsbeleid naar voren. Alom in het land verkeren boerenbedrijven in liquiditeitsmoeilijkheden. Natuurlijk zijn er ook in de boerenstand mensen, die te royaal hebben geleefd, of die onverstandig geïnvesteerd hebben. Dit is overal zo. Maar daar aan mag men de algemene toestand niet afmeten. Het is bijvoorbeeld maar zeer de vraag, hoe deze zaken in andere bedrijfstakken staan. In de mid- denstand, het vervoerbedrijf, de visserij en ook in de kleinere industrie. Zullen deze de eerste wind stoot, die over hen zal komen, gemakkelijk weer staan? Wie zijn oor in deze kringen te luisteren legt, weet wel beter. Het is dit beleid, waartegen wij het grootste be zwaar maken en dat, gezien de bezuinigingsnota van de huidige regering, niet gewijzigd wordt. Veel van de hierboven genoemde welvaart en van de uitgebreide sociale voorzieningen zijn ten koste ge gaan van onze vaste eigendommen. Ten koste van woningonderhoud en onderhoud en vernieuwing van bedrijfsgebouwen. Ook hierin bedoelt het re geringsbeleid, zoals dit thans is uitgedokterd, geen verandering te brengen. Het afwijzen van de verlangens van de georga niseerde landbouw ten aanzien van het in de kost prijzen van de landbouwprodukten doorberekenen van de volledige eigenaarslasten is er het bewijs yan. Al waren de voorstellen van het Landbouw schap op dit punt misschien niet voldoende uitge werkt en al waren de gevolgen van een dergelijke doorberekening niet gering, toch was dit punt vol gens onze mening hèt kardinale punt. Nóg belang rijker dan een direkte volledige gelijkstelling van de landarbeidersionen met de lonen in de industrie. Het debat over de eigenaarslasten is op het moment, dat wij dit schrijven in de Tweede Kamer nog in volle gang. Vooral de kwestie van de blok kering van een gedeelte van de eigenaarslasten kon de goedkeuring-van vele Kamerleden niet wegdra gen. Of de regering echter wijken zal, nadat zij zo lang nodig heeft gehad om dit foei-lelijke compro mis te bereiken, staat te bezien. LANDBOUWBEGROTING. Inmiddels staat het vast, dat de begroting van het Ministerie van Landbouw de volgende week in de Tweede Kamer behandeld zal worden. Tevens vernamen wij, dat vóór deze behandeling wei geen prijzen van suikerbieten, tarwe en melk bekend zullen worden gemaakt. De boer is dus inderdaad met zaaien begonnen, terwijl hij volkomen in het ongewisse verkeerde. Het landbouwbeleid van Minister Mansholt is daar mede veeleer geworden tot een politiek steekspel, dan tot een doelgericht beleid. Ook in de vorige jaren ontbrak de grote lijn, maar werd het tenminste nog per jaar aangepast. Terwijl in landen als Frankrijk, Duitsland en En- geland getracht wordt de eigen landbouw voor meerdere jaren van richtlijnen te voorzien, zwalkt in ons land de regering achter de feiten aan. Heb ben wij weinig deviezen, dan moeten wij veevoeder en suikerbieten verbouwen. Dalende wereldmarkt prijzen, dan worden er termen gebruikt als rede lijk inkomen op het sociaal en economisch verant woorde bedrijf en gelden minutieus uitgerekende kostprijzen als het enig zalig makende middel om dit te bereiken. Dit jaar spant echter de kroon. Ter wijl men enerzijds de kostprijsberekeningen meer als doel dan als middel wil behouden, spelen ande re tijdelijke factoren, zoals de hoge wereldprijs van de suiker, de regering parten. Het ziet er echter naar uit, dat het ontbreken van een vaste lijn, van een beleid op langere ter mijn, de regering tussen kaai en schip zal doen val len. Want de boeren kunnen op het getouwtrèk in Den Haag niet wachten. Het zaad moet aan de bo dem worden toevertrouwd. Wij kunnen slechts ho pen, dat het rijke vruchten mag afwerpen. Een versterking van de positie van de boeren stand is dringend noodzakelijk. Vele andere groe pen van ons volk hebben hier meer belang bij dan zij zelve wel weten. S. (Advertentie). Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1