DE BOERENJEUGD Jaarverslag van de L.J.G. ORGAAN VAN DE LAND BOUW JONGEREN GEMEE NSCHAP ZEELAND Afd. Middelburg en Omstreken over 1956 ONTSPANNINGSAVONDEN DER L.J.G. EN Z.P.M. ZATERDAG 9 MAART 1957 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe èn M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapell# TOEZENDING BOERENJEUGD EN P. J. G. N.-BLAD. Met betrekking tot de toezending van „De Boerenjeugd" aan onze leden, wordt bekend gemaakt, dat men op het provinciaal secretariaat bezig is aan de veranderingen en bijvoegingen, de in de verzendingslüsten moeten worden aan gebracht. Daar dit een zaak is, die veel tijd vraagt, verzoeken wij U om wel enig geduld te willen oefenen; het komt in orde Nadat „De Boerenjeugd" in orde zaï zijn gebracht, zal het adressenmateriaal van het P. J. G. N.-blad ook in orde worden gebracht. JAARVERGADERING AFD. GROEDE gehouden op maandag 11 februari 1957. De voorzitter P. Cijsouw opende deze vergadering en heette allen hartelijk welkom. De notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Na de mededelingen gaf de penning meester het financieel verslag over het afgelopen jaar. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat er nog veel in de afdeling te doen is. Het is jammer, dat de leden, de goede uitgezonderd, niet meer zo actief zijn. B\j de bestuursverkiezing kwamen er geen veranderingen in het bestuur. Na de pauze werden nog enkele films vertoond, w.o. een film over het leven op een veebedrijf, welke film ter be schikking was gesteld door de firma Dekker Zn te Axel. Hierna werd nog een film vertoond getiteld „Grenzen, die ons scheiden" en een film over het werk van de B. B. Na afloop hiervan sloot de voorzitter deze gezellige vergadering. Wanneer we thans even een terug blik werpen op het jaar 1956 kunnen wij als L. J. G.-afdeling zeer tevreden en dankbaar zijn. Toch kunnen we dit in het algemeen zo niet stellen aange zien 1956 in de geschiedenis als een zwarte bladzijde zal blijven voortbe staan wat twee dingen betreft, die ik hier toch even wil memoreren. Ten- eerste in het wereldgebeuren. We den ken hierbij aan hetgeen zich in Honga rije en het Midden-Oosten heeft afge speeld. Het heeft ons jongeren niet onberoerd gelaten, doch wij kunnen niet anders dan dankbaar zijn dat we hier nog steeds in vrijheid mogen han delen en wandelen. Het tweede is de overmatige regenval van de afgelopen zomer en herfst die voor sommige stre ken in ons land met name voor de landbouw een ramp is geworden. Hoe wel we in onze provincie er nog be hoorlijk goed af zijn gekomen, was het toch ook hier vaak moeilijk werken wat met veel extra kosten gepaard ging. Voor onze L. J. G.-afdeling was 1956 een goed jaar. We begonnen met een jaarvergadering, waarin een gedeelte lijk nieuw bestuur werd gekozen, vriend P. Ovaa werd tweede secretaris en vriend L. Polderdijk penningmeester. Er werden in het afgelopen jaar 6 be stuursvergaderingen gehouden waar van twee gecombineerd met het be stuur der Z. P. M. afd. Middelburg. In totaal werd 8 keer vergaderd waarvan een keer gecombineerd met de Z. P. M. Verder werd ook dit jaar weer een gecombineerde Kerstavond gehouden met, de Z. P. M. die zeer goed is geslaagd. In de gecombineerde ver gadering met de Z. P. M. hield mej. Kleinepier een inleiding over: „Oud Walcheren" die door alle aanwezigen zeer werd gewaardeerd. De opkomst der leden op de vergade ringen was goed n.l. gemiddeld 15 van de 19. Op elke vergadering werd een inleiding gehouden door één der leden, en wel over de volgende onderwerpen: 't Grondgebruik, de mechanisatie, bo demkunde, de wereldvoedselvoorzie ning, de verschillende voorlichtings- diensten in Zeeland werkzaam, en de splitsing van bedreven, waarop altijd een goede bespreking volgde. Verder werden de vergaderingen gevuld door improvisatie, de vragenbus, voordracht en hersengymnastiek. In het ledental kwam het afgelopen jaar een kleine wijziging doordat de volgende vrienden bedankten als lid nl. M. v. d. Meulen wegens het bereiken van de leeftijdsgrens en J. L. Mol en L. P. Brasser wegens huwelijk. Twee nieuwe leden mochten we gelukkig be groeten n.l. H. J. Dieleman en L. Machielse. Zodoende is het ledental met één gedaald en thans 18. Jammer was het dat de ledenwerfactie ter ge legenheid van de Kerstavond geen enkel resultaat opleverde. Laten wij als leden er echter niet bij stil blijven zit ten want er zijn nog jongeren genoeg die in onze organisatie behoren te zijn. Laat een ieder trachten er in het nieuwe jaar een lid bij te winnen. Dit is zo het voornaamste wat ons verenigingswerk betreft, doch in 1956 zijn er verschillende activiteiten ge weest waar ook onze L. J. G.-afdeling zijn medewerking aan mocht verlenen. Als eerste dan de grote Z. L. M. ten toonstelling die in Domburg werd ge houden. Een 5-tal leden heeft deelge nomen aan het volksdansen bij de offi ciële opening der tentoonstelling. Ver der hebben verschillende leden hun medewerking verleend aan de L. J. G.- stand. Wat was er veel werk aan de voorbereidingen, doch wat zijn het mooie en zeer geslaagde dagen geweest waarop ook de L. J. G. met succes kan terugzien. In november werd gestart met een cursus in landbouwwerktuigen waar aan door 14 leden wordt deelgenomen. Deze cursus is geheel tot stand ge komen uit onze afdeling zelf, wat wel iswaar de gewone vergaderingen iets benadeeld, doch wat toch naar het zich laat aanzien een zeer geslaagde activi teit zal worden. In het begin van de maand december werd gestart met de discussiegroepen, AFD. HOEK EN TERNEUZEN. Nadat woensdagavond 30 januari j.l. te Terneuzen door de L. J. G. en Z. P. M. van afd. Hoek en Terneuzen in een zo goed als uitverkocht Concertgebouw de eerste ontspanningsavond voor leden, donateurs en verdere belangstellenden was gegeven, volgde zaterdag 2 febru ari j.l. de tweede uitvoering in de Ge meentelijke Gehoorzaal te Hoek. De be langstelling hiervoor was zó groot, dat verschillende belangstellenden moesten worden teleurgesteld. In het Concertgebouw begroette de voorzitter in zijn openingswoord o.a. de voorzitter van de Kring Axel der Z. L. M., de heer Abr. Haak uit Zaamslag, de presidente van de Bond van Plattelands vrouwen, mevr. Koster, alsmede diver se afdelingsvoorzitters der Z. L. M. Te Hoek begroette hij speciaal wet houder Den Hamer en bracht hij hier bij dank aan het gemeentebestuur voor de medewerking, die de L. J. G. altijd van haar ondervindt. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op, dat de L. J. G.'ers en de Z. P. M.'sters in hun verenigingswerk meestal weinig contact hebben met hen, die daar buiten staan. Hij hoopte ech ter, dat deze avonden er toe zullen bij dragen, dat het L. J. G.-werk in brede re kringen bekendheid zal verwerven. En niet alleen bekendheid, maar ook waardering. Hij hoopte, dat door der gelijke avonden de jongeren, die zich nog afzijdig houden van de L. J. G. en Z. P. M., zullen beseffen, dat ook zij er bij behoren, om zo gezamenlijk het cul turele leven der agrarische jeugd op een hoger niveau te brengen. Immers, de jongeren van vandaag zullen de ouderen van morgen zijn. Dan moeten zij hun plaatsen innemen in gezin, orga nisatie, maatschappij en samenleving. Wanneer men ouder wordt, beseft men pas van hoeveel nut zo'n jeugdorgani satie voor je geweest is, aldus de voor zitter. Tenslotte wenste hij alle aanwezigen een prettige avond. Hierna volgde een zeer gevarieerd programma. Het L. J. G.-orkest, o. I. v. Tony van Dixhoorn, oogstte weer veel succes. Speciaal de nieuw ingestudeer de mars „El Kapitan," van de marsen koning Soussa oogstte een uitbundig applaus. Ook de zangnummers van de heer G. Dees, bijgestaan door de be kende dames Wolfert en Van Dixhoorn, werden zeer gewaardeerd. Mej. M. Jansen declameerde 't Zeeuw se gedicht „Roosje." Op de achtergrond werd dit dan tevens uitgebeeld door figuranten. Het succes van dit gedicht was ongetwijfeld groter geweest als de vereniging over passende decors had kunnen beschikken. Hierna wist mej. M. Dieleman met „Het gedicht, dat als een nachtkaars uitgaat," de lachspieren danig op te wekken. Ook dit werd uitgebeeld. De decors en montage hiervan waren zó voortreffelijk, alsmede de uitbeelding van de figuranten, dat de lachsalvo's niet uit de lucht waren. Al met al waren dit buitengewoon originele ideeën. Hierna volgde de pauze met een zeer geslaagde verloting, waarna het toneel stuk „Enfant terrible" werd opgevoerd. Dit moderne stuk, dat afwisselend vro lijk en ernstig was, werd met zeer gro te aandacht gevolgd. De speelsters en spelers van dit stuk waren goed rol vast en zaten volkomen in hun rol. Ze vertolkten hun rol met zulk een over tuiging, dat verschillende bezoekers bij de ernstige gedeelten met tranen in de ogen zaten. Na het einde mochten ze dan ook een daverend applaus in ontvangst nemen. Toen ook de regisseur, de heer P. van Waes, op het toneel was verschenen, groeide het applaus tot een ware ovatie. Vervolgens dankte de presidente der Z. P. M., mej. A. de Mul, alle aanwezi gen voor hun belangstelling, de mede werkenden, de heer P. van Waes en de firma „Eigen Haard" voor de schitte rende en moderne toneelaankleding. Hierna wenste zij allen 'n wèlthuis toe. Nemen we de inhoud en het peil van deze avond in ogenschouw, dan moet ik tot de conclusie komen, dat dit een avond was van zeer goed gehalte, die de toets der critiek ruimschoots kan doorstaan. J. D. A. HAAK. AFD. KOUDEKERKE. Zaterdag 16 februari hield deze afde ling haar jaarlijkse Ontspanningsavond. Deze werd gehouden in het verenigings- dit geheel in samenwerking met de Z. P. M.-afdeling Middelburg. Van de cember af hebben we elke maand één avond gediscussieerd. De eerst avond werd onder leiding van de L. J. G.-voorzitter vr. A. de Nood het onderwerp: „Omgang met mensen" behandeld, wat zeer goed is geslaagd. Verder werd gediscussieerd over het onderwerp: „Het platteland in onze samenleving" onder leiding van onder getekende. Gezien de opkomst naar deze discussieavonden (gemiddeld 20) en de actieve deelname door alle aan wezigen, kunnen wjj ze als zeer nuttig en leerzaam beschouwen. Wanneer we aan het eind van dit verslagjaar de balans even opmaken dan mogen wij het gelukkig zeggen: we hebben een bloeiend verenigings jaar achter ons. Hierbij mogen wij een ter niet stil blijven staan want dat is een groot gevaar, want wanneer iets goed gaat is het de taak om het goed te houden, en te trachten het te ver beteren. Zo ook hier in onze L. J. G.- afdeling, een eerste vereiste daartoe is uitbreiding van het aantal leden. Meer leden meer mogelijkheden, ik denk hierbij aan toneel, sport, technische wedstrijden, proefvelden, etc. Zo zien we: er is nog genoeg en daar om wordt thans weer op alle leden een beroep gedaan om ook in 1957, actief lid der L. J. G. te zijn, opdat onze afde ling moge groeien en bloeien. Het is voor een ieder van ons belangrijk, want wij als jongeren van vandaag zijn de ouderen voor de toekomst. Waar nu onze ouders staan zullen wij straks moeten staan. En als wij dan in het werkelijke volle leven de verantwoor ding krijgen te dragen zullen wü dan onszelf van die verantwoordelijkheid bewust zijn, en als betrouwbare, dege lijke en bruikbare mensen onze plaats kunnen bezetten? Moge de L.J.G. ons hierop voorberaden. Tenslotte worden allen die zich heb ben ingespannen voor onze L. J. G. in het afgelopen jaar van deze plaats dank gebracht. Moge ook 1957 in elk opzicht een gunstig jaar zijn, doch in het bizonder voor onze L. J. G.-afdeling, opdat het moge bijdragen tot ons aller ontwikke ling en vorming. A. LANGEBEEKE, Secretaris. 18 februari 1957. bouw van de gemeente; er was erg veel opkomst. De voorzitter, de heer L. Verhage, heette allen hartelijk welkom en in het bijzonder Burgemeester Dregmans, Z. L. M.-er en C. J. B.T. B.-er. Hierna vertelde hij nog iets over het leven van de L. J. G. en gaf een toelich ting op het komende toneelstuk. Dit stuk was een vervolg op dat van het vorige jaar gespeelde: De Komp en de Goudvis", en heette „Jong leven op morgenrood". In de nu volgende pauze was er een verloting met prachtige prijzen, welke tendele door de leden beschikbaar waren gesteld. Na de pauze speelde het orkest uit Hoek weer enkele liedjes. De leden van het orkest kregen dikwijls een harte lijk applaus. Jammer was het, dat zé al vroeg afscheid moesten nemen van wege hun tocht over de Schelde. De heer H. Kesteloo dankte hen har telijk voor hun optreden. Nu volgde de uitslag van de verlo ting. En er waren heel wat gelukkige gezichten te zien. Hierna kon het tweede en derde be drijf gespeeld worden. Het werd over het algemeen vlot gespeeld. Zo was men dan ook nu aan het eind van deze gezellige avond gekomen. De heer Kesteloo dankte de spelers en speelsters en in het bijzonder de oud Z. P. M.-sters voor het welslagen van het stuk. Verder wenste hij allen een goede thuisreis en verzocht te ein digen met het Zeeuwse Volkslied. M DE JAGER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 13