Centrale hengstenkeuring te Den llosch Polderbesturen en Ingelanden K. LUCASSE en Zn 133 Wist V, ZATERDAG 2 MAART 1957 Het kan niet worden ontkend dat de Brabantse fokkerij in haar mannelijke sector 't laatste jaar vrij ernstige verliezen leed. De provinciale kampioenen Carlo van Spui en Antoon van Berkenhof zijn ge storven, dood is ook de nationale kampioen Eduard van Koppushoen, de Zeeuwse kampioen Victor van Eversdam die trouwens slecht bevruchtte is thans in feite gelukkig maar definitief aan de circulatie onttrokken; Azur II de Knokke verliet de provincie met voor ons nog onbekende bestemming en Nico I, verleden jaar een nogal belovende driejarige, blijkt zó ernstig ziek dat aan zijn herstel moet worden getwij feld. Wij moeten echter bekennen dat in de vacatures voor een zeker althans, op heel behoorlijke wijze is voorzien en dat er nogal wat nieuwe gezichten waren in Den Bosch, nieuwe paardengezichten wel te ver staan en dat ten aanzien van enkele recente mutaties beslist van aanwinsten kan worden gesproken. De pas voor vier jaar goedgekeurde Nico van de Berg heeft zijn sporen als kweker verdiend, Costaud van de Heihof geniet algemene bekendheid, de driejarige Costaud van Soesterhof en Nico van Overen behaal den eerste premies in Roermond en de driejarigen Max van de Zuidrand en Carlo van Aardenhof reke nen wij tot de toppers van de jaargang 1954. En ten slotte is ook Karei van Moustic een aardig paard. Daarom was deze keuring interessanter dan ze in jaren is geweest in Den Bosch al waren dan ook de klassen der oudere hengsten vooral, gemiddeld nog maar matig, naar onze smaak. Overgroot was de belangstelling en men mag van een zeer geanimeerde en goed geslaagde keuring spre ken als is dan ook de omvang daarvan de laatste ja ren wel heel wat teruggelopen. Driejarige hengsten, kleine maat. De kleine Costaud-zoon Harold v. Bovenhof van H. C. KuUpers te Nederwetten-Nuenen en Kindn. Joh. Kujjpers te St. Oedenrode stond er heel wat minder gunstig voor dan in Roermond al was hij ook nu nog mooi en zeer vlot en kreeg dan ook niet .meer dan een tweede premie. Hij verdiende trouwens in dit geval ook niet meer en de arbiter kwam er aan te pas. Driejarige hengsten, midden maat. la. Max van de Zuidrand, d. Carlo van de Melo, van G. J. Toonen te Maren. Nog veulen; extra genre, prachtig in hoofd, hals en in zijn typisch koffer, met uitermate mooie forse voorbenen, beste voeten, goed gespierde maar in stand niet onberispelijke achterbe nen en vlotte gangen, lb. Karei van Moustic, d. Mou stic van Urbain, van H. C. Kuijpers te Nederwetten en Kindern. Joh. Kuijpers te St. Oedenrode. Massief en typisch met behoorlijke gangen en wat weinig achterbeen. Geen tweede prijzen. 3a. Churchill van de Kruisakker, d. Churchill van de Kolk, van A. v. d. Heuvel, Nuenen. Zondigt wat in de achterhand, ove rigens lang niet slecht. 3a. Nico van Coegors, d. Nico van Annie, van F. v. d. Heijden te Veghel. Zeer een voudig. Driejarige hengsten, grote maat. la. Carlo van Aardenhof, d. Costaud de Marche, van Gebr. Wouters, Gilze. Door verandering van stal wat dunner dan hij van nature is en het stond hem uit stekend; zeer diep en ruim, met fel gespierde benen, voeten en gangen. Hij presenteerde zich uitstekend, maakte furore en voorziet in de betreffende streek in een behoefte, lb. Costaud van Soesterhof, d. Costaud de Marche, van Kindn. H. van Bommel te Stiphout, leed kennelijk onder de verandering van stal en omgeving. Goedsoortig en diep, iets incorrect in voorstand, schouder en rug; voeten best, draf ex tra. Door toedoen van de arbiter kreeg vervolgens nog een eerste prijs Nico van Overen, d. Nico van Beek, van W. M. Bens en Zn, Mill. Paard met mooie croupe, goede gangen, behoorlijk beenwerk en wat veel hals. Geen tweede premie. 3. Albert van de Voshoeve, d. Azur II de Knokke, van L. Vrolijk, Fijnaart. Allesbe halve in topvorm, de achterhand is ordinair en de to taal-indruk was beslist minder gunstig dan tijdens de verplichte keuring. Hengsten van 45 jaar, midden maat. 1. Costaud van de Heihof, d. Costaud de Marche, van Kindn J. M. v. d. Elzen, Oss. Daags tevoren nog in Goes eerste; men kent hem dus. De hengst was iets down en ging met minder brio dan men van hem ge wend is; kennelijk zat hem de reis in de benen. 2a. Xerxes d'Amice, d. David van de Louisa, van Kindn J. M. v. d. Elzen, Oss. Wel typisch, maar wat onregel matig gebouwd, grof en gespierd, diep, iets gewron gen, goed vlot. 2b. Nico van Kruisschot, d. Nico van Beek, van Kindn H. van Bommel, Stiphout. Goed van soort, b'ehoorlijk gebeend, stapt slecht, draaft bevre digend. Hengsten van 45 jaar, kleine maat. 1. Certain van de Kolk, d. Certain van de Jozina- hoeve, van W. M. Bens en Zn te Mill. Klein en soor- tig, niet onberispelijk in de standen, voeten goed, draf zeldzaam. 2a. Kilo van Hoek, d. Nico van Annie, van N. V. „Samen Sterk", Dinteloord. Regelmatig, typisch, iets vrouwelük, met behoorlijke tenen en voe ten en in de gangen niet zo goed als we wel van hem zagen. 2b. Jonkheer van Croij, d. Nico van Beek, van W. A. Kuijpers te Croj-Stiphout. Mooi type, in voor hand wat vrouwelijk, beenwerk goed, stapt matig, draaft vrij goed. 3. Marquis van Aardenburg, d. Nico van het Zwartewater, van Paul A. van Lier, Oud- Gastel. Bekend, in algemeen voorkomen wat eigen aardig paard, ongewoon laagbenig, zeer massaal, grof en gespierd, met vlotte gangen maar tekortkomingen in details. De jury die, evenals op zijn halfbroer Eglon (Advertentie) dat de eerste vereiste is voor een goede landbouw, een goede afwatering met daarnaast de kavelindeling en goed onderhouden wegen; det wij voor U verzorgen alle betreffende onderhoud en vernieuwing aan Waterleidingen en Poldersloten, Teer-, Klinker, en Keiwegen; dat wij deze werkzaamheden uitvoeren met onze moderne machines en vakbekwaam personeel; dat wij eventueel benodigde opmetingen voor U verzorgen en in kaart brengen. Beleefd aanbevelend, AANNEMERSBEDRIJF WALSOORDEN KLOOSTERZANDE Telef. 17 Telef. 125 van Erva, destijds nogal gesteld op hem leek te zijn I* blijkbaar daarvan thans teruggekomen. Hengsten van 68 jaar, midden maat. 1. Nico v. d. Bingelaar, d. Nico v. Geverik, van W. M. Bens en Zonen, Mill. Zwaar, met diepte, breedte^ benen en spieren, maar met wat weinig voet en een ernstige tekortkoming en stand en beweging vóór. 2a. Leon van Moerkapelle, d. Clairon van Hersel, van G. J. Toonen, te Maren. Rondom goed en correct paard, iets eenvoudig van snit en met correcte gangen. 2b. De machtige en zeer massale Nico v. d. Berg, d. Nico van Smakt, van J. C. Meeus, te Made. Minder afge werkt en met wat sleet in de gangen maar enorm diep, kort en breed. Wij zijn niet van mening dat de klassewinner, gezien zijn voorbenen, in een hogere premieklasse thuis hoort dan het tweetal dat op hem volgt. 3. Nico van de Boterpad, d. Nico van Geverik, van W. M. Bens en Zn, te Mill. Zwaar, wat onharmo nisch, grof, gaat goed, laat 't in voeten wat zitten. Oudere hengsten. De jury kende drie tweede prijzen toe. In de klei ne maat aan de goedsoortige, in gangen wat op z'n retour zijnde Jan van Watergang, d. Urbain van Cer tain, van Paul A. van Lier te Oud-Gastel. In de mid den maat aan de wat dunne, maai- goed bewaarde en zeldzame gangen demonstrerende Nico van Dorpbroek, d. Nico van Melo, van Gebr. Wouters te Gilze en in do grote maat aan de bekende vader Castro van Geleen- hof, d. Nico van Beek, van Kindn Joh. Kuijpers te St, Oedenrode, welk paard o.i. ni t meer op een premie keuring diende te worden voorgebracht omdat het onderhand te veel sleet gaat vertonen. Hengsten van 68 jaar, kleine maat. 1. Antoon van Boomhof, d. Cantor van de Klef, van W. Th. Janssen, te Gassel. Wat eenvoudig, maar goed en het paard fokt goed ook. 2. Karei van Albert, d. Albert van Alice, van W. M. Bens en Zn, te Mill. Diep en breed, rug wat laag, goed gespierd en vlot. Dat tenslotte Costaud van de Heihof kampioen werd was te voorzien, onvermijdelijk en volkomen juist. COLENBRANDER. Een solide kuil ruwvoeder is geld waard. Vee voeder is duur, weest er zuinig op zonder het vee te kort te doen. Geeft daarom de juiste hoeveelheden voeder. Vraagt gewasonderzoek om een voederbalans en het voederrantsoen te kunnen opstellen. VERBOUWVKRROD VAN VOOR WRATZIEKTE VATBARE AARDAPPELENRASSEN UITGEBREID. Met ingang van 1 januari 1958 zal het bestaande teeltverbod voor de aardappelrassen Bravo, De Wet, Kampioen, Odenwalder Blaue en Thorbecke wor den uitgebreid tot de rassen Boskopers (Bosko* gels), Fransen, King Edward, Paarsput (Blauw- put), Paul Krüger, Roodoogjes, Ruige Witten, Vroe* ge Paarse (Blauwkruiper), Zeeuwse Blauwe en Zeeuwse Bonte. Dit teeltverbod, dat voor het gehele land geldt, heeft ten doel de gevreesde aardappelwratziekte, waarvoor genoemde rassen vatbaar zijn, geen gele genheid te geven zich in ons land uit te breiden. De aardappelwratziekte werd ongeveer 40 jaar geleden voor het eerst in ons land waargenomen. Deze schimmelziekte veroorzaakt wratachtige woe keringen op de knollen en de onderste stengeldelen, waardoor de oogst geheel verloren kan gaan. De wratziekte is een vooral ook in het buitenland zeer gevreesde ziekte. Men vraagt daarom strenge waarborgen bij de invoer van allerlei land- en tuin- bouwprodukten. Reeds in 192Ó 1935 werd de verbouw van en kele zeer vatbare rassen verboden, waarop de wrat ziekte in ons land vrijwel verdween. Na 1949 werd echter op enkele plaatsen weer wratziekte waarge nomen. De vindplaatsen bleven voornamelijk be perkt tot tuinen in een aantal plaatsen, zodat dé toestand thans nog niet verontrustend kan worden gencemd. Om echter, mede met het oog op het handhaven van onze exportpositie, uitbreiding te voorkomen, is het noodzakelijk de verbouw van vat bare rassen verder te beperken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 9