Van Boerderij en Organisatie mmsÈ^st EBPALINR 128 WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 23 februari. De stemmingen op de markten zijn •wel bizonder somber. Er worden wei nig zaken gedaan en dan nog tegen on bevredigende prijzen. Grote voorraden aardappelen, peulvruchten en gerst moeten nog verkocht worden, maar tegen de huidige afbraakprijzen kun nen die niet weg. Dit geeft direct zyn terugslag op de hele handel in landbouwartikelen, welke eveneens gedrukt is. Zeer te recht overigens, want het is nu zaak om voldoende liquide middelen te heb ben, om de meest nodige en onvermij delijke uitgaven te kunnen doen, welke zo vlak voor de voorjaarsuitzaai nodig zijn. Vooral de jonge boeren welke tevens met aflossingen zitten van op genomen geld hebben hiermee te kam pen. Alle uitgaafposten worden nog eens nagekeken of ze niet omlaag kunnen en vooral de post verzekeringspremies is met de verplichte A. O. W. sterk ge stegen. Toch blijft de noodzaak be staan, speciaal voor de jonge boer, maar ook voor de oudere, om terdege te over wegen welke risico's te zwaar wegen om niet gedekt te worden via een of andere verzekering. Hoewel de menin gen hierover uitéénlopen zie ik bij noodzakelijke risico-dekkingen als de voornaamste, de levensverzekering; W.A.-bedrjjfongevallen; brand roe rend goed en indien aanwezig natuur lijk ook onroerend goed; ziekenhuisver- pleging; hagelverzekering; veeverzeke ring en eveneens indien aanwezig all risk voor tractor en auto. Deze reeks is nog aan te vullen met meerdere pos ten zoals ziekengeldverzekering, storm schade, weduwen- en wezenuitkering enz., maar de eerstgenoemde lijken mij dermate belangrijk, dat ze een nadere bestudering ten volle waard zijn. Men zou door de bomen het bos haast niet meer zien soms, maar laat dat geen reden zijn om ze daarom aan de kant te schuiven. De Z. L. M. heeft niet voor niets de verschillende voorlichtings- bureaux opgericht. Profiteert U ervan, het is Uw goed recht en in vele gevallen zelfs Uw plicht tegenover gezin en bedrijf. WALCHEREN. 25 februari. Het ziet er nog niet naar uit, dat het een vroeg voorjaar zal worden. De vele regens hebben het land doorweekt. Op vele percelen staan er grote plas sen en daarom zal het al vlug een paar weken duren vóórdat onze gronden weer wat droog kunnen worden. Door tijdig het water af te laten, kunt U straks voorkomen dat de grond te lang nat en koud blijft. Vooral in het grasland kunnen vaak met behulp van kleine greppels vele plassen wor den verwijderd. De zogenaamde ruk aan de bel door het Landbouwschap heeft eindelijk re sultaten afgeworpen. Hoewel niet ge heel aan deze eisen werd voldaan, is er toch in belangrijke mate aan tege moet gekomen. Het is wel gebleken, dat de Regering deze eisen van de Landbouw als één geheel, niet naast zich heeft kunnen neerleggen. Dit is een argument te meer om zich als landbouwers in een sterke organisatie aanéén te sluiten en op landelijk niveau actie te voeren voor de gezamenlijke belangen. Zorg daarom dat ook Uw collega's zich aansluiten en onze positie versterken. We hopen, dat spoedig de bietenprijs bekend zal zijn en evenzo de garantie prijzen voor de andere produkten. De lonen van de landarbeiders zijn even eens verhoogd en dit is werkelijk nood zakelijk willen de weinige landarbei ders geen ander werk gaan zoeken. Voor de gezinsbedrijven is deze verho ging eveneens van groot belang, omdat hun inkomen voor he grootste gedeelte bestaat uit het verdiende loon op het «igenbedrijf. Deze hogere lonen wor den n.l. in de kostprijzen verwerkt. Verder blijven er nog vele wensen over en leveren voldoende stof voor een nieuwe actie in de toekomst, waar bij het nu bereikte een zekere basis vormt. Het grasland is dit jaar vroeg in zijn ontwikkeling en daarom is het goed om begin maart een paar vroege per ceeltjes wat stikstof te geven, zodat ons vee, speciaal het melkvee, dit jaar extra vroeg naar buiten kan. Dit komt aan de krappe veepositie ten goede, terwijl het vooral een besparing is op het dure krachtvoer. SCHOUWEN EN DLTVELAND. 25 februari. Vorige week hebben we in diverse bladen kennis kunnen nemen van de regeringsnota, die aan de Staten-Gene- raal werd voorgelegd. Later hebben we ook kunnen lezen hoe verschillende instanties op deze nota reageren en straks zullen we horen in hoeverre deze nota zal worden geaccepteerd. Gelukkig wordt nu dan toch eindelijk eens wat meer aandacht aan de land bouw geschonken en al zal dit bij het publiek nog heel wat stof doen op waaien zoals de verhoogde melk prijs het is niet meer dan billijk, dat ook de boer en de arbeider een redelijk inkomen hebben. Een boer heeft vaak zeer grote risico's te dragen en dat wordt vaak niet-voldoende be taald. Er is de laatste weken erg veel regen gevallen. Het viel ons weer heel dui delijk op, dat de inundatiegrond "hier toch zoveel meer van te lijden heeft dan normale grond. Dichtslemping der bouwvoor en piasvorming is hiervan het gevolg. We zullen maar hopen, dat de natuur dit door middel van wat nachtvorsten nog wat goed zal maken, want anders zal het niet meevallen om straks een goed zaaibed te verkrijgen. In de afgelopen weken is door de Hervei'kaveling ook de G. B. L. grond weer verdeeld. We hoorden van een collega, dat hij niet zo erg gelukkig was geweest bij de toewijzing. „Krèke aal goeie grond kwiet en kriege niks as slechte rommel terug en dan nog vee te weinig ook". Zo hoorden we. Dit is natuurlijk overdreven. Het is bekend, dat de kwaliteit van perceel tot perceel sterk verschilt. Dit geeft bij verdeling grote moeilijkheden. Daarbij moet men bedenken, dat lang niet alle grond te compenseren valt, omdat er meer ver kaveld wordt, dan dat er aan S. B. L.- grond is uit te geven. Eveneens dient men te bedenken, dat ook de minder goede percelen moeten worden uitge geven. Om de verdeling zo gunstig mo gelijk te doen geschieden worden de plaatselijke commissieleden daarbij in geschakeld, die beslist hun best doen om de belangen van hun collega's even redig te behartigen, waarop wij dus dienen te vertrouwen. Nu we dus weten over welke gron den we beschikken, kunnen we ons bouwplan definitief vaststellen en ver der het voorjaar afwachten, om dan weer aan de slag te gaan voor oogst 1957. Deze zomer zal op ons eiland de Z. L. M.-tentoonstelling worden gehou den. We hebben de enige weken geleden gepubliceerde inventarisprijsvraag eens bekeken en met enkele collega's be sproken. Het is een moeilijke opgaaf, maar toch wel interessant, dat op deze manier ook aan de financiële zijde aan dacht wordt besteed. ZUID-BEVELAND. 26 februari. Was een maand terug het land zo droog, dat er reeds hier en daar ge zaaid werd, thans is het zo nat dat voorlopig nog niet aan zaaien gedacht behoeft te worden. In de polders met een slechte ontwatering staan de plas sen soms op het land. Vooral in de weidegebieden is dit het geval. Kun nen we individueel aan het polderpeil niet veel veranderen, wel kunnen we zorgen door begreppeling, dat straks als het water in de sloten gaat zakken, de plassen zo vlug mogelijk verdwij nen. Het bouwland droogt dan vlug ger op, terwijl op het weiland de gras- groei eerder op gang kan komen. Velen zouden graag deze weken be nutten voor het strooien van kali- en fosfaatmeststoffen. Naast het strooien in de nazomer en even voor het zaaien in het voorjaar wordt het strooien met de hand in de eerste maanden van het jaar nog vrijveel toegepast. Door velen wordt het strooien in de zomer als een bezwaar gevoeld daar dan de meststof ondergeploegd wordt en dus het kiem- plantje daarvan weinig kan profiteren. Bij een onderhoudsbemesting zal dit bezwaar niet zwaar aangerekend moe ten worden. Anders is het wanneer er rekening mee gehouden moet worden wanneer het jonge gewas de meststof beslist nodig heeft voor een goede ont wikkeling. Kunnen de meststoffen in de winter worden gestrooid, dan past dit goed in de werkverdeling. Het be zwaar van chloorhoudende kali in het voorjaar uit te strooien wat tot chloor- beschadiging aanleiding zou geven wordt dikwijls als zodanig nog aange voeld. Hier zullen we echter ons niet blind op moeten staren. In onze gron den komt chloorbeschadiging zelden of nooit voor. Een reden om nu kali 40 of 60 om te ruilen voor b.v. patentkali zal niet nodig behoeven te zijn. Velen zijn de laatste weken bezig ge weest met aardappelen om te zetten. Veel partijen zijn daarbij alsnog met kiemremmingsmiddelen behandeld. Hoe wel dit weer extra kosten met zich meebrengt, staat er tegenover dat ver dere spruiting wordt tegengegaan, en dus het gewichtsverlies beperkt wordt. Er worden nu maatregelen genomen om te voorkomen dat de prijs nog ver der daalt. Dat de exportpremie en toe slag bij vermaling in de fabriek tot een prijsverhoging aanleiding zal geven, moeten we vooralsnog maar niet veel van verwachten. Intussen is er meer bekend geworden over de prijzen van onze gegarandeer de produkten. Voor de akkerbouwer zijn dit de suikerbieten en de granen, in het bijzonder de tarwe; voor de melk veehouder ook de melk. De prijzen, die genoemd zijn voor bieten en melk zijn zodanig, dat dit een belangrijke aan moediging zal geven om bieten te telen, terwijl ook de melkprijs zodanig zou worden, dat dit aanleiding zou kunnen zijn om, vooral op het gemengde ge zinsbedrijf, zeker niet minder koeien te gaan melken. De standaardisatie van de consump- tiemelk, die ons boven het hoofd hangt, zal voor de zelfslijters moeilijkheden met zich meebrengen. Het is te hopen, (Advertentie) Beeft Uw baardeR, kachels an kachelpijpen aen blijvende diepzwarte glans I dat hier een oplossing voor gevonden wordt. We kunnen ons nog moeilijk voor stellen, dat 1 vet minder in de melk voor ons gebied zoveel voordelen met zich brengt, dat dit opweegt tegen de kosten, die gemaakt moeten worden om de melk eerst naar een centrale plaats te vervoeren, waarna deze weer teruggebracht moet worden naar de slijters. THOLEN EN ST. I'HILIPSLAND. 26 februari. Vorige week werden op Scherpen).sse de prijzen uitgereikt van de grasland keuring die aldaar had plaats gevon den. Met enthousiasme hebben de deel nemers getracht hun weiden in zo goed mogelijke staat te brengen, om op die manier zo goed mogelijk voor de dag te komen bij de wedstrijd, want de beschikbaar gestelde prijzen waren de moeite zeker waard, vooral de hoofd prijs een weidesleep, die was geschon ken door de coöperatieve aan- en ver koopvereniging „Eiland Tholen G. A." De overige prijzen waren afkomstig van de Kring der Z. L. M. en de Afd. Scherpenisse van onze maatschappij. Naast de prijzen die aanlokkelijk wa ren, moet voor iedere deelnemer toch ook de eigen portemonnaie voor ogen hebben gestaan, want hoe beter de weide-exploitatie is, des te meer vee kan men op zijn percelen houden, en des te groter is het rendement. De specialist voor de Weide en Voeder- bouw gaf een toelichting op de ge geven cijfers, en hield tevens nog een praatje over de moderne weide-exploi tatie, waarbij hij nog enkele goede tips gaf. Over de ontwatering van sommige percelen was de jury niet te spreken, en zij drong er dan ook opaan hier voldoende aandacht aan te besteden, en deze door het aanbrengen van een greppel te verbeteren. Ook de verzor ging in het voorjaar kan nog beter, het kwam voor dat de mestflatten, de gras- bossen en de molshopen van het vorig jaar nog op de weide achter gebleven waren. Over de zomerverzorging van de wei den was de jury tevreden, het onkruid was goed verwijderd, terwijl de ruige plekken waren gemaaid en de mestflat ten gespreid. Dit alles is een eerste vereiste voor een goede exploitatie. Zo ook is een drinkbak verre te verkie zen boven een drinkput, omdat de die ren steeds geneigd zijn om daar in te lopen, en er ook nog wel eens hun be hoefte in te doen. Het overtollig gras moet men in het najaar maaien en inkuilen en inkuilen, in de zomermaanden verdient hooien de voorkeur. Dit overtollig gras kan men het beste bepalen als men weidt in kleine percelen. De beste inscharingsdichtheid bij het inweidingssysteem ligt in de buurt van 20 stuks grootvee per ha, d.w.z. dat men op een perceel van 1 ha ongeveer 20 koeien tegelijk moet weiden. Heeft men minder vee dan moet men zijn percelen naar evenredigheid kleiner nemen. In een tijd van 47 dagen moe ten de dieren de wei „kaal" hebben. Direct na het verweiden kan het per ceel worden verzorgd en bemest. Door regelmatig te bemesten vanaf maart tot in september, houdt men steeds jong vers gras van een prima kwali teit. De dieren krijgen een regelmatige voeding met hoogwaardige grassen, en zo kan men van de groei en de melk- produktie het meeste verwachten. Toen aan het eind van de bijeen komst werd gevraagd of men op de in geslagen weg door zou gaan, was het antwoord van allen eensluidend en wel volmondig ja. Men wilde gaarne het wedstrijdelement handhaven en ieder had er graag een rijksdaalder voor over om in de a.s. zomer weer mee te doen. Dat er dus wel degelijk iets inzit, hebben deze Scherpenisser boeren wel ondervonden, en daarom gaan ze door tot eigen voordeel. En de L. J. G.-ers hoe denken die over hun graslandkeuring?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 4