127 /ff (8Velstag Ook via Bald. Carl: Uw zaaizaad de coöperatie er zomergerst sberg zomergerst Proctor zomergerst UITVOER VAN LAND- EN TUINBOUWPRODUKTEN IN 1956 STICHTING C. L. O.-CONTROLE Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap. ZATERDAG 2 MAART 195 7 (Advertentie.) van de vergadering van de Tuinbouwcommissie der Z. L. M., gehouden op dinsdag 26 februari 1957 OPENING. In zijn openingswoord richt de Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, een speciaal woord tot het nieuwe lid van de kommissie, de heer M. P. C. van Nieuwenhuyze. KONTRAKTTEELT. Uitvoerige mededelingen worden gedaan over het verloop van de diskussies in het Bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit aan gaande de nieuwe regeling voor de kontraktteelt in 1957. Van de zijde der Standsorganisatie is ver dedigd, dat de kontraktteelt binnen het areaal teeltvergunningen A. geplaatst moest worden. Daartegenover stond het standpunt van de kon- servenindustrie, die in dezen volledige vrijheid eiste. Mede onder invloed van een schrijven van de Direkteur Generaal van de Voedselvoorziening, is de regeling voor 1957 zo geworden, dat per aan geslotene A. hoogstens 2 H.A. kontraktteelt bui ten de blijvende vergunning geteeld mag worden. De vergadering komt tot de konklusie, dat deze kwestie onbevredigend is geregeld. BORGSTELLINGSFONDS. Mededelingen worden gedaan over de investe ringen in de laatste jaren met garantie van het Borgstellingsfonds, hetgeen neerkomt op een ge middelde investering in de tuinbouw van ƒ8.000.000— per jaar. Deze investeringen zijn in hoofdzaak gepleegd in de provincies Zuid- en Noord-Holland, in het bijzonder ten bate van de glaskultures. In Zeeland is er weinig gebruik van gemaakt, hetgeen toch wel een gelukkige omstandigheid kan worden genoemd. Verder heeft de Minister op de Landbouw begroting een bedrag van 2.000.000.uitgetrok ken; bestemd om als krediet voor sanering van kleine vollegronds groenteteeltbedrijven dienst te doen tegen een rente van 2%. Omtrent de wijze van kredietverstrekking moeten nog richtlijnen worden vastgesteld. SUBSIDIES. De hoofdafdeling. Tuinbouw van het Landbouw schap heeft een voorstel ingediend bij 't Bestuur voor subsidiëring van verschillende instellingen, die zich bezighouden met tuinbouwkundig onder zoek. Tot heden deed het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen dit, maar zal voortaan ge schieden door het Landbouwschap. Een en ander brengt met zich mee, dat sommi ge instellingen een belangrijk hogere subsidie zullen kunnen ontvangen. De subsidie voor het Proefstation te Wilhelminadorp is bv. meer dan verdubbeld. AFZET OOGST 1956. De afzet van groenten in 1956 mag zeer bevre digend worden genoemd. Uitzonderingen daarge laten is dit erg meegevallen. Geheel anders ligt de situatie in de fruitsektor. Op dit moment zijn er nog grote voorraden fruit en over het algemeen van zeer matige kwali teit. Juist de matige kwaliteit is voor onze export positie een geweldige handicap. Het is Italië, dat zich als konkurrent op de Duitse, Franse en En gelse markt geducht laat voelen. Zij spuien de voorraden tegen elke prijs. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat er in de export-situatie nog enige verbetering zal intreden, zodra in Italië de grote voorraden zijn geruimd. In dit verband wordt er nog op gewezen, dat bij de nieuwe aanplantingen in Zeeland een behoor: lijke plaats is ingeruimd voor de zomerrassen. Eén en ander wordt zeer juist geacht, omdat in de afgelopen 10 jaren praktisch uitsluitend win- terrassen zijn aangeplant. Verder wordt nog medegedeeld, dat de afzet een punt van voortdurende studie uitmaakt. Zeer binnenkort zal hierover een belangrijk rapport verschijnen. Bovendien zal het instellen van een gemeenschappelijke markt de nodige konsequen ties met zich brengen, welke thans nog niet te overzien zijn. TUINBOUWONDERWIJS. De vergadering neemt kennis van de reorgani satieplannen op het terrein van het land- en tuinbouwonderwijs. De lagere land- en tuinbouw scholen zullen zodanig moeten worden geoutil leerd, dat leerlingen na het 6e leerjaar aan de lagere school er kunnen worden opgevangen. Bovendien zal aan de scholen hand- en vakvaar- digheidsonderwijs gegeven moeten worden. Besloten wordt op korte termijn na te gaan welke mogelijkheden er in dezen liggen voor de Tuinbouwschool der Z.L.M. te Kapelle. UITGIFTE TUINBOUWBEDRIJVEN. Er bestaan plannen om binnen afzienbare tijd over te gaan tot uitgifte van fruitteeltbedrijven in de Braakman- en Quarespolder. Een gedeelte van deze bedrijven zal waarschijn lijk beschikbaar gesteld worden voor sanerings- gevallen uit de herverkavelingsgebieden. Door de vergadering wordt de uitgifte van deze bedrijven toegejuicht. Een zeer urgent punt in dezen wordt evenwel de financieringsregeling geacht. Een regeling, waarbij de gebouwen vol ledig gefinancierd moeten worden door de toe komstige erfpachter zou de vergadering zeer onbillijk vinden. De ervaringen in de N. O. P. heb ben wel geleerd, dat de financiële konsequenties in die gevallen zeer ernstig zijn. Redelijk wordt het geacht, dat het Rijk de gebouwen voor haar rekening neemt en via een annuiteïtensysteem de rente en aflossing regelt. TUINBOUW AFZET VERORDENING. Kennisgenomen wordt van de besprekingen, welke hebben plaatsgevonden om te komen tot een nieuwe tuinbouwafzetverordening. In het Bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit is er verschil van mening aangaande enkele punten. Het blijkt dat één en ander aanleiding zal kunnen zijn tot het opheffen van de publiek rechtelijke veilplicht. De vergadering geeft als haar mening te ken nen, dat het veilingsysteem voor de reële prijs vorming voor onze tuinbouwprodukten onmis baar is en dat het handhaven van de publiek rechtelijke veilplicht zeer belangrijk is, omdat daarop de afzetregeling met Duitsland en Bel gië/Luxemburg zijn gebaseerd. SOCIALE VRAAGSTUKKEN. Aangaande de besprekingen over de nieuwe kollektieve arbeidsovereenkomst voor de tuinbouw kontraktjaar 1957/1958 kunnen weinig mededelin gen worden gedaan. In de bestedingsnota van de Regering is thans 3% loonsverhoging plus 2% vakantietoeslag toegezegd. Afgewacht moet worden wat er verder nog uit de bus komt. Wel geeft de vergadering als haar mening te kennen, dat in het tuinbouwkontrakt geen herzieningen mogen worden aangebracht, welke afwijken van het landbouwkontrakt in Zee land en omgekeerd. Het is voor Zeeland van het grootste belang, dat beide kontrakten steeds op elkaar worden afgestemd. Na nog een aantal punten behandeld te heb ben, welke ter sprake komen in de algemene ver gadering van de afdeling Tuinbouw van het K.N.L.C. op 28 februari 1957 sluit de Voorzitter de vergadering onder dank voor de zeer geanimeer de besprekingen. de L. Benoeming voorzitter en plv. voorzitter. Voor de tweede zittingsduur, lopende van 1 februari 1957 tot en met 31 december 1958, werd door de Raad tot voorzitter benoemd de heer W. Koster te Axel en tot plv. voorzitter de heer M. D. den Hollander te Goes. Garantieprijzen landbouwprodukten. Besloten werd een schrijven te richten aan het Bestuur van het Landbouwschap inzake het in de toekomst te voeren beleid met betrekking tot de garantieprijzen voor bepaalde produkten. Het prijsverloop der consumptieaardappelen werd zeer teleurstellend geacht, en het nemen van nadere maatregelen is noodzakelijk. Standaardisatie en pasteurisatie consnmptiemelk in Zeeland. De Raad stelde zich op het standpunt, dat, bij volledige afschaffing van alle subsidies op con- sumptiemelk, er geen bezwaren bestaan tegen in voering van verplichte standaardisatie en pasteu risatie van de consumptiemelk, mits er voor de zelfslijtende veehouders een zodanige regeling kan worden getroffen, dat deze groep blijft inge schakeld bij de aflevering aan de consument. Castratie van vrouwelijke varkens. Besloten werd een schrijven te richten aan de Hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouw schap, met het verzoek te willen bevorderen dat ook aan erkende castreurs toestemming zal wor den verleend tot het castreren van vrouwelijke varkens. Ingevolge de nieuwe Wet op de Uitoefening van de Diergeneeskunst is zulks sinds 1 december Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de uitvoer van land- en tuinbouwprodukten in het 4e kwartaal 1956 1.067,3 miljoen gulden tegen 1.086,4 miljoen gulden in het overeenkomstige kwartaal van 1955 (-2 Tegen over een geringere uitvoer van de akkerbouw- en veehouderijprodukten resp. 360,3 (v.j. 369,7) mil joen gulden en 541,8 (v.j. 553,9) miljoen gulden staat een hogere uitvoer van de tuinbouwproduk ten 165,2 (162,8) miljoen gulden. Het aandeel van de landbouw in de totale uitvoerwaarde daalde van 38 tot 37 vergeleken met het overeenkomstige kwartaal in 1955. 4e kwartaal Jaar 1955 1956 1955 1956 Akkerbouw 369,7 360,3 1.237,7 1.350,3 Veehouderij 553,9 541,8 1.848,4 1.865,0 Tuinbouw 162,8 165,2 618,1 687,1 Totaal 1.086,4 1.067,3 3.704,2 3.902,4 In 1956 bedroeg de totale uitvoer van land- en tuinbouwprodukten 3.902,4 miljoen gulden tegen 3.704,2 miljoen gulden in 1955 (+5%). Hiervau werd aan akkerbouwprodukten voor een Hiervan werd aan akkerbouwprodukten voor een gevoerd aan veehouderijprcdukten voor 1.865,0 (1.848,4) miljoen gulden en aan tuinbouwprodukten voor 687,1 (618,1) miljoen gulden. Het aandeel van de landbouw in de totale Neder landse uitvoerwaarde bleef onveranderd n.l. 36 In het kalenderjaar 1956 werden gefabriceerd 1.281.453.338 kg C.L.O.-mengvoeders (exclusief de z.g. boerenmengsels). 1956 slechts toegestaan indien zulks geschiedt door een dierenarts. Bestrijding aardappelmoeheid. In de loop van 1957 zullen ook van alle partiku- liere tuinen waarin aardappelen worden geteeld schetsen worden gemaakt, opdat contróle op een juiste vruchtwisseling kan plaats hebben. Arbeidsvoorziening. Gezien de moeilijkheden op het terrein van de arbeidsvoorziening in de landbouw zal een enquete worden ingesteld naar de behoefte aan vaste arbeiders en seizoenarbeiders, waarna, in nauwe samenwerking met de landarbeidersorgani saties, zal worden getracht zoveel mogelijk land arbeiders voor een langere periode op de bedrij ven te plaatsen, en de werkgelegenheid in de landbouw zo hoog mogelijk op te vberen. Aanvullende C. A. O. voor de landbouw. De Raad besloot akkoord te gaan met een tus sentijdse loonsverhoging, op basis van de door het Landbouwschap bij de Regering ingediende voorstellen. Behoudens goedkeuring door het College van Rijksbemiddelaars zullen de lonen met ingang van 4 maart a.s. bedragen Voor vaste arbeiders van 23 jaar en ouder 1.28 per uur. Voor losse arbeiders van 23 jaar en ouder 1.25 per uur. Voor paardenknechts van 23 jaar en ouder ƒ75.12 per week. In deze lonen zijn de premies voor de wacht geld- en werkloosheidsverzekering en de algemeno oudersdomswet verdisconteerd. KORT VERSLAG van de op 27 februari gehouden vergadering

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 3