DEBOEREN J E U G D ^^eelancl nu en ZATERDAG 9 MAART a.s., aanvang 13,80 uur TONEEL- en MUZIEKCONCOURS in dc „Prins van Oranje" te Goes. ÜRGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Naar een betere toekomst PROBLEMEN II Grimeur concours Vormingscursus ZATERDAG MAART 1057 137 lI Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle Met grote belangstelling heb ik het probleem gelezen dat u hier stelt. Daar om wil ik ook trachten mijn mening hierover te geven. Volgens mij heeft de schrijver van de brief, de grondslag der L. J. G. (art. 2) uit zijn verband gerukt, omdat hij anders niet kon verantwoor den dat hij zijn zoon verbood lid te worden der L. J. G. Want er is volgens mij in art. 2 helemaal geen sprake van een andere levensovertuiging. Om het duidelijk te maken zal ik hier art 2. in zijn geheel vermelden en niet afgebro ken zoals de briefschrijver deed. Dit artikel luidt: „Als grondslag voor haar arbeid, aanvaardt de L. J. G. de normen van waarheid, gerechtigheid, naastenliefde en barmhartigheid, welke zij door het geloof in Christus of door levensovertuiging verankerd weet in het Evangelie. Zij werkt volgens deze grondslag onafhankelijk van enige godsdienstige of staatkundige groepe ring". Er is dus geen sprake van dat er een andere levensovertuiging zou zijn, ge lijkwaardig aan de Christelijke levens overtuiging. Ook de laatste zin van art. 2. ver draait de schrijver weer. Hü meent hieruit te moeten opmaken dat onze L. J. G. werkt onafhankelijk van „het geloof in Christus", terwijl er staat dat zij werkt onafhankelijk van enige gods dienstige of staatkundige groepering. Dit laatste is volgens mij juist één van de goede kanten der L. J. G., daar het naar mijn mening toch al erg genoeg is dat er niet meer éénheid bestaat tus sen de godsdienstige groeperingen on derling. Als men nagaat hoevele verschillende kerkgenootschappen er in ons land zijn, is dat dan feitelijk niet bedroevend? Daarom geloof ik dat wij alleen reeds met het oog op de éénheid der Kerk, niet alleen mogen maar zelfs moeten werken in onze L. J. G. onafhankelijk van enige godsdienstige of staatkundige groepering. Middelburg. P. O. Er zal, ter beschikking van de to neelspelers, een grimeur op het Toneel- en Muziekconcours aanwezig zijn. Wil len de contactpersonen van elke groep ervoor zorgen, dat hij aanstaande don derdag een exemplaar van het betref fende tekstboekje in zijn bezit heeft! de heer Schier, Naereboutstraat 63, Goea) Denkt U ook om de boekjes voor de jury en om hun partituren K. Als wij om ons heen zien, dan komen wij tot het besef, dat er in onze pro vincie, eiland en dorp, grote en diepe ingrijpende ontwikkelingen zich gaan voltrekken. Deltaplan en Herverkavelingswet zijn de factoren, die Zeeland gaan verande ren, en hoever die veranderingen zich op de structureel, sociaal en econo misch gebied zullen strekken, valt voorshands nog niet te zeggen. Onomstotelijk staat vast, dat die ver anderingen groot zullen zijn en dat wij als jongeren ons straks aan de veran derde samenleving aan moeten passen, die zozeer een ander aspect zal hebben, dan nu. Zullen wij, als jongeren, als Zeeuwen, deze verbeteringen kunnen opvangen en dan toch onze plattelandsmentaliteit kunnen behouden? De vraagstukken, die uit dit alles voortvloeien, hebben onze volle aandacht en dienen zeker ook in „De Boerenjeugd" eens grondig bekeken te worden. DELTAPLAN. Zeeland, dat nu min of meer door zijn eilanden en, daarmee samenhangend, door zijn veren, voor het verkeer vele problemen met zich meebrengt, zal door het Delta- en Drie-eilandenplan een grote verbetering ondergaan, zodat dan onze provincie uit haar betrekkelijk isolement verlost wordt. Met het wegennet, dat dan onze pro vincie zal doorkruisen, zal het moge lijk zijn om gelijke tred te houden met dc eventuele vooruitgang en ontwikke ling op landbouwgebied en industrie. Daar vooral Zeeland in het bijzonder gehandicapt .is op 't gebied van recrea- oord, ontspanningsoorden en jeugdher berg, zal ook dat dan tot het verleden behoren als de schone plannen, die hiervoor in studie zijn, eens verwezen lijkt zullen worden. Als in de toekomst de grootse wer ken volgens het bestaande schema zul len uitgevoerd zijn, zullen de eilanden meer contact met elkaar hebben en zal het Z.-W.-kleigebied een geheel gaan vormen met Goes als centrum van de landbouw. In midden Zeeland is een vaste ver binding tussen Tholen met Z.-Beveland zeker noodzakelijk, en dat zou goed mogelijk zijn tussen Gorishoek en Ier- seke. Door deze afdamming zou dat voor Tholen en ook St. Philipsland een enorm voordeel betekenen, daar men toch voor veel zaken en formali teiten in het centrum van Zeeland te recht moet, terwijl wij toch ook zeker de scholen niet mogen vergeten, daar wij als rechtgeaarde Zeeuwen liever in onze provincie de scholen bezoeken dan elders. Volgens het Deltaplan komt Zeeuws- Vlaanderen niet zo goed uit de bus, daar zoals de plannen nu uitgestippeld zijn Zeeuws-Vlaanderen zijn vaste oeververbinding nog niet zal krijgen, en zal daardoor jammer genoeg weinig profijt kunnen trekken van de voor delen, die de afdamming van onze zee armen met zich meebrengt. Zou het werkelijk niet mogelijk zijn in de Wester-Schelde een dam met sluizen te bouwen om Zeeuws-Vlaan deren van zijn veren te verlossen? Wij hopen dat bovengenoemde sug gesties in de toekomst nog eens ver wezenlijkt mogen worden. INDUSTRIE. Door de afdammingen en daardoor ontstane gemakkelijke vervoersmoge lijkheden zal de industrie in Zeeland op grotere schaal uitbreiding zoeken en zal daarbij de landbouw niet voor problemen gesteld worden, inzake hun arbeidsvoorziening De industrie die voor de welvaart in een streek van groot belang kan zijn, zou op onze eilanden wel eens voor de landbouw minder aangename gevolgen kunnen hebben. Als wij zien dat nu al bij de arbeids- toppen jn de landbouw te weinig ar beidskrachten aanwezig zijn, vragen wij ons met zorg af, hoe dit in de toe komst zich zal ontwikkelen. De industrie die nu al veel van de arbeidskrachten van het platteland naar zich toetrekt, zal straks zeer zeker bij de zich uitbreidende industria lisatie in onze provincie veel van onze geschoolde arbeiders opslokken. We zien, dat vooral de jongeren zich tot de industrie aangetrokken voelen, ondanks dat de beloning in de landbouw veelal hoger is dan in de industrie. Vanzelfsprekend dient men voor ves tiging der industrie te zijn, in die ge bieden waar de meeste arbeidskrach ten ter beschikking staan, b.v. rond een stad of het centrum van een gewest. Maar toch zal men grote aandacht moeten besteden aan eventuele indu strievestiging op ons platteland, wil men in de toekomst voor de landbouw over voldoende geschoolde arbeids krachten kunnen beschikken. HERVERKAVELING. Wij zien dat in de herverkavelings- gebieden in Zeeland veel arbeidskrach ten werkzaam zijn, dus zullen als dit arbeidsobject voleindigt is, ook weer velen een andere werkkring moeten vinden. Deze groep zou eventueel in de zomer in de landbouw opgenomen kunnen worden, terwijl in de winter maanden deze groep in een daarvoor gevestigde industrie werkzaam zou kunnen zijn. Als men in ons gewest ziet hoe door de herverkavelingswerkzaamheden de percelen grond omgewoeld worden door egalisatie en drainage, hoe bedrijven veranderd worden door aanleg van wegen en waterleidingen en toewijzing van andere kavels, dan komt men on der de indruk van dit gigantisch ge beuren en kan het niet anders of de vraag dringt zich aan ons op, hoe zal men zich aan de gewijzigde omstandig heden aanpassen, als dit alles weer verleden tijd is. Wanneer we kijken naar die gebieden waar de herverkave ling een feit is, dan krijgt men daar geen ongunstige indruk van, dus zul len we hopen, dat ook bij ons de voor delen groter zullen zijn dan de nadelen. Momenteel kunnen we hier echter niet veel van zeggen, want wij zijn in het stadium van de patiënt die op de ope ratietafel ligt en die niet weet hoe de uitslag van de operatie zal zijn. Door de gewijzigde omstandigheden in onze provincie, zullen wij als jonge ren zeker met onze tijd mee moeten, ja zelfs vooruit zijn, willen wij met an dere streken van ons land kunnen con curreren in de landbouw. VERENIGINGSLEVEN. Omdat te kunnen bereiken zal ook In het verenigingsleven meer gang moeten komen en ook onze jeugdorga nisatie zal haar taak moeten aanvoelen om de landbouwjongeren samen te bun delen en straks als een sterke gemeen schap een woordje mee te kunnen spre ken in de Zeeuwse agrarische proble men. Landbouwjongeren, wil men in Zee land naar een betere toekomst, dan zal men naast praktische ervaring, ook theoretische kennis moeten opdoen, om de problemen in de toekomst het hoofd te kunnen bieden, maar ook door ac tief een plaats in te nemen in het ver enigingsleven. Br. Door samenwerking van de L. J. G., de C. J. V. F. en het centrum „Hedenes- se" zal er ook dit jaar wederom een vormingscursus voor Zeeuwse meisjes worden gehouden van 1115 maart; een cursus die eventueel ook gedeelte lijk kan worden meegemaakt. Uit de betreffende folder nemen we over: De volgende onderwerpen komen aan de orde: „Hoe hoort het eigenlijk?"; krantlezen; rytmische gymnastiek; een mode-praatje („Hoe kleed ik mij een voudig en smaakvol?"; een mode-ont werpster zal ons hierbij helpen); „be roepskeuze"; „wat is het verschil tus sen kunst en rommel?"; „hoe richt ik mijn huis/kamer in?" (binnenhuisar chitect) „welke films zijn de moeite waard en welke niet?" (een inleiding over ontstaan en groei van het film wezen, waarna we ook naar een film gaan kijken); handenarbeid: we maken wat, waarvan het de moeite waard is 'tmee naar huis te nemen als souvenir; „hoe luisteren we naar muziek?" (waar bij de moderne jazz, de klassieke muziek en de dansmuziek aan de orde komen, alles met platen)„hoe vieren we thuis feest?"; en uiteraard is zelfs dit nog niet alles! We zullen voldoende tijd in ruimen voor ontspanning; volksdans, zang, spel en sport beoefenen; en ook één keer zelf gaan koken en er dan een feestelijk dineetje van maken! Wij hopen, dat het op deze cursus, die vanuit de hoger genoemde samenwer king al voor het derde jaar gehouden wordt, storm zal lopen! Folders met nadere gegevens zijn bij de streek-secretaris(resse) verkrijgbaar. K.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 13