&JA\A\RiB en rAAPê£W3PQPT~ RADIO 117 Ook Uw zaaizaad via de coöperatie ZATERDAG 2 3 FEBRUARI 19 5 7 Het wordt dinsdag 26 febr. a.s. een belangrijke dag voor de ponyhouders in Zeeland. Voor het eerst is onze provincie n.l. opgenomen in het keu ringsplan van het Ned. Shetlandpony-stamboek en komt de jury de Zeeuwse pony's beoordelen. Het programma voor deze dag is als volgt samen gesteld St-Maartensdijk 9.uur op Bouwmanslust (Ver maas); Rilland 11.uur op Lindezorg (J. Boot); Goes 14.—uur op de Westwal; Koudekerke 16.uur bij smederij Cyvat. Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland zijn dus niet in de keuringsplaatsen betrokken. Noord-Beveland kan eventueel naar Goes komen, hoewel het veer altijd wel een obstakel is. Dat bovengenoemde gebieden niet in het keu ringsplan zijn opgenomen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat uit deze streken geen pony's zijn aangeboden. Nu weten wij niet goed, hoeveel van deze diertjes op Schouwen-Duiveland zijn, maar in Zeeuws-Vlaanderen zijn er ongetwijfeld wel zo veel, dat ook daar een keuring gehouden zou kun nen worden. Mocht deze keuring dus dit jaar een succes worden, waar we niet aan twijfelen, dan kan ook mogelijk Zeeuws-Vlaanderen volgend jaar in het keuringsplan worden betrokken. Maar dan zullen de betrokken pony-houders hun mede werking moeten verlenen. Ook in Schouwen-Dui veland is zulks natuurlijk mogelijk. Wie van de pony-houders spant zich hier voor Degenen, die belangstelling hebben voor deze keuringen, kunnen ook 's avonds nog het een en ander opsteken. Dan zal de heer Addink, de secre taris van het Ned. Shetlandpony-stamboek, n.l. een lezing houden met lichtbeelden in café-restau rant „De Eendracht" op de Grote Markt te Mid delburg. De heer Addink begint om 7—uur en iedere belangstellende is natuurlijk van harte welkom. Er zal dan een uiteenzetting worden gegeven over het wezen van het Shetlandpony-stamboek. Verder worden de keuringsvoorschriften en -regle menten besproken en zal ook een eventuele ver tegenwoordiging van Zeeland in het Ned. Shet landpony-stamboek aan de orde worden gesteld. Al met al dus een belangrijke avond, waar geen van de Zeeuwse ponyhouders mag ontbreken. Laat de leiding van het Stamboek er van over tuigd worden, dat er in onze provincie een leven dige belangstelling is voor de fokkerij van Shet- landpony's. In Middelburg was het vorige week vrijdag feest. Toen werd n.l. het 40-jarig bestaan gevierd van „Hippos", de bond van paardenfokkers op Walcheren. Ongetwijfeld hebben de Walcherse paardenfokkers de laatste jaren frappante suc cessen weten te bereiken. Een kampioenschap op de Nationale te Den Bosch en zelfs een jaar een dubbel kampioenschap is waarlijk geen kleinig heid. Wanneer we van de oud-voorzitter horen, hoe het er 40 jaar geleden bijstond, dan is er zeer veel bereikt. Dat de paardenfokkerij leeft op Walcheren, be wijzen de keuringen van de laatste jaren. Ik ge,- loof, dat er nergens zoveel belangstelling voor heerst als juist op Walcheren. En dat men het niet alleen bij het trekpaard laat, moge blijken uit het feit, dat er twee verenigingen zijn van landelijke ruiters en bovendien naar verhou ding althans een belangrijk aantal pony's. Gelijk met de viering van het 40-jarig bestaan ging de voorzitter van „Hippos" met „pensioen". Zijn zoon, de heer Iz. de Buck, volgt hem op. Gaarne wensen we hem een succesvolle leiding toe en tevens dat „Hippos" de volgende 40 jaren nog veel mag bijdragen tot de verbetering van het in dit gewest zo populaire paard. ROSSINANT (Advertentie.) Big Ben C. B. schokkers Zelka C.B. Schokkers De herinnering, die wij aan het meteorologische jaar 1956 behouden, is die van een koud, nat en somber jaar, een jaar, dat in verschillende opzich ten doet denken aan 1954. Met een gemiddelde etmaaltemperatuur. bere kend over het gehele jaar (en voor De Bilt) van slechts 8.1 C tegen normaal 9.4 moeten wij 70 jaar terugg aah om een kouder jaar te vinden dan 1956. In totaal bracht het afgelopen jaar ruim 200 uren zon minder dan normaal waarmee het een van de somberste jaren van de laatste eeuw is geworden. De 4 zomerse dagen tegen 23 in een normaal jaar, behoeven geen nader betoog. Alleen neerslag had den we teveel, het landgemiddelde bedroeg bijna 800 mm, hetgeen bijna 100 mm meer is dan nor- maal. Zoals gebruikelijk geven we het verloop van de drie belangrijkste weerfactoren, temperatuur neerslag en zonneschijn in een hierbijgaande grafiek weer. Deze gra fiek geldt voor het meteorlogische jaar en omvat dus het tijdvak december 1955 tt/m november 1956. Onze gegevens zijn weergegeven per decade. Bij de weergave van de neerslag en de zonneschijn is de maandsom of het maandgemidctelde door een getrokken lijn aangeduid: een stream- lijn geeft de normale hoeveelheid aan. In de temperatuurgrafie'- is het normale verloop in een streeplijn geschetst. Het verloop van de tempera- er wat schot in. Al met al was het een laat voorjaar geweest, het derde in successie, iets wat voor zo ver wij konden nagaan deze eeuw nog niet was voorgekomen. De hoop op een goede zomer werd helaas de bodem ingeslagen, juni was bijzonder koud en daarenboven arm aan zon, juli was maar weinig beter en nog veel natter dan juni. Augustus normaal al een natte maand, bracht dit jaar bijna .de dubbele hoeveelheid neerslag, in vele streken werden door al dat natte weer belangrijke oogst- verliezen geleden. In vergelijking tot de vooraf, gaande seizoenen liet de herfst de beste indruk achter, de derde decade van september bracht nog wat onverwacht zomers weer. Het droge weer van november maakte dat de herfstwerkzaamheden be hoorlijk op tijd konden worden afgesloten. WECROVCRZICMT 19S6 lANDGCMIDDELDC) NOV. ©oor 1)1. Sc/iarringa ©r. Ir. Vost tuur in 1956 is weerge geven met een getrok ken lijn, het verloop van de maximum tempera tuur door een streep- puntlijn en het verloop van de minimum tempe ratuur door een punt- lijn. Uit het overzicht blijkt o.m. dat van de 12 maanden er 6 natter waren dan nor maal en 6 droger. Het overschot van de te natte maanden was echter veel groter dan het tekort in de droge maanden. Voor- ai januari, juli en'augustus vallen in de figuur op met alle meer dan 100 mm neer slag. In de temperatuurgraf'ek vallen vier koude maanden op. In de eerste plaats februari, die ongekend strenge vorst bracht, dan april dat zorgde voor een zeer laat voorjaar, en dan liefst twee van de drie zomermaanden. Temperaturen hoger dan normaal gaven alleen december en januari, ook september liet een goede in druk achter vooral dank zij de zonnige warme derde decade. Het jaar begon met zeer zacht weer, december en januari brachten geen vorst van betekenis, de derde decade van inuari viel op door veel neerslag (evenveel als in een normale januarimaand). De laatste dag van januari begon een vorstperiode die tot einde van februari duurde. De tem peratuur daalde op verschillende plaatsen tot meer dan 20 C onder nul. Vele wintergewassen leden schade. Even plotseling als de vorst was ingetreden kwam ook het einde. Maart bracht een belangrijke temperatuurstijging, maar deze kon toch niet ver hinderen dat in vele streken van ons land de voor jaarswerkzaamheden twee tot drie weken later be gonnen dan normaal. De zeer koude april stagneer de de groei van de gewassen en eerst in mei kwam VER PLICHTE VOORJAARSSTIER EN KEURINGEN 1957. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Maandag 25 februari. Breskens 9.uur Café Milliano Hoofdplaat 10.uur Gemeentehuis Biervliet 11.uur Café Oublie IJzendijke 13.30 uur Markt Waterlandkerkje 14.30 uur Dorp Schoondijke 15.30 uur C. Wijffels Dinsdag 26 februari. 9.15 uur Wed. v. Iwaarden 10.— uur Muziektent 11.30 uur Muziektent 13.30 uur Café Cornelis 14.30 uur Gemeentehuis Woensdag 27 februari. 9.30 uur Ed. Blondeel 10.30 uur Wed. Blondeel 11.30 uur Café Ceulenaere 14.uur Beestenmarkt 15.uur Ledelplein Vrijdag 1 maart. 8.30 uur Muziektent 9.30 uur Hotel Walcheren 11.15 uur P. Verhage (Zoutel.) 13.30 uur L. Vos 14.30 uur Bvj de kerk 15.30 uur Bij de kerk 16.30 uur Bij de kerk Cadzand Retranchement Zuidzande Nieuwvliet Groede St. Kruis Eede Aardenburg Sluis Oostburg WALCHEREN Souburg Koudekerke Biggekerke St. Janskerke Meliskerke Aagtekerke Domburg In een jaar met een zo uitzonderlijk weersvor- loop worden gemakkelijk records gebroken. Dit was wel vooral het geval met februari. De nacht van 15 op 16 was de koudste februarinacht sedert meer dan 100 jaar. De gemiddelde temperatuur in het etmaal van de 16e was met -14 m' C te De Bilt de laagste die sedert 21 januari 1850 was voor gekomen. Op die dag werd ie Uithuizermeden een temperatuur van 26.8 gemeten, een temperatuur zoals in ons land nog nooit in februari werd geno teerd. Wat de gemiddelde temperatuur over de ge hele maand betreft, deze was lager dan ooit in ons land werd waargenomen, d.w.z. in elk geval niet na 1705. Het aantal zomerse dagen was dit jaar wel bijzon der gering, n.l. 4, een aantal dat lager is dan sedert 1849 in enig jaar werd opgetekend. Om een indruk te geven van het verschil met de zomer van 1947 vermelden wij, dat in dat jaar 62 zomerse dagen werden opgetekend. De hoeveelheid neerslag riep herinneringen op aan twee jaar geleden. Over het gehele jaar genomen was 1954 iets natter dan 1956. Het landgemiddelde bedroeg toen 321 mm tegen 306 in 1956. DE LANDBOUWRUBKIEK OP 25 FEBRUARI In de radiorubriek van 't Ministerie van Land bouw zal op maandag 25 februari a.s. van 19.45 20.00 uur over de zender Hilversum I een vraagge sprek over de arbeidsproduktiviteit in de land bouw worden gehouden met de inspecteur voor de Landbouwvoorlichting, ir. J. M. A. Penders. De uitzending zal worden besloten met een ge sprek met de boer van Nooitgedacht over de op fok van kuikens, naar gegevens van ir. P. J. van den Bremer, rijkspluimveeteeltconsulent in Box tel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 9