Centrale premiekenring van Hengsten te Goes Enkele nieuwe K.I.-stieren in Zeeland 116' De lezers hebben reeds, heet van de naald, kennis kunnen nemen van de volledige uitslag van deze keu ring waarop een zeer belangrijk percentage hengsten werd voorgebracht die nog kort tevoren, in verband met de verplichte keuringen namelijk, in het nieuws waren. Wij zullen dus, wat dat betreft niet al te uit voerig zijn, want in herhalingen vallen heeft weinig zin. Vast staat dat deze centrale keuring best slaag de. 'tWeer was uitstekend, de klassen driejarige hengsten waren ongemeen interessant, wat niet wil zeggen, dat alles best was wat in deze leeftijd werd voorgebracht, en er was uitzonderlijk veel publiek. Ook waren er veel kopers, die zich vooral voor de Jongste editie interesseerden, zoals dat trouwens meestal 't geval is, maar zaken van betekenis wer den er tijdens de keuring niet gedaan. Inmiddels is er al heel wat verkocht in Zeeland en als nog lang niet alles dat voor verkoop bestemd is, is geruimd, dan kan dat nog komen, want 't is nog betrekkelijk vroeg. Eén ding achten we bedenkelijk, dit namelijk: dat men in Zeeland zo gemakkelijk zijn allerbeste jonge paarden verkoopt. Voor goed geld uiteraard en dat is natuurlijk de basis van heel de opfokkerij, maar op deze wijze verlaat toch ook weer menig goed paard dat men zelf uitstekend zou kunnen gebruiken de pro vincie. En dat betreuren we, gezien het feit dat de oudere hengsten, de goede niet te na gesproken, ge middeld niet op het kwaliteits-niveau staan dat in feite nodig is voor deze provincie met zijn weliswaar sterk ingekrompen fokkerij, maar tevens met zijn nog steeds talrijke uitstekende merries. Positief zeker weten we niets, maar bedriegen de voortekenen niet dan staan er weer invoer-plannen op stapel en deze zijn toe te juichen als een klasse- paard daardoor naar Nederland komt, maar men weet hoe moeilijk dat is tegenwoordig en men weet ook hoeveel al is ingevoerd in de loop der laatste jaren dat op genoemde kwalificatie geen aanspraak maken kan. Maar wel méér geld kostte dan betere waar in eigbn land. Dat is jammer en daarom waarschuwen we maar weer eens, al zullen deze opmerkingen wel gelijk gesteld kunnen worden met de stem eens roe penden in de woestijn. Vóór tot de premiekeuring werd overgegaan werd bij herkeuring goedgekeurd de driejarige Eglon van de Biezen (Vengeur d'Amice x Urbain van Certain) van J. v. Hal-Buzeijn te Eede en D. Dekker te Axel. De hengst die in Den Bosch was afgekeurd had in middels een ware metamorphose ondergaan in zijn voordeel. Hij was nu correcter, stond beter op zijn voeten en liet zich in 't algemeen beter zien. Deze zoon van de nationale kampioene Mirza van Mina is typisch, best van koffer, goed gespierd en heeft vrij zware en voldoende correct afgewerkte benen, hij is als hengst gebouwd en kon nu vlot worden goedge keurd. Driejarige hengsten, grote maat. Behoorlijke rubriek met goede koppaarden. Ia. Frits van Keigerslioeve, d. Quarré, van G^Doens te IJzendijke en A. J. Catseman te Biervliet, verdient deze hoge klassering. Indrukwekkend paard met type, lijnen en hengstuitdrukking; staat goed op goede zware benen en gaat vlot; best paard met toekomst, lb. Union, d. Quarré, van A. J. Catseman te Biervliet. Kort, typisch met snit en schouders, iets nauw vóór, met goed gespierde achterhand en zeer bevredigende gangen. 2a. Nico v. Bonimanshof, d. Nico van Melo, van Fa. D. A. Timmerman en Zn te Kattendijke en G. van Strien te Wolphaartsdjjk. Zwaar en massief met type, een korte rug en een zwaar geraamte, gaat best, in de achterhand even eenvoudig. Deze paarden hadden hun vorm sedert de verplichte keuring be waard, 'tgeen van meerdere maar lang niet alle ge zegd kon worden. Driejarige hengsten, midden maat. Ook hier een bevredigende doorsneekwaliteit met goede paarden op de hoogste plaatsen, la. Victor van Rozenberg, d. Victor van Eversdam, van Jac. de Put ter te Axel en C. A. v. Waterschoot te Rozenberg. Voor 't moment positief 't kopnummer; extra genre, benen rondom goed, behoorlijk gespierd en correct ge plaatst, voeten goed, schouder wat kort, draf extra, lb. Costaud van Brunette, d. Costaud de Marche, van M. D'Hoore te Sluis had meer massa gekregen sedert de verplichte keuring, wat ook hoog nodig was. Van nature wat weinig massaal en breed, maar het totaal beeld zal aanzienlijk verbeteren zodra het gebit weer normaal is. Staat goed op goede expressieve benen en beste voeten en beweegt zich correct en gemakke lijk. 2a. Castro van Kasteelshof, d. Nico van Beek, van Jac. de Putter, Axel. Heel mooi, met soort en manieren, in 't achterbeen niet te sterk. Driejarige hengsten, kleine maat. Goede klasse. Ia. Nico v. 't Kerkje, d. Nico v. h. Zwartewater, van W. de Feijter en R. de Milliano, Oostburg. Best gesloten en soortig, in bovenlijn regel matiger dan in Oostburg, met veel uitdrukking in zijn zware, gespierde benen, stapt iets toontreder, in draf beter dan best. lb. David van Pondok Rawa, d. David v. d. Louisa, van R. Hendriks, Hulst. Vrij goed type, anatomisch goed gebouwd, behoorlijk gespierd, met goede benen, voeten en gangen, de staart is veel te lang gelaten wat hem ontsiert, lc. Gambo v. d. Liter, d. Nico v. h. Zwartewater, van C. N. den Hamer te Schoondijke en Omer Plasschaert te Oostburg. Zeer expressief met type en gangen, mooi in hoofd, hals wat zwaar, kleine tekortkomingen in details en met veel natuur. We vernamen dat hij eerst tweede stond en we zouden hem daar gelaten hebben. Frits van Reigershoeve, Victor van Rozenberg en Nico van 't Kerkje dongen naar de Tivoli-beker, die jaarlijks door de heer Huige ter beschikking wordt gesteld. De laatste won, zij het niet onbedreigd, over- gens onder groot enthousiasme. Vierjarige hengsten, grote maat. Numeriek van onbetekenende klasse waarin de best gelijnde, op vier beste benen staande David, d. Nico v. Ella, van J. der WeduWen te Kerkwerve e.a., als hij nog wat zakken wil, het in de toekomst nog een heel eind kan brengen en weinig moeite had met zijn con current: 2. Mac van Rondeputten, d. Nico van Annie, van M. v. Fraaijenhove te Axel. Vierjarige hengsten, kleine maat. 1. Costaud van de Heihof, d. Costaud de Marche, van M. d'Hoore te Sluis e.a. Gestopt paard met iets veel hals, in de achterhand een wat ronde lijn en goed ge spierde, niet overzware kwaliteitsbenen, beste voeten en beste gangen. 2a Costaud van de Hor, d. Costaud de Marche, van Jac. de Putter, Axel. Deze, wat gerek- ter dan de vorige, lijkt meer nog op de beroemde va der; in schenkel wat minder gespierd, stapt voldoende goed, voeten best en extra in draf; zeer elegant paard dat door adel en lijnen de aandacht trekt. 2b. Elegant v. 't Hoogland, d. Dirk van Aldengoor, van Al Serra- rens, Ossenisse. Typisch, i.iet uitdrukking en vlotte, vrij correcte gangen; aanvankelijk tweede; kwestie van „new look" wellicht. Vijf- en zesjarige hengsten, grote maat. 1. Unicum v. Monnikenhof, d. Nico van Ella, van Fa. D. A. Timmerman en Zn te Kattendijke. Massief en diep, grof en gespierd, stapt vrij goed, draf best, even hoog in 't kruis, de voeten beslaan wat te wei nig bodem; hengst in algemeen voorkomen. 2. Huib van Zeeduin, d. Nico v. d. Heiblöbm, van J. Maljaars, Oostkapelle. Massaal en goedsoortig, met grof been- werk, behoorlijk in beweging. 3. Leon van de Een dracht, d. Nico van de Heibloem, van Gebr. Goes, 's-Heerenhoek. Typisch en grof, wat onafgewerkt, in gangen wat op zijn retour. Vijf- en zesjarige hengsten, kleine maat. la. Successeur, d. Nico van het Zwartewater, van stallen de Dobbelaere te IJzendijke en A. J. Catse man te Biervliet. Typisch met de adel en de snit van de kampioene Jenny die z'n moeder is, beenwerk goed, voldoende gespierd, goed in draf; niet te machtig paard maar van een zeldzame distinctie, lb. Nico v. Hoosterhof, d. Nico van Beek, van Willem de Buck, Meliskerke. Diep, massief en extra van type, boven benen goed gespierd, wat weinig forse basis. 2a. Mare van de Liter, d. Moustic van Urbain, van C. N. den Hamer te Schoondijke en G. v. Hal te St. Kruis. Extra soort, met veel uitdrukking en kleine oneffenheden in onderdelen; staat vóór wat nauw; mals en aan trekkelijk paard. Oudere hengsten, grote maat. 1. Maurits van Geneind, d. Nico var. Beek, van C. N. den Hamer te Schoondijke en G. v. Hal te St. Kruis. Mannelijk en kort gebouwd, met schouder en benen, toont wat sleet in stap. Oudere hengsten, kleine maat. Een paar goede paarden aan de kop, voor 't overi ge een matige categorie. 1. Sénateur d'Amice, d. Nico van Beek, van Ass. „Tholen". Rondom goed, met type en behoorlijk gespierd, goed geplaatst beenwerk, zijn hals wordt wat zwaar en zijn overvloedig garni tuur had o.i. wat beter gesoigneerd kunnen zijn. 2a. Max v. Lindershof, d. Jan, K. 1903, van W. de Buck en Zonen, Meliskerke. Massief, grof en gespierd, met voldoende snit en nog beste draf. 2b. Vainqueur van Eversdam, d. Nico van Annie, van J. W. Scheele, Axel. Middenzwaar, zondigt wat in de rug, ^-oed soort, aar dig beenwerk. Drie hengsten, Sénateur, Costaud van de Heihof en Successeur bleken tenslotte de meest serieuze kam pioenschapspretendenten. De laatste behaalde de titel die erfelijk schijnt in de familie. Niet zonder ernstige tegenkanting overigens van vooral Costaud van de Heihof, die zijn lang niet geringe kansen zeer goed verdedigde. De aanwezige oud-kampioenen, waarvan Guido en Wilfried een Zeeuwse titel op hun naam hebben staan, en Honved I een Duitse, sloten de rij. Veel heb ben we van hen niet gezien. COLENBRANDER. De stier Broekster Albert 3 is geboren 1 juli 1955 op het fok veebedrijf „Broekster" van de heer U. Wiegersma te Donkerbroek (Fr.). Zijn gehele afstamming is opgebouwd op zeer goede Friese bloedlijnen. Zijn vader is de stier Raerder Olympus, no 41924 F. R. S., welke door Hitje's Adema A., no. 37910 F. R. S., een kleinzoon is van Adema 279, no. 29608 F. R.S. (R. P. S.) De laatstgenoemde stier, Adema 279, is vader van de West Zeeuws- Vlaamse K. I.-stier Witzij's Adema. Vaders-moeder is de in, het stamboek zeer hoog gewaardeerde pref. stam moeder Pietje 73, een dochter van de bekende Eduard, 28761 F. R. S. (R. P. S.). De moeder van Broekster Albert 3 is de koe Al'oertje 57, no. 187921 F. R. S. Deze Albert je 57 heeft sinds kort het praedicaat pref. stammoeder gekregen. Zij is door Neres, 31143 F. R. S. een kleinzoon van Ceres Adema, 27770 F. R. S. van de bekende stal van de heer S. A. Knol in Hartwerd. We geven hieronder de afstamming van Broekster Albert 3 in. schematische vorm V. V. Hiltje's Adema A. Van zijn moeder, Albertje 57, is de volgende produktie bekend: 1.11 3.1 4.2 5.3 6.4 7.5 4606 5277 6303 5209 5385 6185 4,25 4.33 4,40 4.34 4,55 4,29 326 316 330 327 337 389 driespeen Van P;etje 73, vaders moeder, zijn de produktiegegevens als volgt; 2.3 3.3 4.3 5.5 6.7 7.7 8.8 10.0 2908 4834 5430 5870 4904 4519 6184 6234 4,16 4.03 3,99 4,18 4,06 4.04 4,00 4,15 322 324 324 368 304 333 421 323 Broekster Albert 3 V. Raerder Olympus, 41924 F. R.S. (R. P. S.) 77 pnt. M. Albertje 57, 187921 F. R.S. Pref. Stamm. 85 pnt. 37910 F. R. S. 84 pnt. V. M. Pietje 73, 166593 F. R. S. Pref. Stamm. 87 pnt. M. V. Neres, 31143 F. R.S. 80 pnt. M. M Albertje 55, 171279 F. R.S. 78 pnt. Naast een goede exterieur-afstamming, met twee pref. stammoeders in twee generaties, is ook de produktie-afstamming van Broekster Albert 3 alleszins t>evredigend. Moeders-moeder, Albertje 55, heeft als volgt geproduceerd: 2.2 3537 3,94 294 3.2 4293 4,01 286 4.3 5494 3,93 315 5.4 5395 4,07 326 6.5 5608 4,04 321 7.6 4615 3,83 239 De moeder heeft een goede, regelmatige produktie met een prima vetge halte, vooral wanneer we in aanmerking nemen, dat tijdens de laatste drie lactatieperioden maar uit drie kwartieren werd gemolken. De produktiestaat van Pietje 73 is eveneens regelmatig, maar de melkgift kon van verschillende lijsten wat hoger zijn. Het vetgehalte is goed. Albertje 55 tenslotte vertoont ook weer een regelmatige produktie, met een redelijke melkgift en goed vetgehalte. Broekster Albert 3 werd begin december 1956 door de Walcherse K. I.-ver- eniging aangekocht en 22 december op het stierenstation geleverd. Hij heeft zich ondertussen goed aangepast, zodat inmiddels keuring voor opname in het N. R. S. is aangevraagd. In verband met de sluiting van het stierenstation voor het publiek vanwege inenting van de stieren tegen mond- en klauwzeer, is deze inschrijving enkele weken uitgesteld, zodat we thans nog niet kunnen vermelden hoe hij gewaardeerd zal worden. Dit zal zo mogelijk worden ver meld in één van de volgende tips van de hoofd-inseminator, waarbij dan ook zijn stamboeknummer vermeld zal worden. Broekster Albert 3 is inmiddels voor de K. I. ingeschakeld. Gezien zijn exterieur en afstamming, zien we met vertrouwen zijn fokresultaten tegemoet. M. NIEUWENHUYSE, Hoofd-Ass. bl/d Rijksveeteeltconsulent

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 8