van de vergadering van het gehouden op maandag Dagelijks Bestuur der Z. L. AL, 18 februari 1957 te Goes Zitdagen- Boekhoud- bureau liLo£V~ss Gras- en Klaverzaden Gebrs De Jongh - Goes No.2365 Frankering Wf ationnement: Terneuzen ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 45e Jaargang» waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ •o de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND De Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, heet alle aan wezigen van harte welkom en opent de vergade ring. Een speciaal woord van welkom richt spre ker tot Dr. Tesink, die als adviserend lid voor de eerste maal een vergadering bijwoont. Nota inzake beperking van de bestedingen. De Regering heeft aan de Staten Generaal de nota toegezonden inzake een beperking van de bestedingen en deze nota is hiermede tevens voor publiciteit vrijgegeven. Juist op de ochtend van de vergadering van het Dagelijks Bestuur hebben de ochtendbladen uitvoerige beschouwingen aan deze belangrijke beslissing van de Regering gewijd. De Voorzitter heeft de nota reeds kunnen door lezen, doch, daar zij een zeer uitgebreide en niet eenvoudige stof sterk samengetrokken behandelt, zich nog geen overdacht standpunt over de inhoud kunnen vormen. De toelichting, die hij, speciaal over de passages die aan de landbouw zijn gewijd, wil geven, moe ten onder dit voorbehoud worden bezien. In totaal heeft de Regering besloten, dat aan de landbouwsector een bedrag van 200 miljoen gulden dient te worden toegewezen, dat de bedoeling heeft de positie van de landbouw, zoals die in de afge lopen jaren is geworden, te verbeteren. Daarnaast zal aan de landbouwsector een bedrag van 100 miljoen gulden ten goede gaan komen, als gevolg van een stijging van de kostprijzen over het jaar 1956. De verdeling van deze bedragen over de ver schillende onderdelen van de kostprijsberekening, zoals die ook door het Landbouwschap in de be kende eisen aan de Regering zijn voorgelegd, en de verdeling van de be'asting over het Landbouw Egalisatiefonds (L. E. F.) en over de consument, ziet er als volgt uit: 1. Wijziging van de grondslagen van de kostprijsberekeningen a) eigenaarslasten b) beloning van de boer 2. Verhoging loon arbeiders 3. Stijging v. d. kostprijs over het afgelopen jaar Naast dit punt is ook van belang, dat door de voorgenomen verlaging van de consumentensubsi die op melk en suiker een bedrag een bedrag van 75 miljoen gulden extra ten laste van de consu ment zal worden gebracht. Van de eisen van het Landbouwschap, die een totaal bedrag van 350 miljoen gulden besloegen, zal nu dus 200 miljoen gulden gerealiseerd worden. Het verschil zit vnl. in de doorberekening van de volledige eigenaarslasten. De Regering acht de verschillende onderdelen van dit punt niet voldoen de door het Landbouwschap gemotiveerd, en kiest ook ten dele andere uitgangspunten voor de be rekeningen. Het is bekend, dat vertegenwoordi gers van het Landbouwschap deze kwestie in de naaste toekomst, tezamen met ambtenaren van het Ministerie van Landbouw zullen bestuderen, terwijl ook het L. E. I. hiertoe verder een taak is toegedacht. Zoals blijkt, zal er toch een bedrag van 50 mil joen gulden beschikbaar gesteld worden tengevol ge van een doorberekening van een zeker deel der eigenaarslasten. De Regering is nl. bereid de vol gende bedragen voor grondrente en grond- en ge- bouwenlasten in de berekeningen van de garantie prijzen op te nemen. WISSENKERKE: Woensdag 27 febr. in hotel „De Kroon." OOSTBURG: Woensdag 27 febr. in café „De Windt." TERNEUZEN: Woensdag 27 febr. in hotel „Des Pays-Bas." ZIERIKZEE: Donderdag 28 febr. in hotel „Huis van Nassau." MIDDELBURG: Donderdag 28 febr. in café „De Eendracht" Deze beloning van de boer voor bedrijfsleiding en handenarbeid zal jaarlijks worden herzien aan de hand van de ontwikkeling van de algemene loonindex. Mening van het Dagelijks Bestuur. Hoewel deze nota pas bij het begin van de ver gadering ter tafel is kunnen komen, wil het D. B. toch een zeer voorlopige mening over de inhoud uitspreken. In de eerste plaats juicht het bestuur het toe, dat er nu eindelijk een Regeringsbeslissing is ge vormd. Over de doorberekening van de bedrijfs- leidersvergoeding is het verheugd. Ofschoon de kwestie van de doorberekening van de eigenaars lasten lang niet voldoet aan de door het Land bouwschap gestelde wensen, betekent de regeling, zoals die door de Regering wordt voorgestaan, een betrekkeiijke verbetering, omdat voor het onder- Bedrijfs- grootte ha Weidebedrijven 18 10 Gemengde bedrijven Akkerbouwbedrijven: noordelijke zeeklei 50 Veenkoloniën 25 De Regering is echter van mening, dat het onder de huidige omstandigheden niet mogelijk is de gevolgen van de verhoging van de normen voor bedrijfsgebouwen in de kostprijsberekeningen op directe wijze te financieren. Zij heeft daarom de oplossing gekozen de hierbedoelde bedragen (i.e. de uit de tabel voortvloeiende pachtverhogingen. Red.) niet onmiddellijk aan de producenten uit te keren. D.w.z. dat zij hier met producenten bedoelt de gebruikers van de bedrijfsgebouwen. De be dragen waar het hier om gaat, die dus in totaal ongeveer 50 miljoen gulden belopen, zullen voor lopig worden geblokkeerd door deze in te schrij ven op een grootboek ten name van de eigenaren der gebouwen. In het geval dat het gebouw ver pacht is, zullen zowel de eigenaar als de gebrui ker van deze inschrijving mededeling ontvangen. De gebruiker zal op grond daarvan bij de betaling van de pacht een gelijk bedrag in mindering mogen brengen, nadat eerst alle pachten van behuisd land met bovengenoemde verhogingen zijn herzien. Eén en ander betekent, dat hier dus een soort- Nieuwe pachten Huidige pachten in de kostprijs- in de kostprijs berekening berekening guldens per ha 175 135 142 102 180 160 150 140 Totaal Waarvan ten laste van het L. E. F. consument (in min. gld.) 45 5 80 45 15 10 65 35 50 125 25 100 gelijke weg gevolgd zal worden als bij de voorge nomen huurverhoging. Het spreekt vanzelf, dat deze gehele regeling, zodra zij nader is uitgewerkt, uitvoerig in het Landbouwblad zal worden opge nomen, daar er zeker verschillende vragen zullen rijzen. Zo neemt de vergadering voorlopig maar aan, dat het Z.-W.-zeekleigebied onder dezelfde regeling zal vallen als de akkerbouwbedrijven op de noordelijke zeeklei, hetgeen echter uit de Re geringsnota niet direct valt op te maken. Hoewel de Regering van mening is, dat zo spoedig moge lijk gelden beschikbaar moeten komen voor een eventuele verbetering der bedrijfsgebouwen, meent zij dat met het vrijgeven van de geblokkeerde gel den in geen geval vóór 1959 een aanvang kan worden gemaakt. Zij zal nog nader bezien, welke voorwaarden bij een eventuele deblokkering dien stig gemaakt worden aan een meer doelgerichte verbetering van de bedrijfsgebouwen. De landarbeidersionen. Bij de prijsvaststelling voor oogst 1957 gaat de Regering ervan uit, dat de landarbeidersionen zul len worden verhoogd met 5 t.w. 3 loonsver hoging en een verhoging van de vacantietoeslag met 2%. Beloning van de arbeid van de boer. In de kostprijsberekeningen zal in het vervolg worden uitgegaan van de beloning van de boer voor bedrijfsleiding en handenarbeid. Voor 1957 zal deze in totaal ongeveer gelijk worden gesteld aan die van de bedrijfsleiders op de staatslandbouw- bedrijven van overeenkomstige grootte. Deze bedragen voor een: gemengd bedrijf van 10 ha 6400, weibedrijf van 18 ha 7200,— akkerbouwbedrijf van 50 ha 8200,— houd van de gebouwen nu eindelijk een bedrag zal worden opgenomen in de kostprijsberekening. De regeling als zodanig echter biedt volgens de me ning van het D. B. niets aantrekkelijks en is zelfs onjuist en ongewenst omdat het zo hoogst nood zakelijke onderhoud en de verbetering der be drijfsgebouwen nu nog weer langer achterwege zullen blüven, hetgeen niet in het belang van de landbouw is. Men zal immers pas na 1959 deblok kering kunnen verkrijgen. De mening van de Regering, dat bij het vaststel len van een minimum-garantie ook een minimale grondrente moet worden berekend, wordt als een verkeerd uitgangspunt gezien. I)e kostprijsbereke ningen dienen op een verantwoorde basis te worden opgesteld, onverminderd de bevoegdheid van de Overheid dan een bepaald minimumniveau, in af wijking van de werkelijke uitkomst, aan te nemen. In ieder geval is het bestuur van mening, dat de kwestie van de doorberekening van de eigenaars lasten door de huidige beslissing van de Regering nog slechts in een beginstadium verkeert. De vergadering meent voorts, dat het optrekken van de landarbeidersionen, mede gezien de ontwik keling in alle andere bedrijfstakken, juist is, alhoe wel hiermede een gelijkstelling met de lonen in die bedrijfstakken nog niet is bereikt en de situatie t.a.v. de landarbeid dringerde aandacht blijft be hoeven. Ten aanzien van de afschaffing of drastische ver- laging van de consumentensubsidies, meent het be stuur dat deze in beginsel juk: is. Een beginsel, dat reeds vele jaren door het I). B. is gehuldigd en uitgesproken. De enorme schok, die deze plotselin ge drastische maatregel «eweeg zal brengen acht het bestuur echter wel schadelijk. Het ware veel beter geweest, indien deze afschaffing geleidelij ker was gegaan in de achter ons liggende jaren, toen zich de gelegenheid daarvoor zeker heeft voor gedaan. MEDEDELINGEN. Akkerbouw. Ondanks het feit, dat de nota inzake de beper king van de bestedingen bekend is geworden, zijn de prijzen voor de tarwe en de suikerbieten van (Advertentie). Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1