ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEE NSCHAP ZEELAND Aanpassen liet wachtwoord 13 DOE WEL EN ZIE NIET OM ZATERDAG 23 FEBRUARI IBS? Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle Zeeland nu en in de toekomst Nieuw adres prov. secretaris Het nieuwe huisadres van de prov. secretaris is: A. J. KLAASSEN, Irenestraat 5, RILLAND-BATH (Binnenkort telefonisch aan gesloten onder no. K 1135-375). STREEK THOLEN EN ST.-PH1IJPSLAND. Bezoekt de ontwikkelingsdag op vrij dag 1 maart a.s. in het „Hollands Huis" te Scherpenisse. Programma: 3uuï: 1. Opening. 2. Inleiding door de w^ed. ge- str. heer Ir. M. A. Geuze. Onderwerp: „Landbouw en industrie". 6uur: 3.Koffiemaaltijd. 8 uur4. L. J. G.-orkest, toneelschets en film. HET BESTUUR. STREEK WALCHEREN Z.P.M. en L.J.G. Wij nodigen hiermee alle Noord-Be- velandse en Walcherse Z. P. M.-sters en L. J. G.-ers uit, tot het bijwonen van de Streekavond, welke we hopen te hou- dbn op: Vrijdagavond 1 maart in café „De Eendracht", Markt te Middelburg. Aan vang 7.30 uur n.m. Ds. Strating hoopt dan voor ons te spreken over: „De menselijke kant van liet Deltaplan". Op deze avond wordt er ook een film vertoond. En wel een film over de Zui derzeewerken, getiteld: „Der zee ont rukt". Komt allen!! HET BESTUUR. JAARVERGADERINGEN gehouden op vrijdag 1 februari, in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg. De Z. P. M. en L. J. G. vergaderden ieder afzonderlijk. De voorzitter, I. Nortier, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom, daar de opkomst groot was. Als punt 2 werden er mededelingen gedaan en het jaarverslag behandeld. Daarna de stemming, die vlot verliep, beide aftredenden waren herkiesbaar. Bij de rondvraag werden er nog en kele vragen naar voren gebracht, o.a. over sport en discussie. De presidente, mej. T. de Nood, open de de vergadering en heette allen har telijk welkom. Mededelingen werden behandeld en het jaarverslag voorgelezen. Er kwamen bij de stemming 2 andere bestuursleden. Bij de rondvraag werd er gesproken over de a.s. modeshow. Na de vergaderingen werd er een gecombineerde koffiemaaltijd gebruikt, waar het zich een ieder goed liet sma ken. Het verdere van deze avond werd gezellig doorgebracht. De voorzitter sloot de avond en dankte allen voor hun spontane mede werking. DE BESTUREN. Toen op 1 februari 1953 onze provin cie door een verschrikkelijke storm ramp geteisterd werd, werden wij er weer eens aan herinnerd, dat wij een voortdurende strijd te voeren hebben. Een strijd tegen de zee, die afwisselend onze vriend, maar zeker onze vijand kan zijn. Juist wanneer onze aandacht verslapt, kunnen wij door deze vijand verrast en overmeesterd worden. De geschiedenis bewijst dit steeds weer opnieuw. Wie had vóór de laatste stormramp kunnen denken, dat na moedwillige inundaties, er nog een grotere inunda tie zou volgen? Een stormramp, die, wat geweld en brutaliteit betreft, niet onder deed voor de zgn Elisabethvloed van 1421. Nee, we waren gerust en voel den ons gedekt. We waren als mensen, die op de rand van een krater leefden, die jaren lang stil gelegen had, maar die toch op uitbarsten stond. De verschrikkelijke gevolgen van de stormramp zijn nog niet uitgewist en het stempelt nog het door deze ramp getroffen gebied. En de rest van Zeeland? Het niet-ge- teisterde deel? Het is waar, dat zelfs zo'n stormramp weer langzamerhand wordt vergeten, vooral als men er niet direct bij betrok ken geweest is. Maar er is nog iets an ders. Deze stormramp heeft naast de verschrikkelijke ook nog andere gevol gen gehad. Wij zijn door de storm en het water geweld wakker geschud uit onze geza pige rust. Plannen zijn ontworpen om de beneden de zeespiegel levende men sen grotere veiligheid te bieden. En deze plannen, samengevat in het veel besproken Deltaplan, stempelt het Zee land van nu. Wanneer we over Zeeland praten, dan denken we aan wederopbouw; aan gips om de structuur van geïnundeerde grond te verbeteren. We denken dan aan hardwerkende mensen, die nu nog rustig op hun eigen eiland leven. Geïso leerd en levend volgens beproefd re cept. Maar we weten tegelijkertijd, dat Zee land reeds bezig is om zich met haar bewoners uit het isolement te breken. Het Zeeland van nu kenmerkt zich, dat het bezig is om aan zijn toekomst te bouwen. Een toekomst die machtige perspectieven biedt, maar" ï>ok wel ge varen inhoudt. De inundatie en stormramp bespoe digde de sanering en herverkaveling van landbouwbedrijven. Vele offers en krachtsinspanning worden er voor deze omschakeling gevergd. Deze krachtsin spanning uit zich niet alleen in het geronk en gesteun van draglines. En de offers worden niet alleen dèn ge bracht, wanneer een landbouwer een goed stuk land aan de herverkaveling afstaat. Maar de invloed van buiten af, het weer opnieuw moeten beginnen op de puinhopen van een gerust bestaan, dat eist omschakeling en inspanning. Zeeland maakt zich op om een nieu we toekomst in te gaan. En al moet het ontwerp Deltaplan nog in het par lement besproken worden en al is de dichtmaking van de zee-armen nog geen feit, de strijd tegen de zee is niet ge ëindigd, toen op 6 november 1953 het laatste gat bij Ouwerkerk gedicht werd. Wanneer in 1982 Zeeland in het mid delpunt van 's werelds belangstelling zal staan, omdat het wonder van de nu bestaande afsluitdijk- nog overtroffen is, zal er voor Zeeland een nieuw tijd perk aanbreken. Hoe zal onze provincie er dan uit zien? Dit is een vraag, waarop geen afdoend antwoord te vinden is. Het valt niet goed te omschrijven omdat ons voorstellingsvermogen dit niet vol ledig kan omvatten. Maar toch kunnen we er wel van dromen en zijn er ook wel dingen, die enigszins te voorspellen zijn. Zeeland komt na de uitvoering van de Deltawerken in directe verbinding met de grote steden van Holland. Dit betekent meer dan dat je op het eerste gezicht denkt. Door de ontsluiting van Zeeland, met directe en doelmati ge verbindingen met het vasteland, is het b.v. mogelijk dat er in Zeeland meer industrie wordt gevestigd. Door de mogelijkheid van vestiging van in dustrie en alle andere dingen, die met de ontsluiting van Zeeland in verbin ding staan, wordt het „eenrichtings verkeer" eindelijk eens stopgezet. Met dit „eenrichtingsverkeer" bedoel ik dat het nu zó is, dat verschillende jonge goede krachten met wilskracht en energie onze goede provincie verlaten, omdat elders in ons land meer toe komstmogelijkheden te vinden zijn. En hier komen nagenoeg geen goede krach ten voor terug. Flinke werkkrachten buiten onze provincie houden Zeeland voor het laatst om daar hun fortuin te zoeken. Naast het probleem van de veilig heid, dat op 1 februari acuut werd, is er voor Zeeland ook een landbouwkun dig probleem. De verzilting van de landbouwgronden neemt nog steeds toe. Maar door de aanleg van dammen wor den er zoetwaterbekkens gevormd. In filtratie en bevloeiing van hooggelegen grond, tot in Brabant toe, wordt dan mogelijk geacht. Men acht dit voor de landbouw van groter belang dan de kleine landaanwinst van 10 a 15.000 ha, die door het Deltaplan ingepolderd wor den. Landbouwdeskundigen werken, zo als altijd, ook wat dit betreft met for mules en zeggen 1 ha water 1 ha land. Ook voor het toerisme schept de vor ming van deze zoetwatermeren vele mogelijkheden. Denk b.v. maar eens aan de zeilsport, zoals deze op de Frie se meren worden beoefend. Ook komen er verschillende zandbanken droog te liggen, die we dan aantrekkelijk maken voor mensen, die voor de verandering eens te midden in de Obster-Schelde willen huizen. Het laat zich aanzien, dat er op alle terreinen van ons bestaan een omwen teling teweeg wordt gebracht. Het een en ander zal ook zijn stempel zetten op het geestelijk, cultureel en maatschap pelijk leven. De invloed van de grote steden, de vestiging van industrie en de nieuwe rechtstreekse verbindingen zul len er toe leiden, dat Zeeland uit zyrf isolement wordt geholpen. Dit heeft als gevolg, dat het vertrouw de en het eigen weggaat. Gewoonten en tradities, die van ouders op kind zijn overgegaan, zullen veelal verdwijnen. Dit is niet erg als er maar nieuwe nor men voor in de plaats komen. Aanpassen aan de nieuwe toestanden, dat is dan ook het wachtwoord voor Zeeland. En als dit op alle terreinen volledig en positief wordt gedaan, dan is er in de provincie Zeeland nü en in de toekomst een bevolking, die worstelt en ontkomt. Z. P. V DELTA-GEDACHTEN. Het is wel eens leuk om je gedachten en somt je fantasie te laten gaan over de veranderingen, die na de vol tooiing van het Deltaplan in ons ge west zullen optreden, of te verwachten zijn. Dan zie je in 1980 op „zomerse" da gen stromen toeristen vanuit „de rand stad Benelux" naar het Grevelingen- en Zandkreekpark trekken, om met de woorden van Max Dendermonde een tweede „naakte stad te water" te vormen, die Loosdrecht meervoudig zal overtreffen. Komt de dam van Kats naar Ouwer kerk er, dan zie je straks omgekeerd drommen Zeeuwse dames naar Rotter dam tijgen, dat dan ongeveer 45 km „dichterbij gekomen is, om de laatste modesnufjes te bekyken èn te kopen, want dat laatste hoort nu eenmaal bij ons. Dat zal natuurlijk de Zeeuwse winkeliers verdrieten, en zy zullen dan ook een strijd te voeren krijgen tegen de grote-stadszaken! Er zal, misschien op bescheiden schaal, industrie komen om het arbeids- overschot op te vangen, waardoor de mentaliteit van de bevolking wel wat zal veranderen! Maar het zal, by alle grote voordelen die het Deltaplan met zich meebrengt, toch goed zijn ons eens af le vragen, of het voor het behoud van het karakter van de streek werkelijk alles goud is, wat er in het Deltaplan blinkt. M. DE J. Het is voor de L. J. G.-ers en Z. P. M.- sters meestal zó, dat ze in een boeren gezin worden geboren en daarook in opgroeien. Meestal brengen ze ouder geworden hun leven ook weer in hetzelfde beroep en in dezelfde streek door. Toch is het goed er eens over na te denken, dat wij niet zó maar automa tisch in het leven der volwassenen over gaan, maar dat wy wel degelijk ook moeten kiezen. Het belangrijkste voor ons is, dat wij een nuttig, eerbaar en zuiver beroep kiezen, Als daaraan de ministe twijfel zou bestaan: aarzel niet, maar kies iets anders! Ik hoop, dat de boeren jeugd daar ook zo over denkt; dat zij bewust durven kiezen voor hun latere levens weg en dat maar niet eenvoudig over zich heen laten komen. Wij moeten uit onze arbeid ons geluk halen, of wij zul len nimmer weten wat het geluk is. Daarom moeten wy onszelf actief maken. We kunnen niet denken: „Laat een ander het maar voor ons doen" en ondertussen zelf maar rustig blijven toe kijken. Soms doen we zo, omdat wy vrezen tekort te zullen schieten. Maar bovenal zijn wy vaak bang om te handelen uit vrees voor spot, omdat wij het gevaar willen ontvluchten ge hoond en belachelijk gemaakt te wor den. Want veel kunnen wij verdragen en willen wy verduren, doch dat is ons vaak te machtig. En heel vaak is juist dat het wapen waarmee men ons tracht te treffen, wanneer wij het goede willen. Niet zo zeer uit vijandschap en haat jegens het goede, maar meer uit een soort onbere deneerde jalouzie, die niet hebben kan, dat een ander doet wat men zelf niet aandurft, of waartoe men zichzelf niet weet op te werken. En om dan niet U te veel af te steken, tracht men de an der, die wèl de moed heeft neer te ha len. Spot en hoon zijn de gevaarlijkste, immers de meest doeltreffende, wapens. Totdat onze ogen opengaan en wij dit doorzien, hetzij WÜ spotter of be spotte zyn. Wanneer dat eenmaal ge beurd is, dan zijn wy genezen en on kwetsbaar geworden voor spot. Dan hebben wij geleerd, dat het val se bescheidenheid, valse schaamte zou zijn, die ons zou willen weerhouden. Dèn weten wy, dat wy ons aan niemand moeten storen en rustig onze gang moe ten gaan, dat wy moeten durven het goede te doen en te blijven doen, wat men ook van ons zegt. Nu ga ik eindigen met een oud-Spaans spreekwoord: „Verheug U in het weini ge dat gij hebt en laat de dwaas jagen naar meer". De energieke mens van onze tyd keert dat spreekwoord om: „Terwijl de dwaas zich verheugt in hetgeen hij heeft, zal ik streven naar meer en be ter"! L. J. G.-er A. H.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 13