GERST OF HAVER? VERZEKERING S ZA KEN Weeroverzicht over MEDEDELING UIT DE INHOUD ZEEUWS LANDBOUWBLAD 4 EEN BELANGRIJKE ZAAK. De vrijwillige verzekeringen, waaronder we in dit verband verstaan, de W. A. verzekering bedrijf - en particulier, ongevallen- en ziekteverzekering, staan nog steeds in het middelpunt van de belang stelling. Een belangstelling, welke noodgedwongen is ontstaan, doordat de afdelingen van de bedrijfs vereniging voornoemde risico's per 1 januari j.l. hebben afgestoten. Het mag als bekend worden verondersteld, dat in verband met deze wijziging door de algemene organisaties, w.o. de Z. L. M., een onderlinge waar borgmaatschappij „Landbouw Risico" is opgericht. Landbouw Risico, dat zich vanaf 1 januari 1957 is gaan bezighouden met het afsluiten van die ver zekeringen, die door de afdelingen van de bedrijfs vereniging zijn afgesloten. Landbouw Risico is een zuiver agrarische waar borgmaatschappij op onderlinge basis, waarvan het bestuur wordt aangewezen door de onderne mers zelf. JANUARI 1957 Nieuwjaarsdag was voor vele plaatsen in het noorden en oosten van ons land een ijsdag, Eelde noteerde als maximum temperatuur die dag drie graden vorst, Leeuwarden twee. Tot een werke lijke vorstperiode kwam het echter niet, in de eerste week van januari steeg de temperatuur snel en op 5 jan. werden in het zuiden van het land zelfs tem- 'Voor peraturen van 1213 graden ge- DrJr. J. Vost meten. Daarna daalde de tem- peratuur geleidelijk aan weer, omstreeks het midden van de maand kwam overal in het land een korte periode met lichte vorst voor (temperaturen tussen 0 en 5° C). In de loop van de derde decade steeg de temperatuur weer tot 10 k 11 graden, vorst van enige betekenis werd niet gemeld. Over de gehele maand genomen was de tem peratuur belangrijk hoger dan normaal. Voor De Bilt werd een etmaal temperatuur berekend van 3.7° dit is bijna 2 graden boyen het veeljarig ge middelde. Het gemiddelde van de dagelijkse mi nimum temperaturen, dat in een normale maand januari in De Bilt 0.7° onder het vriespunt ligt, bleef er iets meer dan een graad boven. De eerste decade was de warmste van de drie. De hoeveel heid neerslag bleef op de meeste plaatsen onder de normale waarde. Leeuwarden en Groningen noteerden respectievelijk 52 en 39 mm. Voor het midden van het land bedroeg de maandsom on geveer 45 mm. Vlissingen gaf 38 mm, Maastricht 48 mm. op. De eerste decade was de natste, de derde de droogste. De hoeveelheid zonneschijn was vrijwel normaal. In De Bilt werd precies het normale aantal uren zonneschijn geregistreerd, n.l. 54. Landbouw Risico heeft gunstige verzekerings- voorwaarden opgesteld en berekent lage premie tarieven. Hoewel Landbouw Risico van de grond af moet beginnen is reeds zorg gedragen voor een zeer solide herverzekering. Wij stellen het bovenstaande nog eens nadruk kelijk omdat van particuliere zijde nog al eens ge tracht wordt de kandidaat-verzekerde bang te ma ken voor aansluiting bij Landbouw Risico. Men late zich niet misleiden of afschrikken. Cijfers spreken over het algemeen duidelijke taal. Welnu, landelijk zijn er op dit moment reeds tienduizenden polissen bij Landbouw Risico afge sloten, hetgeen dan metéén een zeer goede basis is waarop kan worden voortgebouwd. Ons bij Zeeland beperkende kan worden mede gedeeld, dat het aantal posten reeds enkele duizen den bedraagt. In Zeeland heeft de boer en tuinder dus ook begrepen waar hij zijn moet. Wanneer we echter na al de drukte van de eerste maand de balans eens opmaken dan moeten we toch concluderen, dat wél de meer grotere bedrijven zich vrijwel zonder uitzondering bij Landbouw Risico hebben verzekerd, doch dat in de groep mid delmatige en vooral kleinere bedrijven nog velen verstek lieten gaan. Althans, wij veronderstellen n.l., dat bij de groep kleinere ondernemers nog een aantal zonder W. A. verzekering bedrijf zitten. Wij willen hier nadrukkelijk vaststellen, dat de grootte van het bedrijf niet bepalend is voor de om vang van het W. A. risico, dat men als ondernemer loopt. Integendeel de aard en de ligging van het bedrijf, en de samenstelling van het gezin, zijn fac toren, welke risico verhogend of verlagend werken. NIET ROEKELOOS ZIJN. Het kan voor een kleinere ondernemer dus van minstens zo groot belang zijn een W. A. verzeke ring af te sluiten. Zijt voorzichtig met dit risico voor eigen reke ning te houden. Een voorval van de laatste dagen mag zulks accentueren. Een hond steekt plotseling de weg over vlak voor een aankomende auto. De bestuurder van de auto tracht de hond nog te ont wijken doch botst daarbij tegen een boompje aan en kantelt in de sloot. Honderden guldens schade zijn het gevolg en wie is hiervoor aansprakelijk; „de eigenaar van de hond". Ook de kinderen kunnen aan 't spelende een der gelijk ongeval veroorzaken. Een W. A. verzekering voorkomt, dat men plot seling voor dergelijke onvoorziene uitgaven komt te staan. Gezien de geringe kosten, welke een W. A. ver zekering met zich brengt, moet het onverantwoord worden geacht dit risico niet te dekken. Wij kunnen dan ook niet anders, dan iedere grote of kleine ondernemer adviseren „sluit een W. A. verzekering". Op het landbouwbedrijf „Zeeland" te Wilhel- minadorp gaf gerst gedurende de laatste 10 jaar een iets hogere opbrengst dan haver. Nu elke boer weer bezig is met het opstellen van zijn bouwplan wordt er weer veel gerekend. Het gaat er vooral om hoe groot de oppervlakte hakvruchten kan zijn in verband met de aan wezige arbeidskrachten. Gerst is meestal de sluitpost. Dit gewas stelt minder eisen aan de grond en voorvrucht dan vele andere gewassen. De haverteelt is hier in Zeeland minder popu lair. De in onze provincie geteelde oppervlakte gerst is meestal 6 tot 7 maal groter dan de opper vlakte haver. Landelijk is er juist 2V2 maal zoveel haver als gerst en is de haver een bijna even be langrijk graangewas als de rogge. In Zeeland is de laatste 10 jaar de oppervlakte met gerst belangrijk groter geworden, terwijl de oppervlakte met haver ongeveer gelijk bleef. Is dit juist? Om hierop een antwoord te kunnen geven heb ben we de opbrengst van de gerst en haver op ons bedrijf over de laatste 10 jaar vergeleken. Vrijwel elk jaar liggen de haver- en gerstproefvelden op dezelfde kavel. Dus op dezelfde voorvrucht en met dezelfde bemesting. De rassen Balder gerst en Marne haver staan reeds 10 jaar op de proefvelden en hiervan heb ben we de onbrengsten vergeleken. Gemiddeld over deze 10 jaren gaf Balder gerst: 51,4 kg per are en Marne haver: 50,7 kg per are, een betrekkelijk gering verschil dus ten gunste van de gerst. Er waren 4 jaren, dat de haveropbrengst hoger was dan van de gerst en eveneens 4 jaar was het omgekeerd; de andere-twee jaar was er vrijwel geen verschil. De gerst gaf de hoogste opbrengst in 1954, i>4. Of men ook over moet gaan tot het afsluiten van een vrijwillige ongevallen en/of ziekteverzekering is weer van andere factoren afhankelijk. Voor vele zelfstandige ondernemers is dit evenwel zeker een punt, dat de volle aandacht verdient. Wanneer de situatie op het bedrijf zo ligt, dat bij het uitvallen van de ondernemer door ongeval of ziekte al spoedig een plaatsvervanger moet wor den aangetrokken om de werkzaamheden normaal doorgang te kunnen doen vinden dan brengt dit tegenwoordig vrij hoge kpsfcen met zich. Over even tuele bijkomende kosten voor geneeskundige hulp zullen we dan nog maar niet spreken. Om zich tegen deze niet voorzienbare kosten te beschermen is beslist geen overbodige luxe. Er blijven in een agrarisch bedrijf dan nog voldoende onvoorziene factoren over, welke niet te verzeke ren zijn. Voor bovengenoemde zaken kan men zich wen den tot het Secretariaat van Landbouw Risico, afd. Zeeland, Landbouwhuis, Goes of tot haar vertegen woordigers in de provincie t.w.: P. Berman, D 551 A, Zierikzee. F. C. Hanse, Nieuwe Haven D 201, Zierikzee. J. H. van Dijke, Markt 63, Poortvliet. P. Overbeeke, Singel 14, Tholen. J. de Pree, Havelaarstraat 24, Colijnsplaat. G. P. Blok, Rijksweg 77, Kruiningen. H. A. Zandee, Lange Achterweg E 281, 's-Heer Arendskerke. J. Don, Pr. Beatrixstraat 24, Middelburg. D. J. Dees, Polderstraat 11, Zaamslag. Th. Vlassenrood, Vestdijkstraat 20, Hulst. Fa. Iz. P. Boidin, Markt 7, Oostburg. Tenslotte nog iets over de GROENE KAARTEN. Sinds 1 januari 1957 is in onze naaste buurlanden de W. A. verzekering verplicht gesteld. Dit bete kent, dat men bij overschrijding van de grens per motorvoertuig een zgn. groene kaart zal moeten tonen. Deze groene kaart is verkrijgbaar bij de verzeke ringsmaatschappij waar het W. A. risico van het motorvoertuig is ondergebracht. De Belgische douane is tot 1 februari j.l. soepel geweest, doch kent thans geen pardon meer. Komt men thans per motorvoertuig aan de grens zonder groene kaart dan mag de grens *niet overschreden worden tenzij een zeker bedrag wordt gestort. Voor diegenen, die dus plannen hebben een reis naar één der genoemde landen te ondernemen is het zaak zich van zo'n groene kaart te voorzien. Zij, die bij onze Onderlinge Verzekerings Mij. voor Motorvoertuigen der Z. L. M. zijn aangesloten kun nen de groene kaart op het Secretariaat aanvragen onder opgave van merk en kenteken van het voer tuig. Vraagt de groene kaart minstens een week tevoren aan. de L. 59,6 kg, en de laagste opbrengst in 1948, n.l. 43 kg, een verschil dus van 16,6 kg per are. De haver gaf de hoogste opbrengst in 1949, n.l. 62,4 kg, en de laagste opbrengst in 1947, n.l. 30,1 kg, een verschil dus van 32,3 kg per are. We zien dus, dat de haver wel in staat is hogere opbrengsten te geven dan de gerst, doch de oogst- zekerheid is veel geringer. Hierdoor komt de gerst gemiddeld nog aan een iets hogere opbrengst. Op lichte vochthoudende gronden liggen de ver houdingen misschien iets anders. Wij hebben wel de indruk, dat haver vlugger van de droogte te lijden heeft dan gerst. De slechte haveropbrengst in 1947 was ook hiervan een gevolg. Bij eenzelfde opbrengst ligt de kostprijs van haver nog wat hoger dan van gerst, terwijl de prijs van voerhaver gemiddeld de laatste 10 jaar nog beneden die van voergerst lag. Sommigen zaaien nog graag wat haver, omdat dit gewas bekend staat als een zeer goede voor vrucht voor vlas. De meeste haver wordt wel geteeld voor eigen veevoer. Door de achteruitgang van de paarde- stapel neemt de behoefte hiervoor af. Een kleiner gedeelte wordt geteeld als zaaihaver. Dit is meest al beter lonend dan voerhaver. Vooral de kwaliteit is hier meestal beter dan in het noorden van ons land. Er moet echter steeds voor gewaakt worden, dat er geen broei ontstaat. Hiervan kunnen kleur en kwaliteit zeer sterk lijden. Een goede narijping op het veld en droog naar binnen halen is hiervoor noodzakelijk. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat de teelt van voerhaver op onze grond gemiddeld minder opbrengt dan gerst. Het is duis juist gezien om aan de gerstteelt de voorkeur te geven. De R. L. V. D. te Goes. De Bedrijfsleider van het Proefbedrijf „Zeeland", D. WISKERKE. Tengevolge van een technische storing in de expeditie van ons vorig nummer arriveerden de exemplaren voor Zuid- en Noord Beveland zaterdag morgen te laat op de plaats van hun bestemming waardoor deze eerst maandagmorgen in de bestel ling konden worden opgenomen. RED. De keuze van het bouwplan Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. Verzekeringszaken Weeroverzicht januari 1957 Gerst of haver? Overbemesting met stikstof op zomergerst Zitdagen Z. V. V. Z. V. B. Landbouw- risico Adviesbureau voor oorlogs- en rampschade. Spuitdag Boerderij en Organisatie Allerhande Uit de Kringen en Afdelingen. Enkele nieuwe K. I.-stieren in Zeeland En de boer ploegde voort... Nederlandse Wolfederatie Afd. Zeeland De Graanopslag op de Boerderij in het mid delpunt van de belangstelling. De Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging „Landbouwbelang van W. Zeeuws-Vlaan deren" Onder de Tuinbouwlantaarn. Korte Wenken. De Boerenjeugd. Marktberichten Bram uit de Slikhoek Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Tel. K. 1100—2345.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 2