k et jSouwplan De keuze van waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Zitdagen- Boekhoud- bureau Gras- en Klaverzaden Gebrs De Jongh - Goes No. 2364 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 45e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ eo de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND OOR elke ondernemer is het netto-oVerschot v.an zijn bedrijf belangrijk. De landbouwer maakt hierop geen uitzondering. Ook hij gaat steeds na hoe naar verwachting de ibeste resultaten kunnen worden verkregen. Speciaal de opstelling van het bouwplan vraagt in dit verband de aandacht. Het bouwplan en het netto-overschot. Er zal steeds worden getracht die gewassen te verbouwen, waarvan een goede winst kan worden verwacht. De winstgevendheid is echter moei lijk vooraf te bepalen. Zowel prijzen als kg-opbrengsten kunnen meer of minder gunstig, zelfs ongunstig zijn. Toch wordt elk jaar opnieuw gepoogd om „de beste" gewassen te kiezen. De gewassenkeuze alsmede de ervan te verbouwen oppervlakte is van be lang in verband met het netto-over schot. Meer of minder wisselvallige geldopbrengsten zijn nimmer het mo tief geweest om deze keuze onbelang rijk te achten. Het bouwplan wordt mede bepaald door de verwachte op brengst per gewas. De aanwezige productiemiddelen. Welke produktiemiddelen tijdens de opstelling van het bouwplan be schikbaar zijn is van belang. Uitga ven, die zijn gedaan of waartoe is be sloten brengen met zich, dat de er voor verkregen middelen zo nuttig mogelijk moeten worden besteed voor de produktie. Een werktuigeninventaris met spe ciale oogstwerktuigen als een maai- dorsmachine, een bietenrooier e.d. zal zoveel mogelijk moeten worden benut. Dit zal vlug verantwoord zijn, omdat de aanwezigheid van deze machines minder uitgaven voor die gewassen tengevolge heeft tijdens de produk tie. Niet alleen de aanwezige werktui gen zijn van belang. Ook de trek kracht is een produktiemiddel, waar mee moet worden geproduceerd. Dit geldt zowel voor trekkers als voor paardenin de' box en in de stal is dit niet mogelijk. Tenslotte zullen de mensen, die op het bedrijf werkzaam zijn, in staat moeten worden gesteld om produk- tieve arbeid te verrichten. Dit is niet alleen van belang voor de onderne ming, maar ook voor hun toekomstig inkomen. OOSTBURG: Woensdag 20 febr. in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 21 febr. in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 21 febr. in café „De Eendracht". SEROOSKERKE: Vrijdag .22 febr. in café „Huysse" van 9 tot 1.30 uur. ST. PHILIPSLANDZaterdag 23 febr. in hotel „De Druiventros". THOLEN: Zaterdag 23 febr. in ho tel „Hof van Holland". IJZENDIJKE: Zaterdag 23 febr. in hotel „Lievense". Met het bouwplan gepaard gaande uitgaven en ontvangsten.. Op uitgaven die reeds eerder wa ren gedaan in de vorm van investerin gen en op die waartoe reeds was be sloten (loon vaste arbeiders) heeft het te kiezen bouwplan geen invloed meer. Wel moeten ook deze kosten terugkomen uit de opbrengst. Hierop bestaat meer kans naarmate een gro ter verschil bestaat tussen de nog voor de produktie uit te geven bedra gen en de van de produktie te ver krijgen geld opbrengst. Voor de bouwplannen die uitvoer baar zijn moet daarom worden nage gaan, welke uitgaven hiermee nog gepaard zullen gaan. Werk door der den, af leveringskosten, bemesting, zaaizaad, bestrijdingsmiddelen, keur loon en dekstro zijn immers afhanke lijk van de te verbouwen gewassen. (Voor bepaalde bedrijven kan het loon van losse arbeiders hiermee op één lijn worden gesteld). Daarnaast zijn de te verwachten ontvangsten voor elk bouwplan be langrijk. Het bouwplan met het groot ste verschil tussen genoemde uitga ven en de totale geldopbrengst is voor het verkrijgen van een zo groot mogelijk netto overschot het meest ge wenste. Uiteraard zal het ook tech nisch (vruchtwisseling) en in ver band met reeds aanwezige produktie middelen uitvoerbaar moeten zijn. De belangrijkste gewassen voor het netto overschot. Een kijkje van de drukte bij de Jaarbeurshallen te Utrecht vlak voor het grote agrarisch congres. Op de voorgrond enige bestuursleden van de Kring Hulst der Z.L.M. (CLICHÉ FRIESCH LANDBOUWBLAD) Bij de keuze van het bouwplan zal voor de komende oogst echter een soortgelijke berekening moeten wor den opgesteld. Uiteraard is dit een begroting, waarvan de werkelijke cij fers belangrijk kunnen afwijken. Toch is die begroting het middel om bedrijfseconomisch het beste bouw plan te kunnen kiezen. De gewassen kunnen dan immers worden gerang schikt naar belangrijkheid in ver band met het te verwachten netto overschot. Samenvatting. De keuze van het bouwplan is van groot belang voor het netto-overschot. Reeds aanwezige produktiemiddelen Gewassen met een groot verschil tussen de er nog voor uit te geven bedraden (toe te rekenen kosten) en de geldopbrengst zijn voor het netto- overschot het belangrijkst. Van jaar tot jaar zal dit verschil echter uiteen lopen. Daardoor zijn de gewassen niet elk jaar even belangrijk, m.a.w. er is steeds een andere volgorde. Oogst jaar 1955 gaf op een 20-tal akkerbouw bedrijven gemiddeld het volgende saldo per gewas. Toegerekende kosten, opbrengsten en sadi in gld per ha gewas. Kosten/Gewas Werk door derden -f afleveringskosten Bemesting Zaaizaad 4- pootgoed Overige kosten Totaal toegerekende kosten Opbrengsten Haver Win Br. Zo Zo Erw Vlas S.bie- Cons. ter bonen mer mer ten ten aard. tarwe gerst tarwe 106 87 121 124 96 126 127 138 123 80 100 132 83 124 80 112 199 237 47 80 158 52 96 280 184 34 380 27 30 43 25 43 43 32 34 157 260 297 454 284 359 529 455 405 897 1276 1339 1518 1494 1738 1909 1880 2663 3675 dat plan gepaard zullen gaan (toe te rekenen kosten). Met een groter ver schil tussen opbrengsten en toe te rekenen kosten (saldo) gaat een gro ter netto-overschot gepaard. Het is van belang, dat elke land bouwer enkele uitvoerbare bouwplan nen opstelt voor oogst 1957 en daar van het verschil tussen geldopbreng sten en toe te rekenen kosten be groot. Het plan met het naar ver wachting hoogste saldo zal het beste netto overschot kunnen geven. Uiter. aard zijn hierin zoveel mogelijk ge wassen opgenomen met een hoog saldo. Genoemde begroting is bij verstan dige toepassing het middel om het voorgenomen bouwplan voor oogst 1957 bedrijfseconomisch te beoor delen. De Hoofdassistent voor het Econ. Onderzoek, L. NIEUWENHUIJSE. (Advertentie). Saldi 1016 1042 1064 1210 1379 1380 1425 2258 2778 Voor oogst 1957 kunnen de saldi belangrijk van de gegeven cijfers af wijken. Dit is zelfs te verwachten, omdat de aardappelen in 1955 een relatief hoge prijs opbrachten. Win tertarwe gaf door een aantasting van de gele roest een lage kg-opbrengst. Zo zijn er meer punten die oogstjaar 1955 typeren. Gegeven tabel moet alleen worden gezien als een voorbeeld berekening. bepalen echter mede de te verbouwen gewassen. Hiervoor uitgegeven gel den moeten immers zo goed mogelijk worden benut. Hetzelfde kan worden opgemerkt over uitgaven, waartoe reeds was besloten voor de opstelling van het plan. Van belang tijdens de keuze zijn vooral de geldopbrengsten die kun nen worden verwacht en de uitgaven die speciaal met de uitvoering van Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1