DE BOERENJEUGD ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEE NSCHAP ZEELAND 105 Gecombineerde vergadering Afd. Serooskerke en Omstreken der Z. P. M. ZATERDAG 16 FEBRUARI 1967 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Darame, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle AAN DE AFDELINGS SECRETARIATEN. Wjj vragen U voor zover U het nog niet deed ons zo snel mogelijk de ledenlijsten te willen toezenden. U wilt ze wel volgens de gegeven richt lijnen invullen, met dus de vermelding van de functies die de leden in afde ling, streek of provincie bekleden en met opgave van jaar van geboorte en begin van het lidmaatschap. K. ONZE STATUTEN. E>e aandacht wordt op het volgende gevestigd a. Er zijn in onze provincie nog vrtf algemeen blauwe boekjes in omloop waarop in zwart gedrukt staat: „Sta tuten en huishoudelijk reglement, Landbouw Jongeren Gemeenschap Zee land". Deze statuten werden bij K. B. van 31 januari 1953 gewijzigd, zodat ze niet meer van kracht zijn. b. Er zijn momenteel op het Provin ciaal Secretariaat geen exemplaren van de nieuwe statuten aanwezig. c. Het ligt in de bedoeling de sta tuten te laten vermenigvuldigen op zo goedkoop mogelijke wijze en die dan ter beschikking te laten stellen. U hoort hier nader van. K. ALGEMENE LEDENVERGADERING van de Streek Tholen en St. Philips- land, op dinsdag 19 februari, in hotel „Sturis" te Scherpenisse. Aanvang 7.15 uur. Spreker is de heer J. Verhage over: „Aardappelziekten- phytophthera infectum." HET BESTUUR. TONEEL- EN MUZIEKCONCOURS. Op 9 maart a.s. zal ons concours ge houden worden. Plaats: Goes, „Prins van Oranje". Tijd: half twee precies. Volgens de tot nu toe ontvangen op gaven werken mee aan het toneelcon cours: O. en W. Zeeuws-Vlaanderen, Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland, Walcheren en Zuid-Beveland. In de muziekafdeling komen uit de orkestjes van Zuid-Beveland, Tholen, Hoek en Groede. Voor beide afdelingen zullen er, naast de wisselprijzen, als le, 2e en 3e prijs, medailles beschikbaar gesteld worden. Het verheugt ons bijzonder, dat wij een alleszins bekwame jury bereid heb- ben gevonden om de prestaties te be- I oordelen. Wij zijn de dames en heren er zeer dankbaar voor, dat zij naast hun erg vele en erg drukke werkzaam heden bereid zijn tijd en moeite voor de L.J.G. over te hebben. Wij rekenen er natuurlijk ook op, dat de L. J. G.-ers in grote getale het con cours zullen bijwonen. Het gaat im mers om onze collega's, onze mede leden, om mensen zoals wij. De toegangsprijzen? Altijd een be langrijk punt, zoals U uit ervaring weet. Wij het Hoofdbestuur zijn er van uitgegaan, dat de L. J. G.-ers er zonder betalen in moeten kunnen. Daarom zal er geen toegangsprijs ge vraagd worden van onze leden, die een geldende contributiekaart kunnen tonen, dus een van dit jaar 1957. Voor degenen die dit niet kunnen, of ivoor niet-L. J. G.-ers zal gelden, dat de toegangsprijs ƒ1,plus belasting zal Nn- Laat het dus storm lopen op de 9e «aart en laat de zaal daveren van pplaus! K. zijn meestal lastige dingen, welke men als voorzitter of bestuurslid tot oplos sing dient te brengen. Als formule zouden we hier kunnen gebruiken Probleem x voorzitter (bestuur) verantwoordelijkheidsbesef. Goede of minder goede oplossing. We bedoelen hiermede dit, dat we als voorzitter of bestuurslid, wanneer we een probleem oplossen, dienen te weten waarom: le. Er een Landbouw Jongeren Ge meenschap is. 2e. Zjj bestaansrecht heeft en hoe men de grondslag en het doel der L. J. G. kan verdedigen en waar maken. Nogal een zwaarwichtig geheel, niet temin iets waarvan we ons terdege be wust moeten z\jn. Want wanneer het bestuur en de leden zich niet bewust zijn van en ook geen antwoord kunnen geven op voor gaande vragen of niet over voldoende veran twoordelij kheidsgevoel beschik ken dan zullen zij nimmer enig succes kunnen boeken met hun L. J. G.-afde- ling, streek of provincie. Dat men moet weten waarom en waarvoor men voorzitter der L. J. G.- afd. is, schetsen we u met een voor beeld Een jongeman die door een afdeling L. J. G. enkele malen was uitgenodigd ter vergadering en steeds niet versche nen was, hoewel hij er zeer voor ge ïnteresseerd was, kwam naar de voor zitter met het volgende verzoek: Of deze n.l. eens wilde schrijven of komen spreken met zijn vader, omdat deze zg. bezwaren tegen de L. J. G. had en daarom weigerde hem lid te laten worden. Vanwege de afstand werd een brief opgesteld. De voorzitter schetste de mogelijkheden der L. J. G. en bracht het doel en streven tot uitdrukking door een statuten-exemplaar er bij in te sluiten. Gerust duwde hij de brief in de postbus, in de mening verkerend, dat hij weer een lid erbij gewonnen had. Een week later ontving hij volgende brief: „Aan de heer Voorzitter der L. J. G. afd „Ik dank U wel voor inzage van bijgaande Statuten. Tot mijn spijt kan ik mijn zoontje inderdaad geen toestemming geven om tot lid Uwer organisatie toe te treden. Ik acht het tot mijn plicht om te ijve ren voor het aansluiten bij het posi tief Christelijk organisatieleven. Dit standpunt huldig ik nog steeds ten volle. Ik werk dus met mijn zoon in deze richting, dat hij zich in de toekomst zal aansluiten bij de C. J. B. T. B. En dat niet, omdat ik geen achting of waardering zou hebben voor het werk van Uw or ganisatie, of dat ik zou durven deze onchristelijk of iets dergelijks te noemen. Maar Uw art. 2 plaatst „het ge loof in Christus" gelijkwaardig naast een (andere) „levensovertuiging" als twee gelijkwaardige grootheden, terwijl Christus zelf zegt: „Wie niet voor Mij is, die is tegen Mij". En als (volgende zin) gezegd wordt, dat de vereniging werkt volgens, maar toch ook weer onafhankelijk van die grondslag, n.l. het geloof in Christus, dan zie ik die woorden „geloof in Christus" en „Evangelie" tot mijn spijt niet anders dan een Christelijke vlag op een bontge- schakeerde of wilt ge, humanisti sche lading. Met overigens alle waardering voor het stoffelijke deel/ van Uw arbeid vormt dat éne woordje „of" voor mij een onover komelijke hinderpaal. Ik hoop, dat U iets van mijn bezwaar aanvoelt, al deelt U het uit de aard der zaak niet. Inmiddels verblijf ik met de meeste hoogachting," Toen hij de brief enkele malen over las, duurde het lang voordat hij wist welk een antwoord hij hierop moest geven. Het zou nu echter te gemakke lijk zijn voor de lezers c.q. voorzitters en bestuursleden om de oplossing on der de probleemstelling te zetten. Onze vraag is dan ook aan de oudere en jongere leden; welk een antwoord moet men geven op het commentaar van de briefschrijver. Het woord is aan U; we zijn be nieuwd hoeveel leden Z. P. M.-sters en L. J. G.-ers beseffen waarom we lid zijn. Stuur Uw antwoord aan L. J. G., Landbouwhuis, Goes. M. M. BEZOEKT heden, 16 februari, te Serooskerke (W.) de ontspanningsavond der Z. P. M. en L. J. G. van de Afdeling Oostkapelle Serooskerke (W.) en omstreken. Opvoering toneelstuk: „DE KWETSBARE PLEK". Toneelspel in 4 bedrijven door C. HamstraVos. Aanvang 7.15 uur. Entrée 1, „ZEELAND, NU EN STRAKS." Er zullen in „De Boerenjeugd" een aantal artikelen geplaatst worden over bovenstaand onderwerp. Deze artike len zijn van de hand van de redactie leden van ons blad en bieden naar wij hopen stof tot gedachtenwisse- ling in de afdeling of in „De Boeren jeugd". Allen worden uitgenodigd om hun commentaar op de geplaatste arti kelen aan de redactie toe te zenden. K. UITVOERING DER Z. P. M. EN L.J.G., AFD. IJZEN DUKE. De Z. P.M. en L.J.G. Afd. IJzen- dijke gaven op 10 en 12 jan. j.l. hun jaarlijkse uitvoeringen resp. te Bier vliet in ,,'t Oude Raedhuys" en te Schoondijke in hotel „De Zwaan". Bei de avonden waren zeer druk bezocht. De voorzitter, de heer M. Dees Jzn, opende deze avonden en heette allen een hartelijk welkom. In het bijzonder Burgemeester en mevr. Kostense van Biervliet, Burgemeester en mevr. Van Rosevelt van Schoondüke, Ds. en mevr. Evenhuis, Ir. J. Roest, directeur der R. L. W. S., mej. Van Oeveren, direc trice der R. L.H. S. en de heer A. P. de Roo. Verder de besturen der Z. L. M., Plattelandsvrouwen en „Ceres", alsmede de hoofdbestuursleden der Z. P. M. en L. J. G. en het Streekbestuur W. Z.-Vlaanderen. Het orkestje dat de Afd. na jaren afwezigheid nu weer rijk is opende met enkele vlotte nummertjes. Hierna volgde een declamatie door de heer J. Verkruysse getiteld: „De boer De Heer en de heer De Boer." De klucht „De Jas", werd op vlotte wijze voor het voetlicht gebracht, daarbij grote hilariteit wekkend bij de aanwezigen. Vervolgens werd door vier Z. P. M.- sters een zangnummertje goed naar voren gebracht waarna de heer M. Dees Mzn. met een accordeonsolo het eerste deel van het programma be sloot. Na de pauze met een goed geslaag de verloting, werden door de leden der Z. P. M. enkele volksdansen uitge voerd. De hoofdschotel van het programma bestond uit het toneelspel in 3 bedrij ven: „Storm over de polder", door Bert Peets. Het stuk werd op bijzonder boeiende wijze voor het voetlicht gebracht, zo dat de aanwezigen het van begin tot het einde met spanning hebben gevolgd. De presidente der Z. P. M., mej. T. de Jonge, bracht na afloop dank uit aan allen die medegewerkt hadden tot het welslagen van deze avonden, waar na de bezoekers hoogst voldaan huis waarts keerden. De Z. P.M. en L.J.G. Afd. IJzen- dijke kunnen met voldoening op hun ontspanningsavonden terugzien. Op 31 jan. hield de Z. P. M. Afd. Se rooskerke en omstreken een gecombi neerde vergadering met de L. J. G.-ers Afd. Serooskerke en Afd. Oostkapelle. De presidente, mej. A. Kwekkeboom, opende de vergadering met een woord van hartelijk welkom, in 't bijzonder tot de heer Haandrikman, de heer De Broekert uit Oostkapelle en de Streekvoorzitter de heer Z. Poppe. Ter ere van de verjaardag van Prin ses Beatrix werden eerst 2 coupletten van het Wilhelmus gezongen. Daarna deed Janny Maljaars een voordracht getiteld: „Uit het diepst van mijn hart." Vervolgens kreeg de heer Haandrik man het woord, die een toespraak hield over de onderwerpen: „Hoe is de verhouding der L. J. G. in Zeeland" en „Hoe is het met de wellevendheid". Teneerste de verhouding L. J. G. Wij moeten, zo zei hij, eens proberen contact te zoeken met afdelingen van een andere streek in Zeeland. Dan leren we elkaar beter kennen. En als je elkaar goed kent kun je elkaar ook beter begrijpen, wat natuurlijk nodig is om samen te werken. Want we moe ten vooral samenwerken. Het tweede punt was de wellevend heid. Wat dat betreft komen we als plattelanders in 't algemeen nog wel wat ten achter bij de stad. Hierin noemde hij verschillende voorbeelden. Hij besloot met ons er op te wijzen, hier ook met de L. J. G. en Z. P. M. eens meer aandacht aan te besteden. De presidente dankte de spreker hartelijk voor zijn bespreking waarover vragen gesteld konden worden. Nu volgde de pauze waarin de Z. P. M. een consumptie aanbood. Na de pauze kreeg de heer De Broe kert de leiding, die ons de verdere avond bezigheid door enkele films te draaien die zeer in de smaak vielen. Daarna volgde nog een voordracht door een Z. P. M.-ster die getiteld was: „Bloemenhulde". Zo naderden we het eind van deze avond en de presidente bood de heren Haandrikman en De Broekert nog een klein geschenk aan als dank voor hun medewerking. In de rondvraag dankte de voorzitter van de L. J. G. Oostkapelle, de heer J. Poppe, en de voorzitter van de L. J. G. Serooskerke de heer J. Meijers, de Z. P. M. hartelijk voor de uitnodiging die zij ontvangen hadden en de gezel lige en leerzame avond. Nadat het Z. P. M.-lied gezongen was sloot de presidente de vergadering en wenste allen goede thuisreis. DE SECRETARESSE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 13