verzicfit grote prijsvraag Zitdagen- Boekhoud- bureau Gras- en Klaverzaden Gebrs Dé Jongk - Goes No. 2362 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 45e Jaargang* ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND De maand februari heeft op het ogenblik, dat dit blad uitkomt haar intrede gedaan. Er zijn wel eens februari-maanden, waarin het weer zodanig medewerkt, dat de boer in Zeeland met de voor ju.; rs u erkza am h ed en kan beginnen. In ieder geval moet hij zorgen, dat zijn bouwplan gereed is en dat zijn zaaizaad en pootgoed aangekocht of op zijn minst besteld is. Wij hebben in Nederland reeds heel wat jaren een landbouwbeleid, waarbij de prijzen van be paalde produkten onttrokken worden aan de vrije prijsvorming, maar waarbij de regering, hier bij geleid door verschillende argumenten en doel stellingen, prijzen vaststelt. Dit kunnen zijn mi nimum-garantieprijzen, waarbij de overheid maat regelen treft, zodra de prijs onder deze minimum garantieprijs zakt. Het kunnen ook gewone ga rantieprijzen zijn, waardoor de boer precies weet, wat hij voor zijn produkt krijgt uitbetaald. Een voorbeeld van de eerste vorm zijn de voedergra- nen. Een voorbeeld van de tweede de tarwe en de suiker. Met het laatstgenoemde produkt hangt de door de fabrieken uit te betalen suikerbieten- prijs samen. Juist omdat de boer voor verschillende van zijn belangrijkste produkten niet meer overgeleverd is aan een vrije markt is het voor hem zaak van te voren te weten waar hij aan toe is. Nu einde januari, begin februari weet de Zeeuw se akkerbouv/boer dit nog in het geheel niet. Wij behoeven op deze plaats niet weer het hele relaas te doen van de moeilijkheden, die er rond het landbouwbeleid gerezen zijn. Zij zijn genoeg zaam bekend en zij zullen zeker op het congres dat op vrijdag 1 februari te Utrecht door het K.N.L.C. en de C.B.T.B. gezamenlijk is belegd, uit voerig naar voren zijn gebracht. Hierover hopen wij in ons volgend nummer te schrijven. Wij kunnen het slechts diep betreuren, dat wij in ons land een regering hebben, die het zover laat komen als dit nu het geval is. Reeds tijdens en ook na de kabinetscrisis schreven wij, dat wij ons hart vasthielden voor de interne ver deeldheid. Deze immers leidt altijd tot besluite loosheid. Thans ervaren wij aan den lijve de gevolgen van deze toestand. Toestand gevaarlijk. Deze toestand is namelijk in verschillend op zicht gevaarlijk. In de eerste plaats heeft het te schriel gevoerde prijsbeleid dat in de achter ons liggende jaren gevoerd is ten opzichte van het broodgraan, de tarwe, er toe geleid, dat het areaal uitgezaaide tarwe gedaald is tot ver beneden het minimum, dat in een internationaal zo onder HULST: Maandag 4 februari in hotel „De Graan- beurs". KOUDEKERKE: Woensdag 6 februari van 9.00— 1.30 uur in hotel „NieuW^Walcheren". OOSTBURG: Woensdag 6 februari in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 7 februari in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 7 februari in café „De Eendracht". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 7 februari in hotel „Hof van Holland". spanningen verkerende wereld verantwoord is te achten. Het bovendien uitblijven van de tarwe- prijs zal zeker tot gevolg hebben, dat de nog uit te zaaien zomertarwe deze voor geheel ons volk zo gevaarlijke situatie niet noemenswaard zal ver beteren. Hoe een regering deze verantwoording op zich durft te nemen is ons een volslagen raad sel. Dan wordt er ten opzichte van dit punt in bijvoorbeeld België en Frankrijk een heel ander beleid gevoerd. In de tweede plaats is de neiging bij de bieten verbouwers om hun oppervlakte suikerbieten min der groot te doen zijn dan in vorige jaren aan zienlijk. Deze neiging, die tal van overbekende oorzaken heeft, wordt door het talmen van de regering een bietenprijs bekend tc maken aange wakkerd. Bovendien heeft het beleid ten aanzien van de gehele prijszetting, zoals dat in de ver lopen jaren heeft gegolden, het vertrouwen gro tendeels weggenomen. De prijsverhogingen, die ten gevolge van de kostenstijgingen in de laatste jaren zijn toegepast, waren tot op de tiende cent uitgerekend en al pasten zii dan in het door Mi nister Mansholt zelve te Kampen genoemde te schriele beleid, zij maakten een lachwekkende in druk. Als het niet allemaal zo ernstig was, zou men er ook om moeten lachen. Vandaar dat thans de boeren niet meer geloven in een werkelijke hieuwe wind, die zal gaan waaien. Deze slechte stemming ten aanzien van de bie tenuitzaai is niet, zoals wel eens meer na een slecht bietenjaar, tegen het voorjaar geluwd. Zij is juist door het uitblijven van de nieuwe prijs eerder verslechterd dan verbeterd. Wij komen thans op onze wintertoernée weer in vele afdelingen en spreken vele boeren en kunnen er dus over oordelen. De suikerbiet is voor een provincie als Zeeland een belangrijk gewas. Velen, ook buiten de telers om, verdienen er hun brood mee. Een inkrimping van deze teelt zou dus de welvaart van Zuid-West Nederland bepaald niet ten goede komen. Dit alles is des te meer jammer, indien straks de nieuwe bietenprijs zou meevallen. Hierover is nog niets bekend, maar het uitblijven van de Op de binnenpagina's van dit nummer vindt U een deelnemers- formulier van een uitgeschreven door de Tentoon stellingscommissie van de Kring Schouwen-Duiveland der Z. L. M. DOET ALLEN MEE en stuurt uw inzending vóór 1 april a.s. aan de Kringsecretaris van de Z. L. M. de heer F. C. Hanse te Zie- rikzee. Wanneer deze 4 pagina's uit dit blad zijn genomen, moeten deze nog éénmaal zodanig gevouwen worden, dat de pagina's 18 elkaar opvolgen. Memorie van Antwoord en de definitieve beslis singen inzake de prijzen van de gegarandeerde produkten, kunnen zeer ernstige schade berok kenen. Een schade, die de schuld zal zijn van deze regering. Een tweede zeer ernstige verantwoorde lijkheid dus. Regering regeer Het derde en laatste punt, waar wij hier de aan dacht op willen vestigen, is dat de regering door haar wankelende houding vele krachten heeft losgemaakt, die niet zo een, twee, drie weer te ketenen zijn. Doordat enerzijds de tijdsduur tus sen het indienen van de voorstellen van het land bouwschap en een beslissing van de regering zo groot is geworden, doordat anderzijds de Tweede Kamer zo lang moet wachten op een antwoord op haar Voorlopig Verslag en doordat tenslotte ons voik, kennisgenomen hebbende van het Ad vies van de Sociaal Economische Raad (S.E.R.) inzake de bestedingsbeperkingen, ook op dit uiter mate en voor iedereen belangrijke punt geen op heldering verkrijgt, zijn tal van groepen in ons volk zich met al deze zaken gaan bemoeien en hebben zij met steeds luider stem hun mening, die natuurlijk niet van eigen belang is ontbloot, verkondigd via dagbladen en vakbladen. De industrie schrijft over vraagstukken in de landbouw. De arbeidersvakverenigingen doen het evenzo. De regering, misschien in uiterste nood, wak kerde ook dit nog aan door aan een instantie als de Stichting voor de Arbeid advies te vragen. Dit orgaan, waarin werkgevers en werknemers in Nederland over sociale vraagstukken met el kander spreken, heeft zeer terecht geen advies gegeven. Maar het geven van beschouwingen door verschillende groepen werd er niet minder om. Veelal zijn deze beschouwingen zeer eenzijdig gekleurd en wijzen zij alleen op de gebreken, die er ongetwijfeld aan een bedrijfstak als de land bouw met zijn 200.000 ondernemers kleven. De goede zijde van onze Nederlandse landbouw, die toch altijd nog zeer hoge opbrengsten oplevert, die met zeer lage, zo niet de laagste kostprijzen ter wereld werkt, die ongeveer deel van onze zo hoog nodige deviezen verdient, die tenslotte so ciaal in ieder volk een onmisbare factor vormt, wordt soms even aangetipt en soms zelfs hele maal niet. Dit alles maakt de stemming onder de boeren geprikkeld. Er worden hierdoor krachten opgeroe pen en sentimenten gekweekt, die in geen enkel opzicht voor ons land en volk bevorderlijk zijn. Men onderschatte dit gevaar niet. Het is er. Het had er niet behoeven te zijn. Een regering, die wist wat zij wilde, had dit alles kunnen voorko men. Geen enkele regering mag zijn vaderlandse landbouw verwaarlozen. Ook onze regering en onze volksvertegenwoordiging wil dit niet. Maar dan moeten er nu op korte termijn daden gesteld worden. Voordat de ontevredenheid en de onrust vormen gaan aannemen, die het redelijke te bo ven gaan. Wij roepen daarom, zoals wij reeds eerder de den, en thans tezamen met een toonaangevende courant als de „Nieuwe Rotterdamse Courant" uit Regering regeer En op korte termijn. S. (Advertentie). Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1