DE BOERENJEUGD NIEUWS L.J.G.-LIED ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 73 uit het Oosten ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle 1. Wij gaan aanééngesloten, Verbonden in een band, ONTSPANNINGSAVOND DER Z.P.M. EN L.J.G. AFDELING ST. MAARTENSDIJK. Bezoekt op vrijdag 8 februari a.s. te St. Maartensdijk de ontspanningsavond der Z. P. M. en L. J. G. in het „Hof van Holland". Aanvang 7.00 uur. 2. Opening. 2. L. J. G.-orkest. 3. Toneelschets. 4. L. J. G.-orkest. Pauze. 5. Opvoering toneelstuk: „Moeilijke jaren". Het stuk speelt zich af op het platteland. 6. Sluiting. ONTSPANNINGSAVOND DER Z. P. M. EN L. J. G. AFDELING OOSTKAPELLE-SEROOSKERKE EN OMSTREKEN. Bezoekt op zaterdag 9 februari a.s. te Grypskerke (W.) de ontspannings avond der Z. P. M. en L. J. G. van de af deling Oostkapelle-Serooskerke en om streken. Opvoering toneelstuk: „De kwetsbare plek". Toneelspel in vier bedrijven door C. Hamstra-Vos. Aanvang des avonds om 7.15 uur. - Entrée 1,— Z.-Vlaanderen W. Z.-Vlaanderen Z. P. M.-STERS. Alle Z. P. M.-sters van W. Z.-Vlaan deren en O. Z.-Vlaanderen worden uit genodigd om mede te werken aan een: Mandwerktentoonstelling en Modeshow, die gehouden zal worden op 13 april «*s. in de Huishoudschool te Terneuzen. Alle handwerken kunt u hiervoor inleveren. Verdere inlichtingen bij: J. v. d. Sluis, Spanjaardstraat 14, Braakman (W. Z.-Vl.), tel. 241 en S. van Driel, B. 129, Zaamslag (O. Z.-Vl.), tel. 204. VERSLAG VAN DE ONTSPANNINGSAVOND AFDELING OOSTBURG. Ontspanningsavond der Z. P. M. en L. J. G. afd. Oostburg gehouden in ho tel „De Eenhoorn". De Z. P. M. en L. J. G. van de afd. Oostburg gaven op zaterdag 19 janua ri hun jaarlijkse uitvoering, die druk bezocht werd. De voorzitter, de heer I. Nortier, open de deze avond en heette allen hartelijk welkom. In het bijzonder de besturen van de andere verenigingen o.a. de Z. L. M., Ceres en Plattelandsvrouwen. Vervolgens werden er enkele num mertjes gezongen door de dames F. Risseeuw, I. de Koeijer, M. Poissonnier en I. Bron en de heren I. Nortier, A. de Smit en P. Versprille, die de zang op voortreffelijke wijze begeleidde. Mej. M. Risseuw hield een declamatie „De onsterfelijke boer" van Jan Eek hout. Daarna werden 'n tweetal schets jes opgevoerd, nl.: „Liefde en kaal hoofdigheid" en De operatie", welke vrij goed werden gespeeld. Hierna werd Als persman van „De Boerenjeugd", voor het „Oosten der L. J. G.(0. Zeeuws- Vlaanderen) is het gebruikelijk zo nu en dan een overzicht te geven betref fende de gang van zaken in het land- bouwjongerenwerk en u mee te nemen naar de aktiviteitscentra der Ooste lijke Z. P. M.-sters en L.J. G.-ers. Zo bevond „De Boerenjeugd"-pers- man zich de afgelopen maanden voort durend op de glibberige Vlaamse wegen, gesprekken voerend met „voor aanstaande lieden uit de L. J. G.- wereld, ouderen en „eenzamen". Kortom deed de persman alles wat zo bij z'n vak hoort: zien, horen, schrij ven en vooral veel denken. DE „STREEKMAN". Zo kan men. zich dus indenken, dat uw persman schematisch te werk ging en eerst een bezoek bracht aan de Oos telijke L. J. G.-Streekvoorzitter. Met m'n krakende en steunende spe ciale persfiets trachtte ik me over een soort van slingerpad voort te bewegen, dat moest leiden naar de woonplaats van de voorzitter. M'n tocht werd aangenaam afgewis seld door onvermijdbare modderplassen, waardoor ik soms de indruk kreeg dat ik me inplaats van op mijn persfiets in een roeiboot bevond en ik m'n voeten voor roeispanen moest gebruiken. (Gaarne had ik even de betreffende dijkgraaf gesproken.) Niettemin stond ik een moment later even optimistisch als altijd mijn aan wezigheid uit te drukken met de be kende kreet „„vollek", waarna al spoe dig de persoon in kwestie verscheen. Na me voorgesteld te hebben als persman van „De Boerenjeugd", zaten we alras in gemakkelijke stoelen en begon ons gesprek. „Hoe gaat het in uw streek, de ver houding tussen de afdelingen en de aktiviteit der besturen c.q. leden", was m'n eerste vraag, tegelijkertijd m'n blocnote openslaande, m'n oren wijd openzettend en m'n pen vast omklem mend; kortom ik zette me in een vol ledig geconcentreerde pershouding. L.J. G.-ERS GAAN ACHTERUIT. Wat de L. J. G. in onze streek aan gaat moeten we helaas zeggen, dat het niet meer gaat, zoals enkele jaren terug. We missen de zonodige spontane medewerking en interesse van onze leden, vooral wat betreft de L. J. G.-ers. We moeten dus in deze vooropstellen, dat we de Z. P. M.-sters en de L. J. G.- ers apart moeten zien. De Z. P. M. is over het algemeen ge nomen vol aktiviteit, een aktiviteit een polderraadspel op de planken ge bracht, waarvoor nogal veel belangstel ling was. Vervolgens werd er pauze met verlo ting gehouden, die er nog al vlot aan toe ging, want de loten vlogen er uit voor de prachtige prijzen die door de leden beschikbaar waren gesteld. Na de pauze werd het toneelspel op gevoerd: „Jong leven op Morgenrood", door H. Frieling. De heer M. van Iwaarden hield een korte inleiding op het te spelen stuk, want het was een vervolg van verleden jaar „De klomp en de goudvis". Daarna sloot de presidente, mej. T. de Nood en sprak een woord van dank tot alle aanwezigen voor de zo druk bezochte avond. Namens het Bestuur, De Secretaris, C. DE NOOD. welke ons doet vermoeden, dat de Z. P. M.-leden voor zichzelf inzien, dat, wil men als boerendochter in de hui dige moderne maatschappij een juiste plaats kunnen innemen (als boerin of wat dan ook) men naast een perfecte huishoudelijke kennis ook een zekere algemene ontwikkeling dient te be zitten. Wanneer men weet dat de Z. P. M.- sters er zó over denken, dan is het niet moeilijk om als streek- of afd. bestuur samen met hen iets te organiseren, om dat organisatoren en leden er beiden het belang van inzien. Maar (en hier trok de voorzitter een vrij somber gezicht) met onze L. J. G.- ers gaat het niet zo best. Wat we ook trachten te organiseren, cursussen, vergaderingen, wedstrijden etc., het stuit alles af op de geringe interesse onzer heren-leden. In tegenstelling met onze Z. P. M.- sters heeft het overgrote deel der L. J. G.-ers geen belangstelling voor de onvermoeide pogingen van streek- of afd. bestuur. Een uitzondering is van toepassing op het voortreffelijke L. J. G.-orkest uit Hoek, enkele wedstrijdgroepen en onze jongste leden. Maar toch *en hier komen we aan het kardinale punt over het alge meen interesseren zij zich niet of wei nig voor wat buiten hun soms te enge gezichtskring ligt en we denken dan aan de kunst, belangrijke nationale plannen (Delta-plan, Benelux enz.) en hun geringe belangstelling voor de ge organiseerde landbouw (K. N. L. C„ Landbouwschap) en zo zijn er nog vele dingen welke zeker de moeite waard zijn om iets van te weten. Natuurlijk zouden we na al 't voor gaande ons af kunnen vragen: „Wat is nu de oorzaak?" maar, geachte Boeren jeugd redakteur, laat ons dit tot een volgend interview bewaren, omdat dan m.i. uw artikel wel wat te lang gaat worden. LAATSTE BEDRIJF. Begrijpend sloeg ik m'n bijna volge schreven blocnote dicht en konstateer- de daarop verschrikt dat het inmiddels taalf uur geworden was. Haastig nam ik afscheid van de voor zitter, welke me de volgende week weer verwacht voor het laatste inter view: „Wat is de oorzaak der geringe belangstelling onzer L. J. G.-ers." Nadat ik de deur voorzichtig had ge sloten, viel het me op dat het ontzet tend donker was en bezorgd dacht ik dan ook direkt aan het spijkerlichtje van m'n persfiets. Op het erf was het een ontzettende slijkboel vanwege de bieten-modder- campagne, tengevolge waarvan ik, druk bezig zijnde met de stuurinrichting van m'n tweewielig fietsvoertuig, dan ook prompt krakend op een volstaande bie tenwagen reed, waar ik geruime tijd aan vastgeplakt bleef. Na enig gescharrel vond ik dan toch weer de „officiële" rijweg, waarbij ik de inhoud overdacht van: „Hoe ge- noegelijk rolt het leven des gerusten landman voort". En zo zal de lezer wel hebben opge merkt, dat ook het pad van een „Boe- renjeugd-redakteur" niet altijd over rozen gaat. Maar tot besluit van dit eerste arti kel: het was m.i. voor een goede zaak n.l. de verheffing van ons als Platte landsjongeren gebaseerd op de doel stellingen der L. J. G. Wanneer we dit als B. J.-schrijver weten, dan is ons geen moeite teveel. Tot het volgend artikel! RED. O. Z.-VL. Van louter jonge loten, Uit 't Zeeuwse boerenland. De weg om te verheffen, Ons aller levenspeil, Omdat wij het beseffen, Dat zulks noodzak'lijk zij. 2. Wij L. J. G.'ers streven, Naar meer zelfstandigheid, Naar vreugdevoller leven, Ontwikkeld naar de tijd. Gegrond op zui'vre eenheid, Op lotsverbondenheid, Ziedaar onz' idealen, Eens zijn zij werk'ljjkheid. 3. Deez' roep klinkt dan ééndrachti& Een ieder hoor haar aan, De L. J. G. is krachtig, Durft in de branding staan. Zij wil voor 't Zeeuwse leven, Van nut zijn en tot vreugd Dus zullen wij haar geven De sterke kracht der jeugd. MET ONS ORKEST OP STAP. Het was reeds oktober toen er een lid van de L. J. G. werd opgebeld en het volgende berichtje kreeg te horen. „Op 10 november is het Algemene Vergadering te Middelburg en kunnen jullie daar de muziek verzorgen"? Even krabde hij in zijn haar, toen kwam het antwoord: „Het komt voor elkaar". Nog diezelfde dag rinkelden enkele te lefoontoestellen in Hoek en omstreken. De leden van het orkestje werden opge roepen voor een repetitie, die als ge woonlijk bij de leden aan huis plaats heeft. 's Avonds na de dagtaak (die voor de meesten van ons bestond uit het ploe teren op het bietenland of uit huishou delijk werk) stapte ieder lid op zijn fiets en aanvaardde de reis dwars door het polderland, over wegen vol met slijk en modder, naar de boerderij waar het die avond repeteren was. Omstreeks half acht waren allen aanwezig. Even werd er gediscussieerd maar on ze leider stak daar vlug een stokje voor, want „over vier weken hebben we onze eerste uitvoering, dus het is te spelen". Sindsdien repeteren we elke week. Donderdags voor de Algemene Verga dering werd er gesproken over de reis naar Middelburg. En vanwege het ge sjouw met instrumenten op schilden, besloten we met twee luxe-auto's te rij den. 's Zaterdags tegen 12 uur was het dan zover dat we in konden stappen. Toen we in Breskens kwamen, lag de boot al te wachten, dus dat kon niet beter. Maar aan de overkant wachtte ons nog iets, want niemand wist het Schuttersf hof te staan. Eenmaal op weg naar Middelburg, re den we plotseling achter iemand uit O. Zeeuws-Vlaanderen, die zeer zeker óók naar die vergadering moest, dus volgden we zijn auto. Ondertussen had hij ons opgemerkt en bracht ons in Middelburg op een dwaalspoor. Nou, voorzitter, hij was goed. Al met al waren mooi op tijd, had den nog een paar minuten om een con sumptie te gebruiken en moesten toen spelen. Daarna hebben we genoten van het toneelstuk „Jeugd". Op de terugweg hadden we zó'n hon ger, dat we besloten om in Oostburg te gaan dineren. Nou, het smaakte ons verrukkelijk. Na een gezellige avond aldaar zijn we huiswaarts gekeerd, waar we om ongeveer 9 uur arriveer den. Ons eerste optreden deze winter was weer achter de rug.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 13