<^ciclio Van Boerderij en Organisatie Gras- en Klaverzaden 34 ZEEUWS LANDBOUWBLAD THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. 12 januari. Nu het werk op de boerderij in een rusttoestand verkeert is het de tijd om eens rustig na te denken over andere dingen dan direct het boerenwerk. We denken daarbij dan aan het bezoeken van vergaderingen die voor ons belang rijk zijn, hetgeen een te groot aantal van onze collega's nogal eens durven vergeten, dikwijls tot eigen schade. Vergaderingen hebben immers toch praktisch altijd een nuttige achter grond, en bovendien is toch ook ieder lid aansprakelijk voor de gang van zaken in een vereniging. Dit wordt nog maar al te dikwijls vergeten, ja zelfs hebben we het meegemaakt dat men in een huiselijke kring allerlei opmer kingen had over de gang van zaken in een bepaalde organisatie. Op allerlei manieren werd de organisatie „ge kraakt", maar op de eerstvolgende ver gadering waren de heren öf afwezig of zij hielden zich koest. Van welk een verderfelijke houding gaven deze men sen blijk. Wij kunnen waardering heb ben voor ieder die meent dat iets niet goed gaat en dit te bestemder plaatse op eerlijke wijze aan de orde stelt. Deze roddelpolitiek echter ligt ons bepaald niet. Het is nu ook de tijd om eens over ons bouwplan te denken, en dikwijls zal men daarbij zijn rekencapaciteiten aan moeten spreken. Ons bouwplan zal eco nomisch verantwoord moeten zijn, m.a.w. de produktiemiddelen zullen zo economisch mogelijk aangewend dienen te worden. De produktiemiddelen be staan uit in de eerste plaats „grond", zonder dit. is voor de boer en tuinder geen produktie mogelijk, in de 2e plaats arbeid en in de 3e plaats kapitaal. Grond is een vaste factor, dit kan in een bepaald bedrijf niet veranderen, en deze maakt dan voor ongeveer 10 deel uit van de totale produktiemidde len. Arbeid kan in dit verband variëren van 3060 afhankelijk van de in tensiteit van het bedrijf, het gemiddel de bedraagt ongeveer 40 terwijl de factor kapitaal ongeveer voor 50 deel uitmaakt van het geheel. Naar mate het percentage arbeid lager is, is het percentage kapitaal hoger en meest al is het bouwplan dan extensiever. Wil men met minder arbeid toch dezelfde winst bereiken, dan moet men arbeid vervangen door kapitaal, d.w.z. men moetmachines kopen die met minder handkracht hetzelfde resultaat bereken dan voorheen. Nu we in ons gebied met een arbeidstekort kampen, is er noodge dwongen een streven in deze richting. Lang niet ieder gewas leent zich echter goed om arbeid te vervangen door ka pitaal, ons bouwplan zal dus aangepast moeten worden aan veranderende om standigheden, waarbij men steeds zal moeten trachten te waken tegen een te vergaande extensivering, want dat gaat ons geld kosten. Wanneer we arbeid gaan vervangen, dus wanneer we gaan investeren dan zullen we ons steeds af moeten vragen, hoeveel geld we be schikbaar hebben en welk gewas de hoogste opbrengst geeft bij het aange- DE LANDBOUWRADIORl BRIEK OP MAANDAG 21 JANUARI. In de radiorubriek van het Ministe rie van Landbouw zal op maandag 21 januari a.s. van 19.4520.00 uur over de zender Hilversum I een klankbeeld worden uitgezonden over maatregelen ter voorkoming van mond- en klauw zeer. In aansluiting hierop zal Ir. A. Schrooder, rijkszuivelconsulent in Gouda, spreken over „Drinkwater voor vee". De uitzending zal worden besloten met enkele praktijkaanwijzingen. wende kapitaal. Bovendien houdt deze investering in dat we ook in komende jaren van deze investering moeten kun nen profiteren, hetgeen wil zeggen, dat men het bepaalde gewas moet kunnen blijven verbouwen op verantwoorde basis. Door te gaan investeren wordt men dus afhankelijker dan voorheen, en dit betekent tevens dat ons bedrijf kwetsbaarder wordt. Voordat we dus een machine kopen, zullen we ons af moeten vragen of dit voor nu en in de toekomst verantwoord is, en zo men meent dat dit het geval is, dan zal men daarbij tevens moeten bedenken, dat men zijn bouwplan daarmee in over eenstemming moet brengen. SCHOUWEN—DUIVELAND. 13 jan. Het is tot heden toe nog een zachte winter, hetgeen nog goed van pas komt, want nog steeds is men op tal van be drijven aan het ploegen. We hopen dus maar, dat de vorst nog wat achterwege blijft. Het ploegen gaat vaak met veel moeilijkheden gepaard en de paarden blijken ook hierbij weer maar onmis baar te zijn. Vele landbouwers, en dan heus niet alleen op de kleine bedrijven, hebben dit gemis dan ook wel terdege gevoeld, doch de moeilijkheid is, dat je niet zo maar even terug kunt schake len naar paardentractie. Dit zou te duur worden, hoewel het veelvuldig voor komt, dat naast de tractor die het werk alléén zou kunnen óók het paard nog aanwezig is om in noodge vallen bij te springen. Dit is wel ge makkelijk, maar dan hebben deze be drijven een hoge trekkracht-investering. Gaan we echter op de inundatiebedrij- ven het ploegwerk van paarden met dat van de trekkers vergelijken, dan is het resultaat in zeer veel gevallen in het voordeel van de paardenploegers. Soms zelfs zó erg, dat dit a.s. zomer zeker opbrengstverschillen te zien zal geven. Omgekeerd heeft de trekker natuur lijk ook zijn voordelen, zoals, onder droge weersomstandigheden, vlugger en doelmatiger werken. Doch dat een span paarden op inundatiegrond nog een onmisbare schakel is in een goede bedrijfsvoering, staat voor m\j vast. Het is daarom verheugend te kunnen vernemen, dat ook op ons eiland het initiatief is genomen om een cursus in goed paardengebruik te doen houden. Op deze cursus wordt zowel in theorie als in de praktijk de omgang met het paard geleerd. Doordat het ploegwerk is verlaat, is de winterrust, die we anders om deze tijd reeds genieten, op veel bedrijven nog niet aangebroken. Voor bedrijven met vast personeel be tekent dit, dat de arbeidsuren nog nut tig kunnen worden gebruikt en wel licht, door de kortere winterperiode, heel de winter nuttig te besteden zijn. Op de kleinere bedrijven betekent dit echter, dat de boer zelf, die het reeds een heel jaar erg druk heeft gehad, het nu ook in de winter nog druk heeft. Een eerste gevolg hiervan is, dat de veestapel daardoor niet de nodige aan dacht verkrijgt, die deze eigenlijk ver dient. Hierop willen we echter in een vol gend overzicht nog wel eens nader te rugkomen, want in die veevoeding schijnen nog steeds grote fouten te schuilen. Daar dit thans een actueel punt is, brengen ook de C. M. M. C.-afdelings- vergaderingen dit punt in woord en in beeld naar voren. Aan U, veehouders, de taak aanwezig te zijn WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 14 januari. Alhoewel het begin van het voorjaars- werk nog wel even op zich laat wach ten, is het nu toch tijd om aan het bouwplan een meer definitieve vorm te geven. Diegenen, welke een vast bouwplan en een vaste kern handhaven, zullen niet zoveel moeite hebben om dit plan op te stellen, omdat hier alleen een perceelswisseling nodig is volgens het schema. Toch kan het ook hier nodig zijn, om i. v. m. de marktsituatie de teelt van enkele gewassen in te krim pen en andere uit te breiden. Vooral waar de prijzenpolitiek van de regeling zo lang op zich laat wachten is het moeilijk om een begroting op te stellen voor het komende jaar welke enigszins de werkelijkheid benadert. De manier waarop we een en ander kunnen opstellen is in verschillende bladen en geschriften uitvoerig behan deld. Neemt deze op het gemak eens door, er zal voor een ieder wel wat uit te halen zijn, wat van toepassing is voor zijn bedrijf. Wat naast al deze berekeningen ech ter ook zeer belangrijk is, is de manier waarop de organisatie per bedrijf sluit. Werkverdeling, manier van werken, het aanwezig zijn van de benodigde zaaizaden en meststoffen, al dergelijke dingen kunen niet in geld uitgedrukt worden, maar kunnen alle berekenin gen, met hoeveel reserve ook opgesteld, nog meer in de war sturen dan nu soms al gebeurt, door factoren welke we niet zo goed in de hand hebben of helemaal niet. WALCHEREN. 15 jan. De maanden januari en februari zijn op de meeste# boerderijen een paar rus tige maanden. Het werk op het land is dan achter de rug en er is volop tijd voor de kleine karweitjes rondom of in de gebouwen. Toch is het zeker nuttig en rendabel om de aanwezige arbeidskrachten zo veel mogelijk productief werk te geven. Op elk bedrijf blijft er in de drukke periode zoveel werk liggen, dat daarom in de wintermaanden nodig moet ge beuren. Voqral de werktuigen vragen daar bij uw aandacht. De werktuigen ver tegenwoordigen op vele bedrijven wel een bedrag van 1000,per ha. Dit kapitaal gaat langer mee, naarmate het onderhoud ervan beter in orde is. De machines kunnen 's winters worden ge demonteerd en gereinigd, opnieuw van een verflaag worden voorzien en op nieuw worden gemonteerd. Lagers en assen kunnen van nieuw vet worden voorzien en de ontstane speling kan worden bijgesteld. Op deze wijze kunt U de wintermaanden productief maken en bent U straks gereed voor de voor jaarswerkzaamheden als uw buurman nog met zijn werktuigen naar de smid moet. Verder verdient het zeker ook over weging om in een hoekje van de schuur een kleine werkplaats in te richten. Een kleine werkbank met bankschroef en daarbij al het kleine gereedschap, zoals hamers en nijptang, sleutels en schroevendraaiers, enz., overzichtelijk opgehangen aan de wand, voorziet op vele bedrijven in een dringende behoef te. Dit hoeft zeker geen geld te kosten, want met wat goede wil en inzicht maakt U in een paar korte winterdagen al een aardige werkhoek. Verder zijn er de wintermaanden, die U nuttig kunt besteden door het bezoe ken van vergaderingen met lezingen over bepaalde onderwerpen, waardoor U uw kennis kunt verrijken en uw in zicht verdiepen. Het opstellen van het bouwplan voor 1957 vraagt ook weer de nodige voor bereiding. Met bouwboek en grond monsteranalyses bij de hand, kunt U de vruchtwisseling en de bemesting vaststellen, maar daarnaast blijven er nog tal van factoren, die het bouwplan beïnvloeden. Vooral de ontwikkeling van de prijzenpolitiek vormt een vraag punt in onze berekeningen, waar we terdege op dienen te letten. Het is hoog tijd, dat dit nu spoedig bekend zal zijn. Misschien is de uitzaai van een zekere oppervlakte bieten hier van zelfs geheel afhankelijk. Hoewel er nog niet naar werk ge zocht behoeft te worden is het nu een rustige tijd. Werk dat op vrijwel alle bedrijven moet worden verricht is de verzorging van het vee. Er zijn hierbij uitzonde ringen. Naast de kleinere bedrijven met alleen bouwland, komen er ook enkele grote voor waar alleen de hond en de katten verzorgd moeten worden. Een goede veeverzorging kan een zeer belangrijk onderdeel van de bedrijfs voering zijn. Borstelen is immers voe ren, terwijl een goede voeding nog be langrijker is. Wanneer er uit het aan wezige voerder, rantsoenen zijn opge steld is er nu de tijd voor om deze eens na te wegen. Wanneer dit per winter enkele keren gedaan wordt, krijgt men er al vlug een betere kijk op. Door ook het personeel, dat met veeverzorging wordt belast hierbij te betrekken, zal dit zeker bijdragen tot een rationeler voeding van het vee. Wat het andere werk betreft, dit loopt veel uiteen. Het reinigen van machines en werktuigen en zo nodig nieuwe onderdelen aanbrengen, komt de levensduur ten goede en voorkomt straks stagnatie. Een groot kapitaal is er in de inventaris geïnvesteerd, zodat een goede verzorging hiervan zeker on ze aandacht waard is. Een minder opvallende investering, maar zeker ook belangrijk voor velen, is de drainage. Enkele weken geleden kwam er een artikel in ons blad voor over het onderhoud hiervan met behulp van plastiekbuis waaraan beugels be vestigd zijn. Wie het schoonmaken met behulp hiervan in de praktijk heeft kunnen zien, moet tot de conclusie zijn gekomen dat hiermede een waardevol hulpmiddel voorhanden is. Niet alleen dat hiermee de buizen gereinigd kun nen worden, tevens kan worden nage gaan of de reeks niet verzakt is, pf dat er geen gebroken buizen in voorkomen. Stellig heeft dit apparaat nog niét de aandacht die het toekomt. Op verschillende bedrijven worden thans de restanten van oogst 1956 af- gedorst. Veel winst zit er wat de prij zen betreft voor de meeste produkten niet in. De peulvruchten noteren iedere week lager. Alleen het stro doet een hogere prijs dan kort na de oogst. De handel in aardappelen verloopt traag. Naast dit alles heeft de boer zijn zor gen voor de toekomst, waarbij voor velen het arbeidsprobleem de belang rijkste zorg is. Het laat zich aanzien dat dit nog belangrijk moeilijker wordt dan voorheen het geval was. Was het in 1956 nog zo dat het gemiddelde bouw plan voor ons gebied uit granen, hakvruchten en peulvruchten en handelsgewassen bestond, het is voor 1957 te verwachten dat er een ver schuiving naar de teelt van extensieve gewassen zal plaats hebben. We leven in de vergadermaanden. Voor velen zijn er zoveel, dat dit, zo ze geen keuze zouden maken, dagwerk gaat worden. Wanneer er een keuze gemaakt moet worden, mag dit niet ten koste van de eigen organisatie gaan. Hebben de leden een plicht om de ver gaderingen te bezoeken, op de besturen rust. de taak een aantrekkelijk pro gramma samen te stellen waarbij een leerzame middag of avond voor haar leden verzekerd is. (Advertentie). ZUID-BEVELAND. 15 januari. De felle Noord-Ooster doet denken aan eind januari van het vorige jaar, die het begin was van een uiterst felle vorstperiode. Laten we hopen dat het geen herhaling wordt, want dan kost het wellicht geld. Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Gebrs De Jongh - Goe» Import Export POSTBUS 35 „Zaait „VICTORIA" zaden"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 6