Lnctor et Emerge ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 45 AMERIKA Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense. M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen - Goessestraatweg 4. Kapelle EUROPESE JEUGDCAMPAGNE. Dit jaar organiseert de Europese Jeugdcampagne weer een 3-tal jonge boeren, en boerinnencursussen op kasteel Hoekelum te Bennekom. De cursussen worden gehouden van 1421 feb., 23 feb.2 mrt en 411 mrt. De voertalen voor ieder der cursus sen zijn op het programma aangege ven. Er is een vertaalapparaat aanwe zig, zodat het gesprokene ook onmiddel lijk in de andere taal is te beluisteren via een koptelefoon. De P. J. G. N. mag naar ieder der 3 cursussen 4 personen afvaardigen. De cursus is geheel gratis en de reis kosten naar en van Bennekom worden vergoed. Opgave van deelnemers (sters) voor déze cursussen zien wij gaarne vóór 5 feb. a.s. bij het secretariaat van de P. J. G. N. tegemoet. Wij moeten ons het recht voorbehou den bij een te grote opgave een aantal deelnemers (sters) te laten afvallen of te verzoeken aan één van de andere cursussen te willen deelnemen. Met vriendelijke groeten, Namens de P. J. G. Nedeiland, A. HARTMAN, secretaris. TONEEL- EN MUZIEKCONCOURS 1957. Dit zal plaatsvinden te Goes op 9 maart 1957. De eerst gestelde datum kan, in verband met de dan te hóuden P. J. G. N.-algemene vergadering, niet gehandhaafd blijven. Voor alle bijzonderheden wordt ver wezen naar de circulaires, die aan het begin van deze week alle afdelingen en orkestjes werden toegezonden. Belangstellenden: Houdt deze datum nu al vrij! Aanvang half twee! ONTSPANNINGSAVOND DER Z. P. M. EN L.J.G. AFDELINGEN OOSTKAPELLE-SEROOSKERKE. Bezoekt op zaterdag 26 januari a.s. te Oostkapelle de ontspanningsavond der Z. P. M. en L. J. G. van de afdelingen Oostkapelle-Serooskerke (W.) en om streken. Opvoering toneelstuk „De kwetsbare plek". Toneelspel in 4 bedrijven door C. Hamstra-Vos. Aanvang des avonds om 7.15 uur. Entree ƒ1, ONTSPANNINGSAVOND DER Z.P. M. EN L. J. G. AFD. OOSTBURG. Bezoekt op zaterdag 19 januari a.s. te Oostburg de ontspanningsavond der Z. P. M. en L. J. G. van de Afdeling Oostburg in hotel „De Eenhoorn". Aan vang des avonds om 7 uur. Donateurs en leden vrij entree; niet leden ƒ1, per persoon. Op vrijdag 7 december hadden de Z. P. M.-sters en L. J. G.-ers van Zuid- Beveland een bijeenkomst in de Prins van Oranje te Goes. De voorzitter, K. van Nieuwenhuize, opende de vergadering met een woord van hartelijk welkom, tot de spreker van die avond, de heer J. G. Slof uit Bergen op Zoom. Aan de hand van lichtbeelden vertel de de heer Slof over het onderwerp: „Hoe Zeeland in 1530 verdronk en na 1953 herwonnen werd". Spreker begon ons te vertellen over Reimerswaal. In 1530 werd deze stad door een grote ramp getroffen. Aan het onderhoud van de dijken was te weinig aandacht besteed; deze begaven het, zodat de omgeving van de stad over stroomd werd. De muren van de stad bleven intakt en hielden het water tegen. De stad is nog gebruikt als in terneringskamp voor krijgsgevangenen uit de 80-jarige oorlog. Tenslotte is ze, na verscheidene keren door overstroming en brand geteisterd te zijn, voorgoed ten onder gegaan. Misschien zal, nadat het Deltaplan is uitgevoerd, nog eens een nieuw Rei merswaal herrijzen. Tot voor ongeveer 25 jaar waren er van de stad Reimerswaal nog resten te vinden. Er zijn ook nog overblijfsels van vele andere dorpen daar in de om geving. Vooral van het dorp Nieuw- lande zijn nog duidelijke funderingen van de kerk en de toren te zien, even als- rijen boomstompen uit vroeger jaren. De heer Slof vertoonde ons hiervan talrijke zeer interessante foto's. De resten van het oude Rilland, die tot voor de ramp in 1953 nog duidelijk te vinden waren, zijn nu geheel ver dwenen, aangezien de stroom door het dijkgat, dat zich juist daar bevond, alles heeft weggespoeld. Vervolgens liet de heer Slof ons Zien, hoe na de jongste overstroming overal energiek werd aangepakt om de schade te herstellen. Dit was wel een fel con trast met vroeger jaren, toen Zeelands 2de stad Reimerswaal ten onder gegaan is, omdat de middelen ontbraken om voldoende voorzieningen te treffen. Eerst zagen we de situatie in de buurt van Halsteren. De overstroming nam hier ernstige vormen aan, omdat we hier te maken hadden met een oude bedding van de Schelde, die inge dijkt is. Toen dan éénmaal het water binnendijks gekomen was, hernam de Schelde direct zijn oude bedding, het geen met een ontzettende stroom ge paard ging. Ten Zuiden van Bergen op Zoom kon de dijk gelukkig vlug her steld worden. De heer Slof had van deze gebeurte nissen in de buurt van Bergen op Zoom Verschillende foto's, zodat nog eens dui delijk de situatie daar in onze herinne ring geroepen werd. Het leggen van de hulpdijk bij Rilland en het dichten van het stroomgat daar in, dat tweemaal moest gebeuren, heeft de heer Slof van nabij meegemaakt. De foto's die hij ons hiervan vertoonde waren zeer indrukwekkend. Door het grote aantal van de elkaar snel opvol gende beelden was het, alsof er een film vertoond werd. Van de overstroming te Kruiningen werden vervolgens foto's vertoond, die het ons welbekende beeld weer in ge dachten brachten. De heer Slof ging vervolgens uitvoe rig in op de techniek van het dichten van een dijkgat. We zagen hoe met behulp van een ringdijk van zandzak ken en Boomse klei, dat is een zeer taaie kleisoort uit België, die tegen sterke stroom bestand is, het Oostelijke gat te Kruiningen gedicht werd. Bij het Veerhavengat was aanvankelijk niet veel meer te zien, dan enkele mensen, die voortdurend de sterkte van de stro mingen aan het opmeten waren. Uit de, op die manier verzamelde ge gevens werd berekend hoe en waar de caissons geplaatst moesten worden. We zagen ook, hoe de zinkstukken door de Werkendammers vervaardigd en neer gelaten werden, zodat ze konden dienen om de caissons een stevige bodem te geven. Vervolgens hebben we het plaatsen van de caissons één voor één gezien. Om de plaatsing van het grote sluit- caisson waar te nemen, had de heer Slof een zeer goede post; door zijn goede verstandhouding met de uitvoerende ingenieurs wist de heer Slof precies waar hij moest gaan staan, zodat, wan neer de gebeurtenisseri hun hoogtepunt bereikt zouden hebben, er niet juist een schip voor zijn neus zou komen te liggen. De heer "Slof, die met zijn tentje op de dijk kampeerde, heeft de plaatsing van het sluitcaisson van A tot Z mee gemaakt. Hij vertoonde ons daarvan dan ook een schat van kleurenfoto's. Vooral de foto, waarop het caisson ge huld was in een wolk van stoom, toen alle sleepboten met de vlag in top te kennnen gaven met hun stoomfluit, dat kennen gaven met hun stoomfluit, dat gewoon indrukwekkend en kan als de mooiste van de avond beschouwd wor den. Ook van de dijkdichting op Schou wen en Duiveland hebben we een in druk gekregen aan hand van de foto's, die de heer Slof ook daar ge maakt heeft. Toen we dan ook aan het eind van de avond zeker een paar honderd lantaarn plaatjes hadden gezien, waarvan het merendeel in kleur, die ons op treffen de wijze dit belangrijk deel van de Zeeuwse geschiedenis toonden en die ons de Zeeuwse leusLuctor et Emergo, voor de geest brachten, kon de voorzit ter de heer Slof dan ook met recht een woord van onze hartelijke dank over brengen. Verder werd op deze avond de uit slag van de fotowedstrijd bekend ge maakt. In de pauze was er gelegenheid om de uitgestalde foto's te bezichtigen. Er waren ongeveer 30 goede foto's inge stuurd, waarvan vele zelfs zéér goed, zodat de jury bestaande uit de heer Rutgers uit Goes en de heer Verschoore uit Kruiningen, dan ook geen gemak kelijke taak had. Aan het eind van de avond werden de prijzen uitgereikt en maakte de heer Rutgers nog enige op merkingen over dé bekroonde foto's. Hjj vond dat de fotografen maar op de ingeslagen weg moesten voortgaan. Verder ried hij het gebruik van geel- filters aan bij natuuropnamen etc. voor een beter contrastwerking bij wolken luchten en sneeuwgezichten. De eerste prijs, een medaille, werd gewonnen door A. van Dijke. De 2e en 3e -prijs, eveneens medailles, werden gewonnen door Catrien Luteijn en B. van Gorsel; de 4e en 5e prijs, foto al bums, door Corrie Aarnoutse en Truus Janse. De 6e, 7e en 8e prijs, een foto- lijst, resp. door H. Timmerman, Suzan van Koeveringe en Lies van Neuren. De 9e en 10e prijs, een waardebon voor een filmpje, door Corrie Wisse en Loek van Dijke. S. v. K. C. A. Doordat er een teveel aan kopij was, kon dit verslag eerst heden worden ge plaatst. K. Ook dit komende jaar is het weer mogelijk enkele Nederlandse landbouw- jongeren naar Amerika (U.S.A.) te la ten gaan. Indien er L. J. G.-ers of Z. P. M.-sters zouden zijn, die hiervoor belangstelling zouden hebben, worden zij verzocht, zich zo snel mogelijk met het Prov. Secretariaat in verbinding te willen stellen. Enkele bijzonderheden over het plan, dat aan deze uitzending ten grondslag ligt, volgen hier: Doelstellingen. Het plan is gewijd aan het geloof, dat begrip voor mensen het fundament is voor wereldvrede. Door de boerenjeugd een gelegenheid te geven een andere levenswijze te leren kennen door die te beleven, helpt het plan jonge mensen van het platteland de problemen en de houding van plattelanders in andere delen van de wereld te begrijpen. Keuze van deelnemers. De toezichthoudende organisatie in ieder land kiest jonge mensen, gewoon lijk tussen 20 en 30 jaar, die landbouw- ervaring hebben, een middelbare school hebben afgelopen, vertrouwen hebben in het doel van dit plan en die tevens een oprecht verlangen hebben om andere volken te leren kennen en te begrijpen. Financiering. Fondsen voor I.F.Y.E. in medewerken de landen komen van verenigingen van plattelandsjeugd, boerenorganisaties, stichtingen, particulieren, bedrijven en Overheidsbronnen. De Nederlandse I.F.Y.E.'s betalen hun eigen reis we gens het ontbreken van de benodigde fondsen hiervoor. Omvang van deelname. In 1954 zijn 125 Amerikaanse afge vaardigden naar andere landen over de gehele wereld gegaan en ongeveer 140 personen uit deze landen hebben de Verenigde Staten bezocht. Sedert het plan begon in 1948, hebben 395 afge vaardigden van de Verenigde Staten deelgenomen en 346 jonge plattelanders uit andere landen hebben de Verenigde Staten onder het I.F.Y.E-programma bezocht. ROCK AND ROLL. De koe bij één van onze buren, Mooi zwart bij plekken wit, Heeft soms zo van die gekke kuren Als men er bij te melken zit. Zo onverwachts begint zij dan te [trillen En onder hese koeiengillen Pleegt zij dan „amok" ongehoord. De koeienrust wordt wreed ver- [stoord. M'n buurman zo nog één van 't oude [stempel, Riep snel een wetenschappelijk man En staande op de koeienstallen [drempel Zei hij: „Wat denkt U daar nou [van?" Toen de „groot" geleerde even had [gekeken Naar het dwaze koegesol, Besloot hij: „Dit zijn overgenomen mensenstreken" 't Is gewoon maar koeien Rock and [Roll! „EEN LIEFHEBBER". ATTENTIE! Bij de dit najaar door de Z. P. M. in Goes gehouden bloemenschik- en bak- wedstrijd is een gebloemd bord blijven staan. Dit bord kan door de eigenaresse op het Landbouwhuis te Goes worden afge haald. Mocht dit op 30 januari a.s. niet zijn geschied, dan zal men de beschikking over dit bord nemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 17