„Eiland ^ItoLen RADIO AARD en "AARDEN/SPORT- ALS CENTRALE EILAND AAN- EN VERKOOPCOÖPERATIE LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN ZATERDAG 12 JANUARI 1957 17 Dc aankoop In de dertiger jaren, nl. in 1933, besloot Centraal Bureau aan de haven te Sint Annaland een kunst- mestloods te bouwen, teneinde meer vaste voet te krijgen op het eiland Tholen. Reeds enkele jaren waren er pogingen aangewend, in het bijzonder door de toenmalige secretaris van de Z.L.M., de heer Ir. J. D. Dorst, om de bestaande plaatselijke aankoopverenigingen op het eiland te bewegen zich bij het Centraal Bureau aan te sluiten. Hoewel men hier niet geheel afwijzend tegenover stond, bleken vele leden van deze plaatselijke verenigin gen toch niet voor toetreding te voelen. Twee overwegingen speelden hierbij een voorname rol: 1. Algemeen werd in die jaren nog het systeem van aankoop bij inschrijving toegepast, en de meeste leden voelden er niet veel voor dit stelsel te verlaten. Centraal Bureau daarentegen werkte voornamelijk op vertrouwensorder- basis en hierbij was voor het inschrijvings systeem geen plaats. 2. Vele leden vreesden, dat bij aansluiting bij het Centraal Bureau de zelfstandigheid van hun vereniging verloren zou gaan. Op deze overwegingen strandden in eerste in stantie alle pogingen om de plaatselijke verenigin gen tot aansluiting te bewegen. Vandaar, dat Cen traal Bureau door het bouwen van een opslag ruimte hoopte de medewerking alsnog te ver krijgen. En uiteindelijk is dat ook gelukt. Er was nl. een kleine kern van mensen, die de voordelen zag van een meer gecentraliseerd optreden. De eerste jaren Zij richtten begin 1935 de coöperatieve vereniging „Eiland Tholen" op, welke zich direct aansloot bij het Centraal Bureau. De ver eniging zag als haar voor naamste activiteit het plaatselijke werk te bun delen. Daarom stelde zij het lidmaatschap voor alle plaatselijke verenigingen open, waarbij ze vooral op de voorgrond stelde, alle zaken via de verenigingen te laten lopen. Aanvanke lijk liepen de plaatselijke coöperaties niet hard. Al leen de vereniging te Tho len trad direct als lid toe, begin 1936 volgde Oud-Vos- semeer, eind '36 St. Maar tensdijk, '37 St. Annaland, '46 Poortvliet en '54 Scher- penisse. Momenteel is de vereniging te Stavenisse nog niet aangesloten, doch het laat zich aanzien, dat in de naaste toekomst de ring geheel gesloten zal worden. Temeer omdat in Stavenisse reeds verscheidene boeren indivi dueel bij „Eiland Tholen" zijn aangesloten. Mocht „Stavenisse" inderdaad lid worden, dan wordt het individuele lidmaatschap omgezet in het lid zijn via de plaatselijke coöperatie. De eilandvereniging hield zich in den beginne voornamelijk bezig met de aankoop van kunstmest op zogenaarhde vertrouwensorders bij het Centraal Bureau. De omzet over het boekjaar, dus over 35.36 bedroeg 2788 ton, voor ruim f 125.000,Tot 1940 bleef de omzet praktisch stabiel, zodat er van groei nog geen sprake was. De scherpe concur rentie en de wat aarzelende medewerking waren hieraan zeker niet vreemd. Gedurende de oorlogs jaren daalde de omzet tot 1144 ton in 1943 en in 1944 kwam het werk door de inundatie en gedwon gen evacuatie zelfs geheel stil te liggen. Vooral het ovei'brengen van de voorraden en het overige materiaal naar elders, deed de vereniging finan cieel geen goed. Uitbouw In 1945 kwamen de zaken weer vrij spoedig op gang. In dat jaar werd ook een nieuwe zaak voerder aangesteld in de persoon van de heer J. A. Heyboer. Deze had voorheen een beurtvaart- dienst van Sint Annaland op Rotterdam geëxploi teerd, terwijl hij ook als graan- en lcunstmest- handelaar optrad. Vooral de inbreng van deze laatste zaken door de heer Heyboer, kwam de omzet van de vereniging zeer ten goede. Reeds over het boekjaar 45/46 omvatte de omzet 3636 ton met f 670.000,om over het laatste boekjaar 55/56 7038 ton en plm. f 1,8 miljoen te bedragen. Uiteraard werd deze stijging in 1953 onderbro ken door de gevolgen van de stormramp, waardoor dit eiland ten tweede male werd overstroomd. Ook de gebouwen en machines leden veel schade, ter wijl grote hoeveelheden kunstmest en granen ver loren gingen. Gelukkig werd deze schade geheel vergoed, terwijl de geringere kunstmest-omzet ten gevolge van de overstroming werd gecompenseerd door de gipsverstrekkingen voor het herstel van de gronden. De omzetstijging in de na-oorlogse jaren is in belangrijke mate toe te schrijven aan het toene mende artikelen-assortiment, waaronder veevoe ders, zaaizaden, bestrijdingsmiddelen, brandstoffen werkzaamheden door 1 van het totale afgeno- en smeermiddelen, enzovoorts. Maar vooral de bemoeiingen van de vereniging met de afzet van door de leden geteelde produkten, voornamelijk granen, droeg hiertoe belangrijk bij. Nauw hiermede verband houdt de uitbreiding van het machinepark en de overige inventaris. Zo beschikt de vereniging thans onder meer over een graandrooginstallatie een losinrichting met transportbanden, een sorteerinrichting, e.d. Wat betreft de gebouwen zij nog vermeld, dat de door Centraal Bureau gebouwde loods in 1940 door de vereniging werd gehuurd, terwijl in 1946 een nieuwe loods verrees, die eveneens van Centraal Bureau werd gehuurd. In 1951 werden deze gebouwen echter door de vereniging aangekocht. Drie jaar later werd nog een pakhuis in Poortvliet aange kocht, dit vooral ten gerieve van de aldaar wo nende afnemers. Reeds vanaf 1938 huurde „Eiland Tholen" een pakhuis in Sint Maartensdijk, om een goede service aan de afnemers in deze gemeente te kunnen bieden. Rest ons nog te vermelden, dat in 1945 de vereniging ook de beschikking kreeg over het pakhuis van de heer Heyboer. De organisatie Wat betreft de organisatorische opbouw van „Eiland Tholen" valt op te merken, dat iedere plaatselijke vereniging een lid in het bestuur en in de commissie van toezicht aanwijst. De aan gesloten verenigingen hebben onder meer tot taak om zoveel mogelijk de bestellingen van hun leden door te geven en voor de financiële afwikkeling Luchtfoto Bedrijfsgebouwen aan de haven van St. Annaland. te zorgen. De centrale vereniging vergoedt deze men bedrag over een boekjaar aan de verenigingen te restitueren. In het huidige bestuur hebben de heren J. F. Brooymans en B. G. Friderichs respectievelijk als voorzitter en vice-voorzitter, reeds vanaf de op richting zitting. De secretaris, de heer C. J. J. DE LANDBOUWRUBRIEK OP 14 JANUARI In de radiorubriek van het Ministerie van Land bouw zal op maandag 14 januari a.s. van 19.45— 20.00 uur over de zender Hilversum I, de heer P. A. Spoelstra, van het Instituut voor Tuinbouw techniek te Wageningen, spreken over de bespa ring van brandstoffen in de tuinbouw. In het hoorspel „De boer van Nooitgedacht", wordt de serie adviezen over de voedering van ons vee in dit jaargetijde vervolgd met aanwijzingen, verstrekt door Ir. S. Iwema, rijksconsulent voor de Veevoeding. De uitzending zal worden besloten met enkele praktijkaanwijzingen. BRUINISSE Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het bij raadsbesluit vastgestelde uitbreidingsplan voor het dorp Bruinisse. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage.. Binnen een maand na datum van ter visie legging kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, beroep instel len bij de Kroon. KORTGENE Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het plan tot herziening van het plan van uitbreiding. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage. Tot 22 januari kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. Kooyman, vervult sedert 1937 deze functie. Het bestuur wordt verder nog gevormd door de heren Ir. M. A. Geuze, A. J. Groenewege, C. v. Dalen, H. v. Gorsel en B. M. Suurland. Overzien we zo de ontwikkeling van „Eiland Tholen*', dan bemerken we, dat na een traag begin vooral na de tweede wereldoox*log de vei-eniging snel is uitgegroeid. Ondanks de vele moeilijkheden hebben vaste wil en doorzetting bereikt, dat de coöpei-atie op een trouwe groep leden kan rekenen en deze medewerking groeit nog steeds. Ook in de toekomst zal het pad niet altijd over rozen gaan. Voox-al indien de plannen tot de aanleg van een nieuwe haven in Sint Annaland doox-gang vin den, zal „Eiland Tholen" voor grote problemen worden gesteld. De bestaande haven zal dan wor den gedicht, waardoor de bestaande bedrijfsge bouwen niet meer aan het vaai'water zullen liggen, zodat rechtstreekse lossing of lading per schip zal zijn uitgesloten. Doch ongetwijfeld zal „Eiland Tholen" ook hiex-op een juist antwoord weten te geven. Hierbij is zeker aller medewerking nodig. Gezien het verleden, zullen de Tholenaars ook datx weten wat samenwerking vermag. Het is te hopen, dat nog meerderen van de noodzaak om samen te werken doox-dixmgen raken. J. DIJ. Er begint belangstelling te komen voor het idee om de op een keuring aangevoerde paarden door de jury te laten bespreken. In de laatst gehou den vergadering van de kring Walcheren van de afd. Zeeland van de K. V. N. T. heeft men voor gesteld om althans de hoogst geplaatste dieren door de jury te laten bespreken. Laten we hopen, dat dit geluid ook opde andere kringvergaderin gen in Zeeland wordt gehoord. Wanneer de praktijk meent, dat het wenselijk is, dat dit gaat gebeuren, dan komt het op de duur ook wel voor elkaar. Het is overigens wel typerend, dat men juist op Walcheren dit verlangen kenbaar maakt. Reeds jaren lang geniet de rund veefokkerij en sinds de laatste jaren ook de paardenfokkerij, op Walcheren, de volle belangstelling. Waar men dus beide fokkerijen met veel liefde en ook met succes toepast, valt het verschil in keuringen des te meer op. Nu is het niet zó, dat er op het ge bied van de rundveekeuringen en -fokdagen geen wensen of verlangens meer zouden zijn. Maar toch wij willen er nog eens op wijzen, is er nog steeds een groot verschil. Bij de rundveekeuringen is er veel meer toelichting. En juist daarom^ kunnen wij ons zo goed voorstellen, dat juist op Walche ren het verlangen is geuit, meer bekendheid te geven aan de uitspraken van de jury op de paar- denkeuringen. Wij zijn er vast van overtuigd, dat hierdoor de belangstelling en zeer waarschijnlijk ook de deel name aan de keuringen, zal worden verhoogd. Voor velen is het immers geen prettig idee, om met zijn paard naar huis te moeten, wat een veel lagere plaats (premie) kreeg dan men gedacht had, zonder te weten waar het nu juist aan ha pert. Er zijn natuurlijk wel van die sprekende geval len, waar dit geen vraag meer is. Maar het komt wel degelijk meerdere keren voor, dat het voor de betrokken eigenaar wel een vraag is. En met al lerlei raadgevingen van collega's en de man ach ter de lijn komt men soms van de regen in de drup. Deze mensen zijn alleen gebaat met een oordeelkundige verklaring van de jury. Mogelijk, dat men praktische bezwaren naar voren zal brengen, met het oog op de beschikba re tijd. Ik dacht, dat dit wat mee zou vallen. Het hoeft beslist geen lang betoog te worden; het gaat meer om de kern van de zaak. Met een goede organisatie en een vlotte keuring is dit be zwaar beslist te ondervangen. En mocht de aan gifte van paarden wat erg groot zijn, dan is er m.i. een heel simpele oplossing mogelijk, n.l. door een jury méér aan te trekken. Wanneer U dit artikeltje leest, zijn de eerste verplichte hengstenkeuringen in den lande reeds achter de rug. Het totaal aantal aangiften voor deze keuringen is niet veel teruggelopen, n.l. van 256 tot 242. Dit verschil wordt v.n.l. veroorzaakt door de driejarigen. Hun aantal is n.l. teruggelopen van 105 tot 81. Van de Zeeuwse keuringen blijkt al leen Goes wat minder te zijn met aangiften, ook hier weer als gevolg van het mindere aantal 3- jarigen. Oostburg is op peil gebleven, terwijl het aantal aangiften in Axel zelfs is toegenomen. Hoe de beslissingen van de jury zullen luiden over de aangeboden Zeeuv/se hengsten, zullen we weer af moeten wachten. ROSSINANT.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 5