de *"12rouw Moon dB. 16 VAN HET PLATTELAND Ook Uw zaaizaad ZEEUWS LANDBOUWBLAD De laatste dagen van het oude jaar zijn in een snel tempo voorbijgegaan. Zij brachten voor de meeste vrouwen onder ons extra zorgen, extra werk mee en daardoor leken zij nog vlugger te verglijden dan de dagen, die hieraan voorafgin gen. Wij kwamen er niet meer toe aan iets nieuws te beginnen, doch trachtten af te maken, wat wij onder handen hadden. En zo kwamen wij vcor wij het goed en wel wisten in de rustige sfeer van de oudejaarsavond terecht. Plotseling leek het of de wijzers van de klok niet zo'n haast meer hadden. Zij leken die laatste uren van het jaar rond te wandelen inplaats van rond te vlie gen en wij wachten tot de klok de twaalf slagen van het middernachtelijk uur had laten horen om elkaar heil, zegen en voorspoed te wensen voor het jaar, waarin de wijzers van de klok hun eer ste rondgang zojuist begonnen zijn. En terwijl sirenes loeien, donderbussen knallen en heil dronken worden uitgebracht, vervaagt de rust van de oudejaarsavond en is het of het nieuwe jaar op ons afstormt. In die eerste minuten van het pasbegonnen jaar beseffen wij, dat er weer veel van ons zal worden gevraagd in die driehon derd vijf en zestig dagen, die voor ons liggen. Het werk, dat in het oude jaar niet kon wor den afgemaakt, zullen wij moeten voltooien. Plannen, die wij even hebben laten rusten, om dat de laatste weken toch al zoveel van ons eis ten, zullen moeten worden, uitgevoerd. Er zijn problemen, die om een oplossing vragen. Er is veel, dat wacht om door ons gedaan te worden en als het goed is worden wij in die eerste minu ten van het nieuwe jaar geladen met nieuwe werklust, nieuwe energie, nieuwe moed en een hernieuwd vertrouwen. Vooral vertrouwen, dat ons kracht en wijsheid zal worden geschonken onze taak, welke deze ook zijn mag, naar beho ren te verrichten. Met het nieuwe jaar doet ook deze pagina: „Voor de vrouw van het Platteland" haar intre de. Zij zit verscholen tussen de andere pagina's van het „Zeeuws Landbouwblad" en komt bin nen in duizenden Zeeuwse gezinnen. Zij wacht af of de vrouwen in wier- huizen zij schuchter binnentreedt haar zullen ontdekken, zij weet nog niet of zij in al die gezinnen een graag geziene gast zal zijn. Immers het leven is druk en ge jaagd en er is al zoveel te lezen. De „Lybelle" van twee weken geleden ligt er nog, „Eva" is net even doorgebladerd en moet nodig naar de vriendin, die de helft van het abonnement betaalt. Voor „Margriet" was er ook al geen tijd. En dan nu nog een vrouwenpagina in het Zeeuws Landbouw blad! „Lieve lezeressen", laat het een troost voor u zijn, dat er slechts eenmaal in de veertien dagen plaats voor ons is, dus zal het wel meevallen om deze bladzijde te lezen. Het bestuur van de Z. L. M. dacht er goed aan te doen eens in de twee weken een pagina van het landbouwblad af te staan aan de vrouwen van het platteland. Vroeger kregen wij van tijd tot tijd nog wel eens een hoekje, waar één en ander te lezen stond over het werk van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, benevens nu en dan een boekbespreking of enkele recepten. Helaas werd de ruimte van het blad de laatste jaren zozeer in beslag genomen, dat er slechts sporadisch een klein hoekje voor de vrouwen overbleef. Wij mensen waarderen over het algemeen de dingen pas als wij deze moeten missen en zo was het ook met de zo juist genoemde hoekjes. Toen er geen plaats meer voor ons was, kwamen de vrouwen van alle kanten met de vraag: „Waar om komt er in het Landbouwblad nooit meer iets voor de vrouw?" Wij vonden het zo pleizierig om van tijd tot tijd eens een boekbespreking te kun nen lezen of wat aardige recepten te krijgen En wij kregen te horen, dat de meeste vrouwen er veeleer toe komen een recept dat zij in een blad lezen klaar te maken, dan wanneer zij dit in een kookboek moeten opzoeken. Deze vragen waren voor ons een bewijs, dat niet alleen de mannen, maar ook de vrouwen het Zeeuws Landbouwblad lezen. Het zoeken naar stukjes speciaal voor de vrouw geschreven, heb ben zij al lang opgegeven al hopen zij misschien nog wel, dat zij bij „Bedrijf en Organisatie" of naast „Het geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek" toch nog iets zullen vinden, dat spe ciaal in het rijk der vrouw thuishoort. Vele vrouwen lezen blijkbaar wat er in bedrijf en organisatie omgaat en daarover verheugen wij ons oprecht, want een vrouw, die zich niet al leen voor haar gezin interesseert, maar ook mee leeft met het bedrijf van haar man, kan voor deze een grote steun zijn. De taak van man en vrouw loopt op bepaald terrein uiteen, doch dat neemt niet weg, dat de één kan trachten de taak van de ander te begrijpen en daardoor in vele gevallen ook kan verlichten. Op de dag, dat de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen haar zilveren jubileum vierde, sprak de algemeen voorzitter van de Z. L. M., Ir. M. A. Geuze, de vol gende woorden: „Zoals de man het hoofd van het bedrijf is, zo is de vrouw het hart van het gezin", en hij liet in zijn betoog duidelijk het ver schil tussen beider taak uitkomen evenals het verschil tussen de boerenorganisatie en die der plattelandvrouwen. Tevens wees hij er op, dat het hoofd gesteund kan worden door het hart en ook het hart de steun van het hoofd niet kan ont beren. Zo is het noodzakelijk, dat men van bei der werk op de hoogte is. Hoofd en hart hebben elkaar in velerlei opzicht hard nodig. Daarom hopen wij van ganser harte, dat nu wij een vaste pagina hebben en dus de vrouwen nooit meer behoeven te zoeken naar een speciaal voor haar geschreven artikel, zij toch de andere pagina's niet zullen vergeten. Lees vooral ook „De Boerenjeugd". Het is noodzakelijk, dat wij oude ren ons bezig houden met de organisatie van de boerefijeugd. Wij moeten op de hoogte zijn van de problemen, die de jonge mensen aangaan en steun geven aan verantwoorde initiatieven. Be denk, dat de jeugd van heden de volwassenen van de toekomst zijn, aan wie wij de fakkel van de arbeid onverbiddelijk zullen moeten overdra gen. Ga daarom niet aan „De Boerenjeugd" voor bij, maar lees wat daarin geschreven wordt. Vlieg dus 's zaterdagsavonds het Landbouw blad niet door, maar gun uzelf de tijd om het rustig te lezen. Laat de „Lybelle" of „Margriet" even wachten. Heus, dat vervolgverhaal is niet zo belangrijk als u denkt. Zo uw kinderen beho ren tot de rijpere jeugd en lid zijn van de L. J.G. of Z.P. M. zullen zij het waarderen als u van tijd tot tijd belangstelling voor hun orga nisatie aan de dag legt en zijn zij geen lid, dan kunt u er hen waarschijnlijk toe brengen lid van deze nuttige organisaties te worden. Bedenk te vens, dat het zo prettig is voor uw man als hij met u kan spreken over allerlei zaken, die zijn be drijf aangaan. Een voorrecht, dat u zo voortreffe lijk geschoold kunt worden door het orgaan van zijn organisatie. U behoeft geen stap de deur uit te gaan om uw kennis te verrijken. Is er iets, dat u niet helemaal duidelijk is, welnu uw man zal u in de meeste gevallen wel wegwijs kunnen ma ken, want hij bezoekt toch zeker geregeld de ver gaderingen van zijn organisatie. Daar worden de problemen, die het landbouwbedrijf raken uit voerig besproken. Bezoekt hij die vergaderingen niet en moet hij u het antwoord op een bepaalde vraag schul dig blijven, dan hebt u een goede gelegenheid uw man aan te sporen wel ter vergadering te gaan. U hebt ook in deze veel meer invloed dan u denkt. Het maakt een groot verschil of de vrouw zegt .Man, je gaat zeker vanavond naar de ver gadering van de landbouwvereniging" of „Is er nu vanavond alweer vergadering? Moet je daar nu heus altijd naar toe?" Werkelijk, die vergaderingen worden zo maar niet voor de gezelligheid gehouden, want de men sen, die in het bestuur zitten, zijn meestal al zo overbelast, dat zij niet aan gezelligheid toe ko men. Die vergaderingen zijn noodzakelijk en daarom is het goed, dat wij vrouwen de even tuele tegenzin in vergaderen trachten te over winnen en hen aansporen een aktief lid van hun organisatie te zijn. Ook zien wij vaak, dat waar de vrouw mee leeft in het bedrijf van haar man, deze belang stelling heeft voor zaken, die op haar terrein lig gen en wij verwachten dan ook, dat de lezers van het Zeeuws Landbouwblad niet altijd de vrou wenpagina zullen negeren met een: „da's voe de wuuven." Zij hebben evenzeer te maken met de zorg voor de kinderen, de opvoeding wel in het bijzonder. Zij zijn eveneens gebaat met doelmati ge woninginrichting. Zij moeten het bestaan we ten van allerlei apparaten, die het werk der huis vrouw kunnen verlichten. De meeste mannen, die met de leiding van een bedrijf belast zijn, hebben te kampen met een gebrek aan arbeidskrachten. Zij doen dus hun best het bedrijf te mechaniseren om dat tekort op te vangen. In de huishouding is het met de hulp niet veel beter gesteld. Vandaar, dat vele vrouwen overbelast worden met alle gevolgen daaraan verbonden. En nu is het opmerkelijk, dat het in vele gevallen juist de mannen zijn, die een open oog hebben voor de verbeteringen, die kunnen worden aangebracht om de taak der huisvrouw te verlichten. Maar dan moeten zij ook enigszins ter zake kundig zijn. In ieder geval is het noodzakelijk, dat zij op het bestaan van bepaalde apparaten worden ge wezen. Ik herinner mij, dat een vrouw, die zonder hulp haar huishouding moest doen en er daarbij prijs op stelde, dat haar kinderen warme, eigenge- breide wollen truien droegen, op zekere dag haar man meenam naar een demonstratie van een breimachine. Er ging een andere wereld voor hem open. Hier was het overhalen van een handle vol doende om een toer van honderd steken en meer te breien, terwijl zijn vrouw steek voor steek van de éne pen op de andere liet overgaan en ieder vrij ogenblik moest benutten om haar kroost in de wollen kleren te houden. Zonder zich maar een ogenblik te bedenken, stapte hij over de aan koopsom heen en kocht een breimachine voor zijn vrouw, omdat hij begreep, dat hierdoor haar taak aanmerkelijk verlicht zou worden, terwijl zijn vrouw het genoegen bleef smaken de wollen kleren voor haar kroost, benevens voor haar man en zichzelf te breien. Deze waren uiteindelijk ook veel goedkoper en sterker, dan die zij kant en klaar in de winkel zou kunnen kopen. Wij hebben natuurlijk onze gedachten over deze pagina laten gaan en wel enkele lijnen uit gestippeld, maar het zal ook ten dele van de leze ressen afhangen hoe deze wordt. Wij zullen graag wensen vernemen en ons best doen daaraan zo veel mogelijk tegemoet te komen. Er komt een rubriek, waarin nieuws uit de Bond van Plattelandsvrouwen zal worden opge nomen. Uit de aard der zaak zal dit maar kort kunnen zijn. Verder hopen wij aandacht te be steden aan alles wat gedaan wordt om de belan gen van de plattelandsbevolking te behartigen. Zo zullen wij dus van tijd tot tijd belangstelling vra gen voor zaken, die het platteland ten nauwste raken. Mogelijk gaan wij ook eens een eindje van huis om te zien hoe het op het platteland in andere landen of misschien wel andere wereld delen is gesteld. Wij willen graag spreken* van hart tot hart, zonder veel omhaal. Moge het dan zo zijn, dat deze pagina: „Voor de vrouw van het Platteland" er toe bij dragen zal, de belangen van het platteland te bevorderen in de ruimste zin des woords. L. N. H.—G. Brieven, welke betrekking hebben op deze pagina, moeten gezonden worden aan de redac trice. Adres: Mevrouw L. N. HuysmanGriep, Hoofd weg 70, Rilland-Bath. (Advertentie) AM via de Coöperatie

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 4