DEBOEREN J E U G D ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND DE WELVAART DER WERELD m ST. NICOLAASVIERINGEN ZATERDAG 12 JANUARI 1857 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle ALS GEMEENSCHAPPELIJKE VERANTWOORDELIJKHEID „Onze toekomst is de toekomst van het hele mensdom". LANDELIJKE P.J.G.N.-WEDSTRIJDEN. Aan de vooravond van de P. J. G. N. landdag 1957 28 en 29 augustus 1957 te Markelo) zullen een aantal wedstrijden gehouden worden op nationaal niveau. De wedstrijden worden hieronder ver meld, met het maximaal aantal deel nemers per prov. organisatie. Meisjes: Maken van slaatjes (2) Bloemenschikken (3) Strijken (2) Jongens: Veebeoordeling M R Y (3) zwartbont (3) Paardenbeoordeling warmbloed (3) koudbloed (3) Trekkerbehendigheid (2) Aanmeldingen bij het Provinciaal Se cretariaat. JAZZ. Voor de jazz-liefhebbers, of voor hen die iets meer over jazz zouden willen weten, wordt hier de aandacht geves tigd op de uitzendingen van Radio Brussel-Vlaams, 's zaterdags om de 14 dagen (er werd op 15 december begon nen), onder de titel „Van Rag Time lot Cool Jazz". Dit is een serie, waarin de gehele ge schiedenis van de Jazz-muziek wordt be handeld en waarin zowel de gedraaide platen als de gelezen tekst de moeite van het beluisteren waard zijn; tenmin ste voor de liefhebbers! Aanvang 6 uur 's avonds. KRABBELAAR. Wil degene, die onder deze naam een artikeltje aan de redactie zond, zich bekend maken bij het secretariaat? In ons vorig stukje over de toespraak van H. M. de Koningin, is naar voren gekomen dat zowel voor arme en rijke landen het van het grootste belang is, dat deze hand aan hand gaan. De onontwikkelde landen behoeven een snelle welvaartsvermeerdering. En de technisch hoog ontwikkelde landen hebben groter afzetgebied nodig. Alleen een welvaartsvermeerdering elders kan maken dat de Westerse economie meer afzetgebied vindt. Een steeds grotere produktie zonder een grotere vraag loopt vast. Meestal is het dan ook zo, dat er op de ene kant van de wereld te veel voedsel en kleding is, terwijl er op de andere kant armoede heerst. Wij weten allemaal wel dat zowel te kort als overschot aan ^oedsel funest is voor een gezonde economie. Overpro- duktie leidt tot een economische crisis en werkloosheid. Welvaart wordt dan ook bepaald door de koop-of ruilkracht. Ideaal zou zijn dat produktie en be hoefte van de één evenwichtig zou staan tegenover produktie en behoefte van de ander. Bovendien zou dan de mogelijk heid zich voordoen, dat elk land in hoofdzaak dat voortbrengt waarvoor het t.o.v. zijn structuur en ligging het best geschikt is. Het is dus van het grootste belang dat de onontwikkelde gebieden in staat worden gesteld zich te gaan ontwikke len, zodat overal op gelijkwaardig peil menswaardige behoeften kunnen wor den bevredigd. Nu kunnen er volgens onze Koningin verschillende motieven zijn waarom men dit wil nastreven: 1. Is er het steun verschaffen tenein de de gunst van de ontvanger daar van te kopen. (Dit gebeurt aller- wege. Rusland geeft steun als pro pagandastunt voor het communis me, terwijl Amerika bv. op zijn beurt steun verschaft, omdat het communisme zich maar niet al te snel zou uitbreiden, z.p.). Dit wordt dan ook een verkeerd motief genoemd. 2. Is er als drijfveer het wereldbelang, dat aller belang en het eigen be lang omvat. 3. Is er het hoogste motief van de van de Z.P.M. en L.J.G. AFD. NOORD-BEVELAND. De St. Nicolaasviering op vrijdag 7 december 1956. In tegenstelling tot vorige keren was het bestuur vastbesloten om deze keer eens niet over te gaan tot het traditio nele pakjes maken en bezoek van Sint en Piet. Om deze reden kon de Z. P. M.-presi- dente, mej. C. Geluk, dan ook in haar openingswoord welkom heten de con ferencier Arie Westgeest en de heren De Vos en Rijn die voor de muziek zou den zorgen. Na de opening nam de heer West geest de leiding van de avond in han den, wat hem wel toevertrouwd was. Met liedjes en een praatje hield hij ons aangenaam en prettig bezig. In deze liedjes en praatjes werden de aanwezi gen wel eens met naam en toenaam over de hekel gehaald, maar dat mocht de pret niet hinderen. De gaatjes tusen de praatjes werden opgevuld met muziek van de heren Vos en Rijn en met gebak van de Z. P. M. De stemming steeg tot op zijn hoog ste punt, toen we allemaal „naar Zand- voort gingen", onder de bezielende lei ding van de heer Westgeest. In zijn slotwoord kon de voorzitter van de L. J. G., de heer Kallewaard, dan ook zeggen dat deze avond een groot succes was. Hij bracht daarna dank aan de heren Westgeest, De Vos en Rijn en besloot met te zeggen, dat dit niet een afscheid mocht zijn maar een tot ziens. AFD. GROEDE. Na alle voorbereidingen voor de ont spanningsavonden, volgt meestal een gecombineerde vergadering. Dit keer was het dan een St. Nicolaas-avond. De voorzitter heette ons allen harte lijk welkom, waarna de notulen voor gelezen werden. Hierna volgde de uitreiking prijzen van de foto-wedstrijd. Ie prijs Cobi Cysouw; 2e pr. Cobi Cysouw, 3e pr. Adrie Luteyn; 4e pr. Piet Leenhouts; 5e pr. Piet Leenhouts; 6e pr. A. Luteijn; 7e pr. A. M. Luteijn; 8e pr. A. Luteijn; 9e pr. P. Leenhouts; 10e pr. S. Lako; lie pr. P. Leenhouts; 12e pr. A. Luteijn. De koffiemaaltijd lieten wij ons allen goed smaken, waarna Sint en Piet on der flink zingen binnen kwamen en ons allen een pakje uitdeelden. Na een frisse dronk kwam het spel: „Trek aan de bel", en de vier verloofde paren waren het ver met elkaar eens. Nog een deegpop tot slot, waarna de presidente allen dank bracht voor de welgeslaagde avond. naastenliefde en verantwoordelijk, heidsgevoel voor de ander. Dus alleen helpen uit liefde zonder de vraag: „Word ik er ook beter van?" En nu de vraag: gebeurt er al iets en hoe en wat kan er gedaan worden? Ja er wordt al veel gedaan. Er ge beurt veel onder auspiciën van de Ver enigde Naties. De Unesco zendt bv. vele onderwijs deskundigen naar de betreffende lan den. De F. A. O. (de wereldvoedselorga nisatie van de Verenigde Naties) is be gonnen met verschillende landbouwdes kundigen naar deze gebieden te zenden om de bevolking betere landbouwmetho den te leren. Het is misschien voor ons wel mooi te weten dat hieronder vele Nederlanders zijn. Verder is de Wereldgezondheidsorga nisatie (de W. H. O.) die talrijke geleer den zendt om de bevolking de eerste be ginselen van hygiëne te leren. „Maar alles is nog ontoereikend tegenover de omvang van de opgave, die voor ons ligt". De Koningin vraagt dan in haar toe spraak: „Zou er geld genoeg zijn om het euvel op voldoende schaal te bestrijden, hoe onrendabel ook vooreerst, indien men algemeen van de noodzaak door drongen was?" Het antwoord is „Ja!". Voldoende aandrijvingskapitaal voor een aanpak op wereldschaal zou er zijn, mits er de goede wil is het beschikbaar te stellen. De landen van het Westen zullen een deel van hun nationaal inkomen aan dit doel moeten afstaan. De Nederland se regering heeft reeds een belangrijk bedrag voor dit doel in het vooruitzicht gesteld. De tweede vraag in dit verband ge steld luidt: „Is de huidige stand van de techniek voldoende?" Zeker, door een goed beheer van de bestaansbronnen is het nu reeds moge lijk om een bevolking te voeden die groter is dan de te verwachten wereld bevolking in het jaar 2000. De techniek moet er voor zorgen dat de welvaarts bronnen sneller ontwikkeld worden dan de bevolking toeneemt. Ook reeds uit geputte grond geeft weer vruchtbaar rendement bij goed beheer. En tenslotte vraagt onze Koningin: „Zijn er mensen genoeg bereid om al de plannen betreffende de ontwikkeling van deze gebieden aan te pakken?" En haar antwoord hierop is: „Neen, noch in het Westen, noch in het Oosten. En verder in deze toespraak wordt ge zegd: „Is het niet mogelijk, dat juist de jon gere generatie tot het besef van deze noodzaak, dat zij opstaan uit hun zor geloosheid t.o.v. wereldkwesties en dat zij samen a.h.w. een vrijwillig keurcorps vormen, waarin ieder zijn eigen toe komst verbindt aan de toekomst van het hele mensdom?" „Dit keurcorps zou niet kunnen nala ten, steeds meer anderen wakker te schudden en ook hen het perspectief van aller welvaart te wijzen. Gz-oter en gro ter zou de groep worden tot niemand meer achterblijft." Wat de plannen betreft, ziet onze Vorstin als ideaal dat er één wereldwel- vaartsplan tot stand komt met een ge meenschappelijk voorbereid program ma. Ze meent, dat de hulp die een staat als bv. Nederland kan aanbieden, gro ter is als dit gezamenlijk met andere landen geschiedt. Dit plan tot hulp aan deze onontwikkelde gebieden zal er op gericht moeten zijn de bewoners daar zo snel mogelijk zelf de hand aan de ploeg te laten slaan. Wanneer bv. een onderwijsdeskundi ge door de Verenigde Naties naar deze gebieden wordt gestuurd, moet hij trachten onderwijzers op te leiden in dat bepaalde gebied, zodat deze achterge bleven streek door middel van eigen leerkrachten zich gaat ontwikkelen. Een landbouwdeskundige van de F.A.O. zal door middel van onderwijs en voor lichting de mensen zelf de nieuwe methoden moeten laten uitvoeren. Dit geldt voor alle deskundigen die naar deze gebieden worden gezonden. In dit verband zijn leningen ook beter dan giften. Deze hulp zal zich verder moeten Wen- merken door een harmonisch en duur zaam beleid. Zo'n gebied moet langza merhand tot ontwikkeling worden ge bracht en mag volstrekt niet te veel van het eigene verliezen. Het zou bv. onzin zijn om op zo'n achtergebleven gebied ineens een zware industrie te vestigen, daar waar nu de bewoners „bestaan" van de primitieve landbouw. Men moet de bewoners tot ontwikke ling brengen en de huisnijverheid be vorderen. Ja met kleine middelen kan men soms al veel resultaat oogsten. Met dit alles moeten de volksgezondheid, het aanleggen van wegen enz., hand in hand gaan. Pas als deze basis gelegd is kunnen de nutsbedrijven tot stand komen, zoals bv. havens, stuwdammen, krachtcentra les en luchthavens. En dan kan ook de kleine industrie gebaseerd op 's lands produkten zich gaSn ontwikkelen. Dat dit alles offers zal kosten is duidelijk. Dit geldt zowel voor de betreffende ge bieden als voor ons. Het „Oosten" zal zich aan moeten pas sen aan veel wat het Westen biedt. En in ,,'t Westen" moeten de offers tot steun worden gebracht. Ook is het niet uitgesloten dat het Westen thuis en op vreemde markten beconcurreerd wordt door produkten van moderne Oosterse bedrijven, die een lagere kostprijs heb ben doordat de levensstandaard en dus het loonpeil daar vooreerst nog lager ligt. Ik hoop hiermee enigszins een indruk te hebben gegeven waar het hier in deze toespraak omgaat. En ik hoop dat het er iets toe mag bijdragen om ons enigszins met deze dingen op de hoog te te stellen, omdat het ook ons aan gaat. „Het gaat zo besloot de Koningin haar toespraak een ieder mens per soonlijk aan, het kan niet in een vage mist van onverschilligheid worden weg gedoezeld, het is een rechtstreeks appèl op iedereen". Z. P. DE STREEK WALCHEREN DER L. J. G. MAAKT BEKEND dat zij voornemens is om voor haar leden een veebeoordelingswedstrijd te organiseren. De bedoeling is, dat bij voldoende deelname er één of twee instructieles sen worden gegeven en dat daarna de wedstrijd plaats vindt. dat zij eveneens van plan is om een staldemonstratie te houden. De leden krijgen op deze demonstratie gra tis les hoe het vee met eenvoudige mid delen er 's winters netjes bij kan staan. dat de volksdanscursus niet door kan gaan, wanneer er geen nieuwe op gaven meer binnenkomen. Het Streek- bestuur vraagt zich met verwondering af, waarom de heren niet willen volks dansen. Laten zij zich direct opgeven! Tien heren er bij en de volksdanscursus kan beginnen. Opgaven voor veebeoordelingswed strijd en staldemonstratie bij Z. Poppe, Christiaansweg 8, Grijpskerke. Liefst vóór 19 januari a.s. Opgave voor de volksdanscursus bij de secretaresse: mej. T. de Regt, Veer- seweg, Veere. HET BESTUUR. RECTIFICATIE. In de jaarrede van de voorzitter, de heer L. I. van der Linde, die in het Kerstnummer opgenomen was, moet in de 3e kolom 2e alinea inplaats van andere gemeente gelezen worden andere provincie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 13