BOEKBESPREKING DUPHASOL A+D FaC. I. DE WINNE&Co. I x toedienen is al voldoende al Uw dieren gezond |g| en sterk! 24 ZEEUWS LANDBOUWBLAD LANDBOUWGIDS 1957 Het bij velen van onze landbouwers bekende boekwerk De Landbouvvgïds 1957, is één dezer dagen weer verschenen. Naast de inhoud die bestemd is als naslagwerk, vinden we in deze uitgave weer een uitgebreid aantal artikelen over de meest uiteenlopende on derwerpen. Het basismateriaal, bestemd voor geregeld ge bruik is bijgewerkt met de meest recente gegevens. Bij het kiezen van de onderwerpen voor de ver schillende artikelen moet men natuurlijk een be paalde keuze maken daar de stof anders te om vangrijk wordt. Dat men met deze artikelen zoveel mogelijk actueel wil blijven bewijst wel het feit, dat spe ciale aandacht besteed werd aan alles wat samen hangt met arbeidsproductiviteit en bedrijfsorgani satie. Er van uitgaande, dat de Landbouwgids in de eerste plaats bestemd is voor de praktische boer, is er een ingrijpende wijziging in de volgorde van de hoofdstukken gebracht. Met de landbouwtech- nische hoofdstukken is nu begonnen. De persona lia en het gedeelte over Recht en Wet is meer naar achter in het boek geplaatst. Het laatstgenoemde hoofdstuk is grondig herzien, waarbij de bepalin gen waarmede onze landbouwers als werkgevers te maken hebben meer op de praktijk afgestemd zijn. Ook de artikelen betreffende Bodem, Waterhuis houding en Bemesting werd ingrijpend gewijzigd, waardoor een gehele nieuwe vorm ontstond. Tenslotte heeft het hoofdstuk Vruchtopvolging door zijn geheel nieuwe opzet veel aan waarde ge wonnen. Gezien de steeds betere inhoud van de Land bouwgids, menen wij dat dit boekwerk voor iedere boer die bij wil blijven onmisbaar is. Hoewel ver schillende er van uitgaan, dat wanneer men een maal een gids heeft men deze Wel verschillende jaren kan gebruiken, blijkt toch weer duidelijk uit de inhoud van deze nieuwe uitgave, dat de ont wikkeling op velerlei gebied dermate snel gaat, dat wat momenteel actueel en nieuw is over enkele jaren weer al verouderd is en vervangen door nieuwere inzichten. Een zeer prijzenswaardige omstandigheid is bovendien, dat deze keer de gids zeer vroeg ver schenen is. Hierdoor zijn de verschillende gegevens tijdig beschikbaar, terwijl de boer in de minder drukke wintermaanden wat meer tijd heeft om de inhoud te bestuderen. Bestellingen kunnen worden gericht aan de boek handel (ook de drukker van ons blad de Firma Van de Sande te Terneuzen) of rechtstreeks aan de Staatsdrukkerij, Fluwelen Burgwal 18 te Den Haag. De prijs bedraagt 5,per exemplaar. „SPREKEN IN HET OPENBAAR" door mevrouw L. N. HuysmanGriep. Raad en Daadserie no. 13. Prijs 2,90. Uitgever Jan van Tuyl N.V., Zaltbommel, Antwerpen. Mevrouw HuysmanGriep, in onze provincie o.a. bekend door haar cursussen: „Spreken in het Openbaar" heeft thans over dit onderwerp een boekje geschreven, met het doel spreekangst te veranderen in spreekvreugde. .In enkele korte hoofdstukken weerlegt de schrijf ster eerst enkele algemeen geuite klachten als: „Ik ben zo nerveus" en ^,Ik ben niet ontwikkeld ge noeg". Vervolgens geeft zij enkele praktische wenken omtrent tempo, klemtoon, ademhaling en gebruik van de stem. Ook schijnbaar bijkomstige punten als houding en kleding worden niet vergeten, om dat deze er toe kunnen bijdragen het zelfvertrou wen van de spreker of spreekster te vergroten. De vele praktische voorbeelden verheffen het geschrevene boven de „droge theorie" en maken het boekje prettig leesbaar voor iedereen. Mevrouw Huysman behandelt onder meer spreek beurten, de logische oplbouw van de causerie en de gelegenheidstoespraken. Zij wijst op veel voorko mende fouten zowel wat betreft stijl als inhoud van de toespraken. Het laatste deel van het boekje is gewijd aan het verenigingsleven, waarbij het leiden van een vergadering, het inleiden en bedanken van een spreker en het maken van een verslag ter sprake komen. Mede door deze toevoeging kan het boekje har telijk aanbevolen worden aan allen, die bij het ver enigingsleven betrokken zijn. We raden daarom de afdelingen van de Bond van Plattelandsvrouwen aan dit boekje voor de afdeling aan te schaffen, terwijl het ook bij de L. J. G. en de Z. P. M. wellicht vele diensten kan bewijzen. NIEUWE UITGAVEN LANDBOUWVERSLAG VAX ZE E l WSCH-VLA ANDEREN 1956. Het „Landbouwverslag van Zeeuwsch-Vlaande- ren 1956," een boekwerkje samengesteld uit lezin gen gegeven vóór en verslagen van de enquêtes, gehouden onder de leden van de Studieclubs in Zeeuwsch-Vlaanderen, is een keurig verzorgde en zeer aantrekkelijke uitgave geworden. De Studieclubs, die vanaf 1952 werkzaam zijn, tellen momenteel 523 leden, verdeeld over 12 clubs. Samengewerkt wordt in de Stichting ter be vordering van het Landbouwkundig onderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen, welke stichting in samen werking met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst het Landbouwverslag uitgaf. Hoewel het boekje in de eerste plaats bestemd is als jaarverslag voor de deden van de Studieclubs, staan er ook voor boeren uit andere streken zeer lezenswaardige artikelen in. Een artikel over moderne aardappel verpleging, waarin het z.g. systeem-Ramondt. toegelicht met een aantal duidelijke foto's, uitvoerig wordt be schreven, trekt in het bijzonder de aandacht. Verder noemen we uit de inhoud artikelen over de stambonenteelt, de winstgevendheid van gewas sen, bestrijding van bladroï in pootgoed en phytoph- thora in consumptie-aardappelen, veehouderij, gras land, erfbeplanting, bietentransport. Iaden en ver laden van zak- en losgoed, het gebruik van meng- meststoffen, drainage en drainage-onderhoud. BIJZONDERE PLAXTEXTEELT. In de serie Leidraad voor het Land en Tuin. bouwonderwijs verscheen een dezer dagen de elfde herziene druk van het boek Bijzondere Planten teelt herzien door Z. W. C. van der Meer. Door de zeer snelle wijzigingen in de inzichten omtrent vele problemen dient ook de inhoud van een dergelijk boek steeds vernieuwd en herzien te worden. Er werden in deze druk dan ook 31 nieu we figuren opgenomen, terwijl verder waar nodig wijzigingen werden angebracht. O.t.a. werden in het gedeelte handelende over „poten en verplegen van aardappelen" de laatste inzichten betreffende de methode van verpleging verwerkt. Bij de teelt van graszaden werd uitvoeriger stil gestaan dan in de vorige uitgave terwijl de nieuw ste ervaringen werden verwerkt. Naast het gebruik voor het onderwijs blijft dit boek ook steeds voor de praktische landbouwer van belang, waarin de voornaamste gegevens betref fende onze belangrijkste gewassen te vinden zijn De prijs bedraagt 9,75 en het boek wordt uitge geven door W. E. J. Tjeenk Willink N. V. te Zwolle. DE TOEPASSING VAX CHEMISCHE BESTRIJDINGSMIDDELLEX IX DE LANDBOUW. Van het boekje De toepassing van chemische l>estrijdingsmiddeien in de landbouw door K. Schipstra uitgave H. Veenman en Zonen te Wage- ningen, prijs 3,90 is kort geleden de tweede druk verschenen. Deze uitgave is belangrijk gewijzigd en aange vuld terwijl de indeling meer systematisch is. Voor al ook voor landbouwers die zelf hun gewassen spuiten en iets meer willen afweten van deze inge wikkelde materie is dit een zeer geschikt boekwerk je. Een goede gedachte is geweest te beginnen met de behandeling van de bedrijfsvoering en het ge bruik van chemische bestrijdingsmiddelen, waarbij wordt nagegaan hoe ziekten en plagen kunnen worden voorkomen of beperkt terwijl verder op de werking en de gevaren van de bestrijdingsmiddelen wordt ingegaan Pas nadat de verschillende be strijdingsmiddelen behandeld zijn wordt overgegaan tot de bespreking van schadelijke dieren, bacteriën, schimmels, onkruiden en anorganische oorzaken van ziekten, waarbij bij elk onderdeel de verschil lende bestrijdingsmogelijkheden worden aangege ven. Aan het eind treffen we een tafel aan waar in via de gewassen, de parasiet of ziekte, het tijd stip van bestrijding, het middel, de hoeveelheid en de toepassing gevonden kan worden. Daar het gebruik van chemische bestrijdings- middelen in de landbouw nog steeds toeneemt is het van groot belang dat ook de boer zelf bij blijft op dit terrein en niet alles aan de loonspuiter over laat. U kunt het makkelijk narekenen. 20 cm5 Duphasol A -f- D, per 100 kuikens, gemengd met het drinkwater, beschermt Uw dieren gedurende lange tijd tegen vitaminetekorten. Dit kost U per kuiken nog geen 1? cent. Duphasol A Dj bevordert de groei en verhoogt de weerstand tegen de vele infectie ziekten waardoor Uw kuikens worden bedreigd. Voor leg- en broedhennen wordt een dubbele hoeveelheid aanbevolen. Verkrijgbaar in handige, plastic capsules van 20 cm3 en flesjes van 100 cm3 met maatdop. N.V. PHIUPS-ROXANE PHARM.-CHEM. IND. ,DUPHAR\ ADAM VONDELSTRAAT 87 TEL 127111 Vertegenwoordiger van PRODUCTEN ^LStÊW voor Zeeuws-V laanderen RETRANCHEMENT, N no. 76., Tel. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 12