Stemmen uit de praktijk Wenken 23 Korte /iAinye/t AFDELING SEROOSKERKE (W.) DER Z. L. M. AFDELING 's-HEER ABTSKERKE AFDELING KERKWERVE DER Z.L.M. AFDELING MELISKERKE DER Z.L.M. AFDELING OOSTBURG DER Z.L.M. AFDELING WESTKAPELLE DER Z. L. M. ZATERDAG 12 JANUARI 1957 Van de heer J. K. te J. ontvingen wij een schrij ven, naar aanleiding van het artikel „Graanopslag op de Boerderij" van de heer M. Mnrre, geplaatst in het Landbouwblad van 5 januari j.l. Gaarne laten wij bedoeld schrijven hieronder volgen, daar hieruit blijkt, hoe men in de praktijk een ruimte voor graanopslag kan inrichten. RED. „Naar aanleiding van het artikel van de heer Murre in het Zeeuws Landbouwblad, betreffende bewaren en drogen van granen, wil ik mededelen, dat het mij gelukt is met minder investeringen tot goede resultaten te komen. Hiervoor heb ik de niet meer in gebruik zijnde paardenstal van 15 bij 4.25 meter uitgebroken en daarin een roostervloer aangebracht op een ge middelde hoogte van plm. 40 cm. Aan het eind, bij de ventilator, het hoogst en achteraan het laagst, dit voor een goede luchtverdeling door het graan. Voor de roostervloer heb ik op vijf (van sloop hout verkregen) balklagen, die steunen op houten klossen, nieuwe latten van 4Yi bij 4H cm met tus senruimten van 4 cm gelegd en het geheel belegd met jute. De latten kostten f 600,—, de jute f 75,— en voor de balken wil ik f 525,rekenen. Totaal f 1200,— materiaal, waarbij dan nog wat eigen werk komt. Daar ik niet over meer stalruimte beschikte, heb ik nog een houten hoofdkanaal met latten- rooster zijkanalen aangekocht, alles uit losse delen, eveneens voor een oppervlakte van 60 m2. Dit leg ik op een tasgedeelte tegen de buitenmuur, waarin een gat gemaakt is en waar het hoofdkanaal voor komt. Zijwanden zijn niet nodig. Hiervoor kunnen zakken droog graan gebruikt worden. Deze instal latie kostte f 1500,maar kan ook zelf gemaakt worden wat ook weer voordeliger is. Bij deze beide opslagruimten heb ik een ventilator aangeschaft, die gemonteerd is in een verplaatsbaar houten raamwerk. Kosten f 1000,—. In beide ruimten wordt het graan plm. 90 cm hoog gestort, zodat er 550 hl ingaat, dus samen 60 ton gerst. De totale investeringskosten waren dus f 1200,— plus f 1500,— plus f 1000,— is f 3700,—. Neem hierbij nog f 300,— voor een elektrische kabel welke ik zelf al had, dan wordt het f4000,—. Hierbij heb ik met twee collega's een Prior oogstdroger van f 2250,en een vochtbepaler voor graan gekocht. Tevens ieder nog een thermometer en lucht- vochtigheidsmeter. Per persoon is dit f 1000,—, zo dat ik in totaal voor f5000,— gesteld ben. Met deze apparatuur heb ik nu twee jaar ge werkt met goede resultaten. Alle gerst heeft de goede droogte en kiemkracht kunnen behouden. Het inbrengen van het graan kost geen extra investeringen, en kost praktisch niets meer dan wanneer men zakken netjes wegstapelt. Beschikt men over een rubbertransportband dan gaat het al heel mooi. Het graan heeft daarna geen enkele bewerking meer nodig, dus niet verwerken van de ene silo naar de andere. Het drogen kost geen arbeidsuren. Als de Prior goed brandt kan ze zon der toezicht haar werk doen. 's Nachts gaat het drogen dan ook zonder toezicht rustig door. De capaciteit is groot. 550 hl wordt tegelijk gedroogd. Zoals gezegd heb ik de Prior met nog twee anderen. Dit natte jaar hebben we gezamelijk bijna 300 ton gerst gedroogd en deze hoeveelheid gaf geen moei lijkheden. Vóór de gerstoogst hebben we nog gras zaad gedroogd, later nog zomertarwe en witte bonen in het stro, benevens uien. Op plm. 100 ton gerst ben ik nog geen f 300, kwijt geweest aan olie en stroomkosten. Voor de meest gelijkmatige droging en ook de vlugste, prefereer ik de roostervloer. Door onder de roostervloer een losse houten wand te plaatsen, kan men ook een gedeelte tegelijk drogen. Voor het behouden van een goede kiemkracht is het noodzakelijk tot 15 terug te drogen en verder te zorgen de temperatuur zo laag mogelijk te krijgen. Is dit bereikt, dan behoeft weinig meer gelucht te worden, maar benut de uren met lage luchtvochtig heid en lage temperaturen. Verder kan ik nog opmerken, dat we met zijn dneen een eenvoudig apparaat van f400,— aan geschaft hebben voor het opzakken van de gerst. Dit is een vijzel die 1.60 meter opvoert en in twee pijpen, waaraan zakken kunnen hangen, het graan laat vallen. Voor hen, die iets willen "doen in de richting van het drogen en bewaren van hun graan, en niet al te diep m de portemonnaie willen of kunnen tas ten, kunnen deze mededelingen misschien van waarde zijn en verder zou ik erop willen wijzen dat door gezamenlijke aanschaf van bepaalde onder delen van de installaties, ook voor de kleinere be- onjven veel te bereiken is." Tevens ontvingen wij van de heer J. R. te B. een schrijven, naar aanleiding van het artikel van de heer J. Scheele, over „Algemene beschouwing over het werk van de aardappélzakkenrooier" eveneens geplaatst in ons blad van vorige week Het schrijven luidt als volgt: RED. „In dit artikel wijst de heer Scheele zeer terecht op de moeilijkheden met het loof. Deze moeilijk heden kan men echter een stuk verminderen door er 2 x met een onkruid-egge ondersteboven, met flinke snelheid door te rijden. Dit geeft een prima resultaat met droog scherp weer, mits het loof goed dood is. Door vóór- en tegenstroom te rijden, wordt het loof praktisch verpulverd en komt voor het grootste deel in de geulen te liggen. Wanneer de geulen diep genoeg zijn, heeft men er bij het rooien totaal geen last meer van. Ik hoop, dat degenen die dit het volgend seizoen ook willen proberen, dezelfde goede resultaten mogen boeken." ALGEMENE JAARVERGADERING op dinsdag 15 januari, des avonds te 7 uur, in café van de heer Westdorp te Serooskerke (W Spreker Mr. J, F. G. Schlingemann, Algemeen Secretaris der Z. L. M., over het onderwerp: „Landbouwproblemen van vandaag en morgen". HET BESTUUR. ALGEMENE LEDENVERGADERING op donderdag 17 januari, des avonds te 7 uur in het café van de heer J. Jeronimus te Nisse. L. TOLHOEK, Secretaris. •fr ALGEMENE LEDENVERGADERING op donderdag 17 januari, des avonds te 7 uur in het café van de heer Neele te Kerkwerve. Secretaris der Z. L. M., over het onderwerp: „Actuele Landbouwproblemen". De navolgende films zullen op deze vergadering worden getoond: „Z. L. M.-journaal" en „Reis naar Duitsland." DE SECRETARIS. ALGEMENE LEDENVERGADERING op maandag 21 januari, des avonds te 7 uur in „Ons Huis" te Meliskerke. Spreker Mr. J. F. G. Schlingemann, Algemeen Secretaris der Z.L.M., over het onderwerp: „Landbouwproblemen van vandaag en morgen". W. DE BUCK, Voorzitter. J. KOEfNE, Secretaris. ALGEMENE LEDENVERGADERING op dinsdag 22 januari des namiddags te 15.30 uur in het café van de heer J. Adriaansen te Oostburg (Markt). Spreker Mr. J. F. G. Schlingemann, Algemeen Secretaris der Z.L.M., over het onderwerp: „Landbouwproblemen van vandaag en morgen". De navolgende films zullen op deze vergadering worden getoond: „Het leven van een jonge boer" en de „Z. L. M.-excursie naar Oostenrijk en Duitsland." H. J. BRAKMAN, Secretaris. ALGEMENE LEDENVERGADERING op dinsdag 29 januari, des avonds te 7.30 uur in het „Kasteel van Batavia" te Westkapelle. Spreker Mr. J. F. G. Schlingemann, Algemeen Secretaris der Z.L.M., over het onderwerp: „Landbouwproblemen van vandaag en morgen". De navolgende films zullen op deze vergadering worden getoond: „De Z. L. M.-tentoonstelHng te Domburg" en H'tScheen verloren, 'tis herboren." DE SECRETARIS. Wees voorzichtig met het voeren van bevroren voedermiddelen. Laat deze eerst in de stal ont dooien, daarna direkt opvoeren. Een goede oogst winnen is geen kunst wanneer U beschikt over een dikke portefeuille. Maar een maximale opbrengst behalen met de minste kosten berust op vakmanschap. Dit is weggelegd voor hen, die een goede theoretische landbouw-opleiding op de juiste wijze in praktijk weten te brengen. Verschillende zware trekkers hebben dit jaar hun ploegwerk weer gedaan. Ze zijn schoonge maakt, doorgesmeerd en opgestald. helbt toch niet vergeten het koelwater af te tappen? Kijk goed na of ook het laatste water helemaal afvloeit. Elk jaar opnieuw vallen er slachtoffers door on oplettendheid in deze. Bij bestrijding van parasieten, die de oogst be lagen wordt in vele gevallen terecht de voorkeur gegeven aan emulsies Zorg er voor, dat de vooi> raden van deze emulsies vorstvrij bewaard worden. Ze zijn allen gevoelig voor vorst, waardoor ontmen ging optreedt. De werking is volgend jaar of onvol doende of zo heftig, dat niet alleen de parasiet maar ook het gewas het loodje legt. „Wie schrijft die blijft" dacht eens een boer ja ren geleden en hij schafte zich een bouwboek aan. Resultaat is dat hij nu van ieder perceel land de vruchtopvolging van vele jaren terug kan nagaan alsmede de opbrengst, de bemesting en meerdere voor hem»'belangrijke aantekeningen. Een bouw boek is te verkrijgen bij Uw rayonassistent. De vruchtwisseling is lange tijd de doorslag gevende factor geweest bij het opstellen van het bouwplan. Tegenwoordig is de personeelsbezetting mede bepalend. Grote arbeidstoppen zijn zelfs te gen betaling van abnormale lonen niet meer op te vangen. Houdt hiermede rekening bij het opstellen van het bouwplan Er zijn verzamelaars op allerlei gebied. Een land bouwer, die een verzamelaar is van oud roest, houdt er echter een bedenkelijke liefhebberij op na. Deze rommel, die nooit gebruikt wordt, vraagt opslagruimte en tijd voor verplaatsing, omdat het materiaal steeds in de weg staat. Sorteer deze spul len en geef een oudroest koopman geluk. V Elke boer is verantwoordelijk voor de veiligheid op zijn bedrijf. Wanneer U het hiermee eens bent, dan zitten alle bestrijdingsmiddelen-restanten op gesloten achter slot en grendel. V De bedrijfsvoering wordt steeds ingewikkelder. Een brede blik en een ruim inzicht versterken de basis voor de toekomstige jonge boer. Deze wordt verkregen door eens een tijd op een geheel ander bedrijf en in een andere streek te werken. Hebt U geen enkele kennis, waarmee U eens een tijdelijke uitwisseling kunt toepassen? Brutalen hebben de halve wereld. Een vrijpostige koe kaapt het lekkere voer van haar bedeesde buurvrouw. Dat betekent een onnodig grote opna me aan voer voor de eerste koe en een tekort aan voer voor de bedeesde koe zodat ze niet aan haar optimale produktie kan komen. Beide gevallen zijn schadelijk voor de boer Een schotje tussen de koeien geplaatst en het probleem is opgelost. Het is wat bekend, dat water in de achterbanden slippen van de trekker tegen gaat. Wanneer U met ploegen klaar bent, moet dit water zo snel mogelijk worden afgetapt. Denkt er om, dat de vorst elke dag kan invallen en water gemakkelijk bevriest. In de tegenwoordige tijd zijn de arbeidskrachten schaars en duur. Verlies echter nooit uit het oog, dat in de meeste gevallen slechts een van Uw jon- gens het bedrijf later kan overnemen. Geef de ande ren de levenskans, waarop zij recht hebben en laat hen een vak leren waarvoor zij ambitie en aanleg bezitten. Als U een eenvoudige werkplaats in wilt richten zijn de volgende materialen nodig: 1. Werkbank, voorzien van een bankschroef. 2. Ophangbord voor gereedschap en vetspuiten. 3. Kast, die op slot kan. 4. Smeerhoek tevens opslagruimte voor vet en olie. 5. Enkele banken langs de muur voor het op bergen van materialen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 11